אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

נשים


שלוש בנות חווה / אליף שאפאק

שלוש בנות חווה / אליף שאפאק

מעריציה של שאפאק יבחינו בחומרים המוכרים והידועים שהסופרת הקוסמופוליטית נוגעת בהם, בכולם, בכל ספריה: מגדר, זכויות נשים, זכויות אדם, פמיניזם, פוליטיקה, דת, מסורת מול מודרניות, אלוהים, מיסטיציזם וכמובן טורקיה כאם הגדולה

ברחוב האחיות השחורות / צ'יקה אוניגווה, הוצאת אריה ניר

ברחוב הנשמות הטהורות

הסיפור המרכזי הוא של סיסי, מותה מאפשר לבנות שחיות יחדיו כבר כמה שנים, להיפתח ולספר כל אחת את סיפורה הכואב, סיפורים שאף אחת לא ידעה על השנייה. הן בוכות אחת עבור השנייה ולא מבינות של מי הסיפור גרוע יותר, והן אף מתנחמות באמצעות השוואה זו

ותמאן ושתי / חוה עציוני-הלוי, הוצאת אריה ניר

ותמאן ושתי / חווה עציוני-הלוי

חווה עציוני-הלוי רוקמת שוב בספרה החדש "ותמאן ושתי" סיפור תנ"כי פמיניסטי, רוחש מזימות ותככים, שנאה אך גם אהבה

בלנאש לה פייבה

לה פָּיְיבָה: הנערה היהודיה מהגטו במוסקבה שבנתה ארמון בשדרות האליזה

לה פָּיְיבָה, הרפתקנית ענייה מהגטו של מוסקבה, בת של פליטים יהודים מפולין, בשם לידתה אסתר לכמן, יצאנית רחוב, יצאנית צמרת, רעייתו של רוזן מולטי מיליונר, בן דוד של אוטו פון ביסמרק, הגשימה את חלומה להיות בעלת ארמון בשדרות האליזה ולפתוח בו סלון ספרותי

סאלי ג'יין פריסאנד SALLY JANE PRIESAND, נולדה ב27 ביוני 1946

הרבה סאלי פריסאנד וניפוצה - החלקי - של תקרת הזכוכית

סאלי פריסאנד מתגוררת כיום, באושן טאונשיפ, ניו ג'רזי, יחד עם שדואו, הבוסטון טרייר שלה. בכוונתה להקים כולל במחוז מונמאות, כדי שיהודים בוגרים יוכלו ללמוד יהדות. בין תחביביה - צילום וציור בצבעי מים. ב2002 היא פתחה תערוכת יחיד ראשונה בגלריה בקמן ב JIR- HUC, בניו יורק, לציון 30 שנה להסמכתה ומידי שנה היא מציגה בפסטיבל האמנות של מונמאות.

מאטה הארי (7 באוגוסט 1876 - 15 באוקטובר 1917)

חייה ומותה של מאטה הארי

האם ב-7.8.1876, יום לידתה של מרגרטה זלה הידועה בכינוייה מאטה הארי, יצאה בת קול ודנה אותה למיתה, גזר דין שיתבצע ארבעים ואחת שנים לאחר מכן? דומה שכל אירועי חייה של הדמות הטרגית משתלבים זה בזה כדי להוביל אל הסוף המר, ב-15.10.1917, מול כיתת היורים

האושפיזות

מירב מיכאלי ראיינה (29/9/04) בתכניתה "אלוהים שלי", את שהרה בלאו. בלאו סיפרה לה על מצוות הישיבה בסוכה, שהיא מהמצוות שהזמן גרמן ולכן רק גברים חייבים בה. היא, אמה ואחותה, יושבות (על פי תיאורה) ברווחה נהנתנית אל שולחן האוכל בעוד אביה ואחיה מצטופפים במרפסת המטבח הזעירה, סובלים ונדקרים מהסכך.

השפנפנה

כשאני אהיה גדולה, חברים, כשאני אהיה גדולה אני אהיה שפנפנת פלייבוי. כרגע חסרים לי אותם שני יתרונות מזדקרים, מחויבי מציאות, התלויים אחר כבוד על הפרונט של כל מי שרוצה לפצוח בקריירה מסוג זה.

NRG – לגברים בלבד?

לאחר שוך ההמולה סביב עלייתו לאוויר של אתר "מעריב" החדש, NRG– פניתי לבדוק את המוצר. אני, הלקוחה, יצאתי מהבדיקה הזו סקפטית מאוד באשר למידת התאמתו לי ולשכמותי.

ברוך שלא עשני אישה

עד מתי יצעקו לנו בכביש "נשים למטבח" כאשר מציאות חיינו ממחישה כי רוב השפים הם גברים דווקא?

נשים, גברים, כדור הארץ

האם ידעתם כי האונה השמאלית, האחראית על הרציו, מפותחת יותר אצל גברים, בעוד אצל נשים מפותחת יותר הימנית, האחראית כמובן על הרגש? האם ידעתם כי רמת הטסטוסטרון המופרש לדמה של תינוקת ישפיע בעתיד על בחירותיה המקצועיות? האם ידעתם כי משקלו הממוצע של מח גברי ג-דו-ל מזה הנשי??

דורותי דיי ופורסטר באטרהאם על חוף הים בסטאטן איילנד 1925

דורותי דיי - האישה שהפכה אקסטרים אינטלקטואלי, למציאות

דורותי דיי DOROTHY DAY נולדה ב8 בנובמבר, 1897, בברוקלין הייטס, ברוקלין , ניו יורק. אימה, גרייס סאטרליי דיי, הייתה בת ניו יורק, ממוצא בריטי ואביה, ג'ון דיי, היה יליד טנסי, ממוצא אירי. ההורים נישאו בכנסיה אפיסקופלית בגריניץ' ווילאג'. לדורותי היו 2 אחים בוגרים, דונאלד וסאם יוסטון, אחות, דליה ומאוחר יותר נולד ג'ון, בן הזקונים במשפחה.

אבישג לצד מיטת דוד, ועימה בת שבע, נתן הנביא ושלמה, איור מהאג משנת 1435 לערך.

סיפורי הנשים העקרוֹת במקרא

בחברה שבה נקבע גורלה של האשה על-פי פוריותה ואפילו על פי מינם של הצאצאים שילדה, המשמעות של מות שבעה בנים היא הסגתה למעמד ירוד יותר ממעמדה של העקרה. העקרה עוד יכולה לקוות להתעברות הראשונה שתשנה את מעמדה לטובה בבית בעלה, אך מהם סיכוייה של אם אחרי ששכלה את שבעת ילדיה, בדגם המשפחה שהיה מקובל אז, כאשר הבעל היה רשאי לשאת יותר מאישה אחת

ולסקז

נצרות: הדבר הטוב ביותר שקרה לנשים

חלק מהפמיניסטיות סבורות שהנצרות, התנ"ך והכנסייה הם אנטי נשים ומדכאים נשים. מאמר זה מתבונן על העובדות המוכיחות כי הנצרות היא הדבר הטוב ביותר שקרה לנשים, ועל הדרך בה שינתה הנצרות את העולם.

נשים באיסלאם

נשים באיסלאם

התיעוד ההיסטורי מראה כי מוחמד התייעץ עם נשים ושקל את דעותיהן ברצינות. נשים קיבלו מעמד משמעותי בקוראן, והן מתפללות כיום במסגדים יותר מגברים.

קול אישה  לרגל יום האישה הבין לאומי - תערוכה

קול אישה: לרגל יום האישה הבין לאומי - תערוכה

אירוע אמנות "קול אישה", תערוכת אמנות פלסטית קבוצתית לרגל יום האישה הבינלאומי בליווי פרפורמנס ומוסיקה, שתפתח ביום שבת 1.3.14 בשעה 20:00. באירוע שיתקיים בחלל תעשייתי ענק בלב שוק הפשפשים שביפו, (רח' עמיעד 12), יציגו 47 יוצרות ויוצרים עבודות אמנות הנוגעות למגדר ולמעמד האישה בכל הזמנים. בין השאר תעסוק התערוכה בשאלה האם שדה האמנות הוא אוניברסאלי אוטונומי הפועל מעבר למיניות ואין לו כל נגיעה למגדר.

אבודה בהודו / רות מגד - כל המראות במראה אחת

אבודה בהודו / רות מגד - כל המראות במראה אחת

כעיתונאית וככתבת, רואה רות מגד קודם לכל את 'המקום' אליו תחבר עלילה. לאחריו, עליה מוטל לפענח את 'הלמה דווקא מדינה זאת ולא אחרת'. ולבסוף, מגיע הצורך להרכיב את הפאזל. ואולם בדרך, נמצא הרבה מאוד שאלות הדורשות מענה כגון: מה מהות העלילה המחברת בין הדמויות, ומדוע? ומי יהיו הדמויות אשר ישתתפו בעלילה הנרקמת. לצורך כך, בחרה מגד במדינת 'הודו' כמקום היעד (קודם לכן עשתה עליו מחקר מקיף). לצורך התשתית וחיזוקו היא בוחרת בקבוצת נשים שנרשמה לטיול רוחני להודו. "אבודה בהודו" (רומן) רות מגד (הוצאת "חרובית" - 2013 ).

נשים וספורט בחברה הישראלית ובכלל

נשים וספורט בחברה הישראלית ובכלל

ברצוני לדון ולהעריך את סוגיית 'נשים וספורט' בכלל ובחברה הישראלית בפרט, משום שנושא זה קרוב אלי בחיי היום יום כמדריך ושחקן טניס. הביטויים והדימויים סביבי בנושא זה נושאים בד"כ גוון דומה כגון: נשים פחות חזקות פיזית, פחות אגרסיביות ותחרותיות ואין להן את כוח הרצון והמוטיבציה בכדי להשתוות לגברים בענף. הגישה הפמיניסטית ליברלית תטען שישנה במקרה זה אפליה מוסווית שיש צורך לתקנה ע"י שינוי חוקים ונורמות בספורט שיאפשרו שוויון אפשרויות בין המינים.

הנשים / תיאטרון בית צבי

את הקומדיה "הנשים" כתבה קלייר בות לוס ב1936. לוס בת לא חוקית לרקדנית כתבה כמה וכמה מחזות, לא כולם קומיים. הייתה ידועה במטבעות לשון שטבעה. " כל מעשה טוב סופו בעונש" הוא אחד מהם ולא הכי חריף.

הנשים / תיאטרון בית צבי.

פאם פאטאל - נשים הורסות

המושג "פאם פאטאל" (femme fatale) הוא המצאה גברית. קשה לתרגם את המושג לעברית, אולם הכוונה למשהו מעין "האישה הגורלית" או "האישה ההורסת" - זו היודעת להפעיל את קסמיה ואת כוח המשיכה שלה כדי להביא לאובדנו ואפילו למותו של גבר, אם משום שהוא מאוהב בה ללא תקנה, או כתוצאה ממזימות ומתככים שונים ומשונים.

חוזרות לעבודה

בעת שחברות הכנסת של העבודה נראות על פניו כמי שאולי אין לתלות בהן ציפיות, שכן כנראה שרובן לא ממש תעבודנה עבורנו, אנחנו - הלוחמות הותיקות על זכויות נשים – מפשילות שרוולים וחוזרות לעבודה. איתן ובלעדיהן, והיכן שצריך – גם במקומן. בקרב הורדת הידיים הפוליטי-לוביסטי-חקיקתי, יש אולי ללובי הגברי-שוביניסטי יותר שרירים, אבל לנו יש את מה שלהם לא יהיה: יכולת לחשיבה וביצוע מקבילים, ראייה אסטרטגית מחודדת וסיבולת אינסופית

תפילת נשים פסיפס נשי של תפילות וסיפורים/ עליזה לביא

תפילת נשים פסיפס נשי של תפילות וסיפורים/ עליזה לביא

בעקבות סקירתה של חיותה דויטש בעתון הצופה, אודות ספרה החדש של ד"ר עליזה לביא "תפילת נשים – פסיפס נשי של תפילות וסיפורים", ובעקבות ההצלחה הרבה שזכה לה הספר (רב מכר כבר מספר לא מועט של שבועות) אני מבקש להציג קריאה מעט אחרת של הספר ותכניו.

נשים בכנסת: זה לא היה יום הבוחרת

אם יש מדד כואב ומציאותי למצבן האמיתי של נשים בישראל, הרי שזו המערכת הפוליטית. זו, מציבה בפנינו מראה מצוחצחת ובוהקת, שכל ניואנס נראה בה במימדיו האמיתיים. כל מי שסוברות שכבר השגנו הישגים וניתן לנוח על זרי הדפנה, שתפעלנה את המחשבון: כמה מושבים יש בכנסת? כמה מתוכם מאוישים על ידי נשים? כן, אני מכירה את כל התירוצים השחוקים של "נשים לא מגישות מועמדות" ו"נשים לא רוצות". מוכרים לי גם המשפטים שנשמעים לכאורה נאורים, של "אני בוחר/ת על בסיס כישורים ולא על בסיס מגדר". האמת העגומה היא, שכולנו בוגדות בגידה מלוכלכת במיוחד ב...עצמנו. המשת"פיות של נשות ישראל עם הרוח הפטריארכאלית הנושבת במקומותינו, המשת"פיות עם נציגיה ועם התרבות שהיא מנציחה כאן, נראית בלתי נסבלת בעליל כשמנתחים את הנתונים.

נשים בשירות הטרור

השימוש שאל קעידה, ונציגו הלא רשמי במספוטמיה –מוסאב אל זרקוו'י (musab al zarqawi), עושה בנשים לג'יהד העולמי ככלל ובמלחמה בכוחות האמריקאים המוצבים בעיראק בפרט אינו מפתיע. על פי האנליסטית האמריקאית, מיה בלום, מאז 1985, 34 אחוזים מכלל פיגועי ההתאבדות של הטרור האיסלמי בסרי לנקה, צ'צ'ניה, ישראל, לבנון, מצרים, מרוקו ועיראק בוצעו על ידי נשים.

גילוי מוקדם סרטן השד: 11 נשים מדי יום

גילוי מוקדם זה, המתאפשר הודות לתכנית, מציל חיים וחוסך סבל אנושי רב לנשים ולבני משפחתן ומשאבים אדירים למערכת הבריאות, שכן הגילוי המוקדם מאפשר טיפול קצר יותר.

סודות מן המקווה - בית הסתרים

בית הסתרים, סודות מן המקווה מאת ורדה פולק סאם, הוצאן מודן 2005

הנצפים ביותר

.