אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מוזיקה


כינור

לעבודה ולמלאכה עם או ללא מוסיקה: על מוזיקה ופרודוקטיביות.

עוד יום בעבודה. המסך מולך, יש תכונה במשרד, אנשים מסתובבים הלוך ושוב במסדרונות, מדברים, ולפנייך רשימת המטלות של היום.

התמונv באדיבות "קרואיז אינטרנשיונל"

המופע הטנורים של המאה ה – 21 חוזר לישראל בשלישית

פרויקט "הטנורים של האמה ה-21" הוא אחד מן הפרויקטים המצליחים ביותר בעולם בז'אנר זה וכבר הספיק להשתתף בלמעלה מ-40 תוכניות טלוויזיה שונות.

ז'ורז' שארל ברסנס (22 באוקטובר 1921 - 29 באוקטובר 1981)

שירי הלל צרפתיים לידידות

המוזיקאי אנדרה מנוקיאן גילה בפרק אין לי חבר כמוך, מתוך תכנית טלוויזיה החושפת את סודותיהם של שירים, את הסיפורים המפתיעים, המסתתרים מאחורי שירי ידידות מפורסמים (1). ידידות היא כמו אהבה. מעלה דמעות ומצילה חיים

שנסון פריז. צילום: אביב נווה. באדיבות: הילה קומם

שנסון פריז

אחרי שהופיעה ברחבי העולם עם מופע מוזיקלי על חייה של אדית פיאף, הזמרת והשחקנית אורי יחזק-אל מעלה מופע חדש ובו מיטב השאנסונים האהובים, בשפת המקור.

אריק לביא (9 במרץ 1927 - 29 ביוני 2004)

וציף ציף צף הקטר כבר לא נשף

אריק לביא נולד בגרמניה בשנת 1927. בהיותו בן תשע שלחה אותו אמו לארץ עם קרובי משפחה. בבואו היה שמו ליאו אלכסנדר אינזלסבכר, אך עד מהרה השיל מעליו את גלימת הזר שממילא עבר ילדות מורכבת וקשה בגרמניה, והפך לליאו כפול, לאריה ולביא התוסס, מלא העוצמה הברוכה שהקרין סביבותיו שמחת-חיים

צילום: אילן בר, באדיבות: הילה קומם

קונצרט חלילים לילדים והורים

ידוע כי צלילו של החליל מהפנט כמו באגדה הידועה על החלילן מהמלין שסחף את כל העכברים של העיר באמצעות חלילו לים. ואכן גם בקונצרטים שהיא עורכת בסלון שעיצבה בביתה מול הים בעיר ימים, צליליה של אמנית החלילים חפציבה זר אביב אכן סוחפים מבוגרים וילדים כאחד

אריאל זילבר

אוצו, שמוליק קורא לכם

שמוליק כבר לא מדדה בחינניות מעל במות השמאל החילוני, אלא חוצה את הגבול (הלגיטימי של מדינת ישראל) על מנת להביע הזדהות מעשית עם תושבי גוש קטיף. אצלי בבית הם נקראים גוש חטיף, על משקל המחטף והחטיפה של מה שאינו שלהם, אינו שלנו, אין לנו זכות בו והמחטף שלהם מסכן את כולנו. אז מעתה, זה שמם כאן במאמר.

שולחת התמונה: הילה קומם

קונצרט לכל המשפחה עם דואו הטובות הישראלי

למרות גודלה הרב, הטובה יודעת גם להפיק מנגינות עדינות ושקטות, זאת בצד מנגינות קצביות ושמחות. אביטל הנדלר וחיים מזר – דואו הטובות הישראלי - הם נגני טובה מהמובילים בארץ. יחד הם יוצרים מופע קסום המלמד על מלחינים, על מוסיקה וכמובן על הכלי- הטובה.

גלעד אפרת צילמה עדי הראל (שולחת: הילה קומם)

מהדורת החורף של פסטיבל סולם יעקב

פסטיבל סולם יעקב עשה לו שם כהפנינג מוזיקלי וחברתי, יחיד במינו באוירה רגועה ו"חו"לית". הוא פונה לאוהבי מוזיקת הפולק והז'אנרים הנלווים: מוזיקה אירית, מוזיקת עולם, סווינג, אתני ורוק משנות השישים השבעים והשמונים.

אוזן רואה עין שומעת / יעל כדורי

אוזן רואה עין שומעת / יעל כדורי

מה בין מוזיקה לאמנויות אחרות? מהו חופש ויזואלי עשיר? איך מתקשרת הפיזיולוגיה של המוזיקה עם פילוסופית האמנות? עניינו של הספר "אוזן רואה, עין שומעת" הוא בקשרים בין צליל לתמונה באמנות. את הספר ערכה ד"ר יעל כדורי שהיא מרצה לאמנות ב"בצלאל" והיא גם מוזיקולוגית ותאורטיקנית החוקרת את הקשרים של המוזיקה באמנות. תשעה מאמריםמאת אנשי אקדמיה מישראל ומחו"ל מהמובילים בנושאים אלה, יש בספר שערכה וכולם נוגעים בדיאלוג בין המוזיקה לאמנות. הדיאלוג מתרחב בין שלושה תחומים: מודרניזם, אוונגרד ואמנות עכשווית.

 מהו האלבום הטוב ביותר של הפינק פלויד?

מהו האלבום הטוב ביותר של פינק פלויד?

האלבום הטוב ביותר של להקת פינק פלויד הוא ללא ספק – טוב תלוי את מי שואלים. אוהדים ומעריצים מושבעים אוהבים להתווכח ולהתנגח בשאלת מהו האלבום החשוב ביותר של פינק פלויד, איזה הוא האלבום המשפיע ביותר. של הלהקה, וכנראה שתשובה חד משמעית אין. הצד האפל של הירח משנת אלף תשע מאות שבעים ושלוש הוא אלבום שהיה מועמד לפרס אלבום השנה בתחרות פרסי הגראמי. באופן מוזר הם הפסידו לסטיבי וונדר, וכעבור שבע שנים, שוב הייתה הלהקה מועמדת לגראמי עם האלבום "החומה" - כאשר הפעם הפסידו לזמר קריסטופר קרוס.

גיל שוחט משיק סדרת קונצרטים חדשה וייחודית

גיל שוחט משיק סדרת קונצרטים חדשה וייחודית בהיכל התרבות בקיבוץ יגור. בהשתתפות שלומי שבן, מירה עוואד, עידו תדמור, יניב ד'אור, ברכה קול ומריה קבלסקי. סדרת קונצרטים חדשה ויוצאת דופן, "שיאים של התרגשות", המשלבת מוסיקה קלאסית ואופרה עם מחול ופופ יוצאת לדרך בדצמבר, בהיכל התרבות בקיבוץ יגור, בניהולו האמנותי של גיל שוחט ובהשתתפותו, ובשיתוף תרבות לישראל בע"מ והלן בוטנסקי מנהלת מחלקת תרבות, מועצה האזורית זבולון

מוצרט

מוזיקה מערבית ומוזיקה אחרת

במשך מאות שנים שלטה באירופה סוגה מסויימת של מוזיקה, שאף שהיו לה ואריאציות רבות, הרי בעיקרה היא הייתה בעלת אפיונים מאד ספציפיים. כללי המוזיקה באירופה נקבעו על ידי הדרישה של הכנסייה למוזיקה. הכנסייה, מהיותה מוסד של תפילה בציבור, דרשה מוזיקה מסודרת, מדוייקת, דרמטית, שתרומם את נפש הציבור המתפלל. לא היה מקום להצטעצעות יתירה, הבעה של האינדיבידואל, יכולת גיוון. כך נוצרו המוטטים (שירי המקהלה) הפוליפוניים (מספר קולות). המקהלות פוזרו במספר מקומות בקתדרלות האקוסטיות הענקיות שנבנו בימי הביניים ובתחילת העת החדשה, ויצרו מעין תחושה של שירת מלאכי מרום על ידי ההשתלבות של כל הקולות ביחד.

מוזיקה יהודית ומוזיקה  ישראלית. הכנר של שאגאל

מוזיקה יהודית ומוזיקה ישראלית

קשה לכאורה לקבוע מסמרות בהגדרתה של מוזיקה יהודית, ועוד יותר קשה לכאורה לקבוע מהי מוזיקה ישראלית. המוטיבים של המוזיקה היהודית בחו"ל הייתה בדרך כלל לפי הארץ שבה הייתה הקהילה היהודית שהשתמשה במוזיקה. באירופה אנו יכולים להצביע על מספר מוטיבים עיקריים: ישנה המוזיקה ה"יקית" (גרמניה וצרפת), שהמוטיבים שלה הינם בסגנון הגרמני: מדוד, מתון, מלודי, מתאים לחזן או למקהלה. המוזיקה ה"חסידית" הינה מוזיקה עממית, המושפעת לפי הארצות שבהם גרו הקהילות החסידיות.

בן סנוף: המלודיה של הנשמה

פסעתי בין מילות שיריו של בן סנוף ומצאתי שמחת רגשות מזמינה ואוהבת אל מסע אישי המלווה בתקווה החושפת אמונה בדרך. דרך שהיא בחירה. בחירה של התנסות בחוויה- תהליך, בהתמודדות עם הקשיים שמזדקרים בדרך כמו תמרורי אזהרה. הבחירה להתמודד עם הקשיים נתונה בידיו של כל אדם. ניגון הלב הוא מעין שירת חיים, תפילה הבוקעת רקיעים. השירים שבחרתי להתמקד בהם מתוך אלבומיו, "הנה הוא בא", "המסע" ושיריו החדשים שעדיין לא כונסו לדיסק. הם השירים שיוזכרו ברשימה זו, המלודיה של הנשמה.

חייו של ג'ון לנון - חלק ב

סרגנט

חייו של ג'ון לנון - כולנו רוצים לשנות את העולם / ג'ון וייז ג'קסון. חלק א' הוצאת רסלינג

הביטלס אולי לא היו מחוללי השינוי של שנות השישים, אך המוסיקה שלהם הייתה פסקול עיקרי. לונדון השתנתה והפכה לבירת הסווינגינג סיקסטיז. לבוש, אורח חיים, סגנון חלופי שלם. תרבות הנגד הגיעה מאמריקה עם סרבני הגיוס. לונדון הפכה למרכז צעירים ומפיצת תרבות חדשה.כל הוודאיות נופצו. נכנסו רוחניות, אזוטריות, מתירנות מינית, כל מה שלא היה יכול להיחשב אנגלי.

מסביב למדורה: הפזמון שגרם מרד בצהל

מסביב למדורה

מילים נתן אלתרמן, לחן יאיר רוזנבלום, שרים דורית ראובני ולהקת פיקוד מרכז

אומתם לא היתה להם אם
לא ידעה בצאתם לדרך
היה לילה עמוק ונושם
כתמיד בניסן, הירח.

וישבה שם עדת נערים בני בלי שם
חשופי מרפקים וברך,
הם הקשיבו הקשב והחרש
או שילבו בשיחה דבר ויכוח.
לפניהם עלי רגל של אש
מדורה חגה נעה ברוח
לא יותר אך בכתב האומה העיקש,
אותו לילה נחרט עלי לוח

שלמה ארצי - דרכים / ביקורת

1. זוכרים את המערכון מ'רחוב סומסום', על הילד שרצה להיות 'שם'? הכמיהה המופרכת הזו להיות מישהו אחר, להחריב את הגוף והנפש, לתלוש ולמחוק בשר ועצמות, זיכרון ואישיות, לכלות כל זכר ל'אני', לשתול מחדש את הזרע הטהור של מי שהיינו לפני שהיינו, להיברא מחדש - ובו בזמן לחוות את השינוי כשינוי, מבעד לעיני ה'אני' הישן. זה הפרדוקס ששיגע את הילד האומלל ההוא, וזהו גם הפרדוקס המכונן של שלב הביניים בפופ הישראלי, אחרי עידן הלהקות הצבאיות ושירי ההוויי.

שירת העם - צאד מיטצל טריו

בשנים האחרונות שוב אפשר למצוא את אלבומיה של ה''צ'אד מיטצ'ל טריו'' בחנויות. הם נדירים, אמנם, אבל שוב אין לאתרם רק על גבי תקליטי ויניל שחוקים ושרוטים. ההרכב המופלא הזה, שבשנות הששים שר את הסאטירה החריפה והמחודדת ביותר בפולק האמריקני, דלה מעצמו באותה תקופה פנינים מוסיקליות נדירות. הם יצאו באמירות פוליטיות נגד הנאציזם, הקו-קלוקס קלאן וחובבי הקונספירציות מבית מדרשו של הימין השמרני. הם חרכו את אחוריו של בארי גולדווטר ולגלגו על עושרה המופלג של אליזבת טיילור.

מאסטרקלס עם מאסטרו מינץ – קשת איילון 2006

מאסטרו שלמה מינץ על הבמה באודיטוריום הספרייה, במכללת בית ברל, "קשת איילון" 2006

שאלו את מאסטרו מינץ מהו לדעתו הכינור הטוב ביותר, וככה הוא אמר:

"כינורות הם כמו סוסים

יש סוסים נמוכים וגבוהים

יש סוסים עם רגליים ארוכות ויש שלא...

סוסים נועדו לרכיבה

אני אוהב לרכב על סוסים

רכבתי על כל מיני סוסים

ואז הם היו יפים בעיני

לכל סוס יש נקודות כוח ונקודות תורפה

בשבילי המעניין הוא התהליך

שבו אני לומד לרכב על סוס

שבו אני לומד את עצמי עם הסוס

ולכן הכלי הכי טוב זה פחות חשוב לי"

ישראל קאמאקאוויוולה: הענק וגנו

בחודש האחרון שהיתי בארצות הברית לרגל השתלמות מקצועית. לקראת סיומה של ההשתלמות הזו, ב-‏26 ביוני, ציינתי לעצמי את יום השנה השמיני למותו של ישראל קאמאקאוויוולה, האיש שנתן משמעות פרטית משלו לפרופורציה בין מימדי הגוף לבין מאפייניו הווקאליים. הציון התבטא, בין היתר, ברכישת האלבום הטוב ביותר שלו. בשבוע שלאחר אותה השתלמות, במהלך טיול בניו אינגלנד, הפנמתי חלק מהחווייה ההוואית של הענק עדין הנפש הזה.

ישראל קאמאקאוויוולה

אירוויזיון 2006

תוצאות האירוויזיון של מוצאי שבת שנערך ביוון, נותרו עבורי חידה לא פתורה. אחת מהשניים: או שמנהלי התחרות החליטו ברגע של שכרות להחליף את הנושא מתחרות שירים אירופאית בינלאומית למופע ראווה מזעזע של תחפושות אקסטרווגנטיות, ללא ידיעתנו הצופים, שמא מדובר פה, שימו לב, בסטייה חברתית רב לאומית.

הנצפים ביותר

.