אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

משה שמיר


שיחה עם משה שמיר על ספרו יאיר

שיחה עם משה שמיר על ספרו יאיר

יאיר – המפקד המנודה של לח"י - שיחה עם משה שמיר על ספרו "יאיר". בחלוף עשר שנים מיום פטירתו של משה שמיר ב-21/8/2004 בגיל 83, החלטתי לפרסם הקלטה של שיחה שקיימתי איתו כשנתיים קודם לכן, ב-15.5.2002, בבית אריאלה בת"א, על ספרו "יאיר" – הרומאן האחרון שפירסם בחייו. בנסיבות אחרות היתה הופעת רומאן חדש מפרי עטו של סופר ברמתו של משה שמיר מתקבלת כאירוע ספרותי חשוב ביותר בחיי התרבות הישראלית, אך לא כך התקבל הרומאן "יאיר". סיבה פוליטית מסבירה עובדה זו.

הוא הלך בשדות / תיאטרון בית צבי

הוא הלך בשדות / תיאטרון בית צבי

ביקורת: הוא הלך בשדות– הפקה מרשימה ומרגשת ליצירה קלאסית ונוסטלגית שרק משתבחת – בית צבי. המחזה הנוסטלגי והקלאסי של משה שמיר הוא הלך בשדות , המועלה בבית צבי ברמת גן הוא מרשים ומרגש , צובט בלב ומעורר דמעה, אך גם מעלה חיוך ומהווה אות כבוד להפקה משובחת שרק משתבחת , בזכות השחקנים המוכשרים והמחזה שלא נס לחו. ההצגה מטפלת ביחסים שבין דור הבנים לדור האבות בקיבוץ, ובהגנה על הישוב. הצגת הבכורה של הוא הלך בשדות נערכה בתיאטרון הקאמרי ב – 31 במאי 1948, בעצם ימי מלחמת העצמאות.

ימי חול / עינת יקיר - ריאליזם ופוסט-מודרניזם ברומאן

ימי חול / עינת יקיר - ריאליזם ופוסט-מודרניזם ברומאן

הרומאן "ימי החול" (הוצאת כתר 2012, 296 עמ') הוא כרך הסיפורת השלישי של עינת יקיר. לפניו הופיעו באותו בית-הוצאה גם שני ספריה הקודמים: קובץ הסיפורים "עסקי תיווך" (2002) והרומאן "מרכז בעלי מלאכה" (2007). אף שהופיעו סמוכים זה לזה ובמשך עשור אחד, שלושתם שונים מאוד בנושאיהם ובדרכי-הסיפר שלהם. המאמץ הזה של עינת יקיר לכתוב רומאן ניסויי פוסט-מודרניסטי מלאכותי ומנוכר כזה, מצדיק את השאלה הבאה: האם ייתכן כי לא הגיעה אליה עדיין השמועה, שהפוסט-מודרניזם, אשר יובא לכאן מחו"ל באיחור ניכר, כבר התישן וננטש גם אצלנו, אך לא לפני שהותיר את נזקיו בסיפורת הישראלית.

משה חיים לוצאטו: הרמחל

המלך דוד בן ישי האיש שמאמינים שהמשיח יהיה מצאצאיו, היה על פי המסורת גם משורר ומחבר ספר "תהילים". משה חיים לוצאטו הרמח"ל שנולד לפני 300 שנה האמין שהוא משיח ופעל בכיון ואגב כך כמעט בדרך אגב יצר את הספרות העברית החדשה וכתב את הדרמות החשובות הראשונות בשפה העברית. וחוץ מזה תכנן לכתוב את ספר הזוהר השני ולהביא את הגאולה. להלן סיפור חייו המרתק של משה חיים לוצאטו וסיפור של הסרט שנוצר על פי חייו בידי הסופר משה שמיר.

הגוף הציוני לאומיות, מגדר ומיניות בספרות העברית החדשה / מיכאל גלוזמן. הוצאת הקיבוץ המאוחד

הגוף הציוני - לאומיות, מגדר ומיניות / מיכאל גלוזמן

מיכאל גלוזמן הוא פרופסור בחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב. ואם עוד לא התמנה, הוא עומד לידיעתי להתמנות לראש החוג. הוא בודק וחוקר את הציונות והקשר שלה לגוף האנושי, בעיקר הגברי.

משה שמיר

משה שמיר: סופר בשר ודם

ב-21 באוגוסט 2004 נפטר הסופר משה שמיר, האיש שיותר מכל סופר אחר, יותר מיזהר, יותר מעמוס עוז ויותר מא.ב יהושע, מסמל את הספרות העברית החדשה, האיש שניתן לאמור עליו שאם מישהו יצר את דמות הצבר, יליד הארץ, בספרות העברית, הרי שזה הוא האיש. הוא גם זה שכתב כמה מן הרומנים הטובים ביותר בספרות העברית החדשה ובכלל זה הרומן ההיסטורי הבולט בה.

הנצפים ביותר

.