מסכי LCD


 

תחילה ניתן סקירה קצרה על דרך הפעולה של מסכי LCD


מסכי LCD הינו משטח דק המכיל פיקסלים מרובים של התקני תצוגה מסוג גביש נזלי.בצורה כללית, תמונה מורכבת ממערך דו ממדי של נקודות (פיקסלים) אשר חלקם פולט אור וחלקם לא בהתאם לתבנית התמונה המוקרנת. מסכי LCD פועלים לפי עקרון זה, הפקסלים יכולים להיות בשני מצבים או אטומים לאור או שקופים לאור כך שכאשר מקור אור ממוקם מאחורי הפיקסלים הוא יעבור דרך אותם פיקסלים שנבחרו להיות שקופים ולא יעבור מבעד לאותם פקלים שלא נבחרו להיות שקופים, בצורה זו מתקבלת תבנית התמונה הרצויה. יש לציין שפעולת מסכי LCD הינה חסכונית בצריכת החשמל ולכן מתאימים לשימוש במכשירים שמופעלים על ידי סוללות.

עקרון הפעולה של הפקסל:

כל פיקסל הינו למעשה סנדוויץ' של שני משטחי זכוכית דקים מאוד כשבניהם לכוד נוזל מלקולרי הוא ה LCD בעל תכונות מיוחדות. משטחי הזכוכית הינם מוליכים חשמל וכאשר מופעל מתח חשמלי בניהם, ניגרם שינוי במבנה המולקולרי של נוזל ה LCD והוא הופך למה שקרי "מקטב אור". כלומר רק קרני אור בעלי כיוון גלי התואם את כיוון הקיטוב של הנוזל יוכל לעבור דרכו ואור בעל קיטוב מאונך לכיוון זה יחסם. בין מקור האור לפיקסל ישנם מקטבים שמסננים את האור בצורה כזו שהאור אשר מגיע אל הפיקסל הינו בעל כיוון גלי מאונך לכיוון קיטוב של נוזל ה LCD .

כאמור, כאשר לא מופעל מתח חשמלי הפיקסל שקוף ואור יכול לעבור דרכו, אך אם מופעל מתח חשמלי הפיקסל יחסום את האור.

תכונה זו של הגביש הנוזלי נובעת מהמבנה המולקולרי של הנוזל, כאשר מופעל מתח על המולקולות הם משנות את הסד והמבנה הפיסי שלהם ממצב "רגוע" לצב בו הן מסתדרות למבנים סיפירלים אשר בולעים אור.

ההסבר המלא לתופעה זו מוזבר על ידי מכניקת הקוונטים ופתרון משוואת שרדינגר אשר הינם מעבר להקיף דיוננו כאן.

ב-מסכי LCD ישנם מאות או מליוני פיקסלים ויש צורך לאפשרות גישה לכל פיקסל ופיקסל. אם הינו צריכים לרשת את המבנה הזה בצורה שלכל פיקסל מגיע מוליך משלו הינו מגלים מהר מאוד שפשוט אין מספיק מקום על גבי המסך לכל אותם מוליכים.

לפתרון בעיה זו נעשה שימוש במה שקרוי "מולטי פלקסינג" או matrix addressing . בשיטה זו נעשה שימוש בטרנזיסטורים מ(יתוג אקטיבי) או דיודות (מיתוג פסיבי) אשר משמשים כמתגים בעזרתם ניתן להגיע לכל פיקסל בצורהאישית תוך שימוש במוליך אחד לשורה ועמודה כך שאם יש לנו מסף בעל 800X600 פיקסלים, במקום מספר אסטרונומי של מוליכים יש בסופו של עניין רק 600+800 יצור מספר מוליכים כזה הוא אפשרי מבחינה מעשית. מיתוג אקטיבי הינו מהיר יותר ומוביל לביצועי מסך מהירים וטובים יותר מהמיתוג הפאסיבי. כאשר מהירות התגובה הינה איטית הדבר יתבטא במסך טלוויזה שמציג תמונות מרוחות כאילו ונמתח צל מאחורי הדמויות הנעות על גבי מסך

טיפים לפני רכישת מסכי LCD

דברים שכדאי לבדוק לפני רכישה.


רזולוציה: רזולוציה היא מספר הפיקסלים שיש ליחידת שטח. כל שצפיפות הפיקסלים גבוהה יותר, כך איכות התמונה טובה יותר. לכן רזולוציה גבוהה כמה שיותר הינה מומלצת.

 גודל התצוגה: עד לא מזמן מסכי 19 אינטץ היו די יקרים, לאחרונה המחירים ירדו ואפשר שלא להסתפק במסך 17 אינטץ ולשדרג למס19 אינטץ. מסכי ה wide format מומלצים לגרפיקאים או לשימושי ווידאו תכופים.

 זמן תגובת מסך: זמן תגובת מסך היא מעידה באיזה מהירות ירענן המסך את התמונה, כאשר זמן הריענון איטי, אזי יופיעו מעין שובלים כאשר ישנה תנועה מהירה על המסך. בדיקה קצרה ואפקטיבית היא להזיז את הסמן של העכבר, ב-מסכים איכותיים הסמן אמור להישאר חד ולא להותיר אחירו שובל לבן. זמן התגובה נמדד ב "מילי שניה" (אלפיות השניה)

כמוית הצבעים: כמות צבעים צשפיעה על איכות התמונה וככול שיש יותר צבעים כך איכות התמונה טובה יותר. יש לבדוק שכמות הצבעים אינה באה על חשבון זמן התגובה או פרמטרים אחרים החשובים יותר.

זווית הראיה: ב-מסכי LCD יש לבדוק כיצד ניראת התמונה מהצד. מסכי LCD הינם בעייתים בנושא זה ויש לשים לב שהתמונה ניתנת לצפיה גם מהצדדים, הבדיקה לכך היא פשוטה ומאוד מומלצת. בעבר הבעיה הייתה חריפה יותר מאשר היום, אך עדין מומלץ לבדוק זאת.

 כמו כן יש לתת דגש על בהירות המסך, יחס ניגודיות ושקעי הכניסה (VEGA או DVI לדוגמא) בדיקה מומלצת היא להשוות את כמות ה"חושך" שהמסך יכול לתת, מסכי LCD מתקשים בגוונים כהים ואור כן נפלט מהם כם אם התמונה אמורה להיות שחורה לחלוטין ולכן כדאי להשוות כמה חשוך המסך מצליח להיות.

מסך מומלץ: מסך ''LCD 19 דק של חברת MAG דגם LP917

למסך זה זמן תגובה של 16 מילי שניה, רמת ניגודיות טובה וכך גם שאר המאפיינים שתוארו.

מפרט טכני:


LCD Size: 19" TFT
Pixel Pitch: 0.294mm
Max. Resolotion: 1280x1024
Colors: 16.2 m
Fast Response Time: 8ms
Max. Contrast: 550:1
Max. Brightness: 270cd/m2
Viewing Angle (L/R;U/D): 75/75;65/65
Power Supply - Built-in, 48W
Video Input Interface: D-Sub
Dimensions (WxHxD): 426x416x210mm
Net Weigt: 6.5 kg
Control: 4key OSD
Wall Mouting (Optional): VESA 75x75mm
Safety: TCO'03
Design Color: Silver-Black

 

לפרסום בדף זה צור קשר