אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

בריאות


קנאביס רפואי

עושים היסטוריה: לראשונה אישר ה – FDA תרופה שמקורה בקנאביס רפואי

זה קרה ביום שני זה, כאשר מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה – FDA, Food and Drug Administration) אישר בפעם הראשונה את התרופה הראשונה שמופקת מקנאביס רפואי. תכירו אותה – אפידיולוקס, תרופה שנרקחת מקנאבידיול CBD ונועדה לטפל בהתקפים של שתי תסמונות נדירות ואקוטיות שהן למעשה נגזרת של מחלת האפילפסיה - תסמונת לנוקס-גסטו (Lennox-Gastaut syndrome) ותסמונת דרווֶה (Dravet syndrome). ה – FDA אישר שימוש בתרופה אפידיולוקס לסובלים מתסמונות אלו מגיל שנתיים ומעלה ואף יצאה על כך הודעה לעיתונות.

תסמונת דרווֶה

סוכרת

סטרס וסוכרת מה הקשר ביניהם? ואיך זה משפיע עלינו?

ניהול הסוכרת הוא תהליך שמלווה את החולים מרגע הגילוי לכל אורך חייהם. תהליך זה יכול להוסיף מתח לחיי היומיום שלהם. מחקרים רבים מצאו כי מתח יכול להוות מכשול מרכזי לשליטה יעילה ברמות הגלוקוז בדם.

במאמר זה נדון בקשר בין לחץ לסוכרת, כיצד הוא משפיע עלינו ובדרכים להפחית אותו.

מה הקשר בין מתח לסוכרת?

פילאטיס

ג'וזף פילאטיס - מאז ועד היום

ג'וזף הוברטוס פילאטיס נולד במנשנגלדבך הממוקמת ליד דיסלדורף, גרמניה, בשנת 1883. מעט ידוע על חייו המוקדמים, אבל נראה שהוא היה ילד חלש, שסבל ממחלות כמו אסטמה, רככת קדחת שגרונית. המוטיבציה שלו ונחישותו להתגבר על מחלות אלו הובילו אותו להיות מתעמל ומתאגרף מוכשר, צוללן וגולש סקי מיומן.

תוסף תזונה

פרוביוטיקה, תעשו משהו טוב לבריאות שלכם

אין שטח אפור בכל מה שנוגע לפרוביוטיקה ולבריאות שלנו. ויותר ויותר מחקרים מדגימים את ההשפעה החיובית של הוספת פרוביוטיקה, החיזוק שלו זוכה המערכת החיסונית שלנו הוא דוגמה נהדרת לכך.

מים

טיפול במים – היתרונות

טיפול במים הפך בשנים האחרונות לאחד מסוגי הטיפול המשלימים הפופולאריים מאד ולא בכדי. הטיפול מציע יתרונות רבים ויכול לספק מענה טיפולי מצוין במקרים של בעיות שונות. טיפול זה מתאים לבני כל הגילאים, ואגב – גם לבעלי חיים! אם הוצע לכם בעבר לעבור טיפול במים ואתם תוהים האם הוא אכן הפתרון המתאים לכם, הנה כל הסיבות מדוע כדאי לכם לשקול אותו ברצינות:

עין

הסוכרת והעיניים שלכם: טיפול במחלות עיניים הנגרמות מסוכרת

מחלות עיניים שונות, כמו קטרקט, רטינופתיה, בצקת ברשתית וגלאוקומה, עלולות להתפרץ גם כתוצאה ממחלת הסוכרת. הכירו את הפגיעה בעיניים ממחלה קשה זו, ואיך אפשר לשמור על הראייה?

מחלת הסוכרת היא אחת הנפוצות בעולם המערבי, וגם מהקטלניות שבהן. לפי נתוני משרד הבריאות, ב-2010 היתה סוכרת לסיבת המוות הרביעית בארץ.

המחלה נגרמת כאשר בלוטת הלבלב מפרישה מעט מדי מההורמון אינסולין, המווסת את רמת הדם בסוכר (גלוקוז). כאשר קיים חוסר באינסולין, הסוכר נשאר בדם ותהליך ייצור גליקוגן מגלוקוז נפגע (גליקוגן היא צורת האחסון של האנרגיה מהסוכר בגוף).

Olive Oil

מה לא בסדר עם שמן זית?

אנשים רבים אוהבים את כל המאכלים האיטלקיים, ובמיוחד את המאכלים המכילים שמן זית. תעשיית שמן הזית והתקשורת מדרבנים צרכנים באמצעות מסרים לפיהם תזונת שמן זית היא תזונה עילית, וכי זהו שומן "טוב". מאמר זה מגיב על הידיעות אודות תזונת שמן זית כך שניתן יהיה להבין טוב יותר מה נכון לגביו, מה נקרא "בריא, ומה לא.

דיאטת אקו אטקינס

רמת החלבונים הגבוהה בדיאטה דלת פחמימות של אטקינס, ידועה כבר עשרות שנים, למרות שמומחים רבים מאמינים כי דיאטה כל כך גבוהה בשומן מן החי אינה עולה בקנה אחד עם בריאות טובה. כיום קיימת חלופה צמחונית לדיאטת אטקינס, המכונה דיאטת אקו אטקינס. מחקרים הראו כי דיאטת אטקינס המקורית מפחיתה את העמידות לאינסולין, חוסר יכולת הגוף להגיב כראוי לאינסולין, ומגבירה את רמות הכולסטרול הטוב (HDL), אך יש לה השפעה גם על הכולסטרול הרע (LDL).

שירה נחושתן, צילום: סימון חדד

איך לעבור את צום יום כיפור בשלום?

שירה נחושתן, דיאטנית קלינית במרכז הרפואי זיו ממליצה להתחיל להתכונן לצום יום וחצי לפני תחילתו ולא להפסיק בפתאומיות את אספקת המזון והנוזלים. היא מסבירה, כי אנשים שאינם רגילים לצום עלולים לחוש בזמן הצום חולשה וכאב ראש ונותנת מספר טיפים כיצד לעבור את צום יום הכיפורים בשלום:

האם ניתן להוכיח כי לחולה יש טיניטוס

חולים הסובלים מטיניטוס (תחושה של רעש באוזניים או בראש) עוברים בירור מקיף במרפאות אף אוזן וגרון או בירור תוך אשפוז בבית החולים. מטרת הבירור: שלילת אפשרות של מחלות קשות המסכנות את חיי החולה. חרף הבירור היסודי, האבחנה של קיום טיניטוס נשענת על ראיון קליני עם החולה. לכן, במידה והחולה יחליט לפנות אל וועדה רפואית לקביעת אחוזי נכות, לא יהיה בידו מסמך שנשען על ממצאים אובייקטיביים. שימוש בתהודה מגנטית, טומוגרפיה על ידי פוזיטרון, הדים כוכליארים ופוטנציאלים מעוררים מסוג מיוחד, יכול לספק ממצאים אובייקטיביים. טיניטוס חמור כרוך במצוקה פיזית ונפשית קשה מאוד.

פרדקסה למניעת שבץ מוחי

וועדת הסל תדון בימים הקרובים בהרחבת השימוש בתרופה מהפכנית למניעת שבץ מוחי. הוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות לשנת 2014 תדון בימים הקרובים בהרחבת השימוש בנוגדת הקרישה המהפכנית פרדקסה (Pradaxa), המיועדת למניעת שבץ מוחי בקרב חולי פרפור פרוזדורים. מדובר בחולים המצויים בסיכון מוגבר עד פי 5 ללקות בשבץ מוחי. נכון להיום במסגרת סל הבריאות הקיים, רק 16% מכלל כ – 90 אלף חולי פרפור פרוזדורים בישראל, זכאים לקבל את התרופה במימון קופות החולים. יתר החולים נאלצים לקנות את פרדקסה מכספם הפרטי או להמשיך וליטול בינתיים את נוגד הקרישה הישן, קומדין.

סוגת: עידוד נושא הבריאות במקום העבודה

לא רק לעובדי היי-טק: "סוגת" דואגת לבריאות של העובדים. סוגת כחברה המעסיקה מאות עובדים עושה את הצעד החשוב לעידוד נושא הבריאות במקום העבודה ומאמצת את התוכנית לקידום הבריאות בארגון. חברת סוגת מובילה בשיתוף עם המרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין את התכנית "קרן מנוף", במסגרתה מקדמים את נושא הבריאות של העובדים במפעלים ובחברות בעזרת המומחים של מכון וינגייט. התוכנית מהווה חלק מתוכנית בריאות לאומית.

מטפורות כהערות שוליים לנושא השיקום

לפני שאכתוב על שיקום, אנסה כאן להתחקות אחרי מקור המילה 'שיקום' בשפה העברית. בעניין זה שמעתי פעם הסבר יפה: שִיקוּם הוא בעצם ניסיון להושיט יד למי שנפל על מנת שֶיָקוּם.

שפעת החזירים – היבטים רבים לה

"שפעת החזירים" חדלה להיות מגיפת שפעת (ממשית או בפוטנציה) והפכה להיות ל"תופעה" שיש לה היבטים רבים: תקשורתיים, רפואיים, חברתיים, פסיכולוגיים, מיסטיים, ארגוניים, וניהוליים ברמה הלאומית והבינלאומית.

אדם חסר פנים - משבר הזהות של הרפואה המודרנית / בנימין מוזס

בנימין מוזס, רופא חוקר ומרצה, דן בכך בספרו החדש – "אדם חסר פנים – משבר הזהות של הרפואה המודרנית". בספרו, הקצר יחסית, טוען מוזס כי "הרפואה ניצבת בפני אחד המשברים הקשים בתולדותיה....משבר זה מתרחש דווקא בעת שהרפואה המדעית מאפשרת לאדם לחיות חיים ארוכים פעילים ובעלי משמעות"

הזכות לחיות - עדכון סל שירותי הבריאות

נראה כי רק לחץ ציבורי רציף ומתמשך על מקבלי ההחלטות מבלי להרפות מהנושא יעזור לקדם את העניין, אך לצערי, במדינה שבה כל אלוף במיל. המלהג את עצמו לדעת וכל תומך התנתקות או מתנגד לה תופסים כותרת ראשית בכל מהדורות החדשות, קשה להניח כי לחץ כזה יתקיים. אתונה, אגב, הובסה במלחמה ונכבשה, ובכך בא הקץ על ערש התרבות של העולם המערבי. מעניין מה יעלה בגורלנו.

הנצפים ביותר

.