אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פמיניזם


מאמרים בנושא פמיניזם

סאלי ג'יין פריסאנד SALLY JANE PRIESAND, נולדה ב27 ביוני 1946

הרבה סאלי פריסאנד וניפוצה - החלקי - של תקרת הזכוכית

סאלי פריסאנד מתגוררת כיום, באושן טאונשיפ, ניו ג'רזי, יחד עם שדואו, הבוסטון טרייר שלה. בכוונתה להקים כולל במחוז מונמאות, כדי שיהודים בוגרים יוכלו ללמוד יהדות. בין תחביביה - צילום וציור בצבעי מים. ב2002 היא פתחה תערוכת יחיד ראשונה בגלריה בקמן ב JIR- HUC, בניו יורק, לציון 30 שנה להסמכתה ומידי שנה היא מציגה בפסטיבל האמנות של מונמאות.

ולסקז

נצרות: הדבר הטוב ביותר שקרה לנשים

חלק מהפמיניסטיות סבורות שהנצרות, התנ"ך והכנסייה הם אנטי נשים ומדכאים נשים. מאמר זה מתבונן על העובדות המוכיחות כי הנצרות היא הדבר הטוב ביותר שקרה לנשים, ועל הדרך בה שינתה הנצרות את העולם.

זנות: מיסוד עכשיו!

זנות: מיסוד עכשיו!

חלק גדול מהעובדה שהזנות נקשרת כיום בעיקר בהברחות, אונס, הכאה וכליאה מקורו בכך שמדובר בענף לא מוסדר. ובכן, הגיעה השעה להסדירו. גבר בוגר ושפוי בנפשו רוצה לקיים מגע מיני עם אישה. הוא פוגש אישה המוכנה לקיים עימו מגע מיני תמורת תשלום. הוא משלם לה את הסכום שנקבה והשניים מקיימים את המגע המבוקש. עיסקה מסחרית רגילה?
הזרם המרכזי בפמיניזם הישראלי כיום רואה את הזנות כעיסוק בלתי-לגיטימי. לפי זרם זה, המקור לזנות אינו הצורך של גברים בקיום מגע מיני ובנכונות של נשים לספק את השירות הזה תמורת תשלום.

חדר משלה – על אמנות נשים ופמיניזם

חדר משלה – על אמנות נשים ופמיניזם

"אישה צריכה חדר משלה והכנסה קבועה כדי ליצור" המשפט שהיווה את הרעיון המרכזי במסה שכתבה וירג'יניה וולף ב1929 "חדר משלך" היה בעצם אבן היסוד לחשיבה האמנותית-פמיניסטית והוא רלוונטי לגמרי כחשיבה בסיסית לחופש אמנותי לנשים גם היום. חדר משלך - נכתב בעקבות הרצאות שנתנה הסופרת וירג'יניה וולף בפני קהל נשים (שהורשו אז להיכנס להרצאות עם אישור מיוחד, מעט טרם קבלת זכות הבחירה לנשים באנגליה) באוקספורד. אבני היסוד של החשיבה המגדרית באמנות ויצירה נשית מבוססים על אותו משפט של וירג'יניה וולף

אבי בניהו, תעשה דיאטה...

חשוב לי להקדים ולומר כי בדברי אני מתייחסת להיבט החזותי-ייצוגי-מגדרי ולהבדלים בדרישות בין המינים בלבד. ייצוגים ספציפיים נרשמו לצורך הדגמה. חו"ח אין בדברי התייחסות לסוגיות משקל לכשעצמן או לבעלי/ות משקל יתר בכלל.

לא בכדי, התסריטאית קאלי קורי שיצרה את הסרט הפמיניסטי "תלמה ולואיז" באמריקה הממונעת והמודרנית בשנת 1991, הפקידה בידי גיבורות הסרט רכב כסמל מרכזי המבטא את יציאתה של עקרת הבית המשועממת מביתה החוצה לחירות.

מלכות הכביש

לא בכדי, התסריטאית קאלי קורי שיצרה את הסרט הפמיניסטי "תלמה ולואיז" באמריקה הממונעת והמודרנית בשנת 1991, הפקידה בידי גיבורות הסרט רכב כסמל מרכזי המבטא את יציאתה של עקרת הבית המשועממת מביתה החוצה לחירות.

תסקיר לביטול הרשעתו של חיים רמון

אז אחרי שבית המשפט הכריע כהלכה בשאלה משפטית פשוטה (האם דחיפת לשון לפיה של אישה שלא הסכימה לכך היא מעשה מגונה) – האם הגיע שלב הזיגזוג, רפיון הידיים, הכניעה ללחצים הציבוריים של החוגים המשפיעים – ובהם שר המשפטים החדש?

זינה הנסיכה הלוחמת - ממלכת יופי לנסיכה לוחמת: חלק ב

לחלק הראשון של המאמר: וונדר וומן

פרק שלישי: זינה, הנסיכה הלוחמת ההיסטוריה

לוסי לולס בתפקיד זינה הנסיכה הלוחמת

לא, זה לא: רשמים מהפגנה נגד אלימות כלפי נשים

בדרך כלל המפגש עם ארועים מרובי משתתפים הוא משהוא שאני משתדלת להמנע ממנו ככל האפשר. כבר בראשית המאה שעברה כתב גוסטב לה בון בספרו "הפסיכולוגיה של ההמון" על הסכנה שבהטמעת אישיותו של היחיד בדעת ההמון. אבל לפעמים יש בהתאספות מטרה מספיק חשובה המאפשרת לממש את הזכות הדמוקרטית להתאגד, להביע דעה ולפעול לשינוי המציאות עד שגם אני מבינה שאי אפשר להשאר בבית ולשתוק.האלימות המינית, הפיזית, הכלכלית והמילולית שנשים חוות במדינה הזאת היא מטרה שכזאת. במיוחד בימים בהם אנס סדרתי כ-בני סלע מסתובב חופשי, וכאשר העובדות מספרות על כל אישה שלישית המותקפת מינית.

וונדר וומן

ממלכת יופי לנסיכה לוחמת: חלק א - וונדר וומן

וונדר וומן החלה את הקריירה שלה כגיבורת קומיקס אשר נולדה ב- 1942 ע"י פסיכולוג שנויי במחלוקת בשם וילהאם מולטון מרסטון, אשר טען שהמציא את דמותה כחלק מן המאמץ המלחמתי, כתעמולה פסיכולוגית, בשביל יצירת אישה חדשה אשר צריכה לשלוט בעולם. אך מתברר כי דמותה והסיפור כולו היו מוצגים כאובססיבים ל-סאדו מזוכיזם (כשם שיוצרה היה) כאשר בכל פרק הייתה התעסקות עם קשירת וונדר וומן בשרשראות. הקומיקס הואשם בהסתה לחוסר מוסריות ובתגובה ענה היוצר כי זהו הקסם הסודי של הנשים: נשים נהנות להיות כנועות וקשורות. דמותה של וונדר וומן נבנתה ע"פ הסיפור המיתולוגי על בנות האמזון.

האם צהל מחנך לשנאת נשים?

קוראי וקוראות מדור דעות מעריב נתקלו ביום ג' ה- 5.12.06, במניפסט גזעני, הכולל הסתה קשה נגד נשים, פרי עטו ד"ר גבי אביטל. אני תמהה כיצד מרשה לעצמו עיתון יומי רחב תפוצה לזרות עמדות קיצוניות ומסיתות נגד נשים באמצעות העלאת כותבים, שדבריהם חורגים בהרבה מגבולות הטעם הטוב, מסף העריכה הסביר, ובאמתלה של "חופש ביטוי". אפשר גם לתהות כיצד מי שמציג עמדות כמו אלו של ד"ר אביטל, מורשה לשמש כמרצה באקדמיה לטיס של חיל האוויר. זה האיש שמחנך את ילדינו, חיילינו הצעירים?

זילות המתקפה על חוק הטרדה מינית

הקמפיין התקשורתי לטובת חיים רמון מסתייע בטענת "זילות" השימוש בחוק נגד הטרדה מינית. מייצגי טענה זו חרדים, לכאורה, לכבודו ולמעמדו של החוק ולטובת הנשים. הם טוענים שאם ייעשה בחוק שימוש מוגזם יבוא הקץ על סיכוייהן של נשים, הנמצאות בכפיפות למעסיק, מפקד, ממונה, ליהנות מהגנת החוק, כאשר "באמת" יזדקקו לו. המבקרים, גברים ונשים, מדגישים עד כמה "החוק חשוב ועד כמה, לטובת הנשים, יש לשמור עליו מפני זילות". יש המתייצבים לצד חשודים "מפורסמים" בהטרדה מינית, וטוענים שלטובת מעמד החוק יש למתן את חריפותו.

פופ, קניבליזם ופמיניזם?

אני מאשימה את הרדיקליסטיות הפמיניסטיות, הקוראות להפרדת המינים, ביצירת רגרסיה אצל שני המינים. מברכת את המתונות הרואות האינטראקציה בין המינים פרקטיקה מתרימה לשני המינים.

ללמוד פמיניזם: מקראה, מאמרים ומסמכי יסוד במחשבה פמיניסטית

ללמוד פמיניזם: מקראה, מאמרים ומסמכי יסוד במחשבה פמיניסטית

אוי המלה הזאת, פמיניזם, לא נמאס לכם ממנה? אז זהו, שלא. נכון שנשים רדיקליות מסוימות הביאו לרוויה את יכולת ההקשבה למה שהן אומרות. אך המושג, המשמעות שלו, חי ותוסס. ממשיך להיחקר באוניברסיטאות וממשיך להיות נושא מרכזי בחברה.

גברים מבינים רק כח

בחודשים האחרונים נורה מטאור בשמי הארץ, מטאור עם שפם ומבטא מזרחי. דקות מאז תפס מר פרץ את המקום הראשון במפלגת העבודה הקורס תהפך המושג "חברתי" לבון טון. כולנו חברתיים! זעקו הכותרות ושום צעד פומבי לא נעשה מבלי לדבר בנושאי רווחה, צדקה ועזרה לזולת.

חוזרות לעבודה

בעת שחברות הכנסת של העבודה נראות על פניו כמי שאולי אין לתלות בהן ציפיות, שכן כנראה שרובן לא ממש תעבודנה עבורנו, אנחנו - הלוחמות הותיקות על זכויות נשים – מפשילות שרוולים וחוזרות לעבודה. איתן ובלעדיהן, והיכן שצריך – גם במקומן. בקרב הורדת הידיים הפוליטי-לוביסטי-חקיקתי, יש אולי ללובי הגברי-שוביניסטי יותר שרירים, אבל לנו יש את מה שלהם לא יהיה: יכולת לחשיבה וביצוע מקבילים, ראייה אסטרטגית מחודדת וסיבולת אינסופית

נשים בשירות הטרור

השימוש שאל קעידה, ונציגו הלא רשמי במספוטמיה –מוסאב אל זרקוו'י (musab al zarqawi), עושה בנשים לג'יהד העולמי ככלל ובמלחמה בכוחות האמריקאים המוצבים בעיראק בפרט אינו מפתיע. על פי האנליסטית האמריקאית, מיה בלום, מאז 1985, 34 אחוזים מכלל פיגועי ההתאבדות של הטרור האיסלמי בסרי לנקה, צ'צ'ניה, ישראל, לבנון, מצרים, מרוקו ועיראק בוצעו על ידי נשים.

עיתונאות נשית באיראן

זנאן עוסק בסוגיות פמיניסטיות איראניות ובינלאומיות. ניתן למצוא בו מאמרים הדנים במעמד האישה באיראן הפרה והפוסט מהפכנית ובהפליית נשים בעולם המוסלמי. המגזין מפרסם כתבות בנושא אלימות נגד נשים, אימהות חד הוריות, הפלות חוקיות, איידס, ונערות שברחו מביתן. תשומת לב רבה ניתנה לאישה האיראנית זוכת פרס נובל לשלום – שירין אבאדי

קריאת הספר מניפסט החלאה מעלה מיד כמה מני שאלות. חלקן מתחילות במלה האם ואחרות במלה מה. סולאנס הייתה מקורבת תקופת מה לחוג של אנדי וורהול והתפרסמה ב1968 בעיקר כזו שירתה ב-אנדי וורהול בסטודיו שלו בעודו מדבר בטלפון

מניפסט החלאה / ואלרי סולאנס

קריאת הספר מניפסט החלאה מעלה מיד כמה מני שאלות. חלקן מתחילות במלה האם ואחרות במלה מה. סולאנס הייתה מקורבת תקופת מה לחוג של אנדי וורהול והתפרסמה ב1968 בעיקר כזו שירתה ב-אנדי וורהול בסטודיו שלו בעודו מדבר בטלפון

הגבר החדש - ההורה החדש?

יש שביל זהב בין האשה המודרת לגבר המודר. אם מישהי או מישהו מכם/ן מזהה את עצמו/ה בסיפורים הללו, או את בן/בת זוגו, דעו: זה לא האידיאל. צאו מזה. להשאר עם הילד/ה בבית שנים, ע"ח המימוש העצמי, זה משהו שלא הייתם מאחלים לחבר/ה הכי טוב/ה שלכם, נכון? אז למה לאפשר את זה לבן או בת זוגכם? כי זה נוח? מי זה הגבר החדש?

פורנוגרפיה ודמוקרטיה: קונפליקט, מתחים והדדיות

פורנוגרפיה ודמוקרטיה: קונפליקט, מתחים והדדיות

פורנוגרפיה ודמוקרטיה נראים, לכאורה, נושאים שאינם קשורים זה בזה. בעוד שהאחד מעורר גיחוך במקרה הטוב ותגובות פחות נעימות במקרה הרע, הרי שעל חשיבותו של הנושא השני ועל תרומתו להתפתחות החברה האנושית כמעט ואין עוררין בעולם המערבי. אך האומנם אין ביניהם קשר?

פמיניזם על פי אמה גולדמן

חלק גדול מספרה "אנרכיה וחיבורים אחרים" ("anarchism and other essays") (1910) מקדישה אמה גולדמן לסוגיית שחרור האישה. נקודת המוצא שלה היא שההבדלים הפונדמנטליים בין קבוצות אוכלוסיה שונות, בכללן גברים ונשים, סופם שיתמזגו לאחד שלם המאגד בתוכו ניגודים. מכאן ניגשת גולדמן לטפל בסוגיית שחרור האישה. מאמר זה יספק סקירה קצרה של עיקרי משנתה הפמיניסטית של גולדמן וחזונה שהשפיע וממשיך להשפיע על מאבקן של נשים לצדק ושוויון לאורך המאות ה 20 וה 21.

ההטרדה המינית הראשונה שלי

את המטריד המיני הראשון שלי לא אשכח לעולם. מפעם לפעם הוא פורץ לתודעתי-מעלת- האבק ומזכיר נשכחות. הייתי צעירה ובוטחת, הוא היה, כמובן, הבוס. המשרד היה קטנטן, שניים על שניים כזה, סניף צפוני של חברה ארצית גדולה.

הנצפים ביותר

.