אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פרנסיס פוקויאמה


קץ ההיסטוריה או קץ התיאוריה?

קץ ההיסטוריה או קץ התיאוריה?

פרנסיס פוקויאמה הוא אמריקני ממוצא יפני שנולד ב-1952 בשיקאגו. הוא החל את הקריירה שלו כסובייטולוג שהתמחה במדיניות הסובייטית בעולם השלישי. בו בזמן הוא התמחה גם בענייני המזרח התיכון ויחסי ישראל והערבים ואף השתתף בדיוני האוטונומיה בין ישראל והפלסטינים בשנים 1981- 1982, המאמר הראשון שפרסם ב-1979 עסק ביחסי ישראל מצרים לאחר ועידת קמפ דיויד. אם היה פוקויאמה ממשיך להתמקד בתחומים אלה, היה מן הסתם נשאר פקיד ממשל אפור ובלתי ידוע, עוד כותב דוחות אחד מני רבים שהמאמרים השונים שלו בענייני ברית המועצות והמזרח התיכון היו מעוררים עניין מצומצם רק בחוגים קטנים של מומחים.

מסע הצעדן בין קץ ההיסטוריה לדור ה Y: דיון ראשוני בעכשו בן שלשים (כמעט)

בשלשים השנה האחרונות העולם מצוי בתהליך של בניית מערכת בינלאומית חדשה. מדוע תהליך? משום שבעיני המערכת הזו עדיין לא עוצבה וזו הסיבה שבשלה כ"כ קשה לנו להתייחס ולהבין את העכשו ואת משמעותו. עכשו שיש בו, בשבוע אחד, מועמד אמריקני לנשיאות שקורא לשנאה, ידיעה על כך ששלשת אלפים פליטים טבעו השנה בנסיון להגיע לאירופה, ושורה של מעשי טרור מחרידים בצרפת ובגרמניה.

סמואל הנטינגטון - התנגשות הציביליזציות

התנגשות הציביליזציות מול קץ ההיסטוריה

פרופ' סמואל הנטינגטון צפה מראש כיצד יראה העולם במאה ה- 21. הפוליטיקה העולמית עברה, עפ"י פרופ' סמואל הנטינגטון, 3 שלבים וכעת היא נכנסת לשלב ה- 4. לאחר התמוטטות בריה"מ והשיטה הקומוניסטית, הגיעו רבים במערב - למסקנה שהמשמעות היא ניצחון הציביליזציה המערבית. ועל כן כל העמים הלא- מערביים חייבים לאמצה. האוניברסליזם המערבי כולל בתוכו מספר אפיונים: משטר דמוקרטי, ממשלה מוגבלת, אינדיבידואליזם, שוק חופשי, זכויות אדם ושלטון החוק

פרנסיס פוקויאמה על האיסלם באירופה

ישנו בסיס איתן, לטענתו של פרנסיס פוקויאמה, במאמר שהתפרסם ב"וול סטריט ז'ורנל" אתמול, להערכה כי הטרור האיסלמי והפונדמנטליזם האיסלמי מקורם לא במזרח התיכון או מרכז אסיה אלא דווקא במערב אירופה. מבצעי הפיגועים במדריד ב 11 למרץ ומוחמד אתא, מנהיג אירועי ה 11 בספטמבר 2001, התחנכו וספגו את משנתם הקיצונית באירופה. בהולנד, היכן ש 6% מהאוכלוסייה הינה מוסלמית, יש מידה רבה של קיצוניות איסלמית כפי שהודגם בסיפור המזעזע של רצח ואן גוך. ואן גוך נרצח באכזריות על כך שהעז להעלות לאקרנים את "הכנעה", סרט העוסק באלימות נגד נשים מוסלמיות בחברה ההולנדית.

הנצפים ביותר

.