אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

גילוי מוקדם לאוטיזם לפני גיל שנתיים


תאריך פרסום קודם: 
01/11/2007
מחבר: 
תקשורות

בעקבות הודעת איגוד הרופאים האמריקאי הקורא להורים להגיע עם ילדם לבדיקה של גילוי מוקדם לאוטיזם לפני גיל שנתיים -
אומרים במרכז מפנה כי בישראל רק 10% מכלל הפניות לאבחון מוקדם - דרך מוסדות הבריאות

איגוד הרופאים האמריקאי פרסם השבוע קריאה להורים שתינוקותיהם פיתחו סימנים מוקדמים העלולים להצביע על התפתחות של בעיה על הספקטרום האוטיזם - להגיע לבדיקה ראשונה לאבחון מוקדם לאוטיזם כבר בגיל 18 חודשים ובדיקה שנייה בגיל שנתיים.

בארץ קיימת שיטה לאבחון וטיפול לגיל הרך במרכז מפנה וניתן לאבחן את הבעיה כבר בגיל שישה חודשים. מרכז מפנה עורך כנסי הסברה לרופאי משפחה ואחיות טיפת חלב בכדי להגביר המודעות לחשיבות האבחון המוקדם כבר בשנת החיים הראשונה של התינוק, אך למרות זאת,חשש הרופאים והאחיות בישראל ליצור בהלה בקרב הורים צעירים, גורם לאי הפניית תינוקות הסובלים מבעיות קשר, העלול להתפתח לאוטיזם, אל מרפאות האבחון בבי"ח ע"ש סורסקי באיכילוב. רוב הפונים,כ- 90% מגיעים דרך המלצת חברים או ממידע דרך העיתונות, 10% בלבד מופנים דרך קופות החולים, רופאי המשפחה ומרפאות טיפת חלב.

"זהירות הרופאים ברורה, הרופאים נמנעים מליצור בהלה מיותרת כביכול, בהנחה שכל ילד מתפתח באופן אינדיווידואלי ובקצב משלו, ובאמת ברוב המקרים האבחון שולל את החשש, אך במקרים בהם התינוק נמצא במצוקת קשר ונכנס אט אט לבועה ומקובע בסוג התנהגות מסוימת, יכול המצב להיגרר למצב של אוטיזם, שקשה יהיה לפתור אותו בגיל בוגר יותר. ההורים סומכים על הרופאים והאחיות במתן תשובות בקשר לתינוק הנולד, ולעיתים, למרות התחושה שלהם כי משהו אינו כשורה, יעדיפו להתעלם ולהקשיב למילים המרגיעות של הסובבים אותם. זו התנהגות אנושית ומובנת, אך אנו רוצים להעיר את ההורים האלו ואת המשפחה והחברים הסובבים אותם ולהשריש מצב בו הסביבה ערנית יותר, כך גם נגיע למצב בו תינוקות יטופלו לפתרון הבעיות" אומרת חנה אלונים-מנהלת מרכז מפנה, מרכז לטיפול בתינוקות שאובחנו כלוקים בבעיות קשר ואוטיזם.

עוד אומרת אלונים, כי בהרבה מהמקרים יכולים הגורמים הנפגשים עם התינוק בשנת חייו הראשונה לזהות סימנים מקדימים, העלולים להתהוות לתסמונת בספקטרום האוטיזם.

תינוקות שזוהו אצלם סימנים מדאיגים, אובחנו במרכז ע"ש סורסקי (איכילוב) וטופלו במרכז מפנה בשנת חייהם הראשונה, גדלו להיות ילדים בעלי התפתחות תקינה. על פי נתוני מפנה 74% מהם שולבו במוסדות החינוך הרגילים והתפתחו התפתחות תקינה לאחר הטיפול במפנה.

"מטרת הכנסים שאנו עורכים נועדו להחדיר את המודעות לערנות לסימנים המקדימים של בעיות קשר העלולים להתפתח לאוטיזם, על ידי אותם גורמים הנפגשים עם התינוק בשנת חייו הראשונה כמו אחות טיפת חלב, רופא משפחה, עובדים סוציאליים וכד'. האבחון המוקדם הינו קריטי לטיפול בגישת מפנה, הפועלת על שינוי התפיסה המוחית וההתנהגותית אצל התינוק, כאשר מוחו עדיין גמיש לשינויים. הטיפול במרכז מפנה, הוא של כלל המשפחה הגרעינית,במהלך 3 שבועות אינטנסיביים רצופים.זו שיטה בלעדית בארץ המובילה לתוצאות נהדרות. כל תינוק שאנו מצליחים להביא לכאן לטיפול, הינו ברכה גדולה לו ולמשפחתו" מוסיפה אלונים.

המונח PDD שפירושו הפרעה התפתחותית מקפת, מתייחס לסל רחב של ספקטרום האוטיזם.

בשנות השמונים המאוחרות חל גידול סטטיסטי מובהק באוכלוסיית הילדים אשר אובחנה בתסמונת מסוג PDD . בשנת 1990 הראו הנתונים הבינלאומיים כי 2 מתוך 10,000 לוקים בתסמונת, ואילו בשנת 2003 מראים נתוני משרד הבריאות האמריקני על 1 מתוך 300 ילדים לוקים בתסמונת!

במפנה מבקשים מההורים להיות ערניים ולא לחשוש מבקשה להפניה למומחים מבלי לחכות.

חנה אלונים-מנהלת מרכז מפנה, מונה סימנים מוקדמים שיש לשים לב אליהם במידה ומופיעים באופן עקבי החל מגיל 6 חודשים:

1. פאסיביות מוגזמת (חוסר בכי, חוסר תנועה, חוסר עניין בסביבה)
2. פעילות מוגזמת (בכי מתמיד ללא סיבה נראית לעין, חוסר שקט)
3. חוסר רצון והתנגדות לאכול/לינוק (דחייה מריח, חוסר מציצה)
4. חוסר תגובה לקול או נוכחות הורה (חוסר חיוך, חוסר מלמול)
5. רתיעה ממגע של הורה
6. חוסר קשר עין (כן קיים קשר עין ישיר עם חפצים)
7. איחור התפתחותי מוטורי
8. צמיחה מואצת של היקף הראש (ביחס לנקודת ההתחלה ולאחוזון)

סימן אחד מתוך המופיעים למעלה אינו מעיד על הפרעה התפתחותית. שני סימנים המופיעים ברצף במשך לפחות שלושה שבועות מחייבים אבחון.
תינוקות אשר האבחונים שלהם במרפאות האבחון באיכילוב, יאששו את החשד להפרעה בהתפתחות הקשר, יופנו לטיפול אינטנסיבי במרכז מפנה.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תקשורות

.