אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מחקר חדש קובע כי מיגרנה מגבירה את הסיכון לרעלת הריון


נאוה עינבר's picture
תאריך פרסום קודם: 
21/05/2008
מחבר: 
נאוה עינבר

מחקר חדש קובע כי מיגרנה מגבירה את הסיכון לרעלת הריון

מחקר חדש, שנערך במכון לרפואה קדם הריונית בלימה שבפרו, בשיתוף בית החולים דוס לוס מאיו אף הוא בלימה שבפרו, קבע כי נשים הסובלות מכאבי ראש ומיגרנה נמצאות בסיכון גבוה לחלות ברעלת הריון. מיגרנה, הינה תופעה שכיחה של כאב ראש חמור הנגרם לרוב כתוצאה משינויים בזרימת הדם במוח הגורמים להתרחבות או לכיווץ של עורקים בבסיס הגולגולת. ארגון הבריאות העולמי הגדיר את המיגרנה כמצב תחלואה כרוני הפוגע בכ - 18% מהנשים ובכ - 6% מהגברים ברחבי העולם. המחקר בחן את הקשר שבין הופעת מיגרנה בנשים לבין הריון בסיכון וקבע כי קיים קשר הדוק ביניהם.

במחקר השתתפו 676 נשים בהריון, אשר ילדו בין השנים 2004 ל - 2005, בשני בתי חולים בפרו, שבדרום אמריקה, מתוכן 339 נשים אשר חלו ברעלת הריון ו- 337 נשים עם הריון תקין, אשר שימשו כקבוצת ביקורת. במהלך ראיונות אישיים שניהלו החוקרים עם הנשים הן נשאלו האם סבלו בעבר, לפני ההיריון ובמהלכו, מכאבי ראש ובמידה ותשובתן הייתה חיובית הן נשאלו שאלות נוספות, אשר אפשרו למיין את סוגי כאבי הראש ולהגדיר אלו מהם נחשבים כמיגרנה, על פי הקריטריונים של הארגון הבינלאומי לכאבי ראש (International Headache Society). מניתוח תוצאות הנתונים שנאספו התקבלה תמונת מצב דרמטית עבור הנשים הסובלות מהופעת מיגרנה. במחקר נמצא כי 25.4% מהנשים שחלו ברעלת הריון סבלו בעבר ממיגרנה, לעומת 8.9% מהנשים שחוו הריון תקין וסבלו מהתופעה. עוד נמצא כי הסיכון לחלות ברעלת הריון בקרב נשים שסבלו ממיגרנה היה גבוה פי 3.7, לעומת נשים שלא סבלו מהתופעה. בנוסף, בקרב הנשים אשר סבלו ממיגרנה טרם כניסתן להריון, הסיכון לחלות ברעלת הריון, היה גבוה פי 3.5 לעומת הנשים שלא סבלו ממיגרנה ובנשים שסבלו ממיגרנה לראשונה בהריון נמצאה עליה בסיכון של פי 4.
ד"ר חמוטל מאירי, מנכ"ל חברת דיאגנוסטיק טכנולוג'יס, המתמחה בפיתוח שיטות לגילוי מוקדם של רעלת הריון, הסבירה כי: "מיגרנה היא מחלה של כלי הדם במוח וברעלת הריון, ללא ספק, יש בעיה של פגיעה בכלי דם. מבחינה זו מיגרנה עשויה להצביע על גורם סיכון והטיפול בה יכול להביא למעין טיפול מניעתי. מחקר זה מצטרף למחקרים נוספים אשר חשפו קשר בין הופעת מיגרנה בנשים להתפתחותה של רעלת הריון. הגורם לכך אינו ברור, אך הסיבה עשויה להיות כתוצאה משינויים הורמונאליים במהלך ההריון וכתוצאה מיתר לחץ דם. בשתי התופעות הללו, הן במיגרנה והן ברעלת הריון, קיימת עליה בסיכון להתפתחותן של מחלות לב וכלי דם כמו גם לעלייה במדדים דלקתיים. עם זאת, חשוב להדגיש כי רעלת הריון היא מחלה שיש לה גורמים רבים, וגם נשים אשר לא סובלות ממיגרנה עלולות לפתח את המחלה. הדרך הטובה ביותר למניעה וריפוי של רעלת הריון היא באמצעות הגילוי המוקדם. ככל שרעלת הריון מתגלה בשלב מוקדם יותר, כך עולים סיכויי המניעה הריפוי והטיפול, באמצעות השגחה רפואית קרובה, מודעות של כל המערכת הסובבת, ושימוש בתוספי מזון או טיפול תרופתי מונע במידה שהרופא מוצא לנחוץ. אחת הדרכים החדשניות לגילוי מוקדם של רעלת הריון פותחה לאחרונה על ידי צוות המדענים של החברה ובאמצעות בדיקת דם פשוטה ניתן לעקוב אחר מצב ההריון ולהתאים לו טיפול וליווי רפואי הולם".

המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת המדעי ליתר לחץ דם היוצא בארצות הברית (American Journal of Hypertension) ומצטרף לשורה של מחקרים רבים שהתפרסמו לאחרונה בתחום, העוסקים בגורמי הסיכון המובילים לרעלת הריון.

ובתוך כך נודע, כי לאחרונה נערך בישראל המחקר הגדול ביותר בתחום רעלת הריון, בניהולו של פרופ' רון גונן מנהל אגף היולדות וחדרי לידה במרכז הרפואי בני ציון וראש החוג לרפואת נשים בפקולטה לרפואה בטכניון, בו השתתפו 1,226 נשים הרות, שטופלו ב – 35 מרפאות ברחבי הארץ. מהנשים נלקחו דגימות דם בשלושה מועדים במהלך ההיריון ונבדקה רמת החלבון PP13. מתוצאות המחקר עולה כי כבר בשבועות 6-10 של ההיריון ניתן לגלות כ – 80% - 85% מהנשים שנמצאות בסיכון גבוה לפתח רעלת הריון, שתתרחש חמישה ושישה חודשים יותר מאוחר. תוצאות הבדיקה נותנות כלי בידי הרופאים לצמצם באופן משמעותי את התפרצות המחלה ואף במקרים מסוימים למנוע אותה לגמרי.

חברת דיאגנוסטיק טכנולוג'יס הישראלית הצליחה לבודד חלבון ייחודי לשליה, המכונה PP13, המצוי בנשים בהריון ואשר מגיע אל דם האם. באמצעות בדיקת דם פשוטה ניתן לקבוע את רמת החלבון בדם הנשים כבר בשבועות 8-13 להריון (בשליש הראשון), כאשר רמה נמוכה מהנורמאלי של החלבון מצביעה על סכנה להתפתחות רעלת הריון. שקלול תוצאות הבדיקה עם שבוע ההריון, BMI, גיל האם ועישון מאפשר לזהות את הנשים בסיכון. הזיהוי המקודם מאפשר לרופא המטפל , להציע לנשים בסיכון השגחה רפואית הדוקה יותר ולבחון את השימוש בטיפולים שונים על מנת למנוע סיבוכים וסיכונים הנובעים מהריון בסיכון. ניתן לבצע את הבדיקה כחלק מבדיקות השגרה שהרופא ממליץ עליהן בתחילת ההריון, במסגרת הערכת המצב הראשונית, או לבצעה כבדיקה נלווית לבדיקות הביוכימיות לתסמונת דאון בשליש הראשון להריון. מספיקה דגימת דם קטנה נוספת, שתשמש לצורך בדיקת רמת החלבון PP13 בדם האם. הבדיקה מתבצעת בימים אלו במעבדות חברת זר, הפרושות ברחבי הארץ במחיר של 295 שקלים. פרטים על הבדיקה, ניתן למצוא באתר החברה הנמצא בכתובת: pregenesys.com או בטלפון 9937722 - 04.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת נאוה עינבר

.