אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

צבא וגיאו-פוליטיקה


מגדלי השן באקדמיה ובמדע הישראליים | מאת: עו"ד דויד סנדובסקי

לישראל דרושים אינטלקטואלים ציבוריים יצירתיים, בלתי תלויים, שהם אנשי אשכולות רב תחומיים.
המושג "אינטלקטואלים " מתייחס ל"אנשי-אשכולות "בעלי כישורי תפיסה וראיה מעמיקים, שוברי מוסכמות,רחבים ופורצי דרך.

פורטרט של הצאר ניקולאי השני על רקע הקרמלין

הביטחון הלאומי הרוסי

ליבת זהות רוסיה הלכה והתגבשה במלחמות רבות. עשרות מיליוני גברים הוקרבו על מזבחות המלחמות. הדברים קרו באופן מאסיבי בחמש מאות השנים האחרונות. בתחילה התגבשה הישות הרוסית סביב נובגורוד ובהמשך סביב מוסקבה.

טירוניות עם רובים צ'כיים, בה"ד 12 (צריפין), אוקטובר 1954

צאנה צאנה, הבנות

מחקר של אגף כח אדם בצה"ל גילה כי רק 2.5% מן הבנות המתגייסות מתנדבות לשרת כלוחמות, זאת למרות "פתיחת" מקצועות רבים שהיו לבנים-בלבד עד כה, ולמרות המאמצים הכבירים שמשקיע צה"ל בניסיון לקרב את בנות המין היפה לנושא.

Armies of the Middle Ages

צה"ל "פושט" על בתי הספר

על פי ידיעה בווינט מיום 1.12.04, "בצה"ל דואגים למוטיבציה של בני הנוער, והחליטו "לפשוט" על בתי הספר התיכוניים בתוכנית חדשה, "הדור הבא". 74 בתי ספר יקבלו "קצין צמוד", שייפגש עם התלמידים ועם הוריהם. המטרה בעתיד: להגיע לכל התיכונים בישראל".

קץ ההיסטוריה או קץ התיאוריה?

קץ ההיסטוריה או קץ התיאוריה?

פרנסיס פוקויאמה הוא אמריקני ממוצא יפני שנולד ב-1952 בשיקאגו. הוא החל את הקריירה שלו כסובייטולוג שהתמחה במדיניות הסובייטית בעולם השלישי. בו בזמן הוא התמחה גם בענייני המזרח התיכון ויחסי ישראל והערבים ואף השתתף בדיוני האוטונומיה בין ישראל והפלסטינים בשנים 1981- 1982, המאמר הראשון שפרסם ב-1979 עסק ביחסי ישראל מצרים לאחר ועידת קמפ דיויד. אם היה פוקויאמה ממשיך להתמקד בתחומים אלה, היה מן הסתם נשאר פקיד ממשל אפור ובלתי ידוע, עוד כותב דוחות אחד מני רבים שהמאמרים השונים שלו בענייני ברית המועצות והמזרח התיכון היו מעוררים עניין מצומצם רק בחוגים קטנים של מומחים.

דגל דעאש

תסמונת החליפות האיסלמית הרביעית

אל-קעידה-דעא"ש-ISIS ושלל אירגוני הפאזל של הסונה הפונדמנטליסטית הסלאפית-הג'יהדיסטית, שואפים להקים חליפות אומת האיסלאם העולמית הרביעית. זאת תהיה יורשת החליפויות ההיסטוריות: אומיה, עבאס והעות'מאנים. מאמר זה בא ליצור פרספקטיבה מפענחת תודעתית ותובנתית. זה הבסיס לכל פעולת מנע מקדימה, ולשינוי הפרדיגמות שאבד עליהן הכלח.

 פרדיגמה חדשה למיגור טרור

פרדיגמה חדשה למיגור טרור

תופעות הטרור ההמוני, הרצחני והמוקצן של דאע"ש, בעירק ובסוריה, מחייבת חשיבה חדשנית, שינוי דיסקט ומציאת דרכי טיפול מערכתיות משולבות, גלובליות מסונכרנות, דיפרנציאליות ומעודכנות. בעולם נוצרים תהליכי התפתחות כאוטיים של טרור פוליטי, פלילי, כלכלי, תרבותי כולל פיראטיות ימית. אלה צוברים תאוצה בעיקר באיסלם כריאקציה לתרבות המערב המְנָכֶּרֶת, המובילה את הגלובליזציה. זה מוביל למלחמת תרבויות גלובליות בין קידמה נאורה לבין ריאקציה פונדמנטליסטית. את התהליך הגדיר השבוע האפיפיור פרנציסקוס כ"מלחמת עולם שלישית".

אלפרד מהן – אבי האסטרטגיה הימית המודרנית

אלפרד מהן – אבי האסטרטגיה הימית המודרנית

אלפרד מהן ללא ספק נחשב לגדול האסטרטגים הימיים ולאחד מהוגי הדעות הצבאיים החשובים בהיסטוריה של לימודי המלחמה. ספרו מ-1890 "השפעתן של מעצמות ימיות על ההיסטוריה" מהווה את אחד מעמודי התווך של הלוחמה הימית עד עצם היום הזה למרות שהוא נכתב בתקופה שבה עדיין שייטו באוקיינוס ספינות קיטור, לפני עידן מנועי הדיזל והרבה לפני המצאת ההנעה באמצעות כוח גרעיני. מהן פותח את ספרו בהסבר לגבי החשיבות של לימוד ההיסטוריה של הלוחמה הימית עבור אלו המעוניינים לנהל אסטרטגיה נכונה בהווה. נקודת המוצא שלו היא שאותם העקרונות והטקטיקות שבהם השתמשו הימאים לאורך ההיסטוריה רלוונטיות לימנו אנו.

צבא

האם צה"ל הוא צבא מוסרי?

הפתיחות והניידות הקיימת בין האזרחים לבין הצבא, בתוקף היות הצבע צבא עממי, המורכב ממשרתי חובה לתקופה קצרה, שהיו אזרחים לפני גיוסם ויהיו אזרחים עם שחרורם, ומכוחות מילואים המורכבים מאזרחים בוגרים יותר – כופה על הצבא נורמות התנהגות מוסריות, יותר מאשר בצבאות מערביים אחרים. ההתעללות לתיאבון של חיילים אמריקניים , בריטיים, הולנדיים ואחרים בשבויים ובאזרחים של מדינות כבושות או כאלה שתחת משטר או"מ, כמעט שאינה קיימת, לפחות לא ברמות חומרה כאלה, בצה"ל. ההתנהגות המוסרית של צה"ל ולוחמיו הודגמה פעמים רבות הלכה למעשה

מלחמה, לאומיות, מדינה

מלחמה, לאומיות, מדינה

במאמר זה אנסה לתמצת את הקשר שבין מדינת הלאום לבין הווצרותן של מלחמות. זהו כמובן מאמר כללי מאד מנושא רחב, אך חושבני שישנן בו נקודות מעוררות מחשבה השופכות אור על הרבה תופעות היסטוריות. מהי מטרת המלחמה התוקפנית, ומה ההצדקה לה? מטרה אחת של המלחמה התוקפנית היא: כיבוש שטח על ידי מדינה אחת מידי מדינה אחרת, במטרה להחזיק בו או גם בתושביו, ולספחם למדינה הכובשת. או להגדיל את שטח המדינה התוקפנית; או להשיג אוצרות טבע בשטח הכבוש; או לשעבד את תושבי השטח הכבוש לכובשים, במטרה לנצלם לצורך הכובשים בצורה זו או אחרת.

הלפורד מקינדר

הציר המרכזי של ההיסטוריה – הגיאופוליטיקה של הלפורד מקינדר

לימוד הגיאופוליטיקה מתאפיין בשתי אסכולות עיקריות ומנוגדות. בצד אחד של המתרס קיימת הגישה הימית שמדגישה את החשיבות הגיאופוליטית של שליטה בימים. גישה זו מזוהה עם אלפרד תייר מהאן והיא מתוארת בספרו מ – 1890 "השפעת העוצמה הימית על ההיסטוריה". ואילו בצד השני של המתרס קיימת הגישה המדגישה את חשיבותה של השליטה על שטחים יבשתיים נרחבים. גישה זו מזוהה עם הלפורד מקינדר והתיאוריה שלו המכונה "הציר המרכזי של ההיסטוריה". המעניין הוא ששני הוגי הדעות הללו בעלי גישות הפוכות לחלוטין הגיעו מתרבות אסטרטגית זהה. שניהם היו אנגלו-סקסים ושניהם הגיעו ממעצמות בעלות אוריינטציה ימית/

עתידן הבטחוני של מעצמות אירופה

עתידן הבטחוני של מעצמות אירופה

בנשענות על תיאוריות של עולם דו מול רב קוטבי, סיום המלחמה הקרה יוביל בהכרח לרב קוטביות באירופה מכיוון שאירופה רב קוטבית תהיה פחות יציבה מאירופה דו קוטבית כפי שהייתה בתקופת המלחמה הקרה. בתוך הרב קוטביות כמשתנה קבוע ישנם עוד 2 משתנים לא קבועים שניתן על פיהם לבנות תסריטים שונים למידת היציבות ביבשת האירופאית: חלוקת העוצמה ותפוצת נשק גרעיני ( שחלוקת העוצמה היא פועל יוצא שלה). לפני שאטפל בסוגיות של התפוצה הגרעינית, ברצוני להעריך באופן כוללני את ההתייחסות ליציבות אירופאית במערכת רב קוטבית.

תוכנית החלל הסינית: נשק אנטי-לווייני - חלק ב

סין חוששת כי היא עלולה למצוא את עצמה בהתנגשות עם מדינות באזור ובסופו של דבר עם ארה"ב. מתיחות בנושא טייוואן והתערבות צבאית אמריקאית בהפעלת דיפלומטיה של איום ומפגן כוח (הכנסת כוחות צי אמריקאים גדולים למצרי טיוואן) או אסקלציה למצב של לחימה אינם נתפסים כתסריטים בלתי אפשריים בבייג'ין. סין מודעת היטב לפער במאזן הצבאי הקונבנציונאלי והגרעיני בינה לבין ארה"ב ועל כן היא מנסה לאזן את הסיכויים לטובתה על ידי בניית לוחמת חלל א-סימטרית שתאפשר לה לשתק או לכל הפחות לפגוע קשות בתשתית החלל של ארה"ב ובכך להקטין את יכולתה של האחרונה לנהל מלחמה בסגנון אותו היא מעדיפה אשר מקנה לה יתרון טכנולוגי.

תוכנית החלל הסינית: נשק אנטי-לווייני - חלק א

ב-11 בינואר 2007 טיל בליסטי דו שלבי מונע דלק מוצק לטווח בינוני שוגר משטחה סין. כעבור כמה דקות פגע ראש הקרב של הטיל בלווין מזג אוויר סיני ישן בגובה של כ-800 ק"מ והרס אותו. ניסוי ה-ASAT (ניסוי anti-satellite) הוכיח מעל לצל של ספק כי פניה של סין לעבר שימוש בחלל למטרות צבאיות ופיתוח של יכולות אנטי-לווייניות.מאמר זה יענה על השאלה מה עומד מאחורי האסטרטגיה הצבאית הסינית בחלל, ובעיקר מה מניעיה של סין בפיתוח נשק אנטי-לוויני.

לאוניד ברזנייב וריצארד ניקסון בפגישת פיסגה בוושינגטון, יוני 1973

מדוע מדינות משתפות פעולה ביחסים הבינלאומיים: הריאליזם הפוליטי, הניאוליברליזם והקונסטרוקטיביזם

כיצד ניתן להסביר שיתופי פעולה בין מדינות ושחקנים ביחסים הבינלאומיים? הבעיה של שיתוף בזירה הפנים מדינתית (בהנחה שמדובר במדינות יציבות ולא במדינות נכשלות) נפתרת כאשר המדינה יוצרת תהליך של סוציאליזציה שגורם לאזרחים להזדהות עם הטוב הקולקטיבי. אולם הסביבה הבינלאומית היא סביבה אנרכית אשר בה לכל מדינה יש את האפשרות לעשות ככל העולה על רוחה. עם זאת עדיין הסביבה הבינלאומית אינה סביבה של מלחמה תמידית ומדינות משתפות פעולה. שיתוף פעולה נובע מאינטרס – אינטרס לשתף פעולה או לא לשתף פעולה. האינטרס לשתף פעולה מוסבר בדרכים שונות על ידי פרדיגמות שונות של היחסים הבינלאומיים.

טנק טי 55 קרואטי בבוסניה הרצגובינה - מלחמת האזרחים ביוגוסלביה

זהות קבוצתית וסכסוכים אתניים: מלחמת האזרחים ביוגוסלביה

זהות של אדם או של קולקטיב היא למעשה העוגן המקשר אותם אל העולם. מערכת האמונות והבנת המציאות שמרכיבים את הזהות הופכים את החיים לצפויים ומובנים. לכן יהיה זה רק טבעי שכאשר הזהות נמצאת בסכנה, הקולקטיב יתאגד על מנת להגן עליה. שינוי מפחיד הרבה יותר מהקיים והמוכר. לפיכך, הצורך להגן על המוכר עלול להצדיק מעשי אלימות בקנה מידה גדול דוגמת מלחמת האזרחים ביוגוסלביה.

מהומות 2005 בצרפת

האסלאם בצרפת ומהומות אוקטובר 2005

כיום האסלאם בצרפת הינו בעיה חמורה ואקטואלית יותר מתמיד. העובדה כי המתח בצרפת התפרץ בצורה כה טעונה וכה אלימה במהומות 2005 מעידה כי לא ניתן לטאטא בעיות חברתיות כה מושרשות מתחת לשטיח. במוקדם או במאוחר הם יצוצו על פני השטח וככל שהטיפול בהן יידחה, כך עוצמת ההתפרצות תהיה אקוטית יותר.

דגל תורכיה

יחסי ישראל תורכיה מבעד לתיאוריות של היחסים הבינלאומיים

מאז הקמת מדינת ישראל, ניצבת תורכיה בפני התלבטות לגבי טיב יחסיה עם ישראל ואופי הקשרים עמה. התלבטות זו נובעת מעצם היותה של תורכיה מדינה מוסלמית בעלת מסורת של מאות שנים של מעורבות עמוקה בעולם הערבי מחד, והמגמות המדיניות של הכמאליזם אשר סימנו את דרכה לעבר המערב מאידך. בשנים האחרונות יחסי ישראל תורכיה עלו על מסלול של התנגשות כאשר תורכיה משנה את האוריינטציה שלה ממערב למזרח.

הסנקציות החדשות נגד איראן: איך מוכרים אשליות לעולם

ההדלפה שהתפרסמה לאחרונה באתר של הירחון הגרמני דר שפיגל der spiegel באינטרנט, על תוכנית אירופאית להטיל סנקציות חדשות על איראן, אינן אלא "זרית חול בעיניים". כל השחקנים המשתתפים במשחק הזה יודעים את זה. כל זמן שסין לא תצביע יחד עם חמש החברות הקבועות במועה"ב של האו"ם, הסנקציות שמדינות המערב מתכננות, מועדות לכשלון. ולמה שסין תתרצה?

בני מוריס / קורבנות, תולדות הסכסוך הציוני- ערבי

הפלסטיניםומדינות ערב תכננו "טיהור אתני" ו"רצח עם" של היהודים עוד לפני החלטתהאו"ם מנובמבר 1947אילן פפה בספרו the ethnic cleansing of palestine שיצא לאור באוקטובר2007 , מאשים את המנהיגות של היישוב היהודי בתכנון וביצוע של "טיהוראתני", כלומר גירוש מתוכנן של הערבים בהמוניהם מהארץ. הפלסטינים ומדינות ערב מחזיקים גם הם, כמובן, בדעה זו, ומאשימים את ישראלבגירוש שיטתי ומחושב של הפליטים. מדינת ישראל טוענת שרוב הערבים ברחו מרצונם מפני שההנהגה הפלסטינים-"הוועד הלאומי הערבי" והמופתי אל- חוסייני בראשו- והמנהיגות של מדינות ערבבקשו מהם לעזוב כדי לא להפריע לכיבוש, "עד שיזרקו את היהודים לים", אומפחד.

המלחמה – הסברים ביולוגים, פסיכולוגים ופילוסופיים

מאז התפרקותה של ברית המועצות וסיום המלחמה הקרה, רבים מעלים תהיות לגבי עתידה המלחמה. בניסיון לתת מענה לשאלת עתיד המלחמה, חוקרים נוטים לחלק את העולם למספר אזורים עיקריים: העולם המפותח – שכולל את מערב אירופה, יפאן, האזור האטלנטי ומבחינות רבות גם סין– מרכז אסיה ויתר העולם המתפתח.

הכורדים, עם עתיק, אינו זוכה לתמיכת העולם - מדוע?

הכורדים, עם עתיק, אינו זוכה לתמיכת העולם, במאבקו למדינה משלו- מדוע?(המאמר מוקדש ל-3 הצעירים שנסעו לקייפטאון במטרה לגייס את ה"צדק העולמי" נגד ישראל).דוגמא לשאיפת הצדק הסלקטיבית של האו"ם ומוסדותיו: העם הכורדי הוא אחד העמים העתיקים ששרדו במזרח התיכון, למרות התהפוכות שעברו עליו. אבל, האו"ם על מוסדותיו אינו פועל להענקת מדינה לעם העתיק הזה. הפלסטינים, לעומת זאת, הם עם שהכריז על הגדרה עצמית לפני פחות מ- 100 שנים וכל העולם מצטרף למאבקו, מפני שיש להם גיבוי מצד למעלה מ- 50 מדינות ערביות ומוסלמיות, ויש להם נפט. כך, האו"ם מתעלם לחלוטין מתביעתו הצודקת של העם הכורדי.

האובאמיזם זז...לאט ובטוח

הנשיא אובמה, מנהיג כריזמאטי, אדם שמקדיש הרבה מחשבה לפני שהוא פועל במעשים, הוא המיזוג האידיאלי של מדינאי שיש בו מעוף וסובלנות אמריקאיים וסבלנות קרובה יותר למזרח, או לאפריקה מכורת מחצית מאבותיו .הוא מחכה להבשלה, אך תוך מאמצים בלתי נלאים להאצתה. ככה הוא נוהג באיראן וככה הוא ינהג במזרח התיכון. הוא לא מזנק, לא מתרגש יתר על המידה ולא לוחץ על דוושת הדלק בניוטראל. הוא מה שקרוי בסלנג coolבמובן החיובי ביותר. הוא לא "באגס באני".

סין והעם היהודי- מה יודעים הסינים עלינו?

לאור התעצמותה הכלכלית, הצבאית והפוליטית של סין והפיכתה למעצמה עולה ביחסים הבינלאומיים, וכן בשל הביקוש העולה של סין לנפט מאירן ומדינות ערביות, יש ליהודים ולישראל אינטרס להכיר את סין ולמצוא דרכים להדק עמה את הקשרים.על רקע זה ערך ד"ר שלום סלומון ולד מחקר על היחסים בין סין לעם היהודי, מטעם ה"מכון לתכנון מדיניות העם היהודי", שנוסד בירושלים ע"י הסוכנות היהודית.במאמר זה מובא החלק במחקר העוסק בהתוודעות ובהיכרות של הסינים עם העם היהודי.עד המאה ה- 19 היו מפגשים מועטים בלבד בין יהודים וסינים.

אדוארד סעיד: ניצני ביקורת עצמית בעולם הערבי- מוסלמי

אדוארד סעיד, פלשתינאי נוצרי אמריקני, מרצה באוניברסיטת קולומביה, פרסם ב- 1973 ספר בשם: "אוריינטליזם". הספר תורגם לערבית ולשפות רבות ועורר תגובות נרחבות בעולם הערבי- מוסלמי, וגם בקרב הסגל האקדמי של המחלקות ללימודי המזרח התיכון, באוניברסיטאות בארה"ב.

סאלים אל סאייר - סגן נשיא מפלגת הפלנגות בלבנון ראיון

להלן תרגום של ראיון שנערך ע"י העיתונאי מייקל טוטן עם סגן נשיא מפלגת הכתאב (הפלנגות) בלבנון, סאלים אל סאייר, ופורסם בבלוג שלו ב 10 באוגוסט 2009.

הגבלת יצוא בנזין לאירן תמורת ויתורים מפליגים

בהנחה שהסנאט האמריקאי יאמץ את ההחלטה להטיל אמברגו על אירן, הפעלת האמברגו יחול רק על ארה"ב, אירופה ומדינות שהן תחת השפעתם. אירן תמצא דרכים להפר את האמברגו בכל מיני שיטות מתוחכמות ובסיועם של הסינים והרוסים, לחרם כמעט ולא תהיה כל השפעה על אירן.

מדיניות ממעוף הנשר

הצופה מן הצד יכול בקלות רבה יחסית לאבחן את הבדלי המניעים המנתבים את שיקולי מעצבי המדיניות האמריקנית לזו הרוסית. ההבדלים נובעים מהשוני במשטרים הרווחים בכל אחת מהמעצמות. בעוד ארצות הברית הינה דמוקרטיה, לפחות בכל האמור להתנהלות השלטון כלפי האזרחים, הרי השלטון ברוסיה הינו הלכה ולמעשה טוטליטרי גם אם מנסה לצבוע עצמו בציבעי טכניכולור, כעין דמוקרטים.

אל תפציצו באירן

אם יש נושא שבו היינו מצפים ממנהיגינו שיחשבו בהיגיון, ולא ינהגו על פי הרגש, זהו נושא הגרעין. ובכל זאת, נראה שלא כך הדבר. לפי המודל הפסיכולוגי של שלבי האבל, שפותח על ידי אליזבת קובלר רוס, השלב הראשון הוא הכחשה.

חיי האזרח של הג´יפ הצבאי

לידתו ודרכו של ה-"ג´יפ הצבאי"

הנצפים ביותר

.