אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פוליטיקה


המנורה, סמל מדינת ישראל

הרהורים נוגים על המציאות הפוליטית - נובמבר 2017

התהליכים שאנו עדים להם בשנים האחרונות מעידים על חומרת המציאות הפוליטית בישראל. במאמר זה אתייחס אך ורק לתרבות הפוליטית ולדמוקרטיה.

תוקידידס: אתונה, מוסר ומלחמת הפלופוניס, חלק ב

עבור רבים נחשב תוקידידס לאב המייסד של הריאליזם הפוליטי. עד היום, 2500 שנה אחרי, מצטטים מדינאים את עבודתו של תוקידידס, ההיסטוריה של מלחמת הפלופוניס (The History of the Peloponneesian War), ורואים בה אבן יסוד למדיניות של ריאל פוליטיק real politik

פרידריך ראצל, אבי הגאופוליטיקה המודרנית

מהי גיאופוליטיקה?

מטרת המאמר היא לנסות לתחום מושג רחב כל כך ולא חד משמעי כמו הגיאופוליטיקה ע"י חלוקתו לשלושה קטגוריות עיקריות שמבטאות את האופן בו הוא בא לידי ביטוי במדיניות החוץ של מדינות ביחב"ל. בכך אני מאמץ את הקווים המנחים של Thuatail & Toal . הגיאופוליטיקה מחולקת לשלושה תחומים עיקריים – 'סקירה', 'מדיניות', ו'אסטרטגיה'. חשוב להבין את הרציונל שעומד מאחורי החלקה הנ"ל.

דגל צרפת

הזוג מקרון רץ לנשיאות צרפת

עמנואל מקרון, ילד הפלא של הפוליטיקה הצרפתית, צעיר יפה בעל עיניים כחולות, איש אשכולות שבקי בספרות, פילוסופיה, תיאטרון ומוזיקה, וגם מתאגרף ומשחק כדורגל, הכריז ב-16 לנובמבר האחרון על כניסתו למירוץ הנשיאות בצרפת.

מלכות הרייטינג : מדוד בן ישי ועד לדודו טופז

הנשיא האמריקני לשעבר, רונלד רייגן, נפטר לפני מספר ימים וכלי התקשורת מלאים בהספדים אודותיו. אחד החלקים המרכזיים בכל הספד הוא, כמובן, העובדה כי רייגן היה שחקן קולנוע הוליוודי מפורסם למדי בטרם הפך לפוליטיקאי, דבר שעד לשנים האחרונות היה תופעה נדירה ביותר. אולם תופעה זו, של בדרנים, שחקנים וסתם "סלבריטאים" המצטרפים לשורות הפוליטיקאים הופכת נפוצה יותר. אצלנו, רק לפני כמה שבועות, הכריז הבדרן דודו טופז כי הוא מצטרף למפלגת שינוי, ואישר בכך למעשה את מה שהוא רומז עליו מזה שנים: שהוא שואף לקריירה פוליטית.

דיסקין: המועמד החדש לראשות הממשלה

דיסקין: המועמד החדש לראשות הממשלה

בתגובה לתזה של דיסקין מגיב חוג יועציו של נתניהו בביטול מוחלט, כמעט מנסים אלה בעילגות להציגו כילד מפונק וחסר איזונים. כך הם נוהגים בו מהיום הראשון בו פצה פה כשהחליט לחשוף את דעתו על הסכנות הטמונות בנתניהו. מחשבותיו על ראש הממשלה רחוקות מאד מלהחמיא לו. תגובות אנשי לשכת ראש הממשלה מעידות כי יתכן והם בעלי ראשים מפוחלצים בקש בלבד; לא נמצאה בהם אפילו נקודה מכובדת אחת של התייחסותו של נתניהו לטענותיו הנוקבות של יובל דיסקין. האם דיסקין הוא המועמד היחיד? דומני שזו שאלה רטורית בלבד, שכן ניתן להגיש לקוראים רשימה של עוד אנשים אחדים.

ניקולו מקיאוולי 1469-1527

מקיאוולי – על פוליטיקה של עוצמה והגשמת מטרות

הפילוסופיה הפוליטית של מקיאוולי היא בראש ובראשונה מדעית ואמפירית כאשר היא מבוססת על ניסיונו האישי. היא גם תועלתנית בהיותה מחפשת למקסם מטרות תוך התעלמות מערכן המוסרי של הפעולות המשמשות להשגתה. למעשה מקיאוולי דחה בשאט נפש את כל אותם הוגי הדעות שהטיפו לטוב ולחיים מוסריים. יושר אינטלקטואלי המאפשר לכתוב על חוסר יושרה היה עדיף בעיניו מאשר צביעות שכלום לא עומד מאחוריה. העולם הפוליטי של איטליה בתקופת הרנסנס התאים היטב לכתיבתו של מקיאוולי, רק בעולם כזה של ערי מדינות מתחרות בניהן על עוצמה ויוקרה יש מקום לתככנות פוליטית שבה אמצעים משרתים את המטרה. עולם כזה (שאין לו אח ורע, פרט אולי לעולם היווני בשיאו) אכן היווה את הרקע המושלם לכתיבתו של הפילוסוף הפוליטי.

השמאל הציוני – נחוצה תשתית אידיאולוגית

אין מי שיחלוק על כך שעל השמאל הציוני עובר משבר חריף. המשבר הוא כה חריף שיש מי שמנבאים שהוא עומד להתמוסס ולרדת מעל במת ההיסטוריה כמו תנועות פוליטיות אחרות בעבר. לעניות דעתי אחת הסיבות למשבר היא העדר תשתית אידיאולוגית מובחנת שתבדֵל אותו מזרמים אחרים באשר לזכותנו על הארץ. ברם, העיסוק באירועים פוליטיים ששוטפים את אזורנו ללא הפוגה ומקשים להוציא את הראש מעל המים, ולו לרגע קט, דוחקים את הדיון בסוגיות עקרוניות. דיון כזה הוא הכרחי ואין שעה טובה להעלותו על סדר היום מאשר בשעת משבר.

פוליטיקה תקשורתית בת זמננו: אזרחות מקוונת / אורית גלילי-צוקר

על הספר פוליטיקה תקשורתית בת זמננו: אזרחות מקוונת  עידן של מדיה On-Line מאת ד"ר אורית גלילי-צוקר

אלי ישי והפוחלץ העדתי

אם נכונה ההנחה שפוליטיקאים קטנים עושים שטויות גדולות, השר אלי ישי, חיזק הנחה זאת, בבקשו חנינה מנשיא המדינה לשלמה בניזרי שהואשם ונדון על קבלת שוחד, ובטענת העוועים שהוא משקף את "רחשי הציבור".

מינויים פוליטיים

מכל השחיתויות, המינויים הפוליטיים, הם הגרועים מכולם. משום, שבנוסף לנזקים הכספיים, שהמינויים הפוליטיים מסבים לעם, זוהי גם גניבת דעת, קניית שלטון ופגיעה חמורה בדמוקרטיה (או מה שנותר ממנה).

צחק בצד. הדימוי הציבורי של פוליטיקאים לקראת הבחירות

דימויָים של מנהיגים מתקבל באורח אמצעי ובלתי אמצעי. כיום מדובר בעיקר על המדיה שהיא, כשמָה, אמצעי. את הסטריאוטיפ על המנהיג מקבל הקורא בעיתון מכָתָב או פרשן אשר בנטיית לבו הוא יכול להתייחס לאישיות בחנופה ובמתק או בקצה השני ברוע ואף ברשעות, בנבזות ובלעג. גם הכתב, שאמור להיות אובייקטיב ורק לדווח, נוקט עמדה. אין כיום, וספק אם היה פעם, פרשן או עיתונאי ניטראלי. אין. החלופה לשיטה בלתי אמצעית כלומר לנוכחות כאילו פיסית היא המדיום החזותי -הטלוויזיה.

קולט אביטל: נשיאה לישראל

הקמפיין של קואליציית ארגוני הנשים, תחת הכותרת "נשיאה לישראל", לוקה בתחלואיה העצובים ביותר של הפעילות הפמיניסטית בישראל: חוסר פרגמטיות והיעדר חשיבה פוליטית. לו היה עלי לייעץ יעוץ חיצוני לקמפיין הזה, הוא היה נפתח במילים: "גול עצמי וכשלון ידוע מראש". אלא שאני לא יועצת לקמפיין, וגם לא חיצונית. נותר לי רק לבכות ולמחות. אולי גם לנסות ניסיון נוסף לנער את האדישות והעיוורון הסקטוריאלי של חלק ממובילות הקמפיין, שאני בעצם חלק ממנו.

דן גולדנבלט לכנסת

נגד התאגידים, בעד איכות הסביבה

דן גולדנבלט הוא מועמד לכנסת מטען מפלגת הבחירה הדמוקרטית של רומן ברונפמאן שמחזיק בדעות שנויות ביותר במחלוקת כמו הצורך בלגליזציה של סמים ותמיכה בסרבנות שירות בשטחים.

הפוליטיזציה של עולם התרבות

בתקופה שבה הדת והלאומיות מנוצלים באופן ציני על ידי פונדמנטליסטים וקבוצות קיצוניות מימין ומשמאל ליצירת קונפליקטים בין תרבויות, וכאשר אדריכלים ואמנים יוצרים מתוך מניעים פוליטיים כוחניים, נוצר איום קיומי אמיתי על הסביבה הפיסית והאנושית שבה אנו חיים.

דר נדיר צור: עיתונאי מזן נדיר

 ד"ר נדיר צור

העיתונאי ד"ר נדיר צור פרסם בעת האחרונה כמה ספרים.

ב-2004 הופיע הספר – רטוריקה פוליטית – בהוצאת "הקיבוץ המאוחד" בסדרה "קו-אדום".

ב-2004 הופיע מפרי עטו ספר ילדים –מי מדליק את החושך בלילות ?

ב-2005 הופיע ספר הילדים –ספר על ספרים.

ב-2005 הופיע ספר הילדים –מדוע בכה התוכי בלילות ?

אכן, יבול מרשים. ניסיתי להתחקות אחר האדם שמאחורי הספרים ולא התאכזבתי! מצאתי אישיות מעניינת, אישיות מסתגלת לשינויים ולמצבי נפש וגוף שונים לאורך מסלול החיים. וכן, רגישות לאחר.

גנרלים ופוליטיקה בישראל

מבוא

הדמוקרטיה הישראלית הינה צעירה יחסית ולמרות שיסודות דמוקרטיים חשובים נשמרים לאורך כל שנות המדינה, רבים גורסים, כי אין לקחת את עצם קיום הדמוקרטיה בישראל, כמובנת מאליה. על-כן, הדמוקרטיה הישראלית ממשיכה לשאוף ללגיטימיציה ציבורית והדיון הפוליטי בארץ רגיש בדרך כלל לביקורות השונות הנשמעות על המערכת הפוליטית. אחת הטענות שמלווה באורח תדיר את השיח הפוליטי בישראל הינה, כי גנרלים ואנשי בטחון מעורבים יתר על המידה בפוליטיקה הישראלית, במיוחד בשנים האחרונות.

הנצפים ביותר

.