אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

איטליה


מחקר חדש מעיד על קיומה של מחלת הרככת בבית מדיצ'י

מחקר חדש מעיד על קיומה של מחלת הרככת בבית מדיצי

ילדיהם של משפחת מדיצ'י רבת העוצמה בפירנצה של הרנסנס סבלו ממחלת הרככת כתוצאה מתזונה לקויה ואי החשפות לקרני השמש. חוקרים מאוניברסיטת פיזה ניתחו תשעה שלדים של ילדים שנלקחו מקבר בבית התפילה של משפחת מדיצ'י* בבסילקה של של סאן לורנזו בפירנצה. עצמות הילדים אותרו לראשונה בשנת 2004 לאחר גילויה של מחילת קבורה סודית היוצאת מקברו של הדוכס גיאנגסטון (1671-1737), האחרון בשורה של דוכסים שעמדו בראש משפחת מדיצ'י.

הפתרון של פרנקו בזאלייה -

הפתרון של פרנקו בזאלייה - בתי החולים לחולי נפש בישראל ג

פרנקו בזאלייה (Franco Basaglia‏) נולד ב-11 במרץ 1924 ומת ב-29 באוגוסט 1980. הוא היה פסיכיאטר ונוירולוג איטלקי שהביא לביטול בתי החולים הפסיכיאטריים באיטליה. הוא היה חלוץ התפיסה המודרנית של בריאות הנפש, שהנהיג וחולל רפורמה בפסיכיאטריה האיטלקית כמייסד והמוביל של "פסיכיאטריה דמוקרטית". הוא הגה ויזם חוק איטלקי ושמו 180 (או "חוק בזאלייה"), שהוביל לפירוקם של בתי החולים הפסיכיאטריים באיטליה ולסגירתם; בזאלייה היה הפסיכיאטר האיטלקי בעל ההשפעה הרבה ביותר במאה ה-20.

פני ונציה/ תערוכה

פני ונציה/ תערוכה

התערוכה מציגה שילוב נדיר של צילומים ייחודיים מקרנבל המסיכות בונציה עם ציורים אותם צייר האמן יצחק דוידוביץ. יש בה, בונציה ,שילוב מטריף של זהב, כחול, ורוד וקיטש משגע. העיר הזו, הרומנטית והמרגשת בעולם, מרעיפה על הצופה שילוב אקלקטי של ארכיטקטורה, מים, אמנות ולגונות מכחילות. יצחק דוידוביץ' מיטיב לטפל בדמויות הקרנבל השונות, המושקעות, אך בד בבד הוא מציג בפנינו גם את הפיגורות הפחות מושלמות, הפחות מפורכסות, והיותר אנושיות.

נבחרת ישראל באפייה זכתה במקום השני בתחרות אלוף האלופים

נבחרת ישראל באפייה זכתה במקום השני בתחרות אלוף האלופים

נבחרת ישראל באפייה אשר גרפה את המקום הראשון באליפות אירופה באפיה 2012 זכתה במקום השני במסגרת התחרות "אלוף האלופים" שהתקיימה ברימיני איטליה בסוף חודש ינואר 2013. חמש נבחרות אשר זכו בחמש השנים האחרונות בתחרות אליפות אירופה באפיה הציגו בתחרות "אלוף האלופים". נבחרת ישראל התמודדה על התואר לצד מדינות מובילות בתחום - איטליה, גרמניה, הונגריה וארצות הברית הנבחרת בחרה במוצריה האיכותיים של מחלבת טרה להכנת המתכונים המנצחים שלה בתחרות את התואר אלוף האלופים גרפה נבחרת איטליה, ישראל זכתה במקום השני

תערוכה בשניים / יצחק מרכוס, אריאל לבנון

תערוכה בשניים / יצחק מרכוס, אריאל לבנון

אני מעדיף ציור פיגורטיבי: דיוקנאות, ובעיקר נושאים מהדמיון, על פני ציור נופים, פרחים באגרטלים ואבסטרקט. אני נוטה להכניס נימה הומוריסטית לציוריי, שבחלקם הם סוריאליסטיים. הצופים בציורים מוזמנים לספר לעצמם את הסיפור הטמון בציור. גם אני, כאשר אני יושב מול כן הציור ומעלה צבעים על הבד, לא תמיד יודע מהו הסיפור שאני רוצה לספר. אני אוהב סיפורים: פעילות נוספת שלי היא כתיבת סיפורים, בהשפעת הזרם הרומנטי הגרמני בציור, המתרחשים בגרמניה של אמצע המאה התשע-עשרה

אלוהים ואלווירה מאת לימור שריר ראה אור באיטליה

אלוהים ואלווירה מאת לימור שריר ראה אור באיטליה

אלוהים ואלווירה מאת לימור שריר ראה אור באיטליה. ספרה של לימור שריר: "אלוהים ואלווירה" שראה אור ב-2005 בהוצאת כרמל. רואה אור כעת באיטליה בגרסתו האיטלקית. במסגרת ביקורה ברומא, לצורך השקת הספר, התראיינה לימור שריר על ידי המשורר האיטלקי פליניו פרילי

ונציה חלק ג - אז זה טוב ליהודים או רע ליהודים?

חלק קודם:ונציה חלק ב'

המשך ציטוט מ"ונציה חלק א'":

דברים ששם ארי אבן זהב בפיו של דון שמואל מורו בספר "שיילוק היהודי מוינציה"

האישה מול האלוהים: התיאולוגיה של לימור שריר

לימור שריר לשעבר מלכת יופי של ישראל וסגנית מיס תבל ולשעבר גם רופאה, עוסקת בספרה אלוהים ואלווירה בנושאובז'אנר יוצא דופן מעין כמוהו בספרות העברית. זהו ברומן תיאולוגי שדן במערכת היחסים בין האל והאדם ובמקום שיש לאישה במערכת יחסים זאת.

ראיון עם לימור שריר

את לימור שריר פגשתי לאחרונה באקראי, על שפת ברכת השחייה. בניגוד לכל האחרים העוסקים בחיטוב גופם או בשיזוף עמוק, ראיתי את לימור יושבת, צרור דפים בידה, קוראת בלהט פרק מספרה הבא באוזניו של אחד ממכריי (ממה ששמעתי – יש למה לצפות).

זכרתי את לימור שריר מנעוריי, כמי שזכתה לרגע של תהילה ממש ערב מלחמת יום הכיפורים. אחר כך, זכרתי במעורפל, הפכה לרופאה, משילה מעצמה סטריאוטיפים גבריים קלוקלים.

לא ידעתי שלימור שריר היא סופרת, אולם כששמעתי את דבריה באותו אחר צהרים לפני מספר שבועות, הבחנתי בשני דברים – להט רב של אדם שהכתיבה ממלאת את כל עולמו ויצירתיות סוערת, מיוחדת במינה.

אלוהים ואלווירה / לימור שריר - פרק ראשון

וינצֶ'נצוֹ היקר,

לימור

לימור שריר / אלוהים ואלווירה. הוצאת כרמל.

מחלון חדרי בקומה האחרונה של בניין המגורים הדהוי פרושׂה לפניי רומא. לא קר בחדר ובכל זאת תחושת קור מחלחלת בעצמותיי, ואני מצטנף לפקעת, רכון על שולחן הכתיבה וכותב אליך.

חריקות העט על הנייר מפרות את השקט, מין שקט של בית קברות. לרגעים אני מניח את העט ובוהה בקירות שהזמן אכלם ובזגוגית החלון, מצייר באצבעי דמויות משונות על פני האדים המצטברים עליה.

מדריך הטרמפיסט בעולם הבא: מפגש בין דנטה לבין עמנואל הרומי חלק ב´

לחלק הראשון של המאמר כאן

על השוני

במהלך ימי הביניים אנו עדים להרחבת תחומה והשתלטותה של הכנסייה על חיי הפרט המאמין. השתלטות זו באה לידי ביטוי מובהק בתפיסת מקומה של הכנסייה בכל הקשור לחיי העולם הבא. כאשר כתב דנטה את הקומדיה, הריהו נגע במישרין במעמד של הכנסייה בעולמות החיים והמתים. לכך יש מספר שלבים:

pope

pope innocent iii - כינוס לוטראן 1215

הקולנוע של פליני

אין משאלעולמי על הסרטים הגדולים ביותר שנוצרו אי פעם שלא יכיל לפחות אחד, לעתיםשניים מסרטיו של פדריקו פליני. תמיד זה יהיה שמונה וחצי ועוד אחד לפי טעםהמבקר. פליני מתחיל את דרכו הקולנועית בשיתוף פעולה עם רוסליני. הזמנים הםהימים הראשונים שלאחר מלחמת העולםהשניה. הוא עומד על ערש הולדת הגל הניאו - ריאליסטי שיביא כבודרב לקולנוע האיטלקי העני. פליני מחויב אליו בתחילת הדרך העצמאית שלו. אבלהוא לא ממש הולך בדרכו. הניאו ריאליזם הביא את סיפורם של האנשים הקטניםבימי מצוקה קשה.

מוסוליני: הרהורים על דיקטטור חלק ב

זהו חלקו השני של המאמר - הראשון פורסם כאן.

מוסוליני - הרהורים על דיקטטור חלק א

מוסוליני - ביוגרפיה פוליטית / דניס מק-סמית הקדמה

הנצפים ביותר

.