אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

צהל


טירוניות עם רובים צ'כיים, בה"ד 12 (צריפין), אוקטובר 1954

צאנה צאנה, הבנות

מחקר של אגף כח אדם בצה"ל גילה כי רק 2.5% מן הבנות המתגייסות מתנדבות לשרת כלוחמות, זאת למרות "פתיחת" מקצועות רבים שהיו לבנים-בלבד עד כה, ולמרות המאמצים הכבירים שמשקיע צה"ל בניסיון לקרב את בנות המין היפה לנושא.

צה"ל מול לוחמת גרילה פלשתינית – בעיות ופתרונות

לוחמת גרילה היא דפוס בולט של לחימה שמשתרע על פני ההיסטוריה של המלחמה לצד המלחמה במובן הקונבציונאלי של לוחמה בין שתי (או יותר) ישויות עצמאיות ומדיניות. לוחמת גרילה מוגדרת כלוחמה בעצימות נמוכה המורכבת מארגוני התנגדות קטנים ועצמאיים שמטרתם היא הטרדה ממושכת של הכוחות הצבאיים הסדירים של האויב ע"י טקטיקות של התקפות פתע, או התקפה על קווי תקשורת ואספקה

Armies of the Middle Ages

צה"ל "פושט" על בתי הספר

על פי ידיעה בווינט מיום 1.12.04, "בצה"ל דואגים למוטיבציה של בני הנוער, והחליטו "לפשוט" על בתי הספר התיכוניים בתוכנית חדשה, "הדור הבא". 74 בתי ספר יקבלו "קצין צמוד", שייפגש עם התלמידים ועם הוריהם. המטרה בעתיד: להגיע לכל התיכונים בישראל".

סרוגים בקנה/יניב מגל,

אמפיריות כרונולוגית על יחסי דת וצבא

ספרו של יניב מגל מכיל מידע רב על ההשתלבות של בני ובנות הציונות הדתית בצה"ל תוך התייחסות לארגונים, מוסדות ואישים רלבנטים. המבט הינו מבט כרונולוגי היסטורי. כקוריוז מעניין לציין שיעקב דרורי, מזכ"ל בני עקיבא וממייסדי ישיבת "כרם ביבנה" הביע בתחילת שנת 1948 חשש מהמיליטריזם הפושה בישוב היהודי בטענו שתפקיד החייל הינו זמני והקנאות הלאומית צריכה להתבטא ב"כיבוש שמות, בהגנת הישוב"(עמ' 21).

דרגת אלוף

יהושע גלוברמן - האלוף הנשכח

"האלוף הנשכח" הוא כותרת מוזרה. אולי נחבאת בה גם סתירה פנימית קטנה, אם להיות אירוני לרגע, משום שאלופים, בין שהם במדים ובין שהם עוטים מחלצות אזרח, אינם מניחים לנו לשכוח אותם. אם הם לא מצטרפים לצמרתה של איזו מפלגה, הם מתמנים כמנהלי חברות גדולות או גופים ציבוריים כאלה ואחרים. בדרך כלל יש להם מה לומר על כל דבר, וידוע שהם משמשים כפרשנים צבאיים עליונים בכל כלי תקשורת המכבד את עצמו (וגם באלה שאינם מכבדים את עצמם, אבל נניח לזה, לפי שעה).

אודות מערכת המשפט הצבאית

אודות מערכת המשפט הצבאית

מהי מערכת משפט צבאית? מדובר במערכת משפטית המיועדת לאלו המשרתים ביחידות הצבא השונות – סדירניקים, מילואימניקים, אנשי קבע ואף אזרחים עובדי צה"ל

דיוקנאות חקוקים לנצח

דיוקנאות חקוקים לנצח

בבקרים האחרונים אני יוצא למרפסת שעה ארוכה לפני עלות השחר. מעלי נפרשים שמיים מעורבים מקטעים גבוהים חופשיים משולי סיעות עננים, ומקטעים נמוכים מכובד סיעות עננים אפורים כמתאבלים. תחלוף לה שעה קלה וכבר באופק המזרח תהיה ניכרת תחילתה של התבהרות, שטיח המבשר לידתה של שמש חדשה. בכיוון מערב עוד עושה דרכו חרמש ירח מזרח תיכוני.

צבא

האם צה"ל הוא צבא מוסרי?

הפתיחות והניידות הקיימת בין האזרחים לבין הצבא, בתוקף היות הצבע צבא עממי, המורכב ממשרתי חובה לתקופה קצרה, שהיו אזרחים לפני גיוסם ויהיו אזרחים עם שחרורם, ומכוחות מילואים המורכבים מאזרחים בוגרים יותר – כופה על הצבא נורמות התנהגות מוסריות, יותר מאשר בצבאות מערביים אחרים. ההתעללות לתיאבון של חיילים אמריקניים , בריטיים, הולנדיים ואחרים בשבויים ובאזרחים של מדינות כבושות או כאלה שתחת משטר או"מ, כמעט שאינה קיימת, לפחות לא ברמות חומרה כאלה, בצה"ל. ההתנהגות המוסרית של צה"ל ולוחמיו הודגמה פעמים רבות הלכה למעשה

לחזור אל החיים: סיפוריהם של פצועי צהל / דליה בדש־שץ, איתמר אורלב

לחזור אל החיים: סיפוריהם של פצועי צהל / דליה בדש־שץ, איתמר אורלב

הספר מביא גם את סיפורה של דליה שץ, "אם הפצועים", שמזה שלושים שנה מקדישה עצמה לרווחת הפצועים ובני משפחותיהם, במסע המפרך של שיקומם. דליה מלווה אותם גם שנים רבות אחרי השיקום, חלקם כבר בעלי משפחות בעצמם. "דליה היא אימא" "דליה מביאה אתה את העוצמה." "דליה מביאה את האור", אלה מקצת מן התיאורים שחיילים אלה בוחרים לתארה. במלחמת שלום הגליל השנייה, נסעה מבית-חולים אחד למשנהו, כשהטילים מתעופפים סביבם, נופלים לא הרחק ממקום נסיעתם. עד השעות הקטנות של הלילה עשתה בין בתי החולים, ללא ליאות, ללא מורא, כשמטרה אחת לנגד עיניה, להביא סעד ומזור לפצועים, ולו בליטוף, ולו במילה, ולו בתשורה קטנה.

צבא העם או צבא מקצועי?

צבא העם או צבא מקצועי?

אחד הנושאים המרכזיים העומד על סדר היום במדינת ישראל כיום היא שאלת גיוסם של ציבורים שעד עתה לא גויסו לצה"ל. היות והנושא הפך להיות פוליטי, וטבעו של נושא פוליטי שמעורבות בו אמוציות, ניפוח תקשורתי, חוסר גישה מקצועית, וכדומה – אנסה להציג את הדברים מזוית ראייה שונה, ואקווה לגרום פקיחת עיניים לפחות לסקטור מסויים המעוניין באמת בטובתה של מדינת ישראל, ולא רק בפופוליזם תקשורתי. ראשית, אפתח במטבע לשון קטסטרופאלי: השירות בצבא הוא נטל.

תערוכת אמנים וסופרים של צוות - ארגון גמלאי צהל

תערוכת אמנים וסופרים של צוות - ארגון גמלאי צהל

ביום חמישי, 24.1.13 בשעה 18:30 תפתח בגלריה עמיעד בשוק הפשפשים תערוכה של "צוות", ארגון גמלאי צה"ל. כ- 100 אנשי צבא לשעבר, מכל הדרגות והחילות מציגים בתערוכה קבוצתית יצירות אומנות, אמנות פלסטית, ספרות יפה ומחקר. הייחוד בתצוגה הנוכחית הוא מיזוג יצירות מתחומים שונים של אומנות, אמנות חזותית וכתובה. בין היוצרים, אמנים המשתייכים לאיגודי אמנות מקצועיים בתחום הספרות והאמנות הפלסטית לצד יוצרים חדשים יחסית, אוטודידקטים ויוצרים בוגרי אקדמיות לאמנות. חלק מהעבודות נחשף בעבר במסגרת תערוכות בארץ ובעולם ואחרות מוצגות לראשונה.

סמל החמאס

נצחון החמאס ותחושת ההחמצה הישראלית

למה החמאס ותושבי עזה קוראים ניצחון ומדוע לישראלים יש תחושת החמצה. תוצאות המבצע בעזה: כיצד ניראה ה"ניצחון" של החמאס וארגוני הטרור מעזה: 177 הרוגים. 108 מתוכם הם אנשי חמאס וארגוני טרור. 1,200 פצועים וכ- 55 לא- מעורבים הרוגים, מתוכם הרוב ילדים. תמהני- מה עושים ילדים ברחובות בזמן מלחמה ? הייתה משפחה אחת , כולל ילדים שנפגעה בטעות, וצה"ל הביע צערו. כיצד נהרגו שאר הילדים? הטרור העזתי משתמש בילדים כמגן אנושי.

קצינות בצה"ל 1950

נשים ביחידות הלוחמות של צה"ל

נשים ביחידות הלוחמות בצה"ל- כאישה הדבר הראשון שעולה בראשי הוא כמובן, ואיך לא? במה גבר יותר טוב ממני? איזה הן היכולות שלו הגוברות על שלי? אני חיה במדינה מתוקנת, מדינה בה השוויון הינו ערך עליון. האומנם? אני חיה בישראל מיום היוולדי, זו המדינה הטובה ביותר עבורי ואם תשאלו אותי גם בעולם כולו. מעולם לא חשתי שנסגרות בפני דלתות מסוימות עקב בעיות מגדריות, מעולם לא חשתי נחותה מגבר, מעולם לא חשתי שאין לי לאן לפנות במידה וארגיש כך.

מסביב למדורה: הפזמון שגרם מרד בצהל

מסביב למדורה

מילים נתן אלתרמן, לחן יאיר רוזנבלום, שרים דורית ראובני ולהקת פיקוד מרכז

אומתם לא היתה להם אם
לא ידעה בצאתם לדרך
היה לילה עמוק ונושם
כתמיד בניסן, הירח.

וישבה שם עדת נערים בני בלי שם
חשופי מרפקים וברך,
הם הקשיבו הקשב והחרש
או שילבו בשיחה דבר ויכוח.
לפניהם עלי רגל של אש
מדורה חגה נעה ברוח
לא יותר אך בכתב האומה העיקש,
אותו לילה נחרט עלי לוח

גנרלים אלמונים - במדים

מנהג קבוע בארצנו, שאותם מפקדים צבאיים, אשר יש להם מה לומר בתחום שבו הם עוסקים, אומרים זאת, ככה אני מניח, למפקדיהם ולא מסתפקים בכך. הם אומרים זאת גם לציבור הרחב. לא בשמם או בתוארם, אלא בהגדרה רחבה של מפקדים בכירים, וגם זאת באמצעות שליחי מצווה- עיתונאים ופרשנים צבאיים. זאת תופעה שיש לבער אותה. מכיוון שיש בה יותר משמץ של הכנסת יד גסה לבית הבליעה המדיני.

זהויות במדים – גבריות ונשיות בצבא הישראלי / אורנה ששון לוי

נהניתי לקרוא את הספר אך חוששני שמי שאינו קורא ספרי סוציולוגיה דרך קבע ואינו מצוי ברעיונות ובמושגים עלול להתקשות בקריאתו. איני יודע מי הוא הקורא המיועד של ספר זה, אך אם לא רק לסוציולוגים כוונה ההוצאה, הרי שהייתה נדרשת עוד עריכה על מנת שיהיה נגיש לקורא המשכיל הכללי, שאינו מכיר את השיח הרווח בתחום. כך או כך - ספרה של אורנה ששון לוי הוא ספר חשוב וכולל בתוכו תובנות שיש להן ערך לחוקרים אך גם לצבור הכללי. השאלות העולות מתוך הספר הן שאלות חשובות גם למי שאינו סוציולוג או מתעניין במיוחד בחקר הגבריות כדיסציפלינה אקדמית, ויש בו כדי להעשיר את הדיון הציבורי בנושא טעון ומשמעותי ועל כך יבורכו המחברת וההוצאה.

תודה להומו-גנרלוס על המלחמה הבאה

הבעיה עם ההסלמה הביטחוניות היא, שניתן להסביר אותה בעיקר במונחים של אגו נפוח. מקבלי ההחלטות בישראל לא התבגרו מאז ימי חסמבה ומהימים החשוכים שבהם זה היה עניין מאוד רומנטי למות במלחמה. כל כך רומנטי, שהם מנסים לייצר לנו הזדמנויות חדשות. כמה מילים על ההומו-גנרלוס שמבצע למעננו ובשמנו פשעי מלחמה, מקריב את ילדינו על מזבח היוהרה הקבוצתית שלו ודי הורס לנו את החיים.

אגדת מבצע אנטבה

כתבה מיוחדת לרגל מלאת 30 שנה למבצע אנטבה ביולי 1976.

החטופים שבים הבית.

גנרלים ופוליטיקה בישראל

מבוא

הדמוקרטיה הישראלית הינה צעירה יחסית ולמרות שיסודות דמוקרטיים חשובים נשמרים לאורך כל שנות המדינה, רבים גורסים, כי אין לקחת את עצם קיום הדמוקרטיה בישראל, כמובנת מאליה. על-כן, הדמוקרטיה הישראלית ממשיכה לשאוף ללגיטימיציה ציבורית והדיון הפוליטי בארץ רגיש בדרך כלל לביקורות השונות הנשמעות על המערכת הפוליטית. אחת הטענות שמלווה באורח תדיר את השיח הפוליטי בישראל הינה, כי גנרלים ואנשי בטחון מעורבים יתר על המידה בפוליטיקה הישראלית, במיוחד בשנים האחרונות.

הנצפים ביותר

.