אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

כתבי עת


ידע עם / יצחק גנוז - מוזיאון כתוב ונושם

ידע עם / יצחק גנוז - מוזיאון כתוב ונושם

קוראים מסייעים ליהודים בליטא, פתגמים ביידיש שהומצאו בשואה, משחקי חברה במקורות היהדות – אוצר גנוז במפעל חיים של אדם אחד. סקירת כתב העת "ידע עם", במה לפולקלור יהודי, בעריכת המשורר והחוקר יצחק גנוז. המאמר סוקר את כתב העת שיצא לאחרונה. על תמונת העטיפה של השנתון "ידע עם" שיצא לאחרונה מופיע הציור "אורות ומים בישימון", מעשה ידיה של נכדת עורך הקובץ. ציורה של יפעת גנוז כמו מאיר באור יקרות את מפעלו של המשורר והעורך יצחק גנוז – מפעל חיים שבו הוא גואל נכסי תרבות מן העבר, מאיר אותם באור חדש ונותן לכל מכמני העבר חיים חדשים, פרשנות חדשה.

ועידת הסופרים 1921

מכון גנזים - האוצר הלאומי

אגודת הסופרים העברים הוציאה לאור כתב עת המוקדש כל כולו לנושא מכון כתבי היד "גנזים" בעריכת ציפי שחרור. הרצל חקק כיושב ראש האגודה כתב את המבוא לחוברת, דברים בשבחו של מכון גנזים, גנזים של אגודת הסופרים העברים. מכון גנזים הוא היום אוצר כתבי היד של הספרות העברית, ארמון שכל כולו מרגליות ואבנים טובות. כשאתה מעלה על דל שפתיך את השם המיוחד הזה 'מכון גנזים' אתה חש שמולך הולך ובוקע האור הגנוז. מי שהיטיב להבין את מקומו של מכון גנזים בחיי האומה, היה חיים נחמן ביאליק.

בגלל - כתב עת לספרות. ערב השקה

בימים אלו (14.7.2012, כ"ד תמוז תשע"ב) ראה אור, בשעה טובה, הגיליון הראשון של "בִּגְלַל" - כתב עת לספרות עם התמקדות מיוחדת בשירה, המופץ חינם בדוא"ל. כתב-העת נוצר במטרה לעניין מחדש את הציבור הישראלי באמנות השירה, ולרענן את תרבות כתיבת השירה העברית.

 עורכי כתב-העת הם ארבעה משוררים אשר חברו זה לזה על בסיס טעם וחזון משותפים:

עבריתון - לוגו

עבריתון - בחירת העורכים

בימים אלה יוצא לאור כתב עת חדש. זוהי עונת כתבי העת. הידעתם שכמעט בכל שבוע נולד בישראל כתב עת? ומה שנכון, רובם ככולם כתבי עת ספרותיים. זוהי עונת המשוררים! אין ספק. כתב העת נקרא "עבריתון", והתמנה כעורך הראשי יאיר בן-חור, תואר שני בלשון עברית, עורך לשון לספרים בהוצאות שונות, ואף הצטרף באחרונה לעריכה בהוצאת "פיוטית".

מטעם 21 - בורחס - עיר

גיליון חודש מרץ שהתפרסם בימים אלו מכיל שתי חטיבות מרכזיות של מאמרים. האחת עוסקת בבורחס הארגנטינאי האחרת במושג " עיר" אך מאמר מעניין של יצחק מלמד העומד בפני עצמו עוסק בהגותו של שלמה מימון ( 1753 – 1800 ) ומקומו בפילוסופיה היהודית.

כתיבה נשית – מי מפחד מוירג´יניות? עיתון 77

גיליון מיוחד של "עיתון 77" מאוקטובר, 2009 בעריכת תמר משמר

מה צריכה אשה נאותה לעשות על פי יודית שחר? איזה עונג צרוף מעניקה נגה אלבלך?, למה ברכה סרי חושבת שאין לבוא לעולם בדרישות?, מי המותק של סיון בסקין? את מה יונית נעמן מדמה לקלמנטינה?, מה היא אמנות התחליפ על פי נורית זרחי? ועוד הרבה מן החומר הטוב הזה שהוא שפע המצפה להתגלות בפניכם בגיליון החדש של "עיתון 77" מאוקטובר, 2009 בעריכת תמר משמר.

כך מתארת העורכת את מטרות הגיליון המיוחד והחגיגי:

מטעם 13 - כתב עת לספרות ומחשבה רדיקלית

בימים אלו יצא לאור כרך חדש של כתב העת הרדיקלי 'מטעם'. בכל פעם לפני שאני מתחיל לקרוא בו עולה לי בי השאלה למי הוא מיועד, כי הרי אלו שדעתם מכוונת ממילא לדעת הכותבים אינם זקוקים לו ממש. הוא משמש להם לכל היותר כמשהו הנותן להם איזה ניסוח מילולי קצת יותר מדויק על מה שחשבו מילא או עוד ארגומנט להצדיק את דעתם.

הו כתב עת לספרות גליון 6 / עורך: דורי מנור

הו כתב עת לספרות גליון 6

דורי מנור המשורר והעורך כתב מניפסט פתיחה בו ביקש להחזיר את השירה הנכתבת בארץ לימים בהם המשקל מדויק והחרוז המושלם נוסח אלתרמן, גולדברג ושלונסקי היוו את צורת השירה היחידה. מנור מבקש להשיב את העברית העשירה, הלא-אנורקטית, אל לבה של היצירה הישראלית ומתנגד למשקל הפתוח ולחוסר החריזה

מטעם 11 - כתב עת לספרות ומחשבה רדיקלית

בימים אלו יצא לאור גיליון חדש של כתב העת "מטעם" זה הנושא כותרת משנה "כתב עת לספרות ומחשבה רדיקלית".כרגיל בכתבי עת יש בו מבחר מצוין של סיפורים ושירים של אהרון שבתאי, מחמוד דרוויש, יונתן הירשפלד, חדווה הרכבי ועוד ועוד אך כתמיד יש בו כמה מאמרים מעניינים המשמשים עוגן לרדיקליות של כתב העת.הראשון שבהם, אם כי לא לפי סדר ההופעה בחוברת הוא המאמר של יצחק לאור, העורך.

מטעם 9 - כתב עת לספרות ומחשבה רדיקלית. עורך יצחק לאור.

מטעם 9 - כתב עת לספרות ומחשבה רדיקלית

הדבר הראשון שבלט לעיני בחוברת היא העובדה שהפעם אין שום מאמר של יצחק לאור בתוכה. לטוב ולרע תמיד מסקרן מה יכתוב, ואם הוא כותב על ספרות הרי שאותי לפחות זה מעניין כפליים.

קתרסיס – כתב עת לביקורת במדעי הרוח והחברה, גליון 5

מעיון בכתב העת מסתבר שרוח הקרב של מנדלס מוצאת את מקומה בין דפיו. בדבר המערכת מספרים העורכים כי "כתב העת שלנו ממשיך להכות גלים בציבור האקדמי, ובציבור הקוראים המשכילים גם מחוץ לאוניברסיטות ומכוני המחקר. ההתנגדות מצידם של אנשי ממסד למיניהם לביקורת הפתוחה וחסרת הפניות שאנו מבקשים לקדמה בקתרסיס נמשכת

כתב העת החדש דווקא- ארץ היידיש ותרבותה

למה דווקא? על כתב העת החדש "דווקא" העוסק בארץ היידיש ותרבותה

כתב

כתב עת דווקא ארץ יידיש ותרבותה

נשים, לימוד תורה ו-הבניה חברתית

הגיענו הגליון החמישי של כתב העת המשובח "מסכת", היוצא לאור על ידי מתן – מכון תורני לנשים, בעריכתה של ד"ר רבקה גולדברג (דביר). בגליון זה עשרה מאמרים במגוון של נושאים.

מסמרים - כתב עת

על צאתו לאור של כתב העת החדש "מסמרים" למדתי מאתר "טקסט". איכשהו החמצתי את הגיליון הראשון, והגיע לידי לסקירה הגיליון השני, הנושא את הכותרת "בעתיד". מסמרים מעוצב כספר בכריכה רכה ואלמלי ידעתי זאת מראש, לא הייתי חושד שכתב עת לפניי.

בלוק 2 - עיר מדיה תיאוריה ארכיטקטורה

לפני איזה זמן כתבתי עלכתב העת בלוק מס 1 שתפס את תשומת לבי ברמתו המיוחדת. רמה שהייתה בה נגיעה במראה ובחומר. כעת פורסם בלוק 2 והוא לא פחות מעניין. הירחון מציג את עצמו ככתב עת לענייני עיר \ מדיה \ תיאוריה \ ארכיטקטורה. כמו בחוברת הראשונה גם כאן המאמרים מתפרסים על פני כל נושאי הצהרת הפתיחה. הפעם הנושא המרכזי הוא שליטה- קונטרול.

בלוק - כתב עת לארכיטקטורה מדיה תאוריה ועיר

אני חייב להודות שאני אוהב מאוד כתבי עת. אני נוהג לדפדף ולחפש, לראות מה יתפוש לי את העין, מה יגרום לי לעניין חדש. כשהתחלתי לדפדף בכתב העת החדש בלוק קרה לי משהו טוב. לא ידעתי על מה להסתכל קודם. לא היה דבר אחד שמשך את עיני. העיצוב המיוחד התוכן המקיף היווה הבטחה מן ההתחלה. מכיוון שזו הופעת בכורה שלו התחלתי לעיין בו מן השורה הראשונה. ושם מצאתי את השורה הבאה:

בלוק. עיר / תיאוריה / מדיה / ארכיטקטורה

בלוק הוא כתב עת בין-תחומי הרואה אור בימים אלה

עורכים ראשיים ומייסדים: כרמלה יעקבי-וולק ויפתח אלוני.

בלוק הוא כתב עת אורבני הבוחן את ההתרחשות העירונית על חתכיה השונים; חושף ומשקף את המבט על הצומת בו נפגשות העיר והארכיטקטורה עם אמנות, מדיה וטכנולוגיה.

בלוק מציע מחשבה עכשווית על החלל האורבני והארכיטקטוני, מחשבה המכרסמת בגבולות המלאכותיים שבין הדיסציפלינות השונות, ובין הגוף והמרחב; מחשבה שאינה מוחצנת להתרחשות, אלא חלק ממנה. בלוק הוא "משוטט עירוני" התופס את המרחב ואת נגזרותיו, מכלול ההתרחשויות והאירועים, ומנס-ה להגיב מתוך תפיסה בין-תחומית במהותה.

השחר מפציע במכללה החרדית

חלק א - כתב עת שחרית – פנייה לזמן היהודי

בטאון מכללת בית וגן מחפש משמעות מעבר למלים. הקמת כתב העת משדרת: יש יצירה גם בקרב החרדים. יש כיוון ערכי.

הנצפים ביותר

.