אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מלחמת העולם השניה


מלחמת העולם השנייה פרצה בעקבות מדיניותה התוקפנית של גרמניה הנאצית לאורך המחצית השנייה של שנות ה-30, מדיניות שכל עיקרה היה לבצע רוויזיה בהסכם ורסאי שסיים את מלחמת העולם הראשונה.

השלב הראשון במלחמה – האופנסיבה הגרמנית והיפנית

המהלך הצבאי הרשמי שפתח את המלחמה היתה פלישת גרמניה לפולין שבעקבותיה הכריזו בריטניה וצרפת מלחמה על גרמניה. באביב 1940 כבש הצבא הגרמני את מערב אירופה וביוני הושלם כיבושה של צרפת. ניסיון כושל לבסס עליונות אווירית מעל שמי תעלת למאנש מנע את כיבושה של בריטניה.

לאחר הכשלון בקרב על בריטניה, הפנתה גרמניה את מאמציה מזרחה ואפריל 1941 כבשה את יוון ויוגוסלביה. כיבושים אלו היו הכנה לפתיחת חזית מול רוסיה ביוני 1941 במה שכונה מבצע ברברוסה. בשיאו של המבצע הצליחו כוחות גרמנים להגיע עד לפאתי מוסקבה, לנינגראד וסטלינגראד על נהר הוולגה.

במקביל, באביב 1941 פתחה גרמניה באופנסיבה בצפון אפריקה. ההתקפה הגרמנית התבצעה על ידי הקורפוס האפריקאי  בפיקודו של הגנרל רומל ('שועל המדבר'). הכוחות הגרמנים הביסו את הארמיה הבריטית השמינית שהגנה על צפון אפריקה והגיעו עד אל-עלמיין ביולי 1942.

המלחמה בחזית האוקיינוס השקט החלה בהתקפת הפתע של יפן על הכוחות האמריקאים בפרל הרבור בהוואי. עד מאי 1942, יפן הצליחה להשתלט על חלקים נרחבים בדרום מזרח אסיה כולל בורמה, סינגפור והפיליפינים.

התהפכות היוצרות – ניצחונותיהם של בעלות הברית

החזית הרוסית – מנובמבר 1942, בעקבות הכשלון הגרמני לכבוש את סטלינגראד, הכוחות הגרמנים החלו בנסיגה מתמדת מערבה כשהם נרדפים על ידי הצבא האדום. עד אוגוסט 1944 הצליחו הכוחות הרוסים להדוף את הצבא הגרמני מהשטח הרוסי והמשיכו לנוע לכיוון גרמניה. בקיץ-סתיו 1944 כבש הצבא האדום את מרבית מזרח אירופה. בפברואר 1945 פלשו הכוחות הסובייטים לשלזיה והמשיכו את כשהם שועטים לעבר ברלין, אליה הם הגיעו בתחילת מאי.

החזית האפריקאית ביולי –אוקטובר 1942 נערכו באל-עלמיין סדרה של קרבות מכריעים בין הכוחות הגרמנים בפיקודו של גנרל רומל ובין הכוחות הבריטים בפיקודו של גנרל מונטגומרי על השליטה במצריים. נצחון כוחותיו של מונטגומרי הוביל לנסיגה גרמנית והתקדמות בריטית ללוב וטוניס. נחיתה של כוחות אמריקאים ובריטים בצפון מערב אפריקה בנובמבר אותה השנה ('מבצע לפיד') ריתקה את הכוחות הגרמנים ממזרח וממערב. במאי 1943 נכנעו לבעלות הברית שארית הכוחות הגרמנים בצפון אפריקה.

הלחימה באיטליה – ביולי 1943 פלשו בעלות הברית לסיציליה. בספטמבר נחתו כוחות משולבים בריטיים ואמריקאים בדרום איטליה. כיבוש איטליה הושלם ב-29 לאפריל 1945 עם כניעת הכוחות הגרמנים בה לבעלות הברית.

החזית השנייה באירופה – ב-6 ליוני 1944 נחתו כוחות בעלות הברית בנורמנדי, צרפת, במה שנודע כנחיתה הימית הגדולה בהיסטוריה. אט אט החלו להתקדם לעבר גרמניה. פריס שוחררה ב-25 לאוגוסט. בדצמבר יזמו הכוחות הגרמנים התקפת נגד בארדנים שנכשלה. בפברואר 1945 נכנסו בעלות הברית המערביות לשטחה של גרמניה. ב-28 לאפריל 1945 נפגשו בעלות הברית המערביות עם הצבא האדום על נהר האלבה.

החזית באוקיינוס השקט – ביוני 1942 התחוללה תפנית בחזית האוקיינוס השקט כאשר כוחות הצי האמריקאים זכו לניצחון על הכוחות היפנים (ארבע נושאות מטוסים יפניות הושמדו). לאחר התבוסה במידווי איבדה יפן את היוזמה ההתקפית והצבא האמריקאי החל להתקדם בהתמדה לעבר יפן כאשר הוא כובש אי אחר אי בקרבות עקובים מדם (בולטים בהקשר זה קרב איוו ג'ימה באפריל מרץ 1945 והקרב האחרון בזירה באוקינאווה באפריל-יוני 1945).

על מנת להביא לכניעה יפנית ללא הצורך בפלישה פיסית ליפן שתגבה את חייהם של מאות אלפים חיילים אמריקאים, החליט הנשיא טרומן על הטלת 2 פצצות אטום על הירושימה ב-6 לאוגוסט ועל נגסקי ב-9 לאוגוסט.

סיומה של מלחמת העולם השנייה

ב-7 למאי 1945 חתמה גרמניה על הסכם כניעה ללא תנאי לבעלות הברית. יפאן חתמה על הסכם כניעה ב-2 לספטמבר.

מלחמת העולם השנייה נחשבת למלחמה האכזרית ביותר בתולדות האנושות. על פי הערכות שונות כ-60 מליון בני אדם איבדו את חייהם במהלך ששת שנות הלחימה בה (20 מליון מהם חיילים והשאר אזרחים). המלחמה כללה בתוכה רצח עם (שואת יהודי אירופה) ושימוש לראשונה ובפעם היחידה בנשק אטומי.

 

הובר מינגרלי / ארוחה בחורף, הוצאת עם עובד, תרגום: עמנואל פינטו, 123 עמודים

הובר מינגרלי / ארוחה בחורף

בואו נחזור לכותרת. "ארוחה בחורף", מספרת את סיפורם (הפשוט, לכאורה) של שלושה חיילים גרמנים ומסע הישרדותם בחורף קשה, בסיטואציה קשה ותוך החלטה מוסרית קשה.

אניית צבא ארצות הברית אריזונה בוערת בפרל הארבור. המתקפה על פרל הארבור סימנה את תחילת המערכה באסיה ובאוקיינוס השקט

מלחמת העולם השניה: המלחמה באוקיאנוס השקט

ביום ראשון ה- 7.12.1941 תקפו מטוסי הצי היפני את נמל הצי האמריקאי בפרל הרבור בהוואי. התקפה זו הייתה יריית הפתיחה למאבק הסופי בין שתי המעצמות שניסו לשלוט באזור האוקיאנוס השקט קרוב ל- 50 שנה.

The Nightingal / Kristin Hanna

הזמיר / קריסטין האנה

הזמיר הוא רומן היסטורי שיצא לאור ב 2015. הוא הפך לרב מכר מיד עם צאתו (שני מיליון עותקים) והוא מעובד לסרט. זהו סיפור סוחף, מרתק, מרגש ואמיץ של שתי אחיות, שונות כל כך זו מזו, במהלך מלחמת העולם השנייה.

תעודת הקצין המזויפת על שם מייג'ור ויליאם מרטין

האיש שלא היה

לפני ששים ואחת שנה הביאה מחלקת ההונאות של שירותי המודיעין הבריטיים את אחד מתרגילי הדיסאינפורמציה הגדולים של מלחמת העולם השנייה לשיא של יצירתיות ואפקטיביות

"השלישייה הגדולה", מנהיגי בעלות הברית, בועידת יאלטה, פברואר 1945. מימין לשמאל: יוסיף סטלין, ברית המועצות; פרנקלין דלאנו רוזוולט, ארצות הברית; ווינסטון צ'רצ'יל, בריטניה

ארצות הברית ומלחמת העולם השניה

האם להתערב במלחמה, או להשאיר אותה לאירופאים? מה הניע את רוזוולט לפרוץ את חומת הבדלנות האמריקנית? למה הסכים לצייד את בריטניה בנשק למעשה בלי תמורה (החכר-השאל)? למה הוא שם את הדגש על המלחמה האירופית יותר מאשר על המלחמה נגד יפן, שהייתה לכאורה יותר קרובה לאינטרס האמריקני?

תצפיתן בריטי בקרב על בריטניה

הקרב על בריטניה

אחרי שהמערכה בצרפת הסתיימה בנצחונו המפתיע והמהמם של הצבא הגרמני, פנה היטלר בנאום לבריטים ובו הציע להם שלום. נוויל צ'מברליין, ראש ממשלתה של בריטניה עד לא מזמן, ושר החוץ שלו, הלורד הליפקס, נטו לקבל הצעה זו. אייאן קרשו, בספרו "הכרעות גורליות" מתאר מאבק קשה מאחורי הקלעים בין צ'רצ'יל, ראש הממשלה, לבין צ'מברליין והליפקס. התנהלו גם כל העת מגעים חשאיים בערוצים שונים עם הגרמנים להגיע להסכם מניח את הדעת.

דונקירק - מבצע דינמו

ב-24 למאי 1940 התקבלה ההחלטה לפנות את כח המשלוח הבריטי מצרפת. הכח התרכז בעיר נמל צרפתית על גדות תעלת לה-מאנש ("התעלה האנגלית" בפי האנגלים) בשם דונקירק, לאחר שנותק על ידי הגרמנים מעיקר הכח הצרפתי. הפעולה כונתה "מבצע דינמו". ב-26 למאי החל פינויים של הכוחות הבריטיים, וכוחות מצבא צרפת שהצטרפו אליהם, והיוו את הבסיס להקמת צבא "צרפת החפשית". סך הכל פונו כ-330000 איש.

שבויים בריטים בדנקרק

מפלתה של צרפת במלחמת העולם השניה

ב-10 למאי 1940 החלה המתקפה הגרמנית על בלגיה, לוקסמבורג, והולנד. תוך חודש וחצי הייתה צרפת, שנחשבה כמעצמה הראשונה באירופה, מוטלת לרגליו של ה"ווהרמאכט". חיל המשלוח הבריטי נסוג מצרפת דרך דונקירק, ולאחר מכן כאשר נכבשה צרפת נסוג חיל משלוח בריטי נוסף דרך בורדו.

ההפצצה האוירית של גרמניה במלחמת העולם השניה

אחד הנושאים השנויים ביותר במחלוקת הן מבחינה צבאית והן מבחינה מוסרית היא מתקפת ההפצצות של בנות הברית על ערי גרמניה. עד היום מתנהל ויכוח בין ההסטוריונים האם אכן תרמה הפצצה זו לקירוב הכניעה של גרמניה במלחמת העולם.

מה רצה סטאלין?

פתגם עתיק אומר: "אין כבוד בין גנבים". באירופה של סוף שנות ה-30 ניצבו שתי מעצמות טוטליטריות, אחת מול השניה. האחת הייתה גרמניה הנאצית, והשנייה הייתה ברית המועצות. בינן חצצו מספר מדינות קטנות, כאשר הגדולה שבהם הייתה פולין. ברית המועצות נבנתה על ידי מפלגה קטנה ביחס, ששיקרה ביודעין לאיכרים הרוסים, בהבטיחה להם קרקע פרטית, משאת נפשם מזה שנים.

חיילים גרמנים חוצים את הגבול לברית המועצות ביום הפלישה 22 ביוני 1941

סיכויי ההצלחה של מבצע ברברוסה

ב-22 ביוני 1941 פתחה גרמניה במתקפה על ברית המועצות בשלשה ראשים: קבוצת הארמיות צפון תקפה בסיוע הפינים את המדינות הבלטיות במטרה לכבוש אותן ואת לנינגרד, בירתה של רוסיה עד 1918.

זוקוב 1944

ניתוח זכרונותיו של מרשל זוקוב

מרשל גיאורגי קונסטנטינוביץ' ז'וקוב היה ראש המטה הכללי של הצבא האדום ב-22 ביולי 1941, היום בו החל "מבצע ברברוסה". הוא כתב ספר זכרונות על חייו, ובו הוא מתאר את התקופה שלפני המלחמה, ובעיצומה. הבה ונעבור על הספר, וננסה לקבל מבט כיצד רואה ז'וקוב את המערכה. ננסה לנתח את דבריו, כדי לצרפם לתמונה הכוללת.

מה חשב צ'רצ'יל?

וינסטון צ'רצ'יל היה ראש ממשלתה המיתולוגי של האימפריה הבריטית רוב מלחמת העולם השניה. גם לפני שנתמנה לראש ממשלה (ב-10 למאי 1940), היה חבר קבינט, והלורד הראשון של האדמירליות. בריטניה נאלצה לסגת מצרפת, וכניעתה של צרפת העמידה אותה במצב בו היא למעשה בודדה במלחמה נגד גרמניה.

הסכם ריבנטרופ-מולוטוב, 23 באוגוסט 1939

מתי ולמה החליט היטלר לתקוף את רוסיה?

ב 23 באוגוסט 1939 נחתם הסכם הידידות בין שר החוץ הגרמני לשר החוץ הרוסי, ואף על פי כן היטלר החליט כן לתקוף את רוסיה. מרדכי ארגמן בודק את הסיבות והתזמון של התקיפה

דעת ההנהגה הצבאית הגרמנית על המערכה ברוסיה מול דעתו של היטלר

דעת ההנהגה הצבאית הגרמנית על המערכה ברוסיה מול דעתו של היטלר

* ב-3 ביוני 1940, שמונה ימים אחרי תום הלחימה בחזית הצרפתית, הטילו בראוכיץ' והאלדר על גנרל האנס פון גראייפנברג, ראש מחלקת המבצעים של צבא היבשה, ועוזרו, לויטננט-אוברסט גרהרד פייראבנד, לתכנן תכנית ראשונית למתקפה על ברית המועצות. השניים הציעו תכנית לתקוף את הכוחות הרוסיים באוקראינה, באותו אופן שהדבר נעשה בצרפת, על ידי איגוף ולפיתה

טביעת ה"אריזונה" - פרל הרבור 1941.

ארצות הברית בזירת האוקיינוס השקט, מלחמת העולם השנייה

כאשר אנשים מדברים על מלחמת העולם השנייה בהקשר של היסטוריה צבאית, לרוב מוזכרות הזירות במערב אירופה, במזרחה ובצפון אפריקה כחשובות והמרכזיות ביותר. אמנם רוב הלחימה התנהלה באיזורים אלו, ושם היה השורש לפריצת המלחמה, אך זו לא סיבה לשכוח את המערכה שהתנהלה באוקיינוס השקט- מערכה שהייתה מרכזית, חשובה וחדשנית לא פחות מהמלחמה באירופה. מערכה זו היא ככל הנראה המערכה הימית הגדולה ביותר בהיסטוריה מבחינת כמויות אמצעי לחימה ואבידות

פרשת ציצרו – הצלחה מדהימה, או הונאה מבריקה?

פרשת ציצרו – הצלחה מדהימה, או הונאה מבריקה?

פרשת "ציצרו" היא אחת מפרשיות הריגול המדהימות במלחמת העולם השנייה. היא התנהלה ללא שפיכות דמים, ללא מאבקים פיזיים, ותוך סיכון בנפש לאדם בודד. ונעבור לפרטי הפרשה, כפי שתוארו בספרו של אחד משני המשתתפים העיקריים בה, נספח בשגרירות גרמניה הנאצית באנקרה, בירת טורקיה, בשם קרל לודביג מויציש. הספר נקרא "פרשת ציצרו", והוא יצא לאור בעברית בשנת 1951, כאשר בשנת 1950 יצא לאור הספר המקורי. מויציש היה נספח בשגרירות גרמניה בטורקיה, כאשר השגריר היה פרנץ פון פאפן, שהיה הקנצלר בגרמניה זמן קצר לפני עלייתו של היטלר, והיה בין היוזמים לתת להיטלר את משרת הקנצלר, שהעלתה את הנאצים לשלטון.

חיילים פולנים במלחמת העולם השניה

מה היה אילו: המערכה בפולין 1939

המשחק של: "מה היה אילו" הוא משחק מסוכן, שכן לעולם אי אפשר לדעת מה באמת היה קורא. אנו יכולים רק לנסות לשער, וייתכן שיש צדק מסויים בדברינו. בכל זאת מותר לנו לשחק במשחק הזה, לנסות להשליך מההיסטוריה להווה. ועתה נעבור לנושא עצמו: המערכה בפולין. לצבא הפולני, הן בגלל כוחו הממשי, והן בגלל צורת ההיערכות שלו, לא היה סיכוי לעמוד מול ה"ווהרמאכט" בכל מקרה. חוסר בכח אדם, היעדר מכשולים טבעיים, חוסר בציוד, ציוד מיושן, ומעל לכל: אסטרטגיה וטקטיקה מיושנים – היו גורמים שהבטיחו את נצחונם של הגרמנים

דגל ברית המועצות מונף בברלין - מאי 1945

מדוע הפסידה גרמניה במלחמת העולם השניה

מלחמת העולם לכאורה לא תוכננה ככזאת, לפחות לא בתאריך שבה פרצה. היטלר שאף להגיע להשתלטות על המרחב הסלאבי, אך לא באופן שבו קרו הדברים. אין זאת אומרת שהיטלר לא רצה מלחמה. הוא רצה כיבושים, קלים ככל שיהיו, עם האפשרות להימנע ככל האפשר ממלחמה, ומאידך מלחמה קלה, בשיטת הסאלאמי, בה הוא כובש מדינה אחר מדינה, בלי להיכנס למלחמה גלובאלית. הצבא הגרמני היה הצבא היחידי באירופה שהתכונן למלחמה. מולו עמדה רק צרפת, עם צבא גדול, אך מיושן, חושב במונחים של המלחמה הקודמת, ומעל לכל חסר בטחון עצמי.

גרמניה הנאצית כבשה את החלל - צלב קרס על מאדים

גרמניה הנאצית כבשה את החלל

דמיינו אובייקט שמימי שבהתחלה נראה כמו כוכב מרחף לו בשמים השחורים של החלל מעל הקצה הצפוני והמרוחק של הירח באזור המכונה "אוקינוס הסופות". האובייקט מזכיר במעט צורה של מגדל מים עצום מעופף. סופת אבק מתהווה מתחת לרגליים דמויי עכביש המחוברות למכלי הדלק שממוקמים מתחת לכדור ענקי עם אשנבים שמשתרעים לגובה של 50 מטרים כאשר הרכב החללי אט אט נוחת על פני הקרקע הסלעית והצחיחה. מספר דמויות לבושות חליפות חלל יורדות להן בסולם ארוך. האסטרונאוטים מציבים על הקרקע דגל הנושא צלב קרס שחור על רקע אדום כדם. הרייך השלישי של גרמניה טוען לבעלות על הירח!

חיילי רייכסווהר  - 1930

הרייכסווהר כבסיס לעצמת גרמניה במלחמת העולם השניה

במלחמת העולם הראשונה שלטה בצבא הגרמני הקיסרי דעתו של הגנרל אלפרד פון שליפן. אף שמת כשנה לפני פרוץ המלחמה, הרי תוכניותיו היוו את הבסיס לצורת הלחימה ולמבנה הצבא בעת המלחמה. אחרי מלחמת העולם הראשונה נאסר על גרמניה להחזיק צבא הגדול יותר ממאה אלף חייל. הצבא המצומצם הזה, היה בפיקודו של הגנרל הנס פון זקט. פון זקט היה קצין מטה ומפקד שדה מעולה. כבר במלחמת העולם הוא נחשב כמתחרה הינדנבורג ולודנדורף, מפקדיו האגדיים של הצבא הקיסרי. הוא אכן, כראש מטהו של גנרל מקנזן, תיכנן את מתקפת טרנוב-גורליצה, שהיכתה את הצבא הרוסי, ולמעשה הביסה אותו.

הסיבות לפריצת מלחמת העולם השניה

הסיבות לפריצת מלחמת העולם השניה

באופן כללי, מוסברת הסיבה לפריצת מלחמת העולם השניה, בתוצאותיה של מלחמת העולם הראשונה. הסכמי השלום שהכבידו על גרמניה, אי הצלחתה של רפובליקת ויימאר, וכדומה. דברים אלו נכונים בפרספקטיבה צרה, כגורמים ישירים לפריצתה של המלחמה. אך בפרספקטיבה יותר רחבה, ניתן לכאורה למצוא את שורשיה של מלחמת העולם עוד במהפכה הצרפתית, במהפכה התעשייתית, ובהתעוררות הלאומיות. לאחר שנים ארוכות של מונרכיה אבסולוטית, פרצה בצרפת מהפכה. בתחילה הייתה זו הפיכה ליברלית, שאף חפצה בהישארותו של המלך על כנו, והפיכתה של צרפת למונרכיה קונסטיטוציונית.

באזיל לידל-הארט, אסטרטגיה של גישה עקיפה

כיצד התפתחה מלחמת העולם השניה – סדרה של משגים

ההוגה הצבאי הדגול באזיל לידל-הארט, מביא בספרו "אסטרטגיה של גישה עקיפה" חלוקה לרמות של תכנית המלחמה. ננסה להציג במאמר זה סידרה של משגים בכל שלושת הרמות, שיצרו את מלחמת העולם השניה. הפותח במלחמת העולם השניה באירופה היה אדולף היטלר. הוא השתמש עד למלחמה בפולין בנשק האיום בכח. עמי אירופה שלא רצו להלחם, העדיפו לוותר. כך נכנעה אוסטריה בלא קרב. צ'כוסלובקיה נמסרה להיטלר על מגש של כסף בידי המעצמות. כאשר פולין התעקשה שלא לוותר, בגיבויין של אנגליה וצרפת, פתח היטלר לראשונה במלחמה.

האמנם יכל הווהרמאכט לפלוש לבריטניה? חיילי ורכמאט גרמנים נכנעים בסוף המלחמה 1945

האמנם יכל הווהרמאכט לפלוש לבריטניה?

אחת הנקודות השנויות במחלוקת בהסטוריה הצבאית של מלחמת העולם השניה, היא התשובה לשאלה האם הצבא הגרמני, ה"וורמאכט", היה מסוגל טכנית לפלוש לבריטניה במלחמת העולם השניה. במאמר זה ננסה לבדוק נושא זה עד היכן שידינו מגעת, בפרט שהדברים הינם בגדר של "מה היה אילו".
צרפת נכנעה בתאריך ה-25 ביוני 1940 (אז נחתם הסכם שביתת הנשק). אם ננתח בקצרה את המערכה על צרפת (הראויה למאמר בפני עצמו), הרי שלוורמאכט היו מספר יתרונות התחלתיים.

עלייתה ונפילתה של טקטיקת הבליצקריג

עלייתה ונפילתה של טקטיקת הבליצקריג

במלחמת העולם השניה ישנן שלשה דוגמאות מוצלחות של טקטיקת ה"בליצקריג": מבצע "אבחת מגל" בצרפת; מתקפותיו של רומל באפריקה עד אל עלמיין; ומתקפתו של פאטון בתחילתה של הפלישה לנורמנדיה. (איני מציין את פולין, שכן היא לא הייתה כלל יריב שווה ערך לגרמניה). הכישלון הקולוסאלי של ה"בליצקריג" הוכח ברוסיה פעם אחר פעם. גם בקרב אל עלמיין הראשון והשני, הוכח שה"בליצקריג" אינו בלתי מנוצח. הבה ונבחן את השיטה, ומדוע הצליחה במקומות מסויימים, ונכשלה במקומות אחרים.

צ'מברליין בועידת מינכן 1938

המדיניות הבריטית לפני מלחמת העולם השניה ובעיצומה

מימי לויד ג'ורג', ראש המשלה במלחמת העולם השניה, התנהלה מדיניות של איפה ואיפה כלפי צרפת. אנגליה בפירוש לא רצתה צרפת חזקה מדי, ומאידך לא גרמניה חלשה מדי. האיזון המקודש של המדיניות הבריטית היה אמור להישמר. סידרה של ראשי ממשלה כמו בולדווין, מקדונלד, וצ'מברליין, שאפו להשאיר מצב זה על כנו, לרווחתה של בריטניה. על כן כאשר הכניס היטלר צבא לחבל הריין המפורז, אמר אנתוני אידן, מי שנחשב כנץ: "זו בסך הכל החצר האחורית של גרמניה". למעשה קירב צעד זה את צבא גרמניה לגבולותיה של צרפת.

שר הטבעות כמשל למלחמת העולם השניה

שר הטבעות כמשל למלחמת העולם השניה

הטרילוגיה "שר הטבעות" כמשל למלחמת העולם השניה. פרופסור ג'ון טולקין, מחברה של הטרילוגיה "שר הטבעות", הלביש את הדמויות ואת החברות שיצר בלבוש הספרותי של סוגת הפנטזיה. אך למעשה נראה שמסתתר מתחת לדברים מסר עמוק, פסיכולוגי, חברתי, ומדיני. טולקין רואה את בני עמו יוצאים להגן על חרותה של אירופה מידי האורקים, ומנהיגם הנורא סאורון. הדימוי להיטלר זועק. גם סרומן הוא משתף פעולה ואף מסייע בפועל. זה משל לכל הקוויזלינגים למיניהם באירופה, שנכנעו לרשע.

מה באמת קרה במבצע ברברוסה

מה באמת קרה במבצע ברברוסה

אחת התעלומות הגדולות של מלחמת העולם השניה היא מבצע "ברברוסה". כביכול מתחת לאפם של הרוסים כונס הצבא הגדול ביותר מאז ומעולם, תקף את ברית המועצות בהפתעה גמורה, התקדם בשלשה צירים, וכבש את אוקראינה בדרום, הגיע עד לנינגרד בצפון ושם אותה במצור, והגיע עד שערי מוסקבה. שם חל המהפך. המתקפה נעצרה, הצבא הרוסי עבר למתקפת נגד, הדף את הצבא הנאצי, ומוסקווה לא נכבשה. עד כאן העובדות. מכאן ואילך ניתן פתח להשערות שונות, כיצד התאפשרה הפתעה כה מושלמת, מדוע הצבא הרוסי בלם את הוורמאכט רק בשערי מוסקבה, וכמובן מה היה אילו לא היה נבלם הוורמאכט, ומוסקבה הייתה נכבשת.

חיילים גרמנים בפריז יוני 1940

מדוע נפלה צרפת במלחמת העולם השניה

מה בעצם היה כה לקוי בהגנתה של צרפת, שהיא נפלה כטרף כה קל? ישנן הרבה תשובות לשאלה זו, ולכאורה כולן נכונות. -10 במאי החלה המתקפה הגרמנית על צרפת. מתקפה זו החלה לאחר חדשים ארוכים של הפוגה וכוננות משני הצדדים, למעשה מאז כיבושה של פולין. תקופה זו כונתה בשם "המלחמה המדומה", "מלחמת בין השמשות", או "זיצקריג".
גרמניה תקפה לפי התכנית המכונה "תכנית מנשטיין", על שם הגנרל אריך פון מנשטיין, ראש מטהו של הגנרל גרד פון רונדשטט, מפקד אחת מקבוצות הארמיות שעמדו לתקוף את צרפת.

יומן רוזנברג: התגלה מסמך היסטורי נדיר שעוסק במשטר הנאצי

יומן רוזנברג: התגלה מסמך היסטורי נדיר שעוסק במשטר הנאצי

גילוי מסמך היסטורי נדיר עשוי לשפוך אור חדש על הרייך השלישי בגרמניה ושואת יהודי אירופה. הבנתנו את ההיסטוריה של הרייך השלישי ושואת היהודים עשויה להשתנות לגמרי עם גילוי יומנו בן 400 העמודים של אלפרד רוזנברג, אחד ממקורביו של אדולף היטלר ובין המתכננים הבולטים של הפתרון הסופי ליהדות אירופה. רוזנברג נמצא אשם בפשעים נגד האנושות במשפטי נירנברג והוצא להורג בסתיו 1946 ביחד עם עוד תריסר בכירים נאצים. היומן עוסק בשנים 1936-1944. מרבית הדפים כתובים בכתב ידו של רוזנברג.

הנצפים ביותר

.