אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מנהרות


בוסטון - מיזמים מונומנטאליים: עת הפירעון

בוסטון - מיזמים מונומנטאליים: עת הפירעון

שיגעון גדלות וגחמות של מנהיגי ציבור או מתכננים המבקשים להטביע חותם היסטורי באמצעות מיזמים מונומנטאליים מעמיסים עול ועלויות גבוהות על שכמם של רבים, פעמים רבות זמן רב לאחר שהיוזמים מסיימים את כהונתם השלטונית. מיזם "החפירה הגדולה" בבוסטון מהווה דוגמא בת זמננו למיזם תחבורה מונומנטאלי מכביד ושנוי במחלוקת. בעיר בוסטון שבמדינת מסצ'וטסט בארצות הברית נמתח עורק תנועה מרכזי, המהווה חלק מכביש בין-מדינתי I-93, המחבר את מרכז העיר עם סביבתה הקרובה והרחוקה.

וזה דבר הנקבה

" ... הנקבה. וזה. היה. דבר. הנקבה. בעוד. [מנפם. החצבים. את.]הגרזן. אש. אל. רעו. ובעוד. שלש. אמת. להנק[ב. נשמ]ע. קל. אש. קרא. אל רעו. כי. הית. זדה. בצר. מימן. ומ[שמ]אל. ובים. הנקבה. הכו. החצבם. אש. לקרת. רעו. גרזן. על. [ג]רזן. וילכו[.]...." (כתובת השילוח).

מחילות - מנהרות

בנקבת השילוח הסמוכה לעיר דוד בירושלים נתגלתה במעבה האדמה כתובת עתיקה חקוקה בסלע, המתוארכת על ידי ארכיאולוגים ככזו שנכתבה בתקופת חזקיהו מלך יהודה בערך בשנת 703 לפני הספירה. הכתובת כתובה בעברית עתיקה ונוסחה המפוענח הוא: "תמה הנקבה. וזה היה דבר הנקבה: בעוד מניפים החוצבים את הגרזן איש אל רעהו, ובעוד שלוש אמות להינקב, נשמע קול איש קורא אל רעהו, כי הייתה זדה בצור מימין ומשמאל. וביום הנקבה הכו החוצבים איש לקראת רעהו גרזן על גרזן.

המסע הנצחי במנהרת הזמן עם גלילה רון פדר-עמית

סדרת מנהרת הזמן נשארה פופולארית עד היום. ל"מנהרת הזמן" הייתה גם השפעה גדולה על ספרות הילדים המקורית.הסופר עודד בצר כתב סדרה של שלושה ספרים על חבורת ילדים שנשלחת על ידי מדענים ל"מנהרת זמן" לתקופות שונות

רוח הזמן - הרכבת התחתית של פריז - המטרו

"רוח הזמן" ( -"zeitgeist"), הוא מונח ששוכלל על ידי הפילוסופים הגרמניים פיכטה והגל, והוא מתייחס לאווירה כללית ולמגמות אופנתיות בתחומי ההשכלה, המוסר והתרבות בתקופה מסוימת. בין הפרטים השונים בחברה, ובין הדורות השונים מתקיים דו-שיח בלתי פוסק סביב רעיונות ישנים, רעיונות חדשים, ורעיונות מחודשים הזוכים למחזוריות. במהלך דו-שיח מורכב, רעיונות צוברים תומכים ומעוררים מתנגדים, תזות עולות, זוכות לתגובות צוננות ומנוגדות של אנטי-תזות, ולאחר התכתשויות מתגבשות פשרות שונות היוצרות סינתזות, המעצבות את המציאות המורכבת והמשתנה.

מנהרת הזמן

בתשיעי לספטמבר 2006 מלאו 40 שנה בדיוק להקרנתה הראשונה בארה"ב של אחת מסדרות המדע הבדיוני המוכרות ביותר לציבור הישראלי: "מנהרת הזמן". סדרות וסרטי מדע בדיוני העוסקים במסע בזמן רחוקות מאוד מלהיות יוצאי דופן היום. ניתן למצוא אותו בסרטים חדשים כמו "אפקט הרעם" המבוסס על סיפור של המדע הבדיוני רי ברדבורי ועוסק בהשלכות של הריגה לא מתוכננת של פרפר בידי צוות ציידים הנוסעים בזמן והסרט "אפקט הפרפר 2" שעוסק בנושא דומה.

סתם מצלמות

ספק אם יש מישהו בישראל שמשלה את עצמו שמנהרות רפיח הפסיקו לפעול. צה"ל בשלל אמצעיו הטכנולוגיים ובמאמץ אין סופי אמנם הצליח לחשוף ולמנוע חלק גדול מפעילות המנהרות אך לא להשביתה כליל.

הנצפים ביותר

.