אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אקטואליה


בני ישראל יוצאים ממצרים. ציור מאת דייוויד רוברטס משנת 1828.

בין עבדות לחירות: סיפור יציאת מצרים והאתוס הציוני

שימושו של בן גוריון בסיפור יציאת מצרים ורעיון החירות העומד בבסיסו ככלי אידיאולוגי ופוליטי לא היה דבר נדיר בדברי הימים. במשך דורות שימש הסיפור סמל ומופת לכל קבוצות המדוכאים באשר הן על פני הגלובוס, כי יום יבוא וגם הם, כבני ישראל הקדמוניים, יצאו לחופשי, יצעדו במסעם במדבר ויגיעו אל הארץ המובטחת

דגל מדינת ישראל

הרהורים נוגים על עתידנו

להבנת הצפוי יש לעמוד על התרבות הפוליטית של ישראל, מאפייני המשטר, התנהלות הסכסוך עם הפלסטינים, כמו גם האיומים החיצונים. זו משוואה עם לא מעט משתנים, שחלקם אף אינם ברורים כיום, אבל למרות זאת אני סבור שהעתיד כלל אינו ורוד, ולפחות יהיה אפור.

מפת העולם משנת 1897

תבנית מודולרית חדשה לממשל עולמי

פרדיגמת האו"ם וארגוניו, שמהווה את המבוא התודעתי, המבני והסמכותני לממשל עולמי, נוצרה לאחר מלחמת העולם השניה כתחליף מעודכן ומשוכלל יותר לפרדיגמת "חבר הלאומים" שקדם לו.

אהרון ברק, יושב משמאל, בעת שיחות השלום

הרשה נא לי לחלוק עליך...

תפיסת הסינתזה אותה מנסח ברק מבוססת על חומרי גלם תודעתיים שאינם נורמטיביים. אין ישראל בגדר מדינה דמוקרטית ליברלית כמקובל במערב, אין היא מדינת לאום של לאום אינקלוסיבי היכול לחפון בתוכו אזרחים בעלי מוצא או דת שונים

תמונת לווין של המפרץ וסביבתו, 2003

תמנון האמוניה במפרץ חיפה

ב-17.12.2017 אישר הקבינט המדיני-ביטחוני פה אחד את המלצות הוועדה לייבוא אמוניה לישראל. נקבע כי החלופות לייבוא אמוניה לטווח הזמן הקרוב, שנמצאו קבילות על ידי המשרד להגנת הסביבה קבילות גם מהבחינה הבטחונית. אין ספק שהסיכון לתושבי המפרץ, שהופסק עם ריקון מיכל האמוניה חוזר.

המנורה, סמל מדינת ישראל

הרהורים נוגים על המציאות הפוליטית - נובמבר 2017

התהליכים שאנו עדים להם בשנים האחרונות מעידים על חומרת המציאות הפוליטית בישראל. במאמר זה אתייחס אך ורק לתרבות הפוליטית ולדמוקרטיה.

דוד פדהצור, "יונים טרויאניות", עיתון דבר, 1 בינואר 1993

רבין סטה מן הדרך שלו

הגענו לחודש נובמבר, ותחילתו מבשרת שוב את השאלה 'האם עצרת לזכר רבין' תהיה שוב בימת התנצחויות, שוב עילה להרחיב שסעים וקיטוב פוליטי? וכמובן השאלה הנצחית: האם אכן השמאל ורודפי הוויתורים הם הנושאים את מורשת רבין?

צילום לוויין של ישראל וסביבתה מ-2003

בקרת אוכלוסין בישראל

הקמת רשות ממלכתית רב תחומית, עם סמכויות, שתעסוק בהיבטים הנוגעים לתכנון ולבקרת אוכלוסין היא צו השעה. אסור לתת לתהליכים דמוגרפיים בלתי נשלטים לעצב באופן בלתי מבוקר ובלתי מתוכנן את עתיד יחסי הגומלין בין אדם לסביבה בישראל

ליצן. ציור: מירב גולן (פסטל על נייר, 70X50 ס"מ)

מחלוצים לליצנים ובחזרה: בעקבות תופעת הנוער המשועמם בימינו

לאחרונה עלו בכותרות קבוצות ויחידים של צעירים העוטים מסכת ליצן על פניהם ויוצאים לרחובות העיר לעורר בהלה בקרב הציבור. במקרה הטוב, מדובר במעשה קונדס של הפחדה ותו לא; במקרה הרע, מדובר בצעירים שנוטלים עמם גם כלי נשק קר (סכין, גז מדמיע ועוד הזרוע נטויה). משרד החינוך, נכתב בכותרות העיתונים, דרש מההורים: "אימרו לילדיכם לנהוג בצורה בוגרת."

מפת העולם וירושלים במרכזו

סטטוס קוו נזיל בירושלים המאוחדת

השקט הירושלמי היחסי הוא "פטה-מורגנה". יש להתעשת ולהתעורר באופן מבוקר לפני שהכאוס והסטיכיה הבלתי נשלטים ישתלטו על המציאות. אני קורא תיגר על עמדות ההיפרדות החד-צדדית ללא מו"מ של קבוצת חיים רמון ועמדות דומות הנשמעות במפלגת העבודה

התרפקות השמאל הציוני על הליברליזם הישראלי שאינו קיים

אפשר לסלוד מתפיסת העולם של שקד וחבריה, אבל זה עדין לא הופך את ישראל מאז הקמתה למדינת לאום אזרחי בעלת תרבות פוליטית ליברלית דמוקרטית.

פתקי הצבעה של מפלגות בקלפי

סלט פוליטי מאת פרופסור שלמה אבינרי

ביקורת על מאמרו של פרופסור שלמה אבינרי "הרצל וחוק הלאום", הארץ מיום 20.9.17

ציור של יאן מטייקו. פולין מקבלת את הנצרות.

פולין ישראל: כלים שלובים

חוטים שזורים, בהתייחס להיסטוריה הלאומית היהודית-ישראלית מחד גיסא ולהיסטוריה הלאומית הפולנית מאידך גיסא. יחסי והשפעות הגומלין המודעים ושאינם מודעים - הולכים וגוברים במאות ה- 20-21 ומגיעים לדרמת השיא בימינו.

תבליט המנורה בשער טיטוס. צילום: בלפור חקק

מנורה שבויה בין המְצָרים

המנורה השבויה של בית המקדש, מראה מרעיד לבבות. תמונה זו נותרה חקוקה בזיכרון, ולאורך דורות רדפה את היהודים בכל מקום. להנחיל מדור לדור את הימים המרים של חורבן הבית, של היום שבו נלקחה המנורה בשבי.

מדינת השלום - תכנית חדשה לשלום בין ישראל ובין הפלסטינים

מדינת השלום היא תכנית חדשה מקורית ומפורטת לשלום בין ישראל ובין הפלסטינים, שזכתה לביקורות מעולות של פרופסור אסא כשר ופרופסור מנחם פרי. עיקר התכנית מבוסס על רעיון של שלוש מדינות לשני העמים

אביה אלף / תיק ליברמן, כתב אישום שלא הוגש,כנרת זמורה ביתן, 2015.

סדקים בחומת שלטון החוק של היועץ המשפטי לממשלה

רשימה זו היא סקירה ספרותית וסקירת אירועים והמאמר הראשון מוקדש לספרה של אביה אלף, עורכת דין ומרצה בתחום עברות הצווארון הלבן והלבנת הון באוניברסיטאות, מי שניהלה את המחלקה הכלכלית לטיפול בעברות צווארון לבן בפרקליטות המדינה, שבמסגרתה טיפלה גם בתיקו של אביגדור ליברמן.

אחותנו לוסי אהריש

איש מאתנו אינו יכול להיות יותר ישראלי ממך לוסי. את מופת לדרך המוסר של נביאי ישראל שתורתם מושכחת ברשעות, עד שספק אם העם הזה הוא באמת עמנו.

אחרי מות-קדושים עז

שני ימי זיכרון ועוד יום העצמאות כמעט ברצף, זה גובל בעומס יתר וזה מזמין התבוננות והשוואה של המציאות אל מול השאיפות. כשיש פער בין השאיפות ובין המציאות זה מצב טבעי, המבחן האמיתי הוא עד כמה דבקים ביעדים השאפתניים

פוטוכרום של השאנז אליזה, בסביבות 1890-1900

אליזה 2017: קמפיין בחירות סוער במיוחד

קמפיין הבחירות הצרפתי 2017 יילמד לבטח בפרוטרוט בבתי הספר למדעי המדינה. תסריטו הסוריאליסטי רצוף הפתעות, דרמות ושערוריות.

צילום: מירב גולן

שני נושאים בוערים

עמוס אריכא ברשימת דעה בשני נושאים בוערים

שנה למדינת ישראל, ה'תש"ט-1949, עיצוב: יוחנן סימון

הרהורים על שנת ה-69 לעצמאות

אם הייתה זהות ישראלית מכלילה אזי היה בית המשפט העליון מקבל את תביעת עותרים להכיר בלאומם הישראלי, אחת מוצאם האתני או הדתי, אולם אך ורק מדברי דחית תביעתם, ניתן ללמוד עד כמה ישראל רחוקה מלהיות מדינת לאום מכליל, כמו גם מדינה דמוקרטית ליברלית.

הלוגו של תנועת זהות

ימין ליברלי קפיטליסטי אורגני-דתי

לשאלת מיהו יהודי, שהיא שאלה תיאולוגית ופילוסופית ניתן להשיב תשובה דתית, שהיא כשלעצמה יכולה להיות תשובה אתנית בשל מוצא, שהרי יהודי הוא מי שנולד לאם יהודייה. התשובה החילונית למרבה האבסורד בשמטה את הבסיס הדתי, יכולה להישאר אך ורק עם הבסיס האתני.

תרשים הידע האנושי, מבנה ארגון הידע של האנציקלופדיה הגדולה

אבולוציית הידע והמידע האנושיים

התהליך האבולוציוני האנושי על הפלנטה מוביל ליצירת אחידות גוברת של התרבות האנושית. במקביל יש לשמר את בסיסי וליבות התרבויות הלוקליות במוסדות שימור הידע, המידע ומורשות התרבויות המקומיות. מדובר בארכיונים לאומיים, ספריות לאומיות, מוזיאונים לאומיים ואקדמיות לאומיות לשפות ו/או למדעים, שהם גופים של ידע שנוצר ונצבר

היה לי חבר שנה ללכתו של אריה אבנרי

בעוד ימים ספורים יצוין יום שנה למותו של אריה אבנרי. דברים רבים נאמרו בשבחו של הלוחם המובהק בשחיתות שלטונית ל מיד לאחר שנפטר

ילדה נושאת את אחיה במחנה עולים בבית ליד, 1950

גנזך המדינה וארכיונים אחרים

ארכיון המדינה הוא מאגר הידע והזיכרון ההיסטורי והאירגוני הרשמי של המדינה. יש לשדרגו בממלכתיות ובמקצועיות כדי להנגישו באופן תהליכי לציבור על-ידי דיגיטציה מודרגת של תכניו בסייבר

מיאו, נתניהו, מיאו: מוקדש בהערצה לדמוקריטוס

חוששני, ושוב אני אומר זאת על דעתי ולא על סמך ידיעתי, כי גם אני מאמין באמונה שלמה שיגאל סרנה היטה אוזן למקור שלו בתום-לב מקצועי (ויש דבר כזה!) שכנראה נבחן על-ידו כאמין כבר בעבר.

מנחם בגין (16 באוגוסט 1913, י"ג באב תרע"ג, ברסט ליטובסק – 9 במרץ 1992, ד' באדר ב' תשנ"ב, תל אביב)

בגין – על דרך החיוב ולא השלילה

תגובה של קובי דנה למאמרו של משה פוקסמן-שע"ל בעיתון "ישראל היום" על מנחם בגין

סמל ישראל

תשובה לשלמה אבינרי למאמרו

מאמרו של שלמה אבינרי, מהבולטים של מדעני המדינה בישראל, הינו ביטוי לטיח הקונצנזסואלי המצפה את הלאומיות והדמוקרטיה האנומלית בישראל, הגם היומרה להיותה מדינת לאום והדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.

דוכן עיתונים

מועצת העיתונות בישראל

גוף זה, שהוקם ב- 1963 אינו איגוד מקצועי של שכירים ולא התאגדות פרילנסרים ועצמאים. זה גוף שנוסד על ידי מו"לים, עיתונאים ואנשי ציבור כדי להגן על חופש העיתונות במדינת ישראל הדמוקרטית. צריך להדגיש שחופש העיתונות ומעמדה העצמאי כרשות מיידעת אינו מוגן בחוקה

בין אומץ לאומץ

מזה ימים אזרחי ישראל מתמקדים באשר נכתב בדו"ח מבקר המדינה, השופט המחוזי לשעבר מר שפירא בנוגע למבצע "צוק איתן". עוד בטרם הוצג הדו"ח כבר נחפזו אישי ציבור שונים, מחוץ לחוג המבוקרים, להשמיע דעתם על הצפוי להתפרסם.

הנצפים ביותר

.