אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

היסטוריה


מדור היסטוריה

פינת ההנצחה. צילום: הרצל חקק

70 שנה לחללי שיירת יחיעם

שיירת יחיעם הייתה שיירת אספקה של חטיבת כרמלי שיצאה בט"ז באדר תש"ח מנהרייה לקיבוץ יחיעם. השיירה נקלעה למארב והותקפה על ידי כנופיות וכפריים ערבים בסמוך לקיבוץ כבְּרי. בהתקפה על השיירה נהרגו 46 לוחמים.

משֶׁה שָרֵת (שֶרְתוֹק) (15 באוקטובר 1894 – 7 ביולי 1965)

משה שרת: בכיר מדינאי ישראל

לאחר רצח חיים ארלוזורוב בשנת 1933, מונה משה שרת לראש המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית, ששימשה בפועל כמשרד החוץ של המדינה שבדרך. לאחר הקמת המדינה כיהן ברצף כשר חוץ עד פרישתו ב-19.6.1956.

עפולה בראשית ימי המדינה

עפולה – גלגוליה של עיר

בטבורה של העיר עפולה מצוי תל עתיק, המספר את תולדותיו של הישוב באמצעות ממצאים ארכאולוגיים. על-פי רשות העתיקות, במקום התקיים ישוב מהתקופה הכלקוליתית ועד לתקופה הממלוכית.

א.ד. גורדון

אהרון דוד גורדון: בין האישיות לפילוסוף (חלק ב)

חלק שני של המאמר העוסק באהרון דוד גורדון - בין האישיות לפילוסוף

א.ד. גורדון

אהרון דוד גורדון: בין האישיות לפילוסוף (חלק א)

חלק ראשון של המאמר העוסק באהרון דוד גורדון - בין האישיות לפילוסוף

לוחמי גרילה של החזית העממית לשחרור פלסטין, 1969.

יסודותיה הבסיסיים של לוחמת הגרילה: מאו זה דונג, אש"ף והחיזבאללה

לא אחת אנו שומעים בכלי התקשורת האלקטרונים וקוראים בעיתונות הכתובה על לוחמת הגרילה שמנהלת הרשות הפלשטינאית נגד כוחות צה"ל ביש"ע. לפיכך, מן הראוי שנבין את פשרו של המושג "לוחמת גרילה"

מדינת הרווחה חלק ד' – איכות הסביבה

מאמרי הרביעי בנושא מדינת הרווחה ידון בקשר בין מדינת הרווחה, איכות הסביבה ואיכות חיים, בהסתמך על הוכחות אמפיריות ממדדים חדשים, אשר לא הזכרתי עד כה

וול סטריט, 1867. משמאל - בניין הבורסה

הגברת באדום של וול סטריט

במקביל למלחמת האזרחים בארצות הברית צמחה הבורסה לניירות ערך בוול סטריט ובשנת 1860 היא הייתה השוק הפיננסי השני בגודלו בעולם. באותה תקופה הבורסה התנהלה בניו-יורק באופן עצמאי ללא חקיקה מכוונת וללא פיקוח פדרלי או מקומי. הסביבה בה פעל שוק ההון הצעיר הייתה סביבה קפיטליסטית טהורה חסרת מעצורים ומושחתת

דייוויד יוּם (7 במאי 1711 - 25 באוגוסט 1776)

מדינת הרווחה-חלק ג'

חלק שלישי של המאמר על מדינת הרווחה

מדינת הרווחה חלק ב'

חלק שני למאמר העוסק במדינת הרווחה

טיטוס ליויוס 59-17 לפסה"נ.

טיטוס ליויוס :תעודה או דמיון

טיטוס ליויוס (Titus Livius) 59 לפסה"נ -17 לסה"נ. נולד בפטווים (פדואה) שבצפון איטליה. אין אנו יודעים פרטים על חייו, אולם כפי שאפשר לנחש על יסוד כתביו, היה ממוצא אצילים רומאיים

רונלד וילסון רייגן (6 בפברואר 1911–5 ביוני 2004) היה הנשיא ה-40 של ארצות הברית (1981–1989).

השפעת המדיניות הניאו-ליברלית של ממשל רייגן על השחורים בארה"ב

השפעת המדיניות הניאו-ליברלית של ממשל רייגן על השחורים בארצות הברית וגזירת ההשפעות של מדיניות כזו על מעמד הערבים בישראל

ראמה (מימין) יָשוּב על כתפי הַנוּמָן, נלחם במלך-השדים רבאנה, סצנה מתוך הרמאיאנה.

מיתולוגיה הודית: אלת הכפר וריבוי במסגרת היחיד

הפנתאון ההינדי מתיר מקום נרחב להתגלמויות מצומצמות יותר של האלוהות. אלו מופיעות בצורת רוחות קדושות בכתבי הקודש העיקריים ובטקסטים שונים של המיתולוגיה ההינדית. הן בדרך כלל מזוהות עם אלים גדולים יותר.

היפאטיה, איור משנת 1908

הכוכב המזהיר של אלכסנדריה

מהלך הדברים המתואר כאן התרחש, פחות או יותר כך, בתחילת המאה החמישית לספירת הנוצרים: מדענית מפורסמת, יפיפייה אקסטרוגנדית המקורבת לאישים בצמרת, נרצחת בדמי ימיה; מאבקי כוח ותככים בשלטון; כוהן דת המסית את מאמיניו הקנאים למלחמת אמונה; ואפילו סאטירה פוליטית המעוררת את רוגזן של הרשויות

הנומן, אל הקוף

הנומן – אל הקוף בהינדואיזם

הנומן, אל הקוף, הוא בנם של אל הרוחות ואיו ושל האלה אנאג'ה שנישאה לקוף בשם קסארי. הנומן זכה לתהילה על עזרתו לראמה כפי שמסופר באפיקה של ה Ramayana* .

העיר יריחו מוקפת מבוך של שבע חומות, איור מתוך תנ"ך פרחי, נוצר במאה ה 14 בפרובנס על ידי אלישע בן אברהם קרשקש

מדוע מבוכים?

למרות הנדירות של בנייה בצורת dungeons (להל"ן מרתף) הן כיום והן בתקופות מוקדמות יותר, אנו מוצאים מרתפים רבים בעולם הפנטסטי. אין ספק שמרתף בנוי טוב מגרה את הדמיון בצורה הטובה ביותר ומתבל את הביטוי "מה מסתתר מעבר לפינה או מעבר לדלת" במנות גדושות של אפלוליות, פחד ומסתורין.

פסל בודהה מאזור גנדהרה בפקיסטן, המאה ה-1 לספירה

בודהיזם כדרך חיים

יש משמעויות רבות אך החשובה מבניהן היא המשמעות של האמת – בודהיסט ילך בדרכי האמת, כלומר יחיה חיים טובים ונכונים. חיים טובים ונכונים הם חיים במסגרת חברתית רוחנית שמעודדת אושר ושגשוג

פגיון מתקופת הברונזה המוקדמת

Back to the Bronze Age?

The world is currently going through radical changes, from attacks by religious fanatics, proliferation of nuclear arms to extreme regimes like North Korea and Iran, to a massive immigration from poor countries to the wealthy West, whose own populace is ageing, thus beginning a process of cultural change in the West.

בית המקדש השני, איור מהמאה ה-19

שיחות הראב"ע עם הצדוקים

הצדוקים הם כת דתית בימי בית שני שהודתה רק בכתוב בתורה והכחישה דברי חכמים והלכותיהם. לפי גרסה אחת, אבות הצדוקים היו צדוק ובייתוס, תלמידיו של אנטיגנוס איש סוכו. לפי גרסה אחרת, כת הצדוקים הוקמה על ידי בניו של צדוק בן אחיטוב הכהן, שהיו כוהנים גדולים עד לימי החשמונאים.

אניית צבא ארצות הברית אריזונה בוערת בפרל הארבור. המתקפה על פרל הארבור סימנה את תחילת המערכה באסיה ובאוקיינוס השקט

מלחמת העולם השניה: המלחמה באוקיאנוס השקט

ביום ראשון ה- 7.12.1941 תקפו מטוסי הצי היפני את נמל הצי האמריקאי בפרל הרבור בהוואי. התקפה זו הייתה יריית הפתיחה למאבק הסופי בין שתי המעצמות שניסו לשלוט באזור האוקיאנוס השקט קרוב ל- 50 שנה.

ריצ'רד מילהאוז ניקסון (9 בינואר 1913 - 22 באפריל 1994)

התפתחות ממשל ניקסון

ניקסון שאף ליצור סדר עולמי חדש המתבסס על יציבות ביחסי שתי מעצמות העל. יהיה זה פשטני לתפוס את מאזן הכוחות כמשחק סכום אפס, כפי שקנדי וג'וסון תפסו אותו. כישלונות בתחום אחד יכולות להביא להצלחות בתחום אחר – הקיפאון בויטנאם עלול להוביל להתקרבות לסין למשל. חלוקת העוצמה הכוללת במערכת היא החשובה כחלק מהגישה ההוליסטית של ניקסון וקיסנג'ר.

יוהאן גוטפריד הֶרְדֶר (25 באוגוסט 1744 – 18 בדצמבר 1803)

לאומיות: גישות שונות והמשורר הרדר

את תהליך ההתגבשות הלאומית ניתן לבחון על פי שתי גישות: הגישה האינסטרומנטלית והגישה הפרימדוריאלית. מאמר זה יסקור את שתי הגישות וינסה לבחון איזו מהן מסבירה באופן הולם יותר את הלאומיות ואת היווצרותה.

צ'מברליין בחזרתו ממינכן ב-30 בספטמבר 1938 אוחז את פיסת הנייר שבה התחייבות של בריטניה וגרמניה שלא לצאת למלחמה זו כנגד רעותה

ועידת מינכן – ספטמבר 1938

ועידת מינכן מהווה את שיאה של מדיניות הפיוס. תוצאות הועידה מלמדות על אמונה נאיבית בריטית וצרפתית כי ניתן לרצות את היטלר ותאבונו של האחרון מוגבל.

הוצאה להורג ציבורית בגיליוטינה, Lons-le-Saunier, צרפת 1897.

מספר מילים על נשיקה צרפתית

מבין כל מכשירי-המוות הידועים לאדם, ובכללותם עמוד התליה והכיסא החשמלי, חוששני שאין אחד מאיים וזורע אימה כמו ה-גיליוטינה. מכשיר זה הוא אולי היעיל והמהיר ביותר להחזיר את נשמתו של האדם אל הבורא. בהנפת יד נוחת הלהב המצודד מלמעלה במהירות עצומה וזה נגמר, ראשך מונח בסל גדול, אולי עם עוד ראשים כמוך כתפוחים בסלסלה.

תועבה

תועבה, מילה קשה! מילה שצריכים לחשוב עליה הרבה לפני שמשתמשים בה. מילה שצריך להבין את מהותה ולהיזהר, להיזהר מאוד מתי ואיך ועל מה או כנגד מה אומרים אותה.

ג'ון דיר (1804-1886)

ג'ון דיר: טרקטורים ושוויון

בשנת 1837 נפח בשם ג'ון דיר, שהתגורר אף הוא באילינוי, ייצר ומכר מחרשות מתכת. בשנת 1868 הוא ייסד חברה שעסקה במיכון חקלאי ונקראה על שמו. שתי היוזמות המקומיות הפכו לסיפורי הצלחה העומדים במבחן הזמן קרוב ל – 150 שנים ולשתי חברות ענק

פרנסיסקו פיזארו (1475-1541)

אינקה : ארכיטקטורה וריטואל

לא הרבה ידוע על תרבות האינקה, היות שזו התבססה על העברת המורשת מפה לאוזן באמצעות אנשים שכל תפקידם היה לשמר את הזיכרון הקולקטיבי ("שומרי הזכרונות"). מרבית הידע הקיים ברשותנו כיום ניזון מהיסטוריונים ספרדים, שלא תמיד התאפיינו באובייקטיביות בה אמור לנקוט חוקר מקצועי.

פיגוע התאבדות של חזבאללה באמצעות משאית תופת בבסיס חיל הנחתים האמריקני בביירות ב-23 באוקטובר 1983

חיזבאללה - בין גרילה לטרור

התמריץ להקמת החיזבאללה היה הפלישה הישראלית ללבנון ב- 1982. הוא הוקם בעידודה של איראן, אשר שכנעה בראשית שנות השמונים איש דת שיעי ידוע בלבנון, סיד מחמד חסין פדאללה, לעמוד בראש ההתארגנות החדשה. במהלך כל שנות קיומו קיבל הארגון סיוע חומרי, ארגוני ודתי-אידיאולוגי מאיראן. סוריה, בעלת הבית בלבנון, מאשרת ומאפשרת את פעילותו של הארגון השיעי.

מפת אמריקה

הגמוניה אמריקאית?

השאלה המרכזית שתעסיק את הקורא היא האם ארה"ב, שנהינת כיום ממעמד של מעצמת על יחידה, תמשיך לעמוד בראש עולם חד קוטבי או שהמערכת תעבור טרנספורמציה לעבר רב קוטביות וארה"ב תאבד את מעמד הבכורה בה

ניקיטה סרגייביץ' חרושצ'וב  15 באפריל 1894 - 11 בספטמבר 1971)

מדיניות החוץ של חרושצ'וב מול גורבצ'וב

מדיניות החוץ של חרושצ'וב הייתה דואלית. מצד אחד היא הכילה מאפיינים של מתינות – רעיון הדו קיום בשלום – ומצד שני עקרונות של הליכה על הסף – משבר ברלין ומשבר הטילים בקובה. להלן מדיניות החוץ הרוסית בתקופת חרושצ'וב על פי חלוקה לקטגוריות.

הנצפים ביותר

.