אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ארכיאולוגיה


מכתב על פפירוס המאה השלישית לפני הספירה

פפירוס ירושלים – דעה אחרת

לפני כשנתיים, פרסמתי באתר זה (אימגו) מאמר שכותרתו מתחילה באמירה, "הארכיאולוגיה לאן". ובימים אלה הסיפור חוזר על עצמו, בשם אחר. ב-26 לאוקטובר 2016, נערכה בירושלים מסיבת עיתונאים, שבה הוצג ממצא ארכיאולוגי חדש. שיקרא להלן "פפירוס ירושלים".

שמות אותיות האלפבית העברי

שמות אותיות האלפבית העברי

מאמר זה בא לספר את מקור שמן הקדום של אותיות האלפבית העברי. השם הראשוני של כל אות ואות, כפי שנתנו לה הכנענים, ולאחר מכן שינוים שחלו בשמות האותיות, עקב שינוים בציורי האותיות, או על מנת להקל על הגיית השמות. חלק משמות אותיות האלפבית העברי נושאות את שמן מזה כ- 4000 שנה. האות א. האות הראשונה באלפבית הכנעני נקראה ככל הנראה בשלב הראשוני של המצאת הכתב בשם "אצבע", על-פי ציורי אותיות שנתגלו ב"ואדי אל-חול" במצרים מהמאה ה-18 לפנה"ס.

האוסטרקון מחורבת קיאפה

הארכיאולוגיה לאן – האוסטרקון מחורבת קיאפה

אני עסקתי בחקר, מקור שמם העתיק של אותיות האלפבית העברי. במחקר, נעזרתי גם בכתובת הנקראת 'האוסטרקון מחורבת קיאפה'. כל המומחים התייחסו אל הכתב באוסטרקון ככתב עברי,ונקבע כי לשון הכתוב היא עברית. מכאן שזוהי הכתובת העברית הקדומה בעולם - לדעתי הניתוח האפיגרפי של הכתובת מקיאפה שגוי ביסודו, עקב פענוח לא נכון של האותיות. ולאור זאת, לא ניתן למצוא כל קשר בין הכתוב לבין השפה העברית. מציאת האוסטרקון עוררה התרגשות עצומה בקרב מרבית הארכיאולוגים, התרגשות שמחקה את ההיגיון הצרוף לממצא.

דגל הצלבנים בירושלים

בית חולים עתיק מתקופת הצלבנים התגלה בעיר העתיקה בירושלים

רשות העתיקות מדווחת שלאחרונה התגלה כי מבנה עתיק ברובע הנוצרי בעיר העתיקה בירושלים שימש כבית חולים צלבני. בתקופתו, הוא היה בית החולים הגדול ביותר במזרח התיכון. המבנה הינו בן 1,000 שנה ועד לפני עשור שימש כמתחם שוק ירקות ופירות הומה אדם. לאחרונה הסתיימו עבודות שיקום של המבנה שנמשכו כ-10 שנים. המבנה משתרע כל פני כ-50 אלף מטר מרובע. הוא בעל תקרה בגובה של כ-7 מטרים. הוא מכיל קשתות ועמודים מסיבים.

פיל - תגליות ארכיאולוגיות פרה-היסטוריות לאורך חופי סיציליה

תגליות ארכיאולוגיות פרה-היסטוריות לאורך חופי סיציליה

ארכיאולוגים גילו ניב מאובן של פיל שגילו נאמד בכ-100,000 שנים ליד חופי סיציליה. אורכו של הניב הינו קרוב למטר והוא התגלה במסגרת סדרה של חפירות ארכיאולוגיות תת-ימיות מול חופיו של הכפר הסיציליאני Torretta Granitola. לטענת הארכיאולוגים שעומדים מאחורי התגלית, הניב המאובן היה קבור בשכבת אבן שמקורה בסחף מתקופת הפלייסטוקן. בסביבתו נראו גם מאובנים שהכילו עקבות של פיל.

התגלה לוח אבן עתיק של בני המאיה המספר על מאבקי שליטה בצמרת ההנהגה

התגלה לוח אבן עתיק של בני המאיה המספר על מאבקי שליטה בצמרת ההנהגה

לוח אבן של תרבות המאיה בן 1,500 שנה ועליו חרוט סיפור של מאבק כוחות שלטוני התגלה לאחרונה בגואטמלה. הלוח, המתוארך לשנת 564 לספירה, נמצא בתעלה המובילה לקבר של מלכה במקדש עתיק באתר El Perú-Waka'. אורכו של הלוח הוא 6 מטרים ורוחבו מטר אחד. חרוטים עליו הירוגליפים בשפת המאיה המתארים מאבק בין שבע שנים בין שתי שושלות על שליטה באומת המאיה. לפני שהתגלה הלוח, הארכיאולוגים לא ידעו את שמם של המלכים מתקופת המאה השישית לספירה.

נמצאה אוניית קיטור שנבנתה במהלך מלחמת האזרחים האמריקאית

נמצאה אוניית קיטור שנבנתה במהלך מלחמת האזרחים האמריקאית

שרידים של אוניית קיטור, ה- SS United States , שנבנתה במלחמת האזרחים האמריקאית במאה ה-19 נמצאה לאחרונה בחופי דרום קרולינה בעומק של כמה מטרים מתחת לפני המים. הספינה הושקה ב-1864 וב-1881 היא נעלמה ב-Cape Romain. מספר רב של שרטונות שמגיעים עד לכ-10 ק"מ מהחוף הופכים את השיט באיזור לתובעני ומסוכן וספינות נוספות שקעו במצולותיו. כלי שיט נוספים שטבעו בנתיב זה כוללים את הצוללת ממלחמת האזרחים האמריקאית ה- H.L. Hunley ואת ספינת המבריחים ה- SS Ozama.

 עוגנים עתיקים מתקופת המלחמות הפוניות התגלו ליד סיציליה

עוגנים עתיקים מתקופת המלחמות הפוניות התגלו ליד סיציליה

עוגנים עתיקים מתקופת המלחמות בין רומא לקרתגו התגלו ליד סיציליה. עוגני ספינות עתיקים מתקופת המלחמות הפוניות התגלו ליד חופי האי פנטלריה בסיציליה. העוגנים נמצאו בעומק של 50 – 90 מטרים בתוך הים. על פי הערכת המומחים העוגנים הם בני יותר מ-2,000 שנה. הארכיאולוגים מעריכים כי העוגנים הם עדות ברורה למאבק הימי שהתנהל בין הציים של קרתגו ורומא על השליטה בים התיכון במסגרת המלחמה הפונית הראשונה (264 – 241 לפני הספירה).

פסל ספינקס התגלה בצפון ישראל

פסל ספינקס התגלה בצפון ישראל

שרידי פסל ספינקס התגלו בחפירות ארכיאולוגיות בצפונה של ארץ ישראל. ארכיאולוגים ישראלים גילו זוג רגליים של פסל ספינקס מצרי בתל חצור סמוך לאגם החולה בגליל העליון. על פני השריד הארכיאולוגי חרוטה כתובת הירוגליפית הנושאת את שמו של פרעה בשם (מנקור) Menkaure שמשל במצרים בתקופת הממלכה הקדומה לפני יותר מ-4,000 שנה ובנה את אחת מהפירמידות בגיזה.

שרידים ארכיאולוגיים מתקופת המצור הרומאי על ירושלים נמצאו ליד הכותל המערבי

שרידים ארכיאולוגיים מתקופת המצור הרומאי על ירושלים נמצאו ליד הכותל המערבי

שלושה כדים ומנורת שמן מחרס שנמצאו לאחרונה בבור באדמה לא רחוק מהכותל המערבי שופכים אור נוסף על הרעב והמצוקה שהיו נחלתם של תושבי ירושלים לפני כ-2,000 שנה במהלך המצור הרומאי על העיר. החפצים השתייכו ככל הנראה ליהודים שתרו אחר מקלט בתוך ערוץ מים תת קרקעי. על פי ארכיאולוגים מרשות העתיקות, נצורים יהודים ירדו מידי פעם לבור לאכול בהיחבא מזון שהוטמן בכדים כשהם מסתתרים מהמורדים היהודים שחיפשו להחרים את מזונם ומהחיילים הרומאים לאחר מכן. זאת הפעם הראשונה שניתן לבסס קשר ישיר בין שרידים ארכיאולוגים לרעב ששרר בירושלים בתקופת המצור במרד הגדול.

מחקר חדש מעיד על קיומה של מחלת הרככת בבית מדיצ'י

מחקר חדש מעיד על קיומה של מחלת הרככת בבית מדיצי

ילדיהם של משפחת מדיצ'י רבת העוצמה בפירנצה של הרנסנס סבלו ממחלת הרככת כתוצאה מתזונה לקויה ואי החשפות לקרני השמש. חוקרים מאוניברסיטת פיזה ניתחו תשעה שלדים של ילדים שנלקחו מקבר בבית התפילה של משפחת מדיצ'י* בבסילקה של של סאן לורנזו בפירנצה. עצמות הילדים אותרו לראשונה בשנת 2004 לאחר גילויה של מחילת קבורה סודית היוצאת מקברו של הדוכס גיאנגסטון (1671-1737), האחרון בשורה של דוכסים שעמדו בראש משפחת מדיצ'י.

סוביבור פולין - תצלום אווירי 1942-43

סוביבור: נתיב בריחה מתחת לאדמה התגלה במחנה ההשמדה

סימנים של מה שנראה כמו מחילה שנחפרה למטרות של בריחה התגלו לאחרונה במחנה ההשמדה סוביבור שבפולין. המחילה שרוחבה כרוחב אדם נחפרה כמטר וחצי מתחת לפני הקרקע לאורך של כ-10 מטרים וחצתה את גדרות התיל שהקיפו את המחנה. ארכיאולוגים לא מצאו ראיות ממשיות המלמדות כי אי פעם השתמשו במחילה. ראוי לציין בהקשר זה כי גילוי המחילה הוא חלק מגילויים של מוצגים נוספים במחנה במסגרת של חפירות ארכיאולוגיות שמתנהלות בו בעשור האחרון.

גולגולת: ראיות חושפות קניבליזם בקרב המתיישבים בצפון אמריקה במאה ה-17

ראיות חושפות קניבליזם בקרב המתיישבים בצפון אמריקה במאה ה-17

ראיות ארכיאולוגיות חושפות סיפור מזעזע של קניבליזם בקרב המתיישבים בצפון אמריקה במאה ה-17. כולנו מכירים את ג'יימסטאון, וירג'יניה (המושבה האנגלית הראשונה בעולם החדש) מהסיפורים של פוקהונטס, אלא שעצמות אדם שנחשפו במזבלה באיזור שנה שעברה מעידות כי המתיישבים האמריקאים נאלצו להתדרדר לקניבליזם על מנת לשרוד את החורף הקשה של שנת 1609-10.

רשות העתיקות: נחשף יישוב יהודי בגליל התחתון

רשות העתיקות חשפה בחפירה ארכיאולוגית בכפר סוואעד חמיירה, לא רחוק מציפורי יישוב יהודי שלא היה מוכר להיסטוריונים ולארכיאולוגים עד עתה. הארכיאולוג שגילה את קיומו של היישוב הוא דני שיאון. שמו של היישוב אינו ידוע, אך ההיסטוריה שלו נחשפה בעקבות החפירה הארכיאולוגית. הכפר נוסד, לדעת הארכיאולוגים, בתקופת השלטון הפרסי בארץ, במאה ה- 4 לפנה"ס. הקמת היישוב הייתה, כנראה, חלק מגל ההתיישבות בגליל לאחר הצהרת כורש ב- 538 לפנה"ס, בה התיר השליט הפרסי לגולים היהודים בבבל לשוב לארצם.

תגלת פלאסר

טורען/ תורען: הכפר הערבי היה בעבר כפר יהודי

הכפר הערבי טורען נמצא בבקעת טורען בגליל התחתון, כ- 4 ק"מ מצומת גולני. בקעת טורען משתרעת מדרום להר טורען, שגובהו 548 מ' מעל הים. הכפר מנה 12,406 נפש ב- 2011, רובם מוסלמים ומיעוטם נוצרים. רוב הנוצרים הם יוונים- קתולים ומיעוטם יוונים- אורתודוכסים. צפונית- מערבית לכפר יש מעיין. מי המעיין יוצאים מניקבה בסלע. בכפר יש 2 כנסיות ושני מסגדים. פירוש השם בארמית הוא: טור – הר ו עאן – צאן. בעבר היה שם כפר יהודי בשם זה והערבים שמרו על השם העברי.

ראשית ישראל: ארכיאולוגיה, מקרא וזיכרון היסטורי

האם סיפור יציאת מצרים התרחש במציאות או שהוא המצאה מאוחרת

במחקר הארכיאולוגי וההיסטורי קיימות שתי תזות לגבי סיפורי המקרא עד תקופת השופטים:סיפור יציאת מצרים- המצאה מאוחרת:

ראשית ישראל: ארכיאולוגיה, מקרא וזיכרון היסטורי. מאת: ישראל פינקלשטיין ניל אשר סילברמן

חדשות בעתיקות – עשרה סיפורים ועוד אחד – חלק ב

לקראת סוף שנת 2007, פרסם המגזין 'נשיונל ג'יאוגרפיק' באתר שלו , את עשרת התגליות הארכיאולוגיות הגדולות ביותר בשנת 2007. היות ומצאתי את הנושא מעניין, והיות שלדעתי החמיץ המגזין את התגלית החשובה מכולן, החלטתי להביא לכם את הסיפורים, בהתבסס על מקורות שונים, ולהוסיף עוד תגלית אחת, שבעיני הייתה המרתקת מכולן

הנצפים ביותר

.