אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

סוכר


סוכרת

סטרס וסוכרת מה הקשר ביניהם? ואיך זה משפיע עלינו?

ניהול הסוכרת הוא תהליך שמלווה את החולים מרגע הגילוי לכל אורך חייהם. תהליך זה יכול להוסיף מתח לחיי היומיום שלהם. מחקרים רבים מצאו כי מתח יכול להוות מכשול מרכזי לשליטה יעילה ברמות הגלוקוז בדם.

במאמר זה נדון בקשר בין לחץ לסוכרת, כיצד הוא משפיע עלינו ובדרכים להפחית אותו.

מה הקשר בין מתח לסוכרת?

עין

הסוכרת והעיניים שלכם: טיפול במחלות עיניים הנגרמות מסוכרת

מחלות עיניים שונות, כמו קטרקט, רטינופתיה, בצקת ברשתית וגלאוקומה, עלולות להתפרץ גם כתוצאה ממחלת הסוכרת. הכירו את הפגיעה בעיניים ממחלה קשה זו, ואיך אפשר לשמור על הראייה?

מחלת הסוכרת היא אחת הנפוצות בעולם המערבי, וגם מהקטלניות שבהן. לפי נתוני משרד הבריאות, ב-2010 היתה סוכרת לסיבת המוות הרביעית בארץ.

המחלה נגרמת כאשר בלוטת הלבלב מפרישה מעט מדי מההורמון אינסולין, המווסת את רמת הדם בסוכר (גלוקוז). כאשר קיים חוסר באינסולין, הסוכר נשאר בדם ותהליך ייצור גליקוגן מגלוקוז נפגע (גליקוגן היא צורת האחסון של האנרגיה מהסוכר בגוף).

פחמימות ושומנים

שומן, סוכר ומלח

לא כל השומנים נוצרו באופן שווה, וחלקם הרבה יותר בריאים בהשוואה לאחרים. שומנים בריאים הם חלק חיוני מהתזונה היומית. הם בלתי רוויים, ויכולים להיות חד בלתי רוויים או בלתי רוויים. שומנים אלו מסייעים להורדת רמות הכולסטרול והפחתת הסיכון למחלות לב.

סוגת: עידוד נושא הבריאות במקום העבודה

לא רק לעובדי היי-טק: "סוגת" דואגת לבריאות של העובדים. סוגת כחברה המעסיקה מאות עובדים עושה את הצעד החשוב לעידוד נושא הבריאות במקום העבודה ומאמצת את התוכנית לקידום הבריאות בארגון. חברת סוגת מובילה בשיתוף עם המרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין את התכנית "קרן מנוף", במסגרתה מקדמים את נושא הבריאות של העובדים במפעלים ובחברות בעזרת המומחים של מכון וינגייט. התוכנית מהווה חלק מתוכנית בריאות לאומית.

סוכר בממלכת ירושלים - טכנולוגיה צלבנית בין מזרח ומערב / ענת פלד

סוכראני מודה שלולא הכרתי והוקרתי את ד"ר ענת פלד כמומחית לתקופה הצלבנית וכמדריכת סיורים מרתקים המחיים לנגד המשתתף את עולמם, חייהם, עלייתם ונפילתם של הצלבנים, לא הייתי מעיין בכלל בספרה החדש "סוכר בממלכת הצלבנים – טכנולוגיה צלבנית בין מזרח ומערב" (הוצאת יד יצחק בן צבי, 2009, 314 עמודים בכריכה קשה). לא להפתעתי, מצאתי ספר מרתק וחדשני, על נושא אזוטרי משהו - טכנולוגית ייצור הסוכר בממלכת הצלבנים.

בטן ריקה מול מיכל דלק מלא

צוברי אנרגיה

מקור האנרגיה לחיים על פני כדור הארץ הוא השמש. בעזרת אנרגיית השמש מתרחשים תהליכים כימיים וביולוגיים המשנים מצבי צבירה של צוברי אנרגיה. בתהליך פוטוסינתזה, צמחים מפרקים פחמן דו-חמצני הנמצא סביבם כגז ואוגרים פחמימות. בתהליכי תסיסה, שמרים, נבגים וחיידקים מפרקים חומרים אורגנים מוצקים, ובהם עמילנים וסוכרים, והופכים אותם לצובר אנרגיה נוזלי - אלכוהול, ולגז - פחמן דו-חמצני. דבורים אוספות צוף והופכות סוכרים מן הצומח לדונג ולדבש. פרות מלחכות עשב ומנצלות שומנים וחלבונים מן הצומח לבניית רקמות ואגירת אנרגיה, ולאחר תהליכים מטבוליים פולטות גללים, שאף הם צוברי אנרגיה מוצקים.

הנצפים ביותר

.