אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ספרות בלשית


ארנה קזין / פולשת, הוצאת הקיבוץ המאוחד

ארנה קזין / פולשת

אליאנה דוידוב היא אורניתולוגית, החוקרת בעיקר ציפורים המצויות במרחב העירוני. היא גרה לבד בדירה בתל אביב, שאותה היא חולקת עם "משפחת האדרים שלי", מספר פוחלצים שהיא האחראית ליצירתם

אדגר אלן פו (1809-1849)

אדגר אלן פו (1809-1849)

חייו של הסופר אדגר אלן פו נגזרו כאחד מהסיפורים המקאבריים שאותם נהג לחבר, כרדוף שדים, הביא חורבן והרס על עצמו במו ידיו . הסופר האמריקאי המוערך ביותר במאה התשע עשרה ואולי גם המשפיע ביותר עד היום ידע לספר על האופל והרוע ועל הצדדים האפלים בבני האדם. אומן של שפה שידע לשלב בשיריו ריתמוס מיוחד ועל ספריו נהגו להגיד שהם מהפנטים את הקורא ככישוף. מזלו הרע החל עוד כמעט בלידה, 19 לינואר 1809 בעיר בוסטון. אימו אליזבת פו, שחקנית יפה שבקושי היתה בת 21 וכבר אלמנה הסובלת משחפת. אביו, דיויד פו, שגם הוא היה שחקן ברח מהבית ועזב את משפחתו רק כדי למות 15 חודשים לאחר מכן מאותה מחלה נוראה.

חשבון רדום / נתן שחם - אדם הוא פקעת של סתירות

חשבון רדום / נתן שחם - אדם הוא פקעת של סתירות

עיון בספרו החדש של נתן שחם: חשבון רדום. כמו בספריו הקודמים – כגון: "סדרה" (1993), "צילו של רוזנדורף" (2001) ו"קרן אקסודוס" (2006)* – בנה שחם גם את עלילת ספרו הנוכחי, "חשבון רדום", על-פי תבנית סיפורתית החביבה עליו ביותר – תבנית הבילוש והחקירה. תבנית זו מתמקדת בקבוצה חוקרת (הכוללת בדרך כלל סופר ותחקירנים) שנשכרה על-ידי בעל-עניין, כדי שתאסוף מידע על אדם, שבזכות פעילותו בתקופה היסטורית קודמת היה מפורסם ומשפיע, ותשלים ספר על חייו.

שחור וכחול / איאן רנקין

שחור וכחול / איאן רנקין

את ספרו הקודם של רנקין "חבלים וצלבים" שתורגם לעברית לא קראתי. כך שהמפגש עם מפקח ג'ון ריבוס הוא חדש עבורי. ריבוס איננו שונה מכמה חוקרי משטרה, גיבורי ספרות, שהם קצת עייפים מדי, שחוקים מהעבודה, שותים יותר מדי, בודדים אך נחושים בדעתם לפצח פרשיות. רוב ספרי המתח בנויים במתכונת שבה מתגלה גופה, החוקר נכנס לפעולה, נלחם את מלחמתו ומנצח. כאן הסיפור הרבה יותר מורכב. לוקח כמה וכמה עמודים כדי להיכנס לרוחו המיוחדת של הספר. מפקח בילוש ריבוס עובד בתחנת משטרה די נידחת באדינבורו.

חשוב על מספר / גון ורדון

חשוב על מספר / גון ורדון

דייב גרני בלש מהולל ממשטרת ניו יורק פרש לגמלאות בגיל ארבעים ושבע. חי בבית כפרי אותו שיפץ עם אשתו. את ימיו הוא מבלה בעיבוד תמונות של רוצחים שתפס. הוא מנסה לגלות בהן את המאפיין. את התלישות במבט. את הנקודה הריקה באישון העין. סוג של אמנות חדישה.הוא ואשתו. מערכת יחסים לא ברורה. איזו איבה, ריחוק או שניהם. קייל בנו איננו גר בבית. סוף הקיץ. הוא צריך לזכור להתקשר אתו. היא עסוקה בגננות ובתחזוקת הבית. הוא יושב בחדר העבודה או בחצר המרוצפת וסופג קרני שמש אחרונות לעונה.

העלמה / איוו אנדריץ

העלמה /איוו אנדריץ' - קמצנות - חטא על פשע הוצאת כרמל : תרגום דינה קטן בן-ציון

איוו

איוו אנדריץ'

אחד משלנו / מייקל מרשל סמית. הוצאת מובי דיק.

אחד משלנו / מייקל מרשל סמית

תחשבו לרגע שריימונד צ'נדלר לא מת לפני חמישים שנה. נניח שנעלם והסתגר באיזה מקום, וכל מה שעשה שם היה לקרוא ספרי מדע בדיוני בנוסח פוסט מודרני במקצת. ואז יום אחד הוא מחליט לחזור לכתוב. הוא לא יכול להתחיל לכתוב בסגנון חדש לגמרי אך הוא כל ככך מושפע ממה שקרא בחמישים השנה האחרונות בספרות. הוא חוזר לכתוב. בלש חדש. בלש? אולי לא בדיוק.

יעקב חורגין

בימים אלו יצא גיליון חדש מספר 19 של המגזין הספרותי הוותיק והמשובח "עמדה". ובו נמצא גם מאמר זה שעוסק בסופר יעקב חורגין. סופר שפעם לפני שנים רבות היה פופולארי מאוד בקרב הילדים ובני הנוער של המדינה הודות לרומנים ההיסטוריים גדושי ההרפתקאות המזימות והיצרים שלו. וגם הודות לספרי הבלשים והפנטזיה שחיבר סיפורים שהוא היה מן הראשונים והיחידים מבין הסופרים "הנחשבים" שעסקו בכתיבתם לנוער.

גרג הורביץ / אבל מי זוכר. הוצאת כתר. תרגמה מאנגלית: טל ארצי.

אבל מי זוכר / גרג הורביץ

גרג הורביץ הצליח לכתוב בלש שהוא גם מותח וגם אמין במידה. ייתכן שהוא לא עוד צ'נדלר לעתיד, אך אין ספר שהוא טוב ביותר בכתיבתו הספרותית מ-גרישם או קובן

מותה של גיבורה אדומה / צ'יו סיאו-לונג. הוצאת ינשוף

מותה של גיבורה אדומה / ציו סיאו-לונג

מרומן סיני שכזה אפשר יהיה אולי ללמוד משהו נוסף על סיפור המתח. אך עשויה להיות גם אבן נגף כי הסופר חי כבר משנת 1989 בארה"ב שם למד ספרות מערבית. הוא מרצה לספרות ומבקר ספרות מערבית. כך שאולי ה"סיניות" נשכחה ממנו במקצת

דוד תדהר: הבלש העברי הראשון

דוד תדהר היה הבלש הפרטי העברי הראשון ובנוסף לכך היה גם הסלבריטאי העברי הראשון, הודות לסדרת חוברות בלשיות דמיוניות שנכתבו סביב דמותו. חוץ מזה הוא היה גם ביוגרף ויצר אנציקלופדיה שלמה שתיעדה אלפי אנשים שבלעדיה היו נשכחים לחלוטין. בזמן האחרון ניכרת התעניינות מחודשת בדמותו כמו גם במיתוס שנוצר סביבו. "מה יש !" שאל המפקד בעצבנות את הנכנס בהפסיקו לעיין בפרוטוקולים שברר עם הקצין. "אני תדהר"-ענה הנכנס. המפקד והקצין קפצו ממקומותיהם כנשוכי נחש ומיהרו לקראת הנכנס. שלום לךֱ ! שלום רב! " קרא המפקד בהושיטו לקראת תדהר את זרועותיו" ( הצלבים הכחולים : מעלילות מבריחי החשיש מאת שלמה נ. גלפר, 1932) הבלש מתל אביב

ברוקלין היתומה / גונתן לתם

בפתיחת הספר מסביר ליונל אסרוג גיבור הספר מהי התסמונת בלשונו שלו "..המלים.. הן צבא בלתי נראה שמשימתו להשכין שלום. יש להן כוונות טובות. הן מפייסות, מפרשות, מעסות." בעוד רגע נגלה מערכת קומפולסיבית בה הוא מוכרח לגעת בכתף שמאל לכל אחד, ספירת מלים, חזרה אין סופית על מלים מסוימות. התסמונת אינה מורכבת אם כך רק מהתפרצות מלים גסות בלתי נשלטות. די מוזר לחשוב על בלש עם תסמונת כזאת.

צרות הן המקצוע שלי / ריימונד צנדלר

ספרי בלש ורצח נחשבים בדרך כלל לספרות זולה ורובה נוסחתית מאוד. ספרות פנאי. לא תמיד זה חייב להיות כך. רצח הוא לכאורה תחום פשוט ביותר, הוא נטוע בתשוקה, או בתאוות בצע, או זעם של רוצח יחיד. לכאורה דבר אנושי מוקצן אך בגבול היומיומי. אלא שבספרות הדרך בה מתואר הרצח, הרוצח והמניעים הם ההופכים אותו מז'אנר נחות לספרות נעלה לעתים. אין להשוות את "החטא ועונשו" שעניינו רצח וחקירתו על ידי מפקח משטרה לאחד מאותם אלפי ספרי מתח הנקראים ונזרקים אל מאחורי הגב.

תעלומת הקבר המכושף / אדוארדו מנדוסה. הוצאת הקיבוץ המאוחד

תעלומת הקבר המכושף / אדוארדו מנדוסה

שם הספר כבר מרמז לנו כיוון. תעלומת הקבר המכושף הוא שם שהסופר אדגר אלן פו היה יכול לתת לסיפור, גם אגטה כריסטי. משהו כאן צריך להגיע לכיוון הבלשי.

הנצפים ביותר

.