אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

בית אבות


כיצד תבחרו בית אבות המתאים בדיוק עבור בן משפחתכם הקשיש? – טיפים ועצות שיעשו טוב ליקיריכם

אז כן, הנה זה מגיע - הרגע בו האדם היקר לכם הופך רשמית ל"קשיש"- כאשר פעולות יום יום פשוטות כבר לא קלות כמו פעם,ואתם, בני משפחתו, מרגישים צורך עז לעזור לו לשפר את איכות חייו בנסיבות המשתנות וצריכים לקבל החלטות הרות גורל - האם וכיצד להעביר את יקיריכם לבית אבות או לדיור מוגן. בתי אבות מעוררים בנו בדרך כלל קונוטציה שלילית (בדרך כלל זה נובע מחוסר ידע)– מה שהופך את ההחלטה האם לעבור לבית אבות או למצוא פתרון אלטרנטיבי לקשיש קשה שבעתיים.
ובכן, בתי אבות לא חייבים בהכרח להיות מה שהציבור מייחס להם – מקומות המסמלים זקנה, התדרדרות, הסתגרות מהעולם וקץ החיים. ישנו מגוון רחב של בתי אבות הממלאים פונקציות שונות בהתאם לצרכיו של הקשיש ואשר יכולים לשפר משמעותית את איכות חייו. ישנם בתי אבות שחורטים על דגלם את עצמאות החוסים בהם כאשר ניתנת להם הזכות לנהל את חייהם ולדאוג לצרכיהם הפיזיים והמנטאליים. בקצה השני של המתרס ישנם בתי אבות בהם לקשיש אין זכות בחירה. מופעל עליו פיקוח ואין ברשותו את הזכות לנהל את חייו.

ההחלטה בדבר שיכון יקירכם בבית אבות

בשנים האחרונות אנו נחשפים ליותר ויותר בתי אבות במדינות מפותחות בהן יש מודעות גוברת לצורך לספק סביבה אוהבת ותומכת לבני משפחותיכם שהגיעו לגיל מבוגר. בארה"ב, למשל, למעלה מעשרה אחוזים מקרב קשישים בגיל 80 משתמשים בשירותיהם של בתי אבות. בין הגילאים 65-75 השיעור עומד על שני אחוזים בלבד. הפער המשמעותי שנפרש על פני 5 שנים בלבד מצביע על חשיבותם של בתי אבות בגילאים מתקדמים.
הסיבות העשויות לעמוד מאחורי החלטתכם לשכן את יקירכם בבית אבות הינן מגוונות, כאשר בראש ובראשונה יש לקחת בחשבון את מצב בריאותם. למרבה הצער, האדם הקשיש עלול לסבול מהתדרדרות מהירה שתצריך טיפול יחודי שלא תהיו מסוגלים להעמיד לרשותו בתנאים הקיימים בסביבתו המיידית. למרות הכוונות הטובות, לעיתים תגלו כי אין ביכולתכם לספק ליקירכם המזדקנים את כל צרכיהם הטיפוליים וככל שהקשיש מתגבר, כך גדלים צרכים אלה. במצבים אלו, טובת הקשיש מצריכה טיפול מקצועי על ידי צוות מנוסה ומיומן שהינו חלק בילתי נפרד מהשירותים שמציעים בתי אבות.
לבסוף, אסור לשכוח, כי מעבר לטיפול הרפואי הצמוד לו הקשיש יזכה בבית האבות, ישנו גורם נוסף המשחק תפקיד מכריע ברווחתו היומיומית – הקהילה. מחסור בשירותים בסיסיים ברמת הקהילה עלול לפגוע ביכולתם של יקירכם הקשישים לנהל חיים עצמאיים ללא סיוע. בתי אבות באים להשלים את החסר תוך שהם מעניקים לדייריהם סביבה תומכת הכוללת את השירותים הנחוצים לניהול חיים תקינים ובריאים.

לבטים שילוו אתכם בדרך להחלטה החשובה

הרגע בו עליכם להגיע לכדי ההחלטה הקשה בכל הנוגע לאופצייה של בית אבות אינו קל כלל וכלל, לכם ובראש ובראשונה לבן משפחתיכם הקשיש.
יש לזכור כי מדובר על החלטה בלתי הפיכה מבחינה כלכלית. למרות שבתי אבות מבטיחים תקופת ניסיון הקודמת להתחייבות כלשהי, עצם הכניסה לבית האבות טומנת בחובה תשלום מראש של סכומים ניכרים. משפחות רבות אינן מסוגלות לממן סכומים אלו ולפיכך אתם עלולים להיזקק למכירת את רכושו של יקירכם. מה עוד שבמידה והניסיון לא צלח, לקשיש אין לאן לחזור- דירתו נמכרה. אז הוא עלול ליפול לנטל עליכם, משפחתו הקרובה.
גם במישור הפסיכולוגי אתם עלולים להתקל בקשיים לא מעטים. הכניסה לבית אבות או דיור מוגן פעמים רבות נתפסת ככישלון של המשפחה לטפל ביקר להם. גם הקשיש עצמו נאלץ להודות באיבוד היכולות לטפל בעצמו – דבר אשר אותו מרבית הקשישים מסרבים לעשות.

למרות שכולנו מבינים שהזדקנות היא תהליך טבעי וירידה בתפקוד היא דבר נורמאלי לחלוטין שאינו קשור לכישלון של הקשיש או בני משפחתו, הכניסה לבית אבות של אביכם או אימכם המבוגרים עלולה ללוות אתכם ברגשי תסכול ותחושות אשם. רגשות בלתי רציונאליים אלו עלולים בסופו של דבר לגרום לנזק ליקירכם הקשיש היות שהם עלולים לעכב כניסה נחוצה לבית אבות וקבלת טיפול שיתרום משמעותית לרווחתם הגופנית והנפשית.
זכרו, כי למרות שאין זה קל, חשוב ביותר לשמור על קור רוח וצלילות מחשבתית כאשר מנגד עינכם צריכה לעמוד טובתם של יקירכם. השתדלו להניח בצד את החששות או תחושות האשם כאשר אתם באים להחליט לגבי שיכון יקירכם בבית אבות. בשורה התחתונה, הקו המנחה חייב להתבסס על התאמה של בית האבות לצרכים האינדיבידואליים של יקירכם המתעדים לחסות בצל קורותיו.

מהם הקשיים הנוספים בהם אתם עלולים להתקל בדרך לבית האבות?

מימד נוסף המוסיף לקשיים שאיתם אתם מתמודדים במילא קשור לגורם הזמן. לא אחת ההחלטה בדבר בית אבות עלולה לנחות עליכם באופן פתאומי ללא שהות הנחוצה להתרגלות לרעיון. מה עוד, לא תמיד תצליחו לגבש באופן סופי את ההחלטה הדורשת שינוי כה ניכר בחייכם ובחייו של יקירכם. הקושי בלהחליט נפוץ יותר בקרב קשישים עם מספר ילדים. לעיתים ילד אחד יחשוב אחרת משאר הילדים והמשפחה המתקשה להחליט עלולה להשהות את קבלת ההחלטה על חשבון רווחתו הפיסית והנפשית של הקשיש. מצבים משבריים אלו ידרשו ממכם לערב גורם שלישי ניטראלי בצורתו של איש מקצוע המתמחה בטיפול בקשישים.
לסיכומו של עניין, ההחלטה בדבר בית אבות עלולה להיות לא פשוטה, מתלווים אליה גורמים פיסיים, כלכליים ונפשיים. עם זאת זכרו שבית אבות נועד בראש ובראשונה לשרת את הקשיש לפני שהוא משרת אתכם. לעיתים הבחירה תהיה בגדר הרע במיעוטו, אולם בראש סולם העדיפויות חייב לעמוד טיפול חם והולם ביקירכם במסגרת המתאימה ביותר לצרכיו. אין שום סיבה שיקירכם כדייר בית האבות לא יחווה אושר ושביעות רצון.

שאלת התחליפים לבתי אבות

יתכן כי מתוך השאיפה לדחות את ההחלטה בדבר שליחת יקיריכם לבתי אבות, תחפשו אחר תחליפים. תחליפים אלו כוללים שירותיים קהילתיים דוגמת מרכזי יום או שירותים של מטפלים. אולם כדאי שתדעו כי תחליפים אלו עלולים להתגלות כבעיתים מכמה טעמים:

  • 1) שירותים קהילתיים אינם מצויים בכל מקום וגם אם הם קיימים, לא תמיד הם נמצאים בסמיכות לביתו של הקשיש. יתרה מכך, מרכזי יום, כשמם כן הם, פועלים רק בשעות היום ואינם מספקים מענה לשעות הערב והליל.
  • 2) כאשר המדובר הוא במקרים סיעודיים, שירותיים קהילתיים מתקשים לספק את הטיפול הנדרש לקשיש. אז הוא עלול ליפול כנטל עליכם, המשפחה, עד כדי פגיעה בתפקודכם היום-יומי.
  • 3) מטפלים לעיתים חסרים את הכישורים הרפואיים והפסיכולוגים הנחוצים לטפל בקשישים ובבעיות ספציפיות הקשורות לגיל מתקדם, בייחוד כאשר המדובר הוא במקרים סיעודיים או מקרים של תשישות מנטאלית שדורשים הכשרה מיוחדת. לעיתים, הפקדת קשיש סעודי בידיו של מטפל לא מיומן עלולה לגרום לו לנזק בל ישוער.

האם כדאי לפנות לייעוץ של אנשי מקצוע?

התשובה היא כן באופן שהוא כמעט חד משמעי. שירותיו של יועץ מנוסה המתמחה בבחירת בתי אבות לגיל הזהב הינם בעלי חשיבות מכרעת ויש בהם לסייע לכם בדילמה הלא פשוטה הכרוכה בשיכון יקיריכם בבית אבות.
יועץ בעל המומחיות הנדרשת מכיר היטב את בתי האבות הפרושים ברחבי הארץ. הוא מבקר תדיר ברבים מהם ולפיכך מכיר לעומק את טיב השירותים והמתקנים הקיימים בהם. יש בכוחו לבצע את הבחירה האופטימאלית עבורכם. הוא מסוגל גם לערוך השוואה בין אלטרנטיבות שונות, למשל דיור מוגן מול בית אבות, היתרונות והחסרונות בכל אחד מהם.

ליועץ מיומן יש מספר יתרונות נוספים:

  • א) יש ברשותו מידע שאינו בנמצא בידי המשפחה. הוא מכיר היטב את שירותי הרווחה. הוא בא במגע עם המתגוררים בבתי אבות. על כן הוא מסוגל לגבש דרך התבוננות רחבה שתסייע למשפחה למצוא דיור הולם לקשיש. יתרה מכך, הוא יחסוך ממכם את הצורך להסתמך על המלצות מפה לאוזן שאינן תמיד משקפות את התמונה האמיתית והנכונה לגבי בחירה של בית אבות.
  • ב) יועץ יכול לחסוך לכם זמן רב של התעסקות בבירוקרטיה. הקשרים שיש לו עם רשויות הרווחה ובתי אבות יש בהם בכדי לקצר באופן משמעותי התנהלות בירוקרטית מול הגורמים הרשמיים שאחראיים על רווחת הקשיש בישראל. משפחות הנאלצות להתמודד לבדן מול הבירוקרטיה הישראלית עלולות למצוא את עצמן מקבלות מענה לא מספיק מהיר ולא הולם לצרכי יקיריהם. מעבר לגורם הזמן, יועץ מיומן חוסך ליקירכם המבוגר ולכם כספים רבים בהתנהלות מול הרשויות ויסייע לכם בהשגת סיוע כספי מהגורמים המתאימים.
  • ג) ליועץ נודעת גם השפעה וקשרים בקרב מנהלי בתי אבות. כך כאשר תגיעו למשא ומתן מול מנהלי בתי אבות מתוך עמדה איתנה יותר.
    לסיכומו של עניין, יועץ המתמחה בגיל הזהב עשוי יחסוך לכם כסף רב וזמן יקר. בכוחו לכוון את אביכם או אמכם המבוגרים לבית אבות שיותאם באופן המירבי לצרכיהם וכך לחסוך מהם התנסויות מיותרות ומפך נפש. קיומו של יועץ בתהליך קבלת ההחלטות בדבר בית אבות הופכת את התהליך, שהוא קשה במילא, לקל יותר וידידותי יותר. כמובן, מומלץ לבדוק את הרקע של היועץ ולוודא שאכן מדובר באדם מנוסה בעל השכלה רלוונטית בתחום.

עלות היועץ

יתכן ולא ידעתם אבל שירותיו של יועץ הינם ללא עלות כספית. היועץ מתוגמל על ידי כל בתי האבות איתם הוא נמצא בהסדר כולל באופן הגורם לו להגיע להחלטות מושכלות בבחירת בתי אבות.
אף על פי כן, הקפידו על בחירת יועץ בעל רמת אמינות גבוהה אשר יונחה על ידי ענייניים בלבד. בכל אופן, יועץ אינו איש מכירות והוא אינו בא כוחו של בית אבות כזה או אחר.

בית אבות, צוואות, וסוף הימים

צוואה היא כבר מזמן לא פיסת נייר מהוהה שמתגלית מתחת לכרית של סבתא בבית האבות או הדיור המוגן וגורמת לכל בני המשפחה להזיל דמעה בצוותא. מדובר במסמך עם משמעויות משפטיות וחקיקה מחייבת בתחום, וכדאי להבין את כל מה שעומד מאחוריו- למען הדורות הבאים

כיצד נוכל למנוע התעללות בקשישים?

בשנים האחרונות, קיימת עלייה משמעותית במודעות לנושא התעללות בקשישים בכלל ובהתעללות במבוגרים סיעודיים בבתי אבות.

אנחנו שומעים דיווחים על קשישים אשר מוכים קשות ואף נפגעים בנפשם על ידי מטפלים זרים, בני משפחה או על ידי זרים בעיקר במהלך שוד.

התעללות בקשישים בבתי אבות ובבתי חולים גריאטריים חמורה במיוחד מאחר והקשישים תלויים לחלוטין בצוות המטפל, אין להן לאן לברוח ובמקרים רבים אין למי לספר.

דיור מוגן מול בית אבות: מאפיינים, יתרונות וחסרונות

בלבול רב קיים בכל הנוגע להבדלים בין דיור מוגן לבתי אבות. עבור רבים מאיתנו מדובר למעשה באותו הדבר ומבלי לשים לב, אנו טועים. ישנם הבדלים מהותיים בין דיור מוגן לבית אבות שכדאי לתת עליהם את הדעת, זאת משום שדיסאינפורמציה עלולה למנוע קבלת החלטות נכונות עבור יקירנו הקשישים. בנוסף, דיסאינפורמציה גורמת גם לרתיעה מלעסוק בנושא חשוב כל כך הנוגע ישירות לרווחתם של קרובי משפחתנו המתבגרים אשר זקוקים למסגרת המתאימה לצרכיהם. כדאי, אם כן, לעמוד במדויק על ההבדלים בין דיור מוגן לבית אבות ולפרט את המאפיינים הספציפיים של דיור מוגן. 

האם אנו זקנים?

השאלה האם אנו זקנים היא רלוונטית היום יותר מתמיד. אין זה סוד שבעשורים האחרונים תוחלת החיים עלתה באופן ניכר. הנתונים הסטטיסטיים מוכיחים זאת באופן חד משמעי. במשך 2,000 שנה תוחלת החיים כמעט ולא השתנתה. משנת 1800 היא הכפילה את עצמה. הגידול המשמעותי התרחש מתחילת המאה ה-20 . בשנת 1900 תוחלת החיים בארצות הברית עמדה על 49 שנה. ב-1960 תוחלת החיים הממוצעת עמדה על 60 שנה. בשנת 2005, תוחלת החיים בארצות הברית עמדה על 77.34 ובשנת 2009 עלה השיעור למעל 78. שמינית מכלל האמריקאים נמצאים מעל גיל 65 (נתוני 2009). בשנת 2050 המספר יגיע לכדי חמישית מכלל אוכלוסיית ארצות הברית.

זקנה במדינות המתפתחות

נתונים דמוגרפים מלמדים על שכיחות הולכת וגוברת של הזקנה במדינות המתפתחות הסיבה לכך היא עלייה יחסית בתוחלת החיים. אם בעבר, שעורי ילודה גבוהים ותוחלת החיים הקצרה הביאה לכך שהמבנה הדמוגרפי של חברות העולם המתפתח היה מבוסס על אוכלוסיות צעירות, כיום ניתן למצוא יותר ויותר אוכלוסיות של אנשים זקנים באפריקה, אסיה ואמריקה הלטינית.

בית אבות או דיור מוגן לחברי "צוות"

תוחלת החיים ואיכות החיים הביאו בעשור האחרון לתפנית חשובה ולמודעות רבה לאיכות חיים, לשימור הבריאות ולמניעת מחלות, מגמה זו נמשכת היום גם בכל הקשור לכניסה לבית אבות ולפיתוח תכניות לדיור איכותי המותאם לאוכלוסיית "הגיל השלישי" מעת הפרישה לגמלאות ועד לשיבה טובה.

בית אבות - מדריך להבנת המושגים

קבלת החלטה לגבי שינוי סביבת המגורים של הקשיש כוללת מכלול של משתנים. כידוע, הבית מהווה את סביבת המגורים המוכרת והנוחה לנו, עם זאת הבית דורש אחזקה שוטפת, עריכת קניות, תשלום חשבונות שונים, ניקיון וכדומה. קשישים רבים מגלים קושי רב בביצוע מטלות אלו. קשישים רבים מוצאים את עצמם בגפם בגיל מבוגר, הנוף האנושי והאישי משתנה והיתרונות של השהייה בבית מאבדים מחשיבותם. הבית הוא מבצרי מתחלף לעיתים בכלוב של זהב.

במקרים אלו ובמקרים אחרים בהם אין ממש ברירה וחייבים לעבור למסגרת מגורים אחרת מחייבים החלטה מושכלת וקשה.

הנצפים ביותר

.