אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

בית שני


בית המקדש השני, איור מהמאה ה-19

שיחות הראב"ע עם הצדוקים

הצדוקים הם כת דתית בימי בית שני שהודתה רק בכתוב בתורה והכחישה דברי חכמים והלכותיהם. לפי גרסה אחת, אבות הצדוקים היו צדוק ובייתוס, תלמידיו של אנטיגנוס איש סוכו. לפי גרסה אחרת, כת הצדוקים הוקמה על ידי בניו של צדוק בן אחיטוב הכהן, שהיו כוהנים גדולים עד לימי החשמונאים.

תגלת פלאסר

טורען/ תורען: הכפר הערבי היה בעבר כפר יהודי

הכפר הערבי טורען נמצא בבקעת טורען בגליל התחתון, כ- 4 ק"מ מצומת גולני. בקעת טורען משתרעת מדרום להר טורען, שגובהו 548 מ' מעל הים. הכפר מנה 12,406 נפש ב- 2011, רובם מוסלמים ומיעוטם נוצרים. רוב הנוצרים הם יוונים- קתולים ומיעוטם יוונים- אורתודוכסים. צפונית- מערבית לכפר יש מעיין. מי המעיין יוצאים מניקבה בסלע. בכפר יש 2 כנסיות ושני מסגדים. פירוש השם בארמית הוא: טור – הר ו עאן – צאן. בעבר היה שם כפר יהודי בשם זה והערבים שמרו על השם העברי.

פסיפס בית הכנסת ביפיע, המאה הרביעית לספירה

יפיע הייתה עיר יהודית כ- 2000 שנה

יאפא, היא יפיע היהודית, היא כפר ערבי בגליל התחתון, דרומית- מערבית לנצרת, שמספר תושביו כ- 16,600 . הכפר הוא כיום חלק מהתחום המוניציפלי של נצרת. 2/3 מתושביו הם מוסלמים ויתרם נוצרים. פירוש השם העברי יפיע הוא מקום הבולט בהדרו, אבל זה היה גם שמו של מלך לכיש בימי יהושע. חפירות בתל הקדום של יפיע, הנמצא באזור הכנסיות של הכפר יאפא הערבי, הוכיחו שהמקום היה מיושב מתקופת הברונזה התיכונה ואילך.

המגילות הגנוזות - 60 שנה

גילוי המגילות

והגנוזים - אי נגנזו אלה –
בימי בית שני הנבוכים?
בית שמאי והלל בם אוחזים
צדוקים מתנצחים עם פרושים
קנאים עם טובלי השחרית
נזירים עם מבלי עולם
זה מושך ימין וזה שמאלה...

( מתוך "לוחות גנוזים" מאת זלמן שניאור, כתבי שניאור, ע´ שטו )

הנצפים ביותר

.