אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אבו מאזן


מחמוד עבאס (בערבית: محمود عباس, נולד ב־26 במרץ 1935 בצפת), הידוע בכינוי אבו מאזן (أبو مازن),

לדעת ולהתכונן

כאשר חתם יאסר ערפאת על הסכם אוסלו ב- 1993 כבר היה מאחוריו עבר מרשים של מפר הסכמים עקבי ועשרות הסכמים שהופרו על ידו מיניה וביה מיד לאחר חתימתם. כך נהג גם עם הסכם אוסלו הראשון מיד לאחר חתימתו ותחילת ישומו המעשי.

אבו מאזן והחמאס מנהלים פלירט עם אסד מסוריה

אבו טועמה מגלה שאבו מאזן מנסה להתקרב לנשיא סוריה בשאר אסד. אבל, טוען אבו טועמה, ניסיון זה יביא את אבו מאזן ליחסים קרובים עם אירן, חיזבאללה וקבוצות פלסטיניות ראדיקליות המתנגדים לכל הסדר שלום עם ישראל. אבו טועמה טוען שהוא הבחין בשינוי מדיניות כלפי הקונפליקט הסורי ברשות הפלסטינית וגם בחמאס. הסיבה היא, לדעתו, שהם חוששים שהמצאות באותו צד עם אל- קעידה תעלה להם באובדן האהדה והמימון מאת המערב. בתחילת הקונפליקט היו היחסים בין אסד, הרשות הפלסטינית והחמאס מתוחים. תמיכת החמאס בכוחות האופוזיציה הביאה לסילוק מנהיגיו מסוריה, והעדר תמיכה מצד הרשות הפלסטינית באסד גרם למתיחות בין דמשק לרמאללה.

מאבק הירושה ב-PLO החל

אבו טועמה מדווח על מלחמת הירושה שכבר החלה ב"תנועה לשחרור פלסטין". אין, לדעתו, מחסור במועמדים, כולל מרואן ברגותי המרצה 5 מאסרי עולם בישראל. המאבק מתנהל מאחורי הקלעים בו- זמנית עם קיומו של מו"מ עם ישראל, ולדעת אבו טועמה, היוזמה האמריקנית לחידוש המו"מ הייתה גורם מאיץ במאבק על הירושה. כמו ערפאת, גם אבו מאזן בן ה- 78 מנהל שלטון אוטוקרטי מאז בחירתו לנשיא ב- 2005 . כמו ערפאת הוא הצליח להשתיק את מבקריו ע"י מתן משרות בעלות תקציבים, מזכירות, רכב ומאבטחים ומשכורות עתק.

מה אבו מאזן לא אמר בנאומו

אבו טועמה טוען שאבו מאזן מתעלם מגורלם של הפלסטינים בארצות ערב ומתייחס רק למעשי עוול של ישראל והמתנחלים. אחד מראשי הפקידים של הרשות הפלסטינית דיווח בזמן שאבו מאזן נאם באו"ם על כך שמתוך 600,000 הפלסטינים בסוריה 250,000 נאלצו לברוח מסוריה מאז החלה שם מלחמת האזרחים. אחד מחברי ה"וועדה המרכזית של הפתח" דיווח ש- 93,000 מתוכם ברחו ללבנון, מצרים, ירדן ותורכיה, והם סובלים בארצות אלה מתנאים קשים ביותר..

אבו מאזן: חידוש השיחות בתמורה להפסקת ההסתה ופולחן השהידים

חידוש השיחות בתמורה להפסקת ההסתה ופולחן השהידים

אני מסכימה לתנאים של אבו- מאזן לחידוש השיחות, בתמורה להפסקת ההסתה ופולחן השהידים. כמו למעלה מ- 50% מאזרחי ישראל, אני בעד סיום הסכסוך הישראלי- פלסטיני ע"י הקמת מדינה פלסטינית לצידה של ישראל. אני מסכימה, כמו רבים בישראל, להצעתה של ישראל שנתמכה ע"י הנשיא קלינטון בוועידת קמפ דויד ב- 2000. עפ"י מתווה קלינטון- ברק הייתה המדינה הפלסטינית משתרעת על כ- 97% משטח הגדה המערבית ועזה בצירוף שטח נוסף של טריטוריה ישראלית בתמורה לסיפוח גושי ההתיישבות העיקריים לישראל.

אבו מאזן

מה שארצות הברית אינה רוצה לדעת על אבו מאזן

העיתונאי חאלד אבו טועמה, תושב טול כרם לשעבר, מכיר מבפנים את הרשות הפלסטינית. ב- 29 ביוני 2013 פירסם אבו טועמה מאמר בכתב העת "גייטסטון אינסטיטיוט" שכותרתו: What the U.S. Does Not Want to Know About Abbas by Khaled Abu Toameh. ואלה עיקרי הדברים: לדעת אבו טועמה, מזכיר המדינה קרי מנסה לעשות עיסקה עם אבו מאזן תוך התעלמות משלטונו האוטוקרטי, מהתיסכול של פלסטינאים רבים שכלל אינם תומכים בו, ומהועבדה שאבו מאזן אינו מתאם או משתף גופי שלטון בתוכניותיו.

הרשות הפלסטינית מבססת דמוניזציה של ישראל

אחת ההצלחות ברמה בינלאומית של התעמולה הפלסטינית נגד ישראל הייתה פרשת מוחמד א- דורה. האשמה נגד צה"ל הופרכה ע"י בית המשפט העליון לערעורים בצרפת, ב- 2012 , לאחר מאבק ממושך מ- 2000 , אך התעמולה השקרית נמשכת. מדינת ישראל נכשלה בטיפול בהפרכת השקר בפרשה. אבל, 2 יהודים, יהודי- צרפתי ורופא יהודי – ישראלי החליטו להפריך את השקר שגרם נזק רב לישראל. המאבק נמשך שנים רבות, מ- 2000 עד 2012 והסתיים בהפרכת התעמולה השקרית של הרשות הפלסטינית.

לאבו מאזן אין מנדט לעשות שלום

העיתונאי עבדל כארים שעלהבי, פרסם ב- 28 במרץ 2012 מאמר בכתב העת "גיטסטון אינסטיטיוט". והרי עיקרי דבריו...

בגידתו של אבו מאזן באומה האסלאמית?

בעוד הצדדים דנים ביניהם במסגרת שיחות המשא ומתן אשר הושקו בוושינגטון בחודש האחרון עולה כמעט מאליה השאלה האם מחמוד עבאס (אבו מאזן), יוכל להתגבר על התנגדויות הזרמים האסלאמיים להגיע להסכם שלום היסטורי עם ישראל בעוד שנה. בגילוי דעת של חזב אלתחריר אלאסלאמי [מפלגת השחרור האסלאמית] הובהרה עמדת התנועה השוללת מכל וכל כל פשרה או הסדר עם ישראל.

לאן עכשיו?

לאחר ביקור אבו מאזן בוושינגטון אפשר לומר שהתמונה התבהרה מכל הכיוונים. ברק אובאמה רוצה ליישם, אלא שהפעם ברצינות, את מפת דרכים ולשלבה במה שמכונה "היוזמה הערבית" כפיתרון אחד כולל למערכת היחסים בין ישראל לעולם הערבי ודורש משני הצדדים לעמוד בהתחייבות הראשונית עד סופם: מישראל להקפיא את ההתנחלויות ומהרשות הפלשתינית להילחם בטרור. הדרישה מהרשות ריקה מתוכן כי את רוב המלחמה בטרור ממילא עושה ישראל, כי החמאס בעזה הוצא מהמשוואה ובגלל שהכוחות הפלשתינים בגדה ממילא נמצאים תחת פיקוח אמריקאי הדוק. התמונה מצד אבו מאזן התבהרה גם היא.

איך שגלגל מסתובב...

ביום חמישי, 17/03/2005, חתמו בקהיר הפלגים הפלשתינים על הסכמתם להפסקת אש עם ישראל, ה"תהדיאה", פועל יוצא של הסכמת היו"ר אבו מאזן לתוכנית הפעולה וההשתלטות של החמאס על הרשות הפלשתינית. מאז התמסר אבו מאזן כל כולו ובכל מאודו להכשרת השתתפות החמאס בבחירות הצפויות לרשות הפלשתינית ובניגוד גמור להסכם אוסלו. שלשה טיעונים העלה אבו מאזן בפני ארה"ב להכשרת החמאס. הראשון – מעמדי כמנהיג הפלשתינים יפגע באם ימנע מציבור גדול להשתתף בבחירות. השני – ממילא אין לחמאס סיכוי לזכות.

עוד מהומה קטנה

לפני כשבועיים ב- 11/05/2006 פרסמה קבוצת אסירים פלשתינים מהחמאס והפת"ח בכלא באר שבע, כשברקע מלחמת האזרחים בעזה, את "מסמך ההסכמה הלאומית". המסמך מאמץ את עמדות החלק המתון של החמאס.

משחקי שליטה

הרעיון האדנותי לעצב לפלשתינים הנהגה כלבבנו אינו חדש. כבר בתחילת שנות ה- 80 עסקו במערכת הביטחון ברעיון הישן לעצב את השליטה בחברה הפלשתינית. חבורות המזוהות עם "האחים המוסלמים", בעיקר בעזה, שעסקו בפעילות חברתית רחבה קיבלו עידוד להתאגד לגוף סמכותי, מקצתם אפילו קיבלו אימון בסיסי בנשק מבחורינו המצוינים, כדי להוות משקל נגד יעיל לפת"ח שכבר התברר כאויב עיקש, מתמיד מטריד ומשמעותי למדינת ישראל. ב- 1987 התאגדו הקבוצות האלה בהנהגת השייח' אחמד יאסיןל"חמאס" - יעילים ורצחניים לפחות כמו הפת"ח.

להציל את טוראי מאזן

מאז נבחר אבו מאזן ליו"ר הרשות לפני שנה לא עשה דבר כדי להיות סמכות שלטונית ברשות.

הנצפים ביותר

.