אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

זקנה


בית אבות, צוואות, וסוף הימים

צוואה היא כבר מזמן לא פיסת נייר מהוהה שמתגלית מתחת לכרית של סבתא בבית האבות או הדיור המוגן וגורמת לכל בני המשפחה להזיל דמעה בצוותא. מדובר במסמך עם משמעויות משפטיות וחקיקה מחייבת בתחום, וכדאי להבין את כל מה שעומד מאחוריו- למען הדורות הבאים

הקוד לעיכוב ההזדקנות: המפתח להשגת גוף חסר גיל

הקוד לעיכוב ההזדקנות: המפתח להשגת גוף חסר גיל

אנו רגילים לחשוב שהגוף מידרדר באופן טבעי עם כל שנה שחולפת. יש אפילו סטטיסטיקה מרשימה שתומכת בקביעה הזו. השגת מעמד של פנסיונר לא רק מביאה הטבות פרישה מיוחלות - חדשות טובות. אבל יש גם בשורות רעות: יותר ויותר מחלות וכאבים, עצמות שבירות ואיבוד זיכרון.

דור הבייבי בום כחול לבן

דור הבייבי בום כחול לבן

הדיסציפלינות השונות מתחומי מדעי החברה צפו בדור הבייבי בום במהלך התבגרות התינוקות. בשנות השישים העניין התמקד בהיבטים חברתיים ("ילדי הפרחים" ומלחמת וייטנאם), ומשנות השבעים ב"התברגנות" של בני השלושים, ובהשפעות שלהם הצריכה והתעסוקה. אולם, עיקר השפעת דור זה מתרחשת בהווה, ובעבר של השנים האחרונות ממש, עת החל דור התינוקות ההוא להקפיץ את שיעורם היחסי של הזקנים, עד כדי חמישית מהאוכלוסייה במדינות העולם המערבי.

יומן ייעוץ - התאמת הבית למבוגר

יומן ייעוץ - התאמת הבית למבוגר

לאחר גיל הפרישה ישנה חזרה של המבוגר מבחינה אמוציונלית לדירה סטודנטיאלית, אלא שבמהופך. הפעם כל עולמו של הדייר הוא בבית פנימה. מבוגרים רבים מגיחים מהבית החוצה לפעילויות הכרחיות או כחלק מתרבות הפנאי אך לפרקי זמן מתוכננים וקצובים. הבית הופך כל כך קבוע, שההנחה של המבוגרים היא שזו הדירה האחרונה שלהם, לפחות כעצמאיים. לכן הדירה מתוכננת פונקציונאלית לא רק ביחס להווה, אלא גם לירידות הפיזיולוגיות שהמבוגר חושש שעוד תהיינה לו.

הזקן בן המאה שיצא מהחלון ונעלם

הזקן בן המאה שיצא מהחלון ונעלם

עובדה ידועה ש"הזקן בן המאה שיצא מהחלון ונעלם" של יונס יונסון (2009) היה לרב מכר שתורגם לשפות רבות. אולם, סרט הרפתקאות שבמרכזו דמות של אדם בן מאה, היא כבר אתגר מסוג אחר. קבוצת הגילאים של בני מאה ויותר הינה אמנם הקבוצה הגדלה ביותר באחוזים באוכלוסייה של עולם המערבי, אך זה אינו מכשיר את בני המאה לשמש דמויות "סקסיות" לעולם הבידור הקל.

סיפור האהבה של מיסטר מורגן

תותי הבר וסיפור האהבה של מיסטר מורגן

הסרט עוסק בזקן עכשווי. הגיבור הוא פרופסור לפילוסופיה אמריקאי, גמלאי מאוניברסיטת פרינסטון, מבוסס כלכלית, שאינו חווה ירידות מנטליות למרות גילו. ההשוואה ל"תותי הבר" משנת 1957, סרט המופת עטור הפרסים של אנגמר ברגמן, בלתי נמנעת. גם שם הגיבור הוא פרופסור, אלמן ובודד בשם איזק בורג. גם לפרופ' השבדי בן ה-78, ממש כמו לפרופ' מורגן, יש בן רופא. כלומר, שני הסרטים הם על אנשים זקנים ומשכילים שדינם נחרץ.

בשנת 2035 תמנה אוכלוסיית הגיל השלישי בישראל כ – 1.6 מיליון איש

בשנת 2035 תמנה אוכלוסיית הגיל השלישי בישראל כ – 1.6 מיליון איש

האגודה הישראלית לגרונטולוגיה קוראת לראש הממשלה להקים ועדה ממלכתית להכנת תוכנית לאומית לזיקנה בהשתתפות קובעי המדיניות, נציגי האקדמיה, מספקי השירותים ונציגי אוכלוסיית האזרחים הוותיקים החיים בישראל. ללא תכנית אסטרטגית יוחמר מצבם של הזקנים שכבר היום רבים מהם סובלים ממצוקה כלכלית, מתחלואה, ממוגבלות פיזית ומבדידות. במספר מדינות בעולם כבר החלו לפתח תכניות אב לאומיות המיועדות להתמודד עם האתגרים הכרוכים בתהליך, בניגוד לכך, ממשלת ישראל טרם פיתחה תכנית לאומית בתחום הזקנה.

פרדוקס: שוויוניים פחות אך חיים יותר

פרדוקס: שוויוניים פחות אך חיים יותר

מדינת ישראל היא אחת המדינות בהן תוחלת החיים היא באופן עקבי מהגבוהות בעולם, ומתקיים בה פער מינימלי בין אורך חייהם הממוצע של גברים לנשים. עם זאת, מחקרים רציפים, כולל כאלה שפורסמו לאחרונה, מצביעים על כך שמדינת ישראל היא אחת המדינות בהן אי השוויון הכלכלי הוא מהגבוהים בעולם. הסתכלות על שתי עובדות אלה מעלה את השאלה האם קיימת סתירה בין היותנו המדינה המערבית הקוטבית ביותר מבחינה כלכלית, לדוגמא בהיבטים של תחולת העוני באוכלוסייה בכללה ובקרב זקנים בפרט, פערים בין משכילים ללא משכילים, בין מרכז לפריפריה או בין ערבים ליהודים – לעובדת תוחלת החיים הגבוהה כאן?

אישה זקנה

סכנה צפויה לזקנים בחוק ההסדרים

בצעד חסר תקדים התאגדו הגופים המקצועיים המטפלים באוכלוסיות הזקנים בארץ ופנו הבוקר במכתב דחוף ל - 120 חברי הכנסת במטרה לעצור שינוי סעיף בחוק ההסדרים. על פי השינוי עתידים זקנים סיעודיים הזקוקים לשירותי סיעוד והשגחה באמצעות עובדים זרים לקבל קצבה כספית במקום שירותי סיעוד (קצבה בעין) כמקובל היום. על המכתב חתומים הסתדרות הגמלאים, איגוד העובדים הסוציאלים, האגודה הישראלית לגרנטולוגיה.

כושר, כישורים וגיל כרונולוגי

כושר, כישורים וגיל כרונולוגי

לאחרונה אנו עדים לשיח הציבורי המתנהל לגבי בחירת הרב הראשי לישראל. בהקשר זה מובעות דעות שונות על ידי אישי ציבור ואנשי תקשורת הכוללים תמיכה או דחייה לגבי המועמדים השונים ונימוקיהם איתם. אל לב השיח הזה גלשה סוגיית הגיל של הרב הראשי האמור להיבחר. כיום קיימת מגבלת גיל לתפקיד של הרב הראשי ומי שגילו מעבר לגיל זה (70) איננו יכול להיות מועמד לתפקיד. והנה, אחד המועמדים החשובים עבר את הגיל המאפשר בחירתו לתפקיד והוא כיום "זקן" בן 76.

 אוברי דה גריי בישראל

מדע או מדע בדיוני – אוברי דה גריי בישראל

השבוע הגיע לישראל בפעם הראשונה החוקר המפורסם ד"ר אוברי דה גריי מאוניברסיטת קמבריג', ביו-גרונטולוג הטוען שהזיקנה היא כמו מחלה ברת ריפוי. לדעתו, בטווחי זמן של כ- 20 שנה כבר נהיה מסוגלים לחיות עקרונית עד גיל 1,000. ביקורו הצית את נושא אריכות הימים ובמוצ"ש פורסמו כתבות מיוחדות בשני ערוצי הטלוויזיה שלנו. אולם, כאשר הלכתי למפגש עמו שנערך בתל אביב, לא יכולתי שלא להרהר בעובדה שהוא אמנם הגיע ארצה על מנת להשתתף בכנס שערכה אוניברסיטת בן גוריון בים המלח, אך המפגש בתל אביב היה בכל זאת במסגרת "פסטיבל אוטופיה למדע בדיוני דמיון ועתיד".

בין זיקנה מין ובריאות?

בין זיקנה מין ובריאות?

התיאוריות הגרונטולוגיות בחקר הזיקנה עסקו רבות בניסיונות של אנשים זקנים לשמר המשכיות בפעולות אותן היו תמיד רגילים לעשות, ובתיאור האסטרטגיות שזקנים נוקטים בהן, ושנועדו לפצות את עצמם על אובדן היכולות. אלא שהעלייה בתוחלת החיים הפכה את המשכיות הפעילות של אנשים מבוגרים בעולם המערבי לפשוטה יותר ובגילאים שבעבר נחשבו לערוב החיים. לאחרונה מתברר שהמשך הפעילות כולל גם יחסי מין; מחקרים בתחום והנתונים המעודכנים מציגים תמונת מצב שונה מקצה לקצה, בהשוואה למה לנתונים המקובלים לפני שני עשורים ויותר.

האם גיל שישים הוא החמישים החדש?

האם גיל שישים הוא החמישים החדש?

שינוי רדיקלי לגבי תפיסת ההזדקנות מגלה שאנשים רבים נחושים להיצמד לדברים ילדותיים במשך זמן רב ככל הניתן. היום אנשים אינם מזדקנים כמו הוריהם. מיתוס גיל העמידה מתחיל להתקלף. האנשים המעצבים את החברה היום, הם אנשים שנהנו פעם מ"אהבה חופשית", מוסיקת רוק ותרבות צרכנית. עכשיו הם מתלוננים על כך שהסקס "מבוזבז על הצעירים". למעלה מרבע מהנשים הגרושות בבריטניה הן מעל גיל 45. נשים אלו הן דורסניות, גאות בגופן ובעלות קסם של ביטחון וניסיון. הן בררניות, מידי.

העובדים רוצים להישאר מועסקים, אך מתנגדים להעלאת גיל הפרישה. הכיצד?!

העובדים רוצים להישאר מועסקים, אך מתנגדים להעלאת גיל הפרישה. הכיצד?!

חוק גיל פרישה משנת 2004 הביא לעליה של שנתיים בגיל המאפשר למעסיקים בישראל לכפות על העובדים לצאת לגמלאות. גיל הפנסיה הועמד על 65 על ידי קנצלר הברזל אוטו פון ביסמארק בשנת 1899, כאשר תוחלת החיים הממוצעת היתה בגרמניה כ 45 בלבד. המתכונת המקובלת כיום "יוצאה" לעולם בימי רוזוולט עם רעיון "מדינת הסעד" - כגיל בו אדם הופך ביום אחד לגמלאי ולהגדרת "זקן" מבחינת החוק.

איך להגיע לגיל 124? אישה זקנה

איך להגיע לגיל 124?

הודעות על פטירתו של אדם הן לרוב עצובות. לא זו היתה התחושה שעלתה מהכתבות שפורסמו בהבלטה בתקשורת בישראל לפני כחודש, עת התבשרנו שהאישה הזקנה ביותר מאז ומעולם היא בעצם "שלנו", שמה מרים עמאש מג'סר א-זרקא, והיא הלכה לעולמה בגיל 124. אלא שמתברר שבעניין הזה של שיא של אורך חיים, האלופה הנוכחית, ז'אן לואיז קלמנט, יכולה להמשיך ולנוח על משכבה בשלום. מרים ככל הנראה לא תיקח מהצרפתיה שנפטרה את השיא הידוע של 122 שנה בלבד. הסיבה הינה שאינני המומחה היחיד שמטיל ספק בגילה הכה מופלג, ומכאן, שככל הנראה שיאה לא יוכר.

הבמאי האוסטרי מיכאל האנקה זכה בפרס הגדול בעבור סרטו Amour, בו משתתפים שני כוכבי עבר, ז'אן לואי טריטיניאן בן ה- 82 ועמנואל ריבה בת ה-

מברגמן להאנקה – הקשיש בפסטיבל קאן 2012

השנה בישרו אמצעי התקשורת מקאן מראש אודות הזוכה הוודאי והצפוי לפסטיבל הסרטים היוקרתי – ולא טעו. הבמאי האוסטרי מיכאל האנקה זכה בפרס הגדול בעבור סרטו Amour, בו משתתפים שני כוכבי עבר, ז'אן לואי טריטיניאן בן ה- 82 ועמנואל ריבה בת ה- 85. נצחונו זה של האנקה הוא ב"נוק אאוט" של ממש, גם כיוון שמדובר בזכייה שנייה ב"דקל הזהב" של הבמאי המקורי. אך לא פחות מפתיע מכך הוא העיסוק בסרט בזיקנה הסופנית ובאבדנים הקשורים כמו מחלת האלצהיימר של האישה – כל זאת בנוסח הצגת קשישים שהיתה נחלת הקולנוע בעבר.

דיור מוגן מול בית אבות: מאפיינים, יתרונות וחסרונות

בלבול רב קיים בכל הנוגע להבדלים בין דיור מוגן לבתי אבות. עבור רבים מאיתנו מדובר למעשה באותו הדבר ומבלי לשים לב, אנו טועים. ישנם הבדלים מהותיים בין דיור מוגן לבית אבות שכדאי לתת עליהם את הדעת, זאת משום שדיסאינפורמציה עלולה למנוע קבלת החלטות נכונות עבור יקירנו הקשישים. בנוסף, דיסאינפורמציה גורמת גם לרתיעה מלעסוק בנושא חשוב כל כך הנוגע ישירות לרווחתם של קרובי משפחתנו המתבגרים אשר זקוקים למסגרת המתאימה לצרכיהם. כדאי, אם כן, לעמוד במדויק על ההבדלים בין דיור מוגן לבית אבות ולפרט את המאפיינים הספציפיים של דיור מוגן. 

האם אנו זקנים?

השאלה האם אנו זקנים היא רלוונטית היום יותר מתמיד. אין זה סוד שבעשורים האחרונים תוחלת החיים עלתה באופן ניכר. הנתונים הסטטיסטיים מוכיחים זאת באופן חד משמעי. במשך 2,000 שנה תוחלת החיים כמעט ולא השתנתה. משנת 1800 היא הכפילה את עצמה. הגידול המשמעותי התרחש מתחילת המאה ה-20 . בשנת 1900 תוחלת החיים בארצות הברית עמדה על 49 שנה. ב-1960 תוחלת החיים הממוצעת עמדה על 60 שנה. בשנת 2005, תוחלת החיים בארצות הברית עמדה על 77.34 ובשנת 2009 עלה השיעור למעל 78. שמינית מכלל האמריקאים נמצאים מעל גיל 65 (נתוני 2009). בשנת 2050 המספר יגיע לכדי חמישית מכלל אוכלוסיית ארצות הברית.

זקנה במדינות המתפתחות

נתונים דמוגרפים מלמדים על שכיחות הולכת וגוברת של הזקנה במדינות המתפתחות הסיבה לכך היא עלייה יחסית בתוחלת החיים. אם בעבר, שעורי ילודה גבוהים ותוחלת החיים הקצרה הביאה לכך שהמבנה הדמוגרפי של חברות העולם המתפתח היה מבוסס על אוכלוסיות צעירות, כיום ניתן למצוא יותר ויותר אוכלוסיות של אנשים זקנים באפריקה, אסיה ואמריקה הלטינית.

בית אבות או דיור מוגן לחברי "צוות"

תוחלת החיים ואיכות החיים הביאו בעשור האחרון לתפנית חשובה ולמודעות רבה לאיכות חיים, לשימור הבריאות ולמניעת מחלות, מגמה זו נמשכת היום גם בכל הקשור לכניסה לבית אבות ולפיתוח תכניות לדיור איכותי המותאם לאוכלוסיית "הגיל השלישי" מעת הפרישה לגמלאות ועד לשיבה טובה.

כשלסבתא אין גלגלים

החברה בת ימינו ניידת ותלויה בתחבורה מנועית, הנדרשת לכל פרט על מנת לנהל חיים מספקים ולהיות מעורב בחיי חברה וקהילה. כאשר אנשים המורגלים לעשות שימוש תדיר ושגרתי ברכב פרטי נאלצים לוותר על הנהיגה עלולים להיווצר משברים המעידים על מקומו של הרכב בחיי האדם. אחד המצבים הטבעיים הטיפוסיים בהם נוצר משבר למורגלים במנעמי הנהיגה ברכב פרטי נובע מהכורח לוותר על האחיזה בהגה עקב זקנה. כאשר קשישים מוותרים על השימוש ברכב הם מפחיתים את הפעילות מחוץ לביתם, מאבדים חלק מעצמאותם וחלקם נכנסים לדיכאון, המשפיע לרעה על מצבם המנטלי.

זקנה / איטאלו סבבו

 

טובה גמליאל / סוף הסיפור, משמעות, זהות, זקנה.

מפתיע כיבעולם בו השיח הביקורתי הפך לאופנה ונוגע כמעט לכל תחום חברתי, עולם הזקנהנשאר יתום ודומם. הזקנה, על כל משמעותיה החברתיות, חסרת קול מחאה והנכחהשנראה כי הינם ראויים לנושא כאוב שכזה. הדבר מפריע במיוחד לאור העובדה כיבעולם החברתי בו אנו חיים ה"זקן" עדין הנו זר, מודר, מנותק ובעיקר פגוע.נושא כאוב זה הנו חלק מחיינו כולנו ולכן אני מוצא לנכון לפרסם במדור זה אתדברי הפתיחה הנוקבים והמטרידים של פרופ' חיים חזן מתוך ספרה המרשיםוהמומלץ של ד''ר טובה גמליאל על הזקנה, המוות והמשמעויות הנלוות לאלו.טובה גמליאל, 2005, סוף הסיפור, משמעות, זהות, זקנה. אוניברסיטתתל אביב, ההוצאה לאור.

בפתח הספר

הנצפים ביותר

.