אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מהפיכות


צ'ה גווארה

איך כותבים מהפכה? היומן הבוליביאני ככלי מהפכני

במאמר אבקש לבחון את היומן הבוליביאני מנקודת מבט שונה: בעזרת התיעוד הגולמי והחף מיד עורך שמאפיין את היומן הבוליביאני נחשף אחד מהשחקנים המרכזיים ביותר בהיסטוריה הלטינו-אמריקנית דרך מילותיו שלו, ובייחוד בזמן שהוא מגשים את מה שתפס כעשייה החשובה ביותר: פעילות מהפכנית אנטי-אימפריאלית. אם ביומנים המוקדמים של צ'ה נחשף הקורא לעיסוק בשאיפותיו ורגשותיו של צעיר אידיאליסטי וחסר דרך ברורה. ביומן הבוליביאני המוטיבציה, וכתוצאה מכך המבט, של כותב הדברים שונה בתכלית.

רובים חיידקים ופלדה - ג'ארד דיימונד

רובים, חיידקים ופלדה

הספר עוסק בשאלה מדוע בשנת 1532 הספרדים תחת הנהגתו של פיסרו שבו את אטהואלפה וכבשו את אימפרית האינקה, ומדוע לא חצו בני האינקה את האוקיינוס בכדי להביס את קרלוס הראשון במדריד? אותה השאלה בדיוק צריכה להישאל לגבי קורטז ומוקטסומה האצטקי. קל לומר שניצחון זה התאפשר תודות לרובים, לחיידקים (המחלות שהאדם הלבן הביא איתו מאירופה), לסוסים (ששימשו ככלי מלחמה) אך מדוע לא היו אלו מצויים ברשות הילידים האמריקאיים? מדוע התפתח כל כך הקולוניאליזם האירופאי והשתלט על שטחים נכבדים כל כך של העולם?

דייוויד יום

קופרניקוס, עמנואל קאנט והמהפכה הקופרניקנית חלק ב

כאשר מדברים על קאנט והמהפכה הפילוסופית שלו, יש לשאול קודם כל, מדוע בכלל נדרשת מהפכה בפילוסופיה? במקרה של קופרניקוס, שינוי המודל והמהפכה המחשבתית היה הכרחיים לצרכים מיידים של חישוב לוח השנה, זאת אומרת, קודם כל לצרכים מעשיים, ורק לאחר מכך ניתן היה להלביש על התוצאות את כל התוספות של שינוי תפישת העולם ומעמד האדם בו. באופן כללי ניתן לומר, שהמהפכה באה לאור צורך מיידי לתת מענה לבעיות שנוצרות בארגון הידע או בתוכן שלו. המקרה אצל קאנט אינו שונה, וגם הוא ראה צורך לתת מענה לבעיות שעולות מעירעורו של דייוויד יום על עקרון הסיבתיות (להציל את המדעים, כלשונו).

הפיכת קציני הבעת בסוריה 1963

מישל עפלק, מייסד המפלגה יחד עם צאלח אל-דין אל-ביטאר

הנצפים ביותר

.