אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אנטישמיות


ז'אן פול סארטר

האנטישמיות לפי סארטר

ז'אן פול סארטר היה פילוסוף צרפתי ממוצא לא יהודי. הוא נחשב לאחד מגדולי הפילוסופים האקזיסטנציאליסטים במאה העשרים, ומבחר מכתביו הופיע בעברית. כחודשיים אחרי שחרור פאריז מידי הנאצים במלחמת העולם השניה, באוקטובר 1944, כתב סארטר מאסה בשם: "הרהורים בשאלה היהודית". בצרפת שלפני מלחמת העולם היוו היהודים גורם מרכזי בפוליטיקה הצרפתית. ליאון בלום שימש כראש ממשלה, וז'ורז' מאנדל כשר בתפקידים שונים. הם תפסו גם עמדות שונות בחיי התרבות והכלכלה בצרפת. באותה העוצמה הייתה גם השנאה ליהודים.

אנטישמיות ברשות הפלסטינית

בטלוויזיה הממלכתית של הרשות הפלסטינית הופיעה, הבוקר תוכנית ובה 2 ילדות התבטאו בצורה אנטישמית והישוו יהודים לקופים וחזירים. תוכנית זו נחשפה ע"י הארגון "פלסטיניאן מדיה ווטש". היהודים מתוארים בתוכנית שהחלה ב- 3 ביולי, "כיצורים הרעים ביותר מקרב כל היצורים", "כקופים ברברים""וחזירים מטונפים". תגובת צירים מהקונגרס האמריקני:
מנהיגים בקונגרס אמרו שיש להתנות את העזרה לרשות הפלסטינית בהפסקת האנטישמיות. תגובת ישראל זה איננו המקרה הראשון. יש דוגמאות נוספות של אנטישמיות המוכיחות שהמנהיגות הפלסטינית איננה מכינה את החברה הפלסטינית לשלום ארוך טווח עם ישראל.

בית כנסת בוער 1938

המלחמה נגד היהודים על פי אפרים קארש חלק ב

על ההשוואה בין שואת יהדות אירופה "לשואה" הפלסטינית. אין, כמובן, צל של דמיון בין הטבח "התעשייתי" של היהודים ע"י היטלר ובין יחסה של ישראל לפלסטינים. חומר למחשבה: האם גרמניה הנאצית הירשתה ליהודים להפעיל בתי"ס בארצות הכבושות על ידה באירופה בהם הטיפו והסיתו נגד גרמניה? האם גרמניה איפשרה ליהודים לקיים מחנות קיץ לילדיהם בארצות הכיבוש בהם אימנו ילדים למלחמת גרילה נגד גרמניה? האם גרמניה איפשרה למנהיגות הדתית והחילונית היהודית להקים ערוצי טלוויזיה משלהם בהם נקראו גרמנים "בני קופים" מבלי להענש?

המלחמה נגד היהודים על פי אפרים קארש

המלחמה נגד היהודים על פי אפרים קארש חלק א

לדעת פרופ' אפרים קארש, המערכה האנטי- ישראלית המתנהלת לדה- לגיטימציה של ישראל היא תולדה של המלחמה האובססיבית המתנהלת מזה אלפי שנים נגד היהודים ע"י העולם הנוצרי והמוסלמי. מאחר שישראל היא המדינה היהודית היחידה בעולם, והציונות היא התנועה הלאומית לשחרור של העם היהודי, אנטי- ציונות ( בהבדל מביקורת על מדיניות ישראל בעניינים ספציפיים ) פירושה שלילת זכותו של העם היהודי להגדרה עצמית. גישה מפלה זו של שלילת זכות בסיסית רק לעם אחד בשעה שכל שאר הקבוצות והקהילות נהנות מזכות זאת, משמעותה היא גזענות אנטי- יהודית או אנטישמיות.

הטלאי הצהוב. צילום: מערכת אימגו

אנטישמיות לאורך הדורות

בתקופה האחרונה אנחנו שומעים על יותר ויותר אירועים אנטישמיים ברחבי העולם. לאחר הרצח בטולוז במרץ 2012, נזכרתי בשני אירועים אישיים שהיו משמעותיים מאוד מבחינתי בהקשר זה. הראשון התרחש לפני מספר שנים. טיילתי בהודו עם בחורה ספרדייה, קתולית. ערב אחד היא שאלה אותי, לפי תומה: "למה לאורך כל ההיסטוריה כולם שונאים את היהודים" ? ניסיתי לענות לה, אבל הרגשתי שאין ברשותי תשובה מלאה. זה היה, כנראה, בגדר נטיעת הזרע. לפני חודשיים הדרכתי קבוצה לטינית ב"יד ושם", והכומר הקתולי שאל אותי, שוב, לתומו: "מה לגבי הפרוטוקולים"? כשהוא מתכוון כמובן לפרוטוקולים של זקני ציון ולקנונייה היהודית להשתלט על העולם. בנסיבות אלה החלטתי, שהגיע הזמן להתמודד בצורה מעמיקה יותר עם הנושא הכאוב, והתיישבתי לכתוב את החיבור הזה, בראש ובראשונה כדי להשיב לעצמי על שאלה מטרידה זו. להרגשתי אין מאמר קצר תמציתי וממצה על שורשי האנטישמיות, ובדיוק את זה אנסה לעשות בעמודים הבאים.

גינטר גראס

אגודת הסופרים העברים מגנה את גינטר גראס: "גראס מבקש לטהר את טהראן"

אגודת הסופרים העברים במדינת ישראל גינתה בחריפות את התבטאותו של זוכה פרס נובל, הסופר גינטר גראס. אגודת הסופרים תפנה באיגרת מיוחדת לאיגוד הסופרים הבינלאומי פא"ן ותקרא לאיגוד להתנער בפומבי מדבריו של גראס ולהתנער מכל גילוי של דה לגיטימציה נגד מדינת ישראל ונגד העם היהודי.

הכנס השני בנושא האנטישמיות החדשה: אתגרים חינוכיים ישראל בין אנטי-יהודיות, אנטי-שמיות ופרוגרסיביות חדשה

שולח: אריה קיזל
הכנס השני בנושא האנטישמיות החדשה: אתגרים חינוכיים ישראל בין אנטי-יהודיות, אנטי-שמיות ופרוגרסיביות חדשה
יום חמישי, ט"ו באייר תשע"א, 19 במאי 2011
אולם הכט, הבניין הראשי, אוניברסיטת חיפה
יו"ר הכנס: פרופ' אילן גור-זאב
וועדת ההיגוי של הכנס: פרופ' אילן גור-זאב וד"ר אריה קיזל
09:00 – 09:30 התכנסות וכיבוד קל
09:30 ברכות
פרופ' אהרון בן-זאב, נשיא אוניברסיטת חיפה
פרופ' עפרה מייזלס, דיקן הפקולטה לחינוך
09:45 – 10:15 הרצאת פתיחה
פרופ' אילן גור-זאב, מקומה של מדינת היהודים בתשוקת המערב להיעלם

אני לא דרייפוס / אלכס אנסקי - ראיון

אלכס אנסקי אסתרהזי

הבעיה של פאסבינדר שהוא אנטישמי

הרטרוספקטיבה החלקית של סרטיו מוקרת עכשיו ב"יס", אז נא לא להפסיד. זו גם הזדמנות לגלות את המניפסט הנאצי שמסתתר בסרטיו של הבמאי הזה, שהייתי רוצה להכתירו כ"כמעט גאון", אבל קשה לי בגלל הסממנים האנטישמיים המפוזרים בסרטיו היפים והמסוגננים.

על הגנאולוגיה הטראגית של היהודים

 אנטישמיות היא תופעה היסטורית-תרבותית-התנהגותית, המלווה את העברים משחר זיכרונם הלאומי ועד ימינו.

גנוסטיקה והאנטישמיות הנוצרית

נושא המאמר הוא זרם אחר מאותם זמנים, מוחצן הרבה פחות, אך השפעתו על התיאולוגיה והשקפת העולם הנוצרית הייתה עצומה ומאינטראקציה איתה נולדה הנצרות שאנו מכירים היום. זרם זה נקרא גנוסטיקה.

ויל אייזנר: הפרוטוקולים של זקני ציון

פנטזיה של קנוניית על : סקירה אודות ספר הקומיקס - “the plot – the secret story of the protocols of the elders of zion”, מאת ויל אייזנר.

אנטישמיות - תגובה לסופר א. ב. יהושע

תגובה לראיון אתך במוסף '7 ימים' בידיעות אחרונות, יום שישי י"ג בניסן תשס"ה עם אמירה לס – 'הנאשמים'.אציין בפניך שלא קראתי, לצערי, את מאמרך בביטאון ' אלפיים ' ואני ניזון רק מהראיון עצמו. אני בהחלט מברך אותך על אומץ ליבך לעסוק בכלל בנושא. יחד עם זאת איני יכול שלא להביע את דעתי וממנה וודאי עולה גם הסתייגותי .

הנצפים ביותר

.