אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אבולוציה


תרשים הידע האנושי, מבנה ארגון הידע של האנציקלופדיה הגדולה

אבולוציית הידע והמידע האנושיים

התהליך האבולוציוני האנושי על הפלנטה מוביל ליצירת אחידות גוברת של התרבות האנושית. במקביל יש לשמר את בסיסי וליבות התרבויות הלוקליות במוסדות שימור הידע, המידע ומורשות התרבויות המקומיות. מדובר בארכיונים לאומיים, ספריות לאומיות, מוזיאונים לאומיים ואקדמיות לאומיות לשפות ו/או למדעים, שהם גופים של ידע שנוצר ונצבר

אבולוציה – שאלות ותשובות

אבולוציה – שאלות ותשובות

הופניתי לכתבה זו, שנתפרסמה על ידי אתר "חופש", כדי לבאר לי מהן "אמונותי". היות ואני לא מאמין, אלא בודק דברים – פניתי לכתבה, לבדוק מה מופיע בה, שאמור להיות כה מפחיד מבחינתי. כדרכי, אעבור עליה קטע אחרי קטע, ואגיב את תגובותי. הציבור הנבון שבקוראי "אימגו" מוזמן לעבור איתי עליה ביחד, יראה וישפוט. המאמר נקרא: "חמש עשרה תשובות להבלים בריאתניים"מאת ג'ון רני (John Rennie). המאמר הופיע במקור בעיתון 'סיינטיפיק אמריקן'. כאן יופיעו רק התשובות שלי לטענות המופיעות בגוף המאמר, לפי הסדר.

הדינוזאורים – מציאות ודמיון

הדינוזאורים – מציאות ודמיון

מטרת הכתבה היא ענין מדעי טהור, להראות שהעולם נברא על ידי בורא בצורה מתוכננת. זו לדעתי ידיעה מדעית חשובה, ללא כל קשר לתחום הדתי. אני טוען שלא תתכן אקראיות בהסבר הבריאה, והטענה שהבריאה נעשתה באופן אקראי אינה מדעית. הדברים שאכתוב לא יהיו תמיד מסודרים לפי סדר סיסטמתי מ-א עד תיו, אלא לפי מערכת נושאים שונים שעליהם אכתוב, לפי היכולת של הזמן והחומר המצוי בהישג יד. הנושא הראשון שעליו אדון הוא הדינוזאורים, שמתקשרים באופן קבוע משום מה לתיאוריית האבולוציה.

האבולוציה – מדע, או דת אתיאיסטית?

האבולוציה – מדע, או דת אתיאיסטית?

פני שאתחיל, אומר שהגישה שלי היא הפוכה: הדרוויניזם החברתי הוא הגורם להשערת האבולוציה, ולא ההיפך. כאן נורה קודם החץ, ואחר כך נעשו העיגולים סביבו. מטרתי בכתבה זו היא להראות שאכן הדבר כן, ושתיאוריית האבולוציה אינה בעיה דתית, אלא מדעית ואנושית. היא תורת רשע, שנבעה מהצורך להצדיק מעשי רשע המתבצעים בעידן המודרני. ראשית: עלינו להגדיר מהו מדע, ומהי הוכחה מדעית, כדי להבין האם ניתן לכלול את האבולוציה בקטגוריה שכזו. ההגדרה המקובלת של תיאוריה מדעית היא: הסבר לתופעה שאובחנה על ידי תצפית בטבע או תצפית בניסוי בתנאי מעבדה.

דרווין, אבולוציה והשפעות היסטוריות - קריקטורה 1871

דרווין, אבולוציה והשפעות היסטוריות

המאה ה 19 התאפיינה בעניין רב ובתשומת לב לנושאים כמו היסטוריה, התפתחות, קידמה ואבולוציה. סוגיות אלו תפסו חלק ניכר מהשיח הפוליטי והכלכלי. ליברליזם דיבר על קידמה היסטורית שתוביל לבסוף לעולם טוב יותר של התגשמות רוח הבינה והומניזם. גישות רדיקליות יותר האמינו שניתן להסיק מההיסטוריה קובץ של חוקי ברזל שישפכו אור על החברה האנושית (למשל ההכללה המפורסמת של ביסמרק לפיה "דם וברזל יפתרו את בעיות התקופה"). במחצית הראשונה של המאה, האישיות המשפיעה ביותר על כיווני המחשבה הללו היה הפילוסוף הגל. במחצית השנייה היה זה צ'ארלס דרווין (1809 – 1882) ,שלקח את הבכורה.

רגשות רציונליים - איך הרגש מצליח במקום שבו השכל נכשל

רגשות רציונליים - איך הרגש מצליח במקום שבו השכל נכשל / אייל וינטר

רובנו נוטים לחשוב על קבלת החלטות כתהליך שנאבקים בו שני מנגנונים נפרדים ומנוגדים: המנגנון הרגשי, האימפולסיבי, המסיט אותנו מבחירה בדבר "הנכון", והמנגנון השכלתני, הרציונלי, הפועל באטיות אפרורית אך מבטיח החלטה נכונה. תיאור זה, שהיה גם נחלתם של מדענים רבים עד לפני כמה עשורים, הוא פשטני ואפילו שגוי. המנגנון הרגשי והשכלי עובדים יחד ומזינים זה את זה. לפעמים אין הם ניתנים כלל להפרדה. במקרים רבים החלטה המונחית על פי הרגש או האינטואיציה יעילה בהרבה מזו הנעשית לאחר ניתוח מעמיק ומדוקדק של כל תוצאותיה והשלכותיה.

ריצ'רד דוקינס "יש אלוהים? האשליה הגדולה של הדת" מאנגלית – עדי מרקוזה-הס ידיעות אחרונות, 2008, 571 עמ'

יש אלוהים? - מעלליהן של דתות

קשה להצביע על רעיון חדש שספרו של דוקינס הביא לעולם, אך ללא ספק, פרסומו בעת הזאת, כאשר הפנטיות הדתית הולכת ומקצינה, הולכת ומתפשטת, והעולם הנאור, התרבותי, החילוני, הולך ונסוג, מתנצל על זכותו להתקיים – בעת כזאת ספר כמו זה של דוקינס הוא ממש בחינת "מאסט". ועוד זכות אחת גדולה לספר הזה: הוא מפריך את הטענה הרווחת שהדת ביסודה היא חיובית ומוסרית, ורק פנטים מן השוליים מעוותים ומסרסים אותה ומוציאים לה שם רע.

מהאדם הזקוף לאדם היושב

ההליכה האנושית היא פעילות בסיסית עתיקה, שגילה כגילו של האדם, והיא בעלת משמעויות תרבותיות מורכבות ומגוונות. מחקרים טוענים כי לפני למעלה משני מיליון שנים האדם הקדמון החל להזדקף וללכת על שתי רגליים אחוריות כאשר גפיו הקדמיות התפנו לשימושים אחרים תוך כדי תנועה. האדם הזקוף נדד בעזרת רגליו מאפריקה לאסיה, ומאוחר יותר לאירופה ולאמריקה. היוונים סיווגו את בעלי החיים לפי אופי וסוג תנועתם, ובחלוקה זו האדם קוטלג כ - "דו-רגלי חסר נוצות".ג´וזף א. אמאטו הקדיש חיבור להיסטוריה של ההליכה הרגלית, המתייחס להליכה מהעידן הקדום ועד ימינו.

החוליה האבודה

בספרו של צ'רלס דרווין משנת 1859 מוצא המינים "...בשם המדע" כפי שהובא במאמרי הדן באבולוציה, הועלתה השערה מדעית לפיה מיני בעלי החיים התפתחו זה מזה, ולא נבראו זה שונה מזה

אבולוציה ותנועה

קדמוניות, קידמה והתקדמות

תורת האבולוציה ההתנהגותית טוענת כי במהלך הדורות מתרחשים בטבע שינויים הדרגתיים, בין השאר כתוצאה מתהליכי ברירה טבעיים המנציחים את קיומם של תכונות המשמרות את כושר ההישרדות בתנאי הסביבה. בעידן המודרני, מאבקי ההישרדות האנושיים מתועלים לפיתוח כושר טכנולוגי, העולה עשרות מונים על הכוח האנושי הפיזי ואפילו על כושר הזיכרון ועיבוד המידע האנושי. הקידמה מעלה את השאלה, מהם יחסי הגומלין בין האבולוציה ההתנהגותית לאבולוציה הטכנולוגית? לשאלה זו השלכות על תחומים מגוונים המשפיעים על הישרדות האדם, ובהם במיוחד, ביטחון חוץ, ביטחון פנים, בריאות, חקלאות ותחבורה.

הנצפים ביותר

.