אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

כתיבה


בתצלום: חלוקת פרס תחרות הכתיבה, מימין לשמאל: סיגל מגן, הילדה הזוכה, הרצל חקק, יהודית מליק שירן, ריקה ברקוביץ צילום: תפארת חקק

איגרת לילדים שרוצים לכתוב: מסע ברכבת הרים שלא נגמרת

במשך עשר שנים, קיימנו באגודת הסופרים העברים תחרויות כתיבה לילדים. היה חשוב לנו לטפח דור של כותבים, כותבי המחר. יצאנו לדרך כשאנו משיקים תחרויות כתיבה לילדים בבתי הספר היסודיים ביוזמתה של ריקה ברקוביץ, ובמשך הזמן הוספנו פס ייצור נוסף: תחרויות כתיבה לתלמידים בחטיבת הביניים ובחטיבה העליונה – ביוזמתה של יהודית מליק שירן.

פרנץ קפקא (1924-1883)

קרשים לארון היהודי: ארבע דְרָשוֹת

פרנץ קפקא (1924-1883) אמר שהכתיבה היא כמו תפילה. מי שאוהב לצטט את האמירה הזאת חייב להוסיף שקפקא רצה להאמין שהוא כותב קודם-כל ובעיקר על עצמו. כי הסיוט של חייו היה לחטוא בהשלכות אישיות לא מדויקות. לכן הוא לא היה נלהב – בלשון המעטה – לפרסם את כתביו, כמו שנאמר בשירהּ של רחל (1931-1890): "צר עולמי כעולם נמלה... כל אורחותי הליז והדמיע, פחד טמיר, מיד ענקים...".

טקס הענקת ספר היצירות של ילדי ישראל המצטיינים בכתיבה

בימים אלה התקיים באולם הסינמטק בתל אביב טקס הענקת "ספר היצירות של ילדי ישראל המצטיינים בכתיבה" ל-65 תלמידי בתי ספר יסודיים, כמניין שנות המדינה, זוכי תחרות הכתיבה הארצית- תשע"ג, המתקיימת, זו השנה התשיעית, במסגרת "אגודת הסופרים העברים בישראל." מניעת מיזם זה היא הסופרת ריקה ברקוביץ – המצליחה בתרומתה, הפקת ספר היצירות וניהול התחרות, לעודד ולהניע רבים מילדי ישראל לעסוק בכתיבה ספרותית.

אם אתה יכול לחשוב את זה – אתה יכול לכתוב את זה

פעם התבקשתי לכתוב 400 מילים על לוחות שעם. בחיי שלא היו לפי אפילו ארבע מילים לכתוב על הנושא הזה. אלא מה? חיפשתי קצת חומר, חשבתי טוב טוב מה הייתי רוצה לשמוע על לוחות שעם, חשבתי מה הייתי מחפשת בעצמי לשמוע, לו הייתי צרכנית שזקוקה למוצר הזה, וכתבתי. כן. כלל נוסף שיפה לכתיבה, בדיוק כפי שהוא יפה למכירות: תתעניין, במקום להיות מעניין.

סוכה במדבר סדנת הכתיבה של חמוטל גורן

סדנאות כתיבה הן נפוצות מאוד היום במגוון של מקומות וכידוע כל אדם שני או שלישי היום מעוניין לכתוב ועוד יותר מעוניין לפרסם ולזכות בתשומת לב ובפרסום. וההנחה היא שהסדנה תחדד את כישורי הכתיבה ואת יכולות הסופר המתחיל. יש הרבה סדנאות כתיבה אבל חמוטל גורן, אשת חינוך, ודרמה מציעה היום סדנה מסוג חדש שונה מהסדנאות האחרות הקיימות בתכניה ובאידיאולוגיה שמאחוריה. וגם מיקום הסדנה הוא לא שיגרתי בלשון המעטה. היא תהיה במדבר, מקור ההשראה הראשי של נביאים וחוזים דתיים וחמוטל מקווה גם של סופרים.

איך לכתוב הודעה לעיתונות?

אחד הנעלמים הגדולים שיש בעולם ה- pr, היא אותה הודעה לעיתונות, שצריכה לקלוע היטב הן לצורך של המפרסמ/ת והן לצרכי העיתונאי/ת, צריכה להעביר הרבה מסר במעט מילים, להיות מדויקת ולהיכתב באופן, שחלקים רבים ככל האפשר מתוכה יכנסו לעיתון. והכי חשוב – שהיא תעניין את העורכ/ת, כך שתגיע בכלל לשלב מיון התוכן.

בין חיים לבין כתיבה: ראיון עם אילן שיינפלד

אילן שיינפלד מוכר לא רק כמשורר בעל שם. הוא התגלה גם כעורך ספרותי מוכשר ב``על המשמר``, כשהעיתון עוד היה קיים. הוא פרסם רצנזיות רבות בענייני ספרות ומחקרים מקיפים בכתבי העת הספרותיים. בשנים האחרונות הוא מקדיש את זמנו למשרד יחסי הציבור שהקים ולסדנאות לשירה שהוא מקיים. הוא הקים גם את הוצאת שופרא, שמשמשת בית הוצאה לספרות יפה. הוא דמות מרתקת וגם כתיבתו הספרותית מעוררת עניין. עתה יצא לאור ספרו ``הסדנה לשירה``, שבו הוא מתווה דרך להבנת השירה. הספר מתאים למשוררים, לאוהבי ספרות ולכל שוחר דעת.

הנצפים ביותר

.