אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

רצח


Martin Luther King, Jr מרתין לותר קינג, ג'וניור

מרתין לותר קינג, חולם החלומות הגדול

מיכאל קינג נולד באטלנטה, ג'ורג'יה, ב 15.1.1929, אך אביו, הכומר מרתין לותר קינג סניור, שינה את שמו למרתין לותר, ככבוד לרפורמטור הדתי הגרמני, מבשר הפרוטסטנטיות. גם שמו המקורי של אביו היה מיכאל קינג, אך במהלך ביקור בברלין, ב1934, שם השתתף בקונגרס הבפטיסטי העולמי החמישי, הוא החליט –על דעת עצמו ומבלי להתייעץ עם אשתו, אלברטה ווליאמס קינג, להחליף גם את שמו וגם את שם בנו.

ז'אן ז'ורס (1859-1914).

להחדיר למוחו ממרחק קטן את מנת העופרת הדרושה

לפני תשעים שנה רצח קנאי חולה נפש את המנהיג הסוציאליסטי ז'אן ז'ורס. הרוצח זוכה בדין, בטענה שפעל מתוך פרץ רגשות של להט פטריוטי. אלמנת הנרצח, לעומת זאת, נדרשה לשלם את הוצאות המשפט

מריו פוזו דון קורליאונה איש המאפיה (הסנדק),

הרהורים על הכשר לרצח

בעקבות המאמר המביא את ספרו של מריו פוזו "דון קורליאונה איש המאפיה" ("הסנדק"), עלו בלבי הרהורים שהייתי מעוניין לשתף בהם את קוראי "אימגו". הנושא הוא מאתגר, ואני רוצה להעמיד בו זווית ראייה מסויימת. תתכננה בהחלט זוויות אחרות, אך לדעתי כדאי להעלות זאת לסדר היום הציבורי של המגזין. מדובר בהכשר לרצח ואלימות פיזית שנותנות המדיה הכתובה והתקשורתית. נתחיל בספרי הנעורים שלנו: בהיותי ילד הייתי מנוי על ספריה ציבורית (בעצם שתיים). אהבתי מאד לקרוא, ולא היה ספר ילדים מצוי שלא עבר תחת ידי.

פסיכו לא מת

פסיכו לא מת

לפני כמה ימים נפטרה השחקנית ההוליוודית ג'נט לי. הגברת לי זכורה כמי ששיחקה בסרטים קלאסיים כמו "השליח ממנצ'וריה" (שלאחרונה נעשתה לו גרסה חדשה ומודרנית) וכאמה של השחקנית ג'ימי לי קרטיס. אך יותר מכל היא זכורה ככוכבת של אחד הסרטים המפורסמים ביותר בתולדות הקולנוע, סרט שיצר ז'אנר שלם ושינה למעשה את הדרך שבה אנחנו רואים סרטים, "פסיכו" סרטו המפורסם ביותר של במאי סרטי המתח המפורסם והמצליח מכולם אלפרד היצ'קוק שנוצר ב-1960. היום סרט זה נמנה בכל רשימה של הסרטים המעולים ביותר שנוצרו אי פעם ולרוב כסרט האימה הטוב ביותר של כל הזמנים.

אחיות לרצח / רייצ'ל  אדוארדס וקית' רידר

אחיות לרצח / רייצ'ל אדוארדס וקית' רידר

פרשת האחיות פאפן בראי ביקורת התרבות. מקרי רצח מלבים את דמיוננו ומעסיקים אותנו כל זמן שהתקשורת מעסיקה אותנו בהם. ראו את מקרה רוז פיזם הקטנה שהוטבעה בירקון. לצרפתים יש מקרה כזה. רצח שאיננו מפסיק להעסיק אותם מאז שנת 1933. באותה שנה רצחו שתי אחיות שעבדו כמשרתות את מעבידתן ובתה.

אש השנאה מאירה את עצמה ואת הסביבה.

השנאה היא אחת האויבים הגדולים של האנושות, בין אם מקורה בחוץ או היא צומחת בפנים, וקרבנותיה רבים. כנגד אויב בחוץ יש מטרה, יש נחישות ויש נשק. מה אנו – הציבור- עושים כדי להתגונן מפני שנאה ובתה החוקית-האלימות, בעיקר תוצרת בית. אם בכלל, מעט מאוד. סיסמאות מסוג "צו פיוס", לא שווים את הנייר שעליו מודפסים. דרושה פעולה בראש וראשונה של הציבור

ואלרי סולאנס: השיגעון מזוויות שונות

ב3 ביוני 1968 ירתה ואלרי סולאנס באמצעות אקדח 3 יריות באמן הפופ-ארט הנודע אנדי וורהל. לאחר הירי שוכנעה סולאנס על ידי אחד מעוזריו של וורהל שהיו במקום לעזוב מאחר והגשימה את מטרתה. זמן קצר לאחר האירוע, הסגירה עצמה סולאנס בפני שוטר תנועה שהיה ברח' סמוך באומרה "יריתי באנדי וורהל, הייתה לו יותר מידי שליטה על החיים שלי" (ronell, 2004).

הנצפים ביותר

.