אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

טרור


האושפיזות

מירב מיכאלי ראיינה (29/9/04) בתכניתה "אלוהים שלי", את שהרה בלאו. בלאו סיפרה לה על מצוות הישיבה בסוכה, שהיא מהמצוות שהזמן גרמן ולכן רק גברים חייבים בה. היא, אמה ואחותה, יושבות (על פי תיאורה) ברווחה נהנתנית אל שולחן האוכל בעוד אביה ואחיה מצטופפים במרפסת המטבח הזעירה, סובלים ונדקרים מהסכך.

מכונית תופת היא אמצעי נפוץ לביצוע פיגועי טרור

גם אנחנו אשמים

קיימת הטענה הקבועה של הימין שכל הישג שיהיה לפלסטינים במשא ומתן תחת אש הוא הישג לטרור. עם כל האנטגוניזם שיש לי לטענות הימין, חייב אני להודות שאנשי הימין צודקים בטענה זו ובטענה שהישגים אלה מהווים עידוד לטרור נוסף, אבל למרבית האבסורד, הימין הוא האשם העיקרי בקיומו של מצב זה, כפי שיתברר מהניתוח דלהלן.

 פרדיגמה חדשה למיגור טרור

פרדיגמה חדשה למיגור טרור

תופעות הטרור ההמוני, הרצחני והמוקצן של דאע"ש, בעירק ובסוריה, מחייבת חשיבה חדשנית, שינוי דיסקט ומציאת דרכי טיפול מערכתיות משולבות, גלובליות מסונכרנות, דיפרנציאליות ומעודכנות. בעולם נוצרים תהליכי התפתחות כאוטיים של טרור פוליטי, פלילי, כלכלי, תרבותי כולל פיראטיות ימית. אלה צוברים תאוצה בעיקר באיסלם כריאקציה לתרבות המערב המְנָכֶּרֶת, המובילה את הגלובליזציה. זה מוביל למלחמת תרבויות גלובליות בין קידמה נאורה לבין ריאקציה פונדמנטליסטית. את התהליך הגדיר השבוע האפיפיור פרנציסקוס כ"מלחמת עולם שלישית".

חצי האי סיני

קללת סיני

חצי האי סיני מעולם לא היה חלק אינטגראלי ממצרים, והוא חובר אליה רק בתחילת המאה העשרים, כאשר בריטניה – ששלטה אז במצרים – רצתה להרחיק את האימפריה העותומאנית מתעלת סואץ. המדינה המצרית מעולם לא ניסתה להחיל על סיני את החוק והסדר המצרי וההוכחה לכך פשוטה: הכבישים הבודדים בסיני משאירים מרחבים עצומים ללא גישה לזרועות שלטון: משטרה, בריאות, חינוך ותשתיות. גם הצבא המצרי ראה בסיני רק שטח אימונים ומרחב לחימה עם ישראל, ובאופן כללי ניתן לומר שסיני היה מאז ומתמיד חטוטרת על גבה של מצרים, בן חורג שהציפיות ממנו נמוכות מאוד.

משפטי ראווה? גואנטאנמו

משפטי ראוה מבויימים היו אחד מהמאפיינים של המשטרים הסוציאליסטיים במזרח אירופה לפני קריסת האימפריה הרוסית. הם שימשו כלי בידי השלטונות לחסל מתנגדים פוליטיים. מאחר ובמשטרים האלה המושג של שלטון החוק (rule of law) היה במקרה הטוב בדיחה לא מוצלחת התופעה לא נראתה חריגה על הרקע של הרעיונות האחרים שנועדו ליישם שוויון וצדק סוציאלי. הידועים ביותר הם כמובן משפטי הראוה שהתקיימו ברוסיה בשנות השלושים של המאה שעברה, בהם סטאלין חיסל את מרבית הצמרת הוותיקה של המפלגה הקומוניסטית וכן את הצמרת הצבא האדום.

האם צהל מסוגל להילחם בחוכמה ועורמה?

אני חושש שמלחמת מוחות קלאסית (לא טכנולוגיה) היא לא הצד החזק שלנו. כשצה"ל יתחיל יום אחד את המבצע בעזה ותראו שנפגעים לנו טנקים חשופים בשטח מטילי נ"ט או מטעני גחון תבינו למה אני מתכוון. וכשהטנקים כבר לא יהיו חשופים אלא בתוך שטח בנוי מצבם עוד יוחמר

שיח השנאה / אנדרה גלוקסמן

אנדרה גלוקסמן, הוגה דעות צרפתי השתתף בזמנו במרד הסטודנטים של 1968 בפריז. שלא כמו חלק ממנהיגי המרד ואחרים, עליו המאורעות השפיעו עמוקות ובעיקר על דרך מחשבתו. הוא איננו מחלק את העולם לשמאל וימין. הוא רואה את עצמו כמחויב לזכויות האדם ומלחמה בשלטונות רודניים

מי הוא או מה הוא טרוריסט

העולם שאחרי ה 11 בספטמבר, 2001, שונה באופן מהותי מהעולם שלפני המועד הזה. חוגים רחבים מסרבים להכיר בכך, והם ממשיכים לחיות באשליה שהכל כתמול שלשום, ששום דבר לא השתנה, ושאפשר להמשיך לנהוג לפי הכללים של העולם של אתמול.

רשת אינטרנט חברתית נגד טרור?

טרור עולמי מסוכן דומה כיום במידה רבה בארגון שלו לרשת האינטרנט; ארגוני טרור גדולים שהוכיחו את נזקיהם כמו אל- קעידה מנצלים את רשת האינטרנט לא רק לצורך העברת הוראות. אלא במידה רבה האינטרנט הוא המבנה של הארגון. מבנה כזה הוא מטבעו ממודר ומשתנה כל הזמן, ומתנהל בקודים משתנים ולכן קשה לפיצוח.

תנועות אסלאמיות במצרים: בין דעוה לטרור

הקדמה

העולם המערבי הזדעזע ב-11 לנובמבר 2001, עת התרסקו המטוסים על בנייני התאומים והפנטגון. תופעת הטרור האסלאמי ואוסמה בן-לאדן עלו לסדר היום הציבורי. התקשורת העולמית וכן הקהילה המדעית לא חדלו לעסוק בתופעה ולחקור אותה מכל היבט אפשרי. אולם התנועות האסלאמיות אינה תופעה חדשה, הארגונים האסלאמיים הפועלים תחת המטרייה של ארגון אל-קעידה לא צמחו בחלל ריק. תנועות אסלאמיות קיימות במזרח התיכון עוד מראשית המאה העשרים. וכבר בתחילת דרכם נקטו לעתים באלימות לשם השגת המטרה שלהם.

נשים בשירות הטרור

השימוש שאל קעידה, ונציגו הלא רשמי במספוטמיה –מוסאב אל זרקוו'י (musab al zarqawi), עושה בנשים לג'יהד העולמי ככלל ובמלחמה בכוחות האמריקאים המוצבים בעיראק בפרט אינו מפתיע. על פי האנליסטית האמריקאית, מיה בלום, מאז 1985, 34 אחוזים מכלל פיגועי ההתאבדות של הטרור האיסלמי בסרי לנקה, צ'צ'ניה, ישראל, לבנון, מצרים, מרוקו ועיראק בוצעו על ידי נשים.

היכן מסתתר בן לאדן?

הדירקטור של סוכנות הביון האמריקאית המרכזית מודיע כי בידיו מידע אמין לגבי מקום הימצאו של בן לאדן, אולם ארה"ב אינה יכולה לשים עליו יד משום שהדבר כרוך בהפרת ריבונותה של מדינה אחרת. דיק צ'ייני, סגן הנשיא האמריקאי, טוען גם הוא שבידי ממשל בוש מידע מדויק לגבי הימצאו של רב הטרוריסטים הסעודי.

הנצפים ביותר

.