אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פילוסופיה


קולום מק'קאן / מכתבים לסופר צעיר, עצות מעשיות ופילוסופיות, עם עובד, 2018, 115 עמודים.

קולום מק'קאן / מכתבים לסופר צעיר

הספר של מק'קאן כשמו כן הוא – מיועד בעיקר למי שכותב. סביר שלא יעניין את מי שהכתיבה אינה אחד מהעיסוקים שלו; אין כאן עלילה מורכבת או דמויות מעניינות, אין רומנטיקה או מתח. אך גם אין כאן פתרון קסם למי שמעוניין לכתוב.

שנתיים, שמונה חודשים ועשרים ושמונה לילות / סלמאן רושדי, הוצאת כנרת זמורה ביתן

שנתיים, שמונה חודשים ועשרים ושמונה לילות / סלמאן רושדי

סלמאן רושדי משתמש בדמויות ומושגים מן האיסלאם ומן הפילוסופיה כדי לעורר באדם מחשבות אודות הקונפליקטים המרכזיים בעולם: בחירה חופשית וסבל, רצון חופשי ודטרמיניזם, רציונל ואמונה, סיבה ותוצאה. ומעל הכל תפקידה של הדת בעולמנו. כל זאת נכתב באופן עליז, משעשע, בביקורת סאטירית ומושחזת

מרטין בובר / זוהר מאור, מרכז זלמן שזר

ביוגרפיה בלתי אפשרית

זהו לוז משנתו של בובר, אותו ביקש להורות כל חייו - להגשים את הנצחיות בכאן ועכשיו של כל אדם ואדם. ואם יש איזשהו מסד לתיקון חברתי, כרוח תיקוני שבועות של ימים אלו, הריהו יימצא בפתיחת החלון אל הגותו של בובר, שמאפשרת לא רק יציאה אל דרך חדשה, אלא מאפשרת גם לרוח חדשה לחדור ולהעיר ולרענן את המחשבה הרדומה

ז'אן-ז'אק רוסו (28 ביוני 1712 - 2 ביולי 1778)

ז'אן ז'אק רוסו: תפקידו המוסרי של התיאטרון

בשאלה לגבי טיבו של התיאטרון כתיאטרון, רוסו בוחן ראשית את מהותו של התיאטרון, במילים אחרות, את הפונקציה שאותה הוא נועד למלא. נקודת המוצא היא שהתיאטרון נועד לשרת את האנשים ובמסגרת ייעוד זה ניתן להעריך את חשיבותו.

בשבחי הפילוסופיה

מה הם ימינו אם לא אנחה חולפת, בועה מתפוגגת, השתוקקות שחלפה לה. אנו ושיגיונותינו והעולם במה להשתוקקותנו. וגופנו ורגשותינו הם הסופגים את המשקעים הקשים של ההסתגלות לבינוניות, להזדקנות ולמוות המתקרב

הרקליטוס, ציור של יוהנס מורלסה (Johannes Moreelse), המאה ה-17

פילוסופיה ותודעה

מסה זו טוענת כי לא ניתן לעסוק בפילוסופיה ללא נקודת מוצא תודעתית שרק היא מאפשרת אותה באמת.

ציור של רפאלו סנציו

היצור הפילוסופי

אז מיהו? איזה מן טיפוס הוא היצור הפילוסופי? פילוסוף הוא אדם החושב על החיים, חושב את החיים, חושב ולא נרגע, חושב ולא מגיע. כמו הגלים השואפים אל החוף, או המעיין הממשיך להישפך אל אפיק הנחל.

הדוכסית המכוערת, מרגרט מאולטש, מאת קוינטין מאסיס (1513)

אריסטו והזקנה הגרוטסקית

המאמר מנסה לענות על השאלה האם המכוער יכול להיות יפה, באמצעות התבוננות בתמונתה של הדוכסית המכוערת מתוך הפריזמה של אריסטו.

עטיפת הספר הארץ שמעבר להרים / ניר ברעם, הוצאת עם עובד

היבטים פוסטקולוניאלים בהארץ שמעבר להרים (שני נערים כפותים) - חלק ב

חלק שני של המאמר העוסק בהיבטים פוסטקולוניאלים בפרק הראשון בספרו של ניר ברעם, הארץ שמעבר להרים. חלק ג' יהווה הסיכום (כאמור חלק א' עסק בהגדרות)

עטיפת הספר הארץ שמעבר להרים / ניר ברעם, הוצאת עם עובד

היבטים פוסטקולוניאלים בשני נערים כפותים באמצע הכביש - א

מאמר זה, שיחולק לשלושה חלקים, עוסק בהיבטים הפוסטקולוניאלים בפרק הראשון בספרו של ניר ברעם, הארץ שמעבר להרים. חלק א עוסק בהגדרות, חלק ב' יעסוק בפוסטקולוניאליזם בישראל של וחלק ג', האחרון, יעסוק בסיכום

הרקליטוס והפילוסופיה היוונית

הרקליטוס והפילוסופיה היוונית

הרקליטוס בן התרבות האיונית, יליד העיר Ephesus חי ופעל בסביבות 500 לפני הספירה הנוצרית. בראש ובראשונה הוא היה מיסטיקן. בראייתו, העולם נמצא בתהליך קבוע של התהוות שבו כל דבר חייב את קיומו להיפוכו. האש היא יסוד העיקרי. היא המקור ממנו כל דבר צץ. היא היסוד המאפשר את ההתהוות, כל דבר כמו האש המאכלת, נולד באמצעות חורבנו של משהו אחר, העולם מתהווה באמצעות מוות שמאפשר חיים וחוזר חלילה.

הרב סעדיה גאון ובעיות המאה ה-21 / ירון ליבוביץ

האם יכול להיות קשר בין תורה פילוסופית איזוטרית - תורת הנפש של רב מימי הביניים המוקדמים ששמו ידוע כיום רק לדתיים משכילים ועוד כמה יודעי ח"ן, סעדיה גאון, ובין הבעיות המעסיקות אותנו בראשית המאה ה-21 של נושאי היחסים בין תרבויות ודתות שונות? לכאורה אין בין השניים ולו את הקשר הקלוש ביותר אבל ירון ליבוביץ' מראה בעבודת מחקר שהשלים לאחרונה שדווקא יש קשר והדוק שיש הרבה מה ללמוד ממנו כיום.

הנצפים ביותר

.