אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ביקורת חברתית


Gustav Klimt, detail of Death and Life, 1916

של מי הילד הזה

קצת שינוי נהלים, אולי חקיקה קטנה ואי אילו שינויים פרסונליים, והעניין פתור. אבל זה לא שחור ולבן. כי יש הורים "חזקים" שראוי להוציא מרשותם את ילדיהם ויש הורים "חלשים" שראוי ורצוי לחזקם על מנת שיוכלו להכיל את ילדיהם

אלבר קוסרי / קבצנים וגאים, מצרפתית: ניר רצ'קובסקי, הספריה החדשה

אלבר קוסרי / קבצנים וגאים

ספר נפלא, כתוב היטב, מתורגם היטב ומעביר את רוח ההומור והביקורת שנקט אלבר קוסרי על ידי ניר רצ'קובסקי שהוסיף פרטים על הסופר המצרי שחי בצרפת ועל ספריו. מסוג התרגומים שמותירים טעם של עוד בפיו של הקורא הצמא לקרוא על תרבות שכניו.

אומץ לב / אריה אבנרי - שחיתות קטלנית

אומץ לב / אריה אבנרי - שחיתות קטלנית

ספרו החדש של אריה אבנרי "אומץ לב" שהופיע בימים אלה, נע בציר שבין ספרות יפה לבין עיתונאות ברמה שנדמית כשייכת לדור עיתונאים שפסו מעולמנו. הנימה האוטוביוגרפית של היוצר החושף בגילוי-לב משכנע את מאבקו של עיתונאי לבלום במשהו את השחיתות הפושטת בכל הרמות בהנהגת המדינה, מוסיפה גוון עז של פריצת דרך בכתיבתו של אבנרי. נימתו האישית, כך דומני, חושפת ביכולת של רוקם עלילה את הדרך הפתלתלה שעשה מראשית דרכו כאשר החל לגלף מתוכו את אחד העיתונאים החוקרים החשובים ביותר בארץ

 השואה הארמנית -  צעקה שלא  מוותרת

השואה הארמנית - צעקה שלא מוותרת

סיפור של הזדהות סופרים עם השואה הארמנית – במלאת מאה שנים לטבח הנורא משנת 1915. השנה מלאו מאה שנים לשואה הארמנית, וכמו שתיקה עצורה שמאסה בהסתר, פרצה הזוועה ביתר שאת. לפתע שמענו הדים בתקשורת הבינלאומית לאותם פשעים חמורים של האימפריה העות'ומנית כלפי האומה הארמנית, ג'נוסייד בכיעורו, פשע חמור נגד האנושות.

החזון של עינת וילף

החזון של עינת וילף

עינת וילף היא בחורה שאינה מאמינה בהחזקה בדיעות "אופנתיות". לא איכפת לה שהאידיאולוגיה האופנתית כיום בקרב המוני הצעירים בעולם ובישראל היא האנטי גלובליזם. מבחינתה הגלובליזם הוא דווקא רעיון טוב שיוסיף רק לחופש של היחיד וליכולותיו השונות. אבל היא עוד מוסיפה חטא על הפשע ומעיזה לחשוב על חידוש החזון הציוני השנוא כל כך על אותם אנטי גלובליסטים עם כל זאת שהם צורחים בעד מדינה לפלסטינאים המדוכאים אבל שואפים לעשות הכל כדי למנוע מדינה כזאת מהיהודים .

השואה הארמנית: נכות מוסרית בלתי-נסלחת של מדינת היהודים

השואה הארמנית: נכות מוסרית בלתי-נסלחת של מדינת היהודים

שתי שואות התרחשו במרוצת המאה העשרים, הראשונה בשנות מלחמת העולם הראשונה (1915 – 1918), כאשר התורכים טבחו באכזריות מטורפת בבני העם הארמני כמיליון וחצי מבניו, והשניה שפקדה את העם היהודי במלחמת העולם השניה כאשר ששה מיליון מבני עמנו נספו. מספרים מפלצתיים אלה מטעים, שכן מבחינת המכה היתה שואת הארמנים כשואה השניה ליהודים.

הצעה להכרה בזכות לחופש התארגנות ייצוגי של הגימלאים בישראל

הצעה להכרה בזכות לחופש התארגנות ייצוגי של הגימלאים בישראל

אוכלוסיית הגימלאים בישראל (גילאי 65+) צומחת בקצב מרשים, עם הגידול הדרמטי בתוחלת החיים הממוצעת; עובדה זו מותירה ציבורי גימלאים רבים, החיים יותר , מעורבים חברתית וציבורית ואף מעורבים בענייני שיעורי הפנסייה, היקפם, הצטמקותם ועדכונם. כך גם לגבי עניינים כלכליים של ביטוח לאומי, קיצבאות זיקנה, הנחות לגימלאים, שעורי מס הכנסה ועוד.
למותר לציין כי אין מי שייצג ציבורים אלה.

השפה העברית לאן?

השפה העברית לאן?

השפה העברית העכשווית אינה שותפה להישגים במדע, בטכנולוגיה ובתרבות. אחרת אי אפשר להסביר את הירידה התלולה והעקבית שעוברת על השפה העברית במדינת ישראל. לצופה מן הצד בהמשכיות השפה נראה היחס בין השפה לתרבות והקידמה כיחס הפוך: ככל שההישגים האנושיים במדע טכנולוגיה גדולים יותר, כך הולכת ו ופוחתת השפה. קל מאוד לראות זאת. כשמדובר לדוגמה, בהבדלים בין זכר לנקבה. "עשר אלף" חמש אלף שקל" הן שגיאות שנאמרות השכם והערב כלאחר יד בטבעיות גמורה. ובפי חלק ניכר מהאנשים, במקום "עשרת אלפים" ו"חמשת אלפים שקלים" בהתאמה. או הפוכים כמו ששה בנות ו "שש בנים".

מלכות הרייטינג : מדוד בן ישי ועד לדודו טופז

הנשיא האמריקני לשעבר, רונלד רייגן, נפטר לפני מספר ימים וכלי התקשורת מלאים בהספדים אודותיו. אחד החלקים המרכזיים בכל הספד הוא, כמובן, העובדה כי רייגן היה שחקן קולנוע הוליוודי מפורסם למדי בטרם הפך לפוליטיקאי, דבר שעד לשנים האחרונות היה תופעה נדירה ביותר. אולם תופעה זו, של בדרנים, שחקנים וסתם "סלבריטאים" המצטרפים לשורות הפוליטיקאים הופכת נפוצה יותר. אצלנו, רק לפני כמה שבועות, הכריז הבדרן דודו טופז כי הוא מצטרף למפלגת שינוי, ואישר בכך למעשה את מה שהוא רומז עליו מזה שנים: שהוא שואף לקריירה פוליטית.

בדיקת מהותם של עובדים שמעולם לא היו מאורגנים באיגוד מקצועי בישראל

לאחרונה נתפרסם מאמר ייחודי הבודק את מהותם של עובדים בארה"ב שמעולם לא התארגנו. עובדים אלה קרויים באנגלית never-unionized. אלה הם אינדיבידואלים שמעולם לא עבדו בג'וב מאורגן ושמעולם לא יוצגו על-ידי ועד עובדים או איגוד מקצועי. על-פי ממצאי המחקר נובע כי עובדים שנדגמו במחקר ארוך-טווח , לאורך הסטוריית התעסוקה שלהם- מגיל 15 עד גיל 40 או 41- שליש מהם מעולם לא היו חברים באיגוד מקצועי.

האיגודים העסקיים של העצמאים

האיגודים העסקיים של העצמאים

הממונה על ההגבלים העסקיים, במשרד הכלכלה, פועל בצדק להגברת התחרותיות ולצמצום הריכוזיות של הטייקונים והקונגלומרטים הענקיים במשק הישראלי. במקביל הוא מחיל דרישות לא פרופורציונאליות על "איגודים עסקיים" של "העוסקים"-העצמאים והעסקים הקטנים המואגדים בלה"ב, שהוא ארגון הגג של "האיגודים העסקיים". הממונה על ההגבלים העסקיים פוגע לכאורה ב"חופש העיסוק" עקב פגיעה בעקרון חופש "ההתאגדות המקצועית" של "העוסקים". זה פוגע לכאורה בפרק הזכויות החברתיות בהכרזת זכויות האדם של האו"ם מ-1948, שעליה חתומה גם מדינת ישראל.

אנרגיה חלופית

מה זה בכלל אנרגיה חלופית? אז כדי להסביר מהי אנרגיה חלופית בוא נבין ראשית מהי אנרגיה קונבנציונאלית. אנרגיה חלופית היא אנרגיה ירוקה מה שנקרא, המתבססת על מקורות שאינם מאיימים להתכלות. רוח למשל. מים למשל. שמש למשל. האנרגיה הסולרית וחברותיה הירוקות הם העתיד של האנרגיה, אחרי שאת כל המחצבים האחרים נכלה כליל. בגלל הפחד מהחוסר, מוחנו הקודח הביט סביב על הטבע שלנו וניסה לייצר מקורות אנרגיה חלופיים. הרי הטבע שלנו הוא זז ונושם, תהליכים אנרגטיים מתבצעים בו כל הזמן מבלי שנתערב, אז למה לא ללמוד מהטבע ולנצל אותו לצרכינו?

התפוצצות אוכלוסין - זה מטריד אותך?

יש כמה דברים שחייבים לפנות זמן לחשוב עליהם ואחד מהם הוא - בעיית הריבוי הטבעי הגבוה בעולם. גידול אוכלוסין מהיר מזיק ליכולת של מדינה מסוימת להתפתח שכן השקעת המדינה הנדרשת בשירותים ותשתיות היא עצומה ופוגעת בהכנסותיה. כמו כן ייבוא משאבים כגון מזון ולעתים מים, פוגע ביכולת המדינה לשגשג ומונע ממנה את השקעת הכסף בתוך המדינה עצמה ובייצוא תוצרתה.

עולם העבודה החדש בישראל

עולם העבודה החדש בישראל

אבולוציות ודגשים חדשים בעולם העבודה: "גִילָנוּת", "מגדריות", "אתניות", "זכויות מוגבלים", "התאגדויות מקצועיות מגוונות", "איגודי עובדים מתחרים", "עובדים מתנדבים" ו"עוסקים חסרי זכויות עובד".שוק העבודה הישראלי, כמו הגלובלי, עובר שינויים דרסטיים, שנובעים מהפיכת העולם ל"כפר גלובלי", שבו שולט הקפיטליזם הגלובלי של כלכלת השוק הניאו-ליברלית. שיעורי ההתאגדות המקצועית בעולם נמוכים, למרות שזו זכות אדם חברתית בסיסית של כל עובד. זאת, לפי הצהרת זכויות האדם של האו"ם מ-1948. בארה"ב רק כ-10% מהעובדים מאוגדים, באוסטרליה וביפן כ-17%, בשוודיה ובדנמרק כ-67% ובישראל ובקנדה – כ-30%.

המפגש שחייב להתקיים בין אקולוגיה לבין התקשורת

המפגש שחייב להתקיים בין אקולוגיה לבין התקשורת

מגמות השמירה על הסביבה והגל הירוק ששוטף את העולם, לא יכולים להתקיים ולקבל תאוצה ללא התלות והסיוע של הסקטור התקשורתי – הוא זה המחליט על מה לשים את הדגש. קובעי המדיניות ושומרי הסף של כלי התקשורת, עורכים, בעלי אמצעי תקשורת ומובילי מדיה – הם אלה המחליטים מה יסוקר, מה ימודר, ומה יזנח.

האמת על נישואין פתוחים

האמת על נישואין פתוחים

המונח 'נישואין פתוחים' הורחב מאז שנטבע לראושנה על ידי ג'ורג' וננה או'ניל בספרו באותו השם בשנת 1972, ומתאר היום בני זוג הבוחרים לחיות יחד ללא נישואין, או סוג אחר של מערכת יחסים פתוחה הנקראת 'פוליאמוריה – אהבות מרובות'. פשוטו כמשמעו.בני זוג החיים במערכת יחסים פתוחה או פוליאמורית, טוענים לעיתים קרובות שהם חופשיים מהנחת כללי היסוד המאפיינת יחסים קונבנציונאליים וחוסרים מעצמם כאב ואכזבה.

מודלים חברתיים ב-בת-גלים

בשכונת בת-גלים בחיפה, התקיים בחול המועד סוכות, פסטיבל "בית-גלים" זו השנה החמישית. זוהי הזדמנות להמחיש את ייחודיותה של "שכונת הגנים" החיפאית, שהיא "תא-גזע" ישראלי שנוסדה בשנת 1922 בחוף חיפה. יש לציין לטובה את יונה יהב, ראש העיר, שהוא הראשון מאז הקמת המדינה שפועל למען השכונה באהדה ובהערכה רבה.

מדיניות מסתננים בישראל

מדיניות מסתננים בישראל

ברוב שופטי "הגוש האקטיביסטי" במותב השופטים פסק בג"ץ באופן חסר תקדים לבטל תיקון חקיקה בחוק המסתננים בפעם השניה לאחר שתוקן. זה גורם להתנגשות ערכים בינו לבין הרשויות המחוקקת והמבצעת שבבסיסה ערכים מתנגשים: "זכויות אדם אוניברסליות" מול שמירת עקרונות ממלכתיים, לאומיים, דמוגרפיים שכוללים: "הפרדת הרשויות השופטת, המחוקקת והמבצעת", "שמירת החוסן, הלכידות והבטחון הלאומי של מדינת ישראל" ויכולות ישראל להיות "דמוקרטיה מתגוננת".

אזרח ותיק - סמארטפון וטאבלט לדוגמא

אזרח ותיק - סמארטפון וטאבלט לדוגמא

המדינה הגדירה את האזרח הוותיק בישראל בני 62 לנשים ו67 לגברים. ההגדרה הוצמדה לגיל הפרישה הרשמי. מתנהלים דיונים בגופים המוסדיים להעלאת גיל הפרישה ובכך לשנות את הגיל שבו אדם יהיה זכאי להטבות בגין היותו אזרח ותיק. כידוע, אין קשר בין יכולתו הקוגנטיבית והכלכלית של האדם לבין הגדרתו הרשמית כאזרח ותיק. המודלים הכלכליים הם הגוזרים על האזרח לצאת לפנסיה ובכך להגדיר אותו כאדם הסופר את ימיו לאחור.

אלכוהוליזם

קצת על אלכוהוליזם

לא תמיד אדם מסוגל להבחין בעצמו מתי השתייה שלו חוצה את הקו משימוש מתון או חברתי לבעיית שתייה. אך צריכת אלכוהול על מנת להתמודד עם קשיים או להימנע מתחושה רעה, עוברת לשטח שעלול להיות מסוכן. אלכוהוליזם ושימוש לרעה באלכוהול יכולים להתגנב בחשאי ולכן חשוב להיות מודעים לסימני האזהרה ולנקוט בצעדים להימנעות. הבנת הבעיה, כמו בכל בעיה נפשית ופסיכולוגית אחרת, היא הצעד הראשון להתגברות עליה.

דור הבייבי בום כחול לבן

דור הבייבי בום כחול לבן

הדיסציפלינות השונות מתחומי מדעי החברה צפו בדור הבייבי בום במהלך התבגרות התינוקות. בשנות השישים העניין התמקד בהיבטים חברתיים ("ילדי הפרחים" ומלחמת וייטנאם), ומשנות השבעים ב"התברגנות" של בני השלושים, ובהשפעות שלהם הצריכה והתעסוקה. אולם, עיקר השפעת דור זה מתרחשת בהווה, ובעבר של השנים האחרונות ממש, עת החל דור התינוקות ההוא להקפיץ את שיעורם היחסי של הזקנים, עד כדי חמישית מהאוכלוסייה במדינות העולם המערבי.

יומן ייעוץ - התאמת הבית למבוגר

יומן ייעוץ - התאמת הבית למבוגר

לאחר גיל הפרישה ישנה חזרה של המבוגר מבחינה אמוציונלית לדירה סטודנטיאלית, אלא שבמהופך. הפעם כל עולמו של הדייר הוא בבית פנימה. מבוגרים רבים מגיחים מהבית החוצה לפעילויות הכרחיות או כחלק מתרבות הפנאי אך לפרקי זמן מתוכננים וקצובים. הבית הופך כל כך קבוע, שההנחה של המבוגרים היא שזו הדירה האחרונה שלהם, לפחות כעצמאיים. לכן הדירה מתוכננת פונקציונאלית לא רק ביחס להווה, אלא גם לירידות הפיזיולוגיות שהמבוגר חושש שעוד תהיינה לו.

האינטרנט וסוף עידן הפרטיות

האינטרנט וסוף עידן הפרטיות

האינטרנט הפך לכלי מעקב מאסיבי. אנחנו נמצאים במעקב קבוע באינטרנט על ידי מאות חברות, פופולאריות יותר או פחות, וכל תנועה שלנו נרשמת ונאספת, על ידי תאגידים שרוצים למכור לנו משהו במקרה הטוב, ועל ידי ממשלות שרוצות לפקוח עלינו עין, במקרה הרע. הגיגים חולפים עברו מהעולם, ומעקב סיטונאי מהווה את הנורמה היום. שמירת הפרטיות מצד גופים עוצמתיים אלו היא בעצם בלתי אפשרית, וכל אשלייה שאנחנו מטפחים לגבי פרטיות, מבוססת על בורות, תמימות או חוסר הנכונות שלנו לקבל את מה שקורה בפועל. חברות כמו גוגל יכולות לדעת על האינטרסים האישיים שלך, יותר ממה שבן או בת הזוג שלך יודעים עליך.

מריו פוזו דון קורליאונה איש המאפיה (הסנדק),

הרהורים על הכשר לרצח

בעקבות המאמר המביא את ספרו של מריו פוזו "דון קורליאונה איש המאפיה" ("הסנדק"), עלו בלבי הרהורים שהייתי מעוניין לשתף בהם את קוראי "אימגו". הנושא הוא מאתגר, ואני רוצה להעמיד בו זווית ראייה מסויימת. תתכננה בהחלט זוויות אחרות, אך לדעתי כדאי להעלות זאת לסדר היום הציבורי של המגזין. מדובר בהכשר לרצח ואלימות פיזית שנותנות המדיה הכתובה והתקשורתית. נתחיל בספרי הנעורים שלנו: בהיותי ילד הייתי מנוי על ספריה ציבורית (בעצם שתיים). אהבתי מאד לקרוא, ולא היה ספר ילדים מצוי שלא עבר תחת ידי.

שמחה ליבוביץ: מנהיגות בלב המדבר

שמחה ליבוביץ: מנהיגות בלב המדבר

שיחה עם ד"ר שמחה ליבוביץ על מנהיגות כמודל לחיקוי, על הדרך לאיכות שירות – ועל העצמת עובדים בנוסח משימות "הישרדות". סיפור על סדנאות שיווק בלב המדבר, איך לוקחים מזה 'צידה לדרך' לאתגרים לעתיד. משך שנים היה שמו של ד"ר שמחה ליבוביץ מוכר, כמי שכיהן בתפקיד מנהל המרכז למנהיגות נאות קדומים. שמעתי פעם את דבריו – ושמתי לב שטרח לשוב למשוואה מאד מיוחדת. בדבריו הצביע ד"ר ליבוביץ על הקשר בין שלושת הקודקודים: איכות – מחיר – שירות. ד"ר שמחה אסף ליבוביץ הוא שם דבר בנושאים שקשורים בייעוץ ובהובלה של תכניות למנהיגות, לניהול, לפיקוד.

קונפליקט הזהות של הציבור החרדי במדינת ישראל

קונפליקט הזהות של הציבור החרדי במדינת ישראל

ראיתי לנכון לכתוב מאמר זה, לאחר מאמרים קודמים שכתבתי בנושא, ותגובות שקיבלתי עליהן. אני אישית חש ומאמין שכל אדם הוא טוב מיסודו. שנאה לדעתי נוצרת עקב דעות קדומות ופחד. אדם באמת אינו שונא לחברו, וכן ציבור אינו שונא ציבור אחר. אך כאשר ציבור אחד אינו מבין את הציבור השני, או שדמותו של הציבור השני מעוותת בעיניו, הרי נוצרות אצלו תגובות של כעס או פחד, המלוות בשנאה. קראתי פעם על ניצול שואה שהתחזה לפולני, וגר אצל משפחה פולנית. בלילה, כאשר הילדים לא רצו ללכת לישון, ביקשה אם המשפחה ממנו: "תעשה לילדים יהודי".

דמוקרטיה מקוונת

פריצת האינטרנט לחיינו בעשור האחרון גרמה לשינויים רבים באורחות חיינו ובהתנהלותנו בתחומי החיים השונים. עם זאת, נראה כי האינטרנט נותר עדיין בגדר "אמצעי תקשורת נוסף", כלי לבידור ופנאי, מקסימום אמצעי לקניית מוצרים, צפיה בסרטוני וידאו מטופשים או ליצירת קשר עם מכרים רחוקים ואנשים חדשים. נראה כי דווקא במקום בו אמור היה האינטרט להיות רלוונטי, חיינו האזרחיים והדמוקרטיים, הוא כמעט ולא אמר את דברו. שם התרחש הפיספוס הגדול מכולם.

בתי המשפט היום ומחר -תיקים אזרחיים

בתי המשפט היום ומחר -תיקים אזרחיים

מצבם של בתי המשפט בכי רע. משפטים נדחים למועדים מאוחרים, בלתי אפשריים. שופטים אינם מצליחים לקרוא את כול החומר המתאסף בתיקים שהם מטפלים בהם, שלא לדבר, ללמוד אותו. האמת המשמשת את הכלי החשוב ביותר בידי השופט למלא את תפקידו, מתגלגלת באשפתות. היכלי האמת והצדק מזוהמים בשקרים מתועבים ובזויים, תחת שבועה. השופטים נעשו אדישים לשבועות שקר והאמת לא חשובה להם. העומס על השופטים הרוצים למלא את תפקידם באמונה הוא בלתי אנושי. אדם בשר ודם אינו מסוגל לקרוא את אין ספור הדפים שבכול תיק בו הם צריכים לשפוט, שעורכי דין שטופי מילים, ממלאים.

פרדוקס: שוויוניים פחות אך חיים יותר

פרדוקס: שוויוניים פחות אך חיים יותר

מדינת ישראל היא אחת המדינות בהן תוחלת החיים היא באופן עקבי מהגבוהות בעולם, ומתקיים בה פער מינימלי בין אורך חייהם הממוצע של גברים לנשים. עם זאת, מחקרים רציפים, כולל כאלה שפורסמו לאחרונה, מצביעים על כך שמדינת ישראל היא אחת המדינות בהן אי השוויון הכלכלי הוא מהגבוהים בעולם. הסתכלות על שתי עובדות אלה מעלה את השאלה האם קיימת סתירה בין היותנו המדינה המערבית הקוטבית ביותר מבחינה כלכלית, לדוגמא בהיבטים של תחולת העוני באוכלוסייה בכללה ובקרב זקנים בפרט, פערים בין משכילים ללא משכילים, בין מרכז לפריפריה או בין ערבים ליהודים – לעובדת תוחלת החיים הגבוהה כאן?

דאבת השרירים: פיברומיאלגיה

דאבת השרירים: פיברומיאלגיה

רבים הם האנשים שכלל לא מכירים מילה זו. מאידך, לא באותו יחס, אבל רבים הם האנשים שמילה זו שינתה את כל חייהם. פיברומיאלגיה, או דאבת השרירים, המופיעה בדרך כלל עם תסמונת התשישות הכרונית, הינה תסמונת שלפי ההערכה בארץ סובלים ממנה כמאתיים אלף איש, ובארה"ב כששה מליון. לכאורה, זו אינה מחלה. אין תופעות חיצוניות, כמו חום, וכדומה. לא ניתן לגלותה בבדיקות דם, או כל בדיקה רפואית קונוונציונלית אחרת.

הנצפים ביותר

.