אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פרקים מתוך ספרים


בין מלחמה לאהבה - המשורר יהודה עמיחי

השורשים היהודיים-הגרמניים של יהודה עמיחי / כריסטיאן ליאו

פרשנויות רבות ליצירותיו של יהודה עמיחי הניבו תוצאות חלקיות מאוד עקב היעדרו המוחלט כמעט של מידע ביוגרפי מספק על המשורר. במקרים הנדירים שמידע כזה היה זמין, הוא היה מזדמן מאוד ולא מגובש, ולעתים קרובות העובדות אף סתרו זו את זו. כך נוצרו טעויות חמורות, שההשלכות שלהן על גוף הידע הנוגע למשורר רבות-משמעות, ויש קושי ממשי למחוק אותן ממכלול הפרטים המצטברים בתחום

גידילי / אהרון חבר, הוצאת גוונים, סדרת חלונות

גידילי / אהרון חבר

בוקר בוקר היו הג'יפים מעלים עמודי אבק לבן. בוקר בוקר היו יוצאים אל הדרך, האחד פונה דרומה והשני צפונה. מתרחקים האחד מהשני ועמודי האבק מפרידים ביניהם, חוצצים ביניהם. עם גמר הסיור היו פונים איש לאחוריו. האחד נוסע צפונה והשני דרומה

דם, עשן וריח הדרים / אהרון חבר, הוצאת גוונים, סדרת חלונות

דם, עשן וריח הדרים / אהרון חבר

"דיברתי במנגנון", הייתה דממה, רק קול הקשת הכפית בכוס הזכוכית נשמע, זליג לא היה בטוח כי דבריו רצויים. זאב הביט בו מבלי להגיב "רק אם תרצה תיגש לבית המפלגה, דיברתי עם החבר ישראלי מהמנגנון. תראה, אולי יצא מזה משהו". זאב המשיך את שתיקתו, וככל ששתק, גברה מבוכתו של זליג

איורים: מונולוג חמישי: מכתב לגיבור ספרי, ביבר הדמיונות

מונולוג חמישי: מכתב לגיבור ספרי, ביבר הדמיונות

מכתב לאיור פרי עטי מתוך ביבר הדמיונות – מסע לארץ הלא מודע. אני מעמידה אותך מולי במרכז הדף: ספק גירית, ספק עכבר, ספק יצור.בטנך האובלית והמפוספסת נשענת על רגליך הדקות והמשונצות בקצותיהן, כרגלי צפרדע; כנפיך שמוטות ועיניך העגולות, הבלתי סימטריות, הבוקעות מתוך פניך המשולשים, נועצות בי מבט האומר תימהון. מלווים אותך יצורים דומים לך. קטע מתוך ספרה החדש של לימור שריר: "השתקפויות" / בהוצאת כרמל .

צרויה שלו - שארית החיים

שארית החיים / צרויה שלו - שלוש העלילות ברומאן

הטעימה הראשונה תהיה מפרק בספרי אשר דן ברומאן החדש של צרויה שלו – "שארית החיים", שבעלילה המרכזית מתוך שלוש העלילות המסופרות בו מפתיעה המחברת, שהביעה בספריה הקודמים השקפה פמיניסטית, בכך שהיא מציגה בו כעת עמדה מפוכחת יותר כלפי הפמיניזם והישגיו – עמדה שניתן להגדירה כעמדה פוסט-פמיניסטית.

שיחות תודעה / גבריאל רעם

פרק מספר חדש של גבריאל רעם

שוד בשדה החצילים

מזל-טוב, נולד לך אח חדש! דברים כאלה קורים. מזל-טוב, נולד לך אחיין חדש, או אחיינית חדשה, גם זה מתקבל על הדעת. נולדה לך בת, או בן, בטח שיכול להיות, וגם מאוד מרגש, אבל נולד לך דוד חדש? דוד חדש ככה פתאום, באמצע החיים, בלי שום הודעה מראש? זה לא קצת מוזר?! אז אפשר לחשב פערים של גילאים ולמצוא שבנסיבות מיוחדות דברים כאלה יכולים לקרות, או לחשוב על תרבויות אחרות, זרות ורחוקות.

לעולם לא עוד Never Again

אני לא הייתי שם. אני מאמין שאני גם אף פעם לא אהיה שם. כשהיינו באירופה הארכנו את הדרך במאות קילומטרים כי לא רצינו לטייל בגרמניה. עד היום לא הייתי בבלרוס שמשם באה אימי לארץ כחלוצה כשעוד היתה צעירה לימים. עד היום לא היינו בפולניה שמשם באה אימה של אישתי

השדים של נעמי

מהכריכה האחורית: נעמי גלמן איבדה את ילדיה בתאונת דרכים לפני כשלוש שנים, וזמן קצר לאחר מכן התפרקו נישואיה. כיום היא גרפיקאית מצליחה שגרה לבדה בדירה שכורה. היא מנסה לחיות את חייה ולשמור על שליטה, אך מגלה שלא תמיד קל להלך על הקו שבין זיכרון ושכחה.

הנדבנית - סיפור מתוך חלבת תמרים

יש אנשים שמתעוררים השכם בבוקר ויוצאים לעבודתם, ויש אנשים כמוני שמובטלים הרבה שנים וממציאים לעצמם מקום עבודה מקורי. אני נוברת בפחי אשפה. אני מחטטת שנים רבות בפסולת שאנשים משליכים ליד עצים וליד פחי אשפה. החיים שלי בזבל כבר הרבה שנים. אני לא מצטערת כלל וכלל. העיסוק המתמיד בנבירה בפחי האשפה הירוקים הגדולים מעסיק אותי הרבה שעות. אני מתחרה כל יום עם משאיות הזבל. אני מגיעה לפניהם. אין חיטוט שמותיר אותי בידיים ריקות. אני שבה לביתי עם שלל עצום. אני לא מבינה איך אנשים יכולים לזרוק דברים בעלי ערך כאלה. אצלי בחצר יש מכל וכל. תריסי אלומיניום משתזפים למגען של קרני השמש.

טיפול אהבה - פרק מתוך הספר - חלק א

"אחריי, הקורא! מי אמר לך שאין בעולם אהבה אמיתית, נאמנה, נצחית? "מיכאיל בולגקוב, האמן ומרגריטה

מה כבר עשיתי... (סיפור)

נולדתי אחרי המלחמה וגדלתי כאן אז אני חושב שאני בר מזל, דוקטור. לא מאושר אבל שבע רצון. אם תכתוב שבע רצון מהסוף להתחלה תראה שזה נוצר עבש. האם נוצרתי עבש? סוגיה מעניינת. הייתי ילד סגור ולמדן, אולי באמת קצת עבש הא הא.. רזה, תמיד רזה. רק ספרות ומתמטיקה עניינו אותי...אתה מרים גבה? (סיפור)

גלויות מלבנון

בחדר המבצעים המוּסַק, שבעיירה הנוצרית ההררית, חם עד למחנק, ויש מהומה בלתי פוסקת. קצינים נכנסים ואחרים יוצאים, מבקשים סיגריה, חוטפים מעל התנור לחם קלוי, מוּשְׁרֶה במרגרינה צבאית. הרצפה מכוסה בבוץ סמיך, קליפות של גרעיני חמניות, שבועונים לבנוניים צבעוניים מתגוללים בכל החדר. מכשירי הקשר הניצבים על הדרגשים, מצפצפים בקול מתכתי מרגיז המכאיב לאוזניים

מיסייה יכין לך שמלה / הילה קומם

אני יושבת בסלון העירום של הדירה החדשה שלי ועוקבת אחר טיפות המים הרוקדות בדרכן מהתקרה המסוידת לבן למטה. יש להן מקצב מונוטוני, אך נעים לאוזן. תמיד אהבתי תקרות גבוהות, הן נותנות הרגשה של מרחב. אני יושבת על מגבת, החדר קר והרצפה עוד יותר, פורקת את הארגזים ובוכה

האיש כמוני יברח

היתה כבר שעת לילה די מאוחרת. ישבנו ליד השולחן הגדול שמילא את החדר הקדמי שביום היה חדר אורחים ובלילה חדר השינה של הורי. על אדן החלון עמדה מנורת הנפט (אז עוד לא היינו מחוברים לרשת החשמל) מרקידה על הקירות אור שהיה בו יותר אפלולית מאור. גם אנחנו, הילדים, לא יכולנו ללכת לישון. לא הסכמנו להכנס לחדר הפנימי, שהיה "קבור" יותר עמוק באדמה מהחדר הקדמי. לא יכולנו כי המחנק בו היה כבד מנשוא. שני החלונות שפנו אל החצר ושהיו הדרך היחידה בה יכול היה האוויר שבחוץ להכנס פנימה, היו חסומים במזרונים כדי שיהיו "מקלט".

נהג חדש / שבתאי קור - פרק 10

השעה הייתה מאוחרת. הבחורים נמו את שנתם, ואצלי התחלפה תחושת הכעס על משה בחשש לגורלי. משה לא השמיע במהלך השיחה שום טיעון הגיוני ולא שאל שאלות באמונה, שנבצר ממני להשיב עליהן.

מילואים בשדות האורז סיפורים - פרק

פרק מתוך הספר

זיכרונות מעונה מתה / ראובן מירן

סיפורים קצרצרים מתוך "זיכרונות מעונה מתה" מאת ראובן מירן מיסטר קוֹבּוֹ

דו-קרב וסיפורים אחרים / אנטון צ´כוב

צמח הגלגל: סיפור מתוך " דו-קרב וסיפורים אחרים" / אנטון צ'כוברישומי דרך 

ינוסטסמה - סיפור (חלק ראשון)

"הלב שלך כבר לא על ידי. נתת לי את הבדידות במתנה. זה סיפור של אהבה."שיר דרום אמריקני אהוד

אל-ניניו : מסע הנקמה של מיכה שטרן (א) - סיפור

לילך עמדה במרפסת חדר המלון שבקומה השלושים ושש והביטה אל הים. היא חייכה לעצמה בסיפוק. היא הייתה חייבת להודות בפני עצמה שבתחילה לא הבינה את רעיון החופשה המוזר הזה של מיכה

התנוחה / מג ווליצר - חלק ב

ביום חורפי אחד הגיע פול למכון בשעת סופת שלגים והסיר מעל פניו את הצעיף הנוקשה משלג. אותו בוקר הוא היה אמור לפגוש מטופלת חדשה ושם, בחדר ההמתנה, הוא מצא את עצמו מביט בפניה החמים, הצעירים, הזוהרים והאינטליגנטיים. שמה היה רוזלין וודמן ("רוז, אם לא אכפת לך," היא אמרה בעת שלחצו ידיים). בעודו סופג את יופיה, הוא כמעט החל לצעוק עליה שתיכנס פנימה מיד.

לך לעזה / שי להב

עכשיו גם גילרון משלשל. לא ייאמן. "הוא עושה את עצמו, המניאק, כדי לרדת מהמצבה," לוחש לי פרנק, אבל השואו של גילרון, בלי ספק, משכנע במיוחד. הוא יוצא מהאוהל בריצה בתדירות של פעם בחמש דקות, חוזר חיוור ומזיע, ואוגר ליד המיטה סטוקים של נייר טואלט למקרה חירום. והמקרה מתרחש מדי כמה רגעים.

רחוב הפרחים 22 - פרק 5 - חלק שני חורבן ותקומה?

זהו חלקו השני של פרק מספרו הנפלא שלרוביק רוזנטל, "רחוב הפרחים 22", המביא את סיפורם של יהודי גרמניה מזווית אישית ומשפחתית. מומלץ לקרוא שוב אתחלקו הראשון של הפרק.

ימים בשחור ובירוק

"ימים בשחור וירוק" הוא ספרו החמישי של אהרון חבר.

רחוב הפרחים 22 - פרק 5 - חלק ראשון

איבון עמדה במרכז הכנסייה הקטנה בשדרת ביסמרק בלב העיר גלוכאו שבסכסוניה, שם חיה עם אמה מאז יצאו מאמסטרדם בקיץ 1935. היא היתה בת 15 ולמדה לחבב את גלוכאו הקטנה, המוקפת גבעות ויערות, אם כי בלילות עוד חלמה את חלומות ברלין, שהתרחשו כולם במבואות ובחדרים של הבית ברחוב הפרחים 22.

גיבור היום

מיקי הציץ בשעון. עשרים לשתיים. איזה חום. העיף מעליו את הסדין ספוג הזיעה, קפץ מהקומה השניה של המיטה והדליק את המזגן. הרעש האיום הזכיר לו למה כיבה אותו לפני שהלך לישון.

הנצפים ביותר

.