אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

חנוכה


תולדות כדור הארץ, צילום: יקי אקרמן, באדיבות: הילה קומם

סוב נא סוב ועוד – חנוכה במוזיאון האדם והחי

מוזיאון האדם והחי פותח שעריו בחנוכה למשפחות עם ילדים. במהלך החופשה בימים ראשון עד רביעי 17-20.12.17 בשעות 9:00-16:00. בשבת המוזיאון יהיה פתוח בין השעות 10:00-17:00.

אור, צילום: אדי הרשקוביץ (באדיבות: הדה רכניץ)

אגדה אינדיאנית לחנוכה

מזמן, מזמן, מזמן, כל כך מזמן שלא היה בכלל אור, היה רק חושך. באותם ימים רחוקים, עם הנמלים עבד מאד קשה. ולעיתים, כשיצאו לחפש מזון, לא מצאו את דרכם חזרה הביתה.

המנורה בשער טיטוס ברומא

חג החנוכה התחדש בדורנו כחג הגבורה היהודית

חג החנוכה זכור לנו מימי ילדותנו כחג מרכזי במערכת הלימוד. כילדים קיבלנו את המֶסר שאנו כאן בארץ ממשיכיהם של החשמונאים. "להיות יהודה המכבי", היה חלומו של כל ילד בבית הספר העברי בארץ המתחדשת. במועדון "תקוותנו" שבו היינו חברים אחרי שעות הלימודים, ארגְנו אותנו המדריכים לצאת בשעות הערב בירושלים בתהלוכת לפידים. זו הייתה חוויה מרגשת לשׂאת לפיד בוער ולצעוד בתהלוכה של נושׂאי לפידים...הציונות קמה לחולל את נס השיבה בעצמה. לא פלא שהשיר המשמעותי ביותר שהושר אז בחג החנוכה בראשית שנות המדינה היה שירו של זאב - אנו נושאים לפידים.

סופגניות

כמה שווה סופגנייה אחת? - ערך קלורי

כמה שווה סופגנייה אחת? ארוחה בשרית מלאה במקום סופגנייה אחת של 500 קלוריות ופעילויות ספורטיביות מומלצות כדי לשרוף את הקלוריות

 

הסופגנייה אחת מסמלי חג החנוכה, חג השמן. סופגנייה בינונית  מכילה בין 400 ל-500 קלוריות  תלוי במילוי ובציפוי. בכל ביס כ-75 קלוריות בממוצע. הקלוריות הן קלוריות ריקות. ללא ערכים תזונתיים. הסופגנייה כשמה כן היא סופגת שמן.

חנוכה: טיפים להתמודדות משפחתית עם החג

חנוכה: טיפים להתמודדות משפחתית עם החג

חג החנוכה יצוין השנה בתאריך 27 לנובמבר ויימשך שמונה ימים. הוא ידוע גם בכינויו חג האורים ומסמל בעיקר את ניצחון החשמונאים על היוונים ואת נס פך השמן. בחנוכה ישנם מנהגים רבים כמו אכילת סופגניות, לביבות, משחק בסביבונים ונתינת דמי חנוכה לילדים, אך אחד המנהגים הבולטים ביותר הוא הדלקת נרות חנוכה בכל ערב מימי החג. בתקופה זו ילדינו יוצאים לחופשה ארוכה יחסית ומרבית ההורים ממשיכים כרגיל בעבודה. אופנת הפסטיבלים וההופעות לילדים מגיעה לשיאה וקשה להתעלם ממאמצי השיווק שלהם. ד"ר סוזי קגן, יועצת פסיכולוגית בכירה, בעלת קליניקה לטיפול זוגי ומשפחתי ומרצה באוניברסיטת בר- אילן, מעניקה טיפים והמלצות להתמודדות משפחתית עם חג החנוכה.

מכת חושך - ציור שלומי ישראל

העדר אור, או ממש חושך?

מסיבות אישיות וגם כי הדברים נכתבים לקראת סיומו של חג האור, רצינו לכתוב רשימה חיובית ושמחה מן הרגיל. משהו, עם מסר אופטימי מובהק. אבל לא נראה שזה מסתייע; כי אור נרות החנוכה, עם כל עליזותם של הנרות והאופטימיות שהם משדרים, לא די בו כדי להאיר את חשכת חיינו פה בארץ חמדת. כלל ידוע הוא שהחושך אינו מציאות; חושך הוא העדר האור. והראיה, גם החדר הכי חשוך, יואר לפתע בהידלק גפרור אחד. אבל כמו בכל כלל, גם לכלל הזה יש יוצא מן הכלל – חושך מצרים.

אחי גיבורי התהילה היה אנומליה ביצירותיו של פאסט באותה התקופה. הוא פורסם באוקטובר 1948, לאחר מסע אווירי בו עבר פאסט מעל שטחי מדינת ישראל במטוס. הוא נכתב, לא במקרה, במהלך מלחמת העצמאות, בה נלחמה המדינה הצעירה על חייה, מלחמה שסיפקה, ללא צל של ספק, את השראתה לעלילת הספר.

כולם היו אחי גיבורי התהילה/ האוורד פאסט: מרד החשמונאים כרב מכר

גלגוליו של הספר 'אחי גיבורי התהילה', שהפך את החשמונאים לאורחים בכל בית, מרתק כמעט כמו סיפורו האישי של מחברו. מל גיבסון מבקש עכשיו לכתוב את הפרק הבא. בימי חנוכה אלה מפתיע לבדוק ולגלות כי קיימים רק מעט ספרים ידועים, יחסית, שנכתבו אודות סיפור מרד החשמונאים וחג החנוכה. הסיפור המפורסם מכולם (לפחות מאז ספרי החשמונאים המקוריים), הספר שעיצב, אולי יותר מכל ספר אחר, את הדרך בה ראו דורות שלמים של ישראלים ויהודים בגולה את חג החנוכה, הוא "אחי גיבורי התהילה" של אחד מן הסופרים היהודים האמריקניים הווארד פאסט, אחד הסופרים היהודיים האמריקניים המפורסמים ביותר של המאה ה-20.

מה עניין חג החנוכה? (מקץ סט)

חג החנוכה מספר לנו שבכל יהודי מסתתר אותו פך שמן החתום בחותמו של הכהן הגדול; מה שצריך זה לחפש היטב עד שמוצאים אותו, ואז מתברר שהוא היה שם כל הזמן, ממתין שיגלו אותו.ידועה לרבים ההשוואה בין מצב האומה במדינת ישראל המודרנית למצבה בימי בית שני, שאז נתחולל הנס שלזכרו אנו חוגגים מאז ועד בכלל. בין אם מדובר בהשוואת ההתייוונות דאז להתמערבות של ימינו, ובין אם בהשוואת העצמאות המדינית דאז לזו של עכשיו – לחג החנוכה יש ניחוח עכשווי משהו. אולי זו אחת הסיבות לכך שאת נרות החג מדליקים גם יהודים שאינם מקפידים כל כך על שמירת מצוות אחרות.

יהודה המכבי כוכב קולנוע

להלן סקירה על הקריירה הקולנועית (הקצרה מאוד ) של יהודה המכבי. יהודה המכבי ומרד החשמונאים אינם נושא קולנועי פופולארי כמו למשל משה רבנו וסיפור יציאת מצרים או שמשון ודלילה, דוד המלך ושלמה המלך.אבל בכל זאת יהודה ומרד החשמונאים כיכבו בשני סרטים איטלקיים אחד מהם אילם ומאז מרד חנוכה שימש כנושא לסרט וידאו חרדי בכיכובו של יהודה ברקן ולאורך השנים אפילו היו דיבורים על מל גיבסון שיגלם את דמות יהודה המכבי בעיבוד של "אחי גיבורי התהילה". זה לא הרבה זה נכון ,אבל זה משהו.ולהלן הסרטים שעוסקים בנושא מרד החשמונאים .

חג החנוכה ואנחנו

כל חג חנוכה מפחידים אותנו מפני סופגנייה עתירת שומנים, מפחידים אותנו מפני זלילת לביבות ספוגות בשמן. וכן, החלק הקולניארי בחג החנוכה זוכה להתייחסות ממוקדת הכול בשם השמירה על בריאות הציבור. החלק הזה של חג החנוכה אף שתמיד מנסים לייסר אותנו הוא החלק המהנה של החג, תודו. בכלל החג נתפס בעיניי כמי שאינה שומרת מסורת מושבעת כאחד מהחגים האהובים עלי ביותר. בואו נעזוב את הסופגנייה החביבה, שמדי פעם כל אחד מגניב לפיו. שיקום מישהו שהבטיח לעצמו לעמוד בפיתוי ובסופו של דבר יצא ממסיבת חנוכה עם לפחות ביס אחד מהסופגניה הלבבית. ביס המשאיר אחריו לא מעט תוספות למשקל.

כולם היו אחי גיבורי התהילה

"אחי גיבורי התהילה" היה אנומליה ביצירותיו של פאסט באותה התקופה. הוא פורסם באוקטובר 1948, לאחר מסע אווירי בו עבר פאסט מעל שטחי מדינת ישראל במטוס. הוא נכתב, לא במקרה, במהלך מלחמת העצמאות, בה נלחמה המדינה הצעירה על חייה, מלחמה שסיפקה, ללא צל של ספק, את השראתה לעלילת הספר.

הנצפים ביותר

.