אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

גיל המעבר ודרכי ההתמודדות


תאריך פרסום קודם: 
09/10/2007
מחבר: 
ניר חוכיימה

גיל המעבר ודרכי ההתמודדות

תסמיני גיל המעבר בקרב נשים

אצל נשים רבות נפסק מחזור הווסת בין השנים ה- 40 וה-50 לחייהן מבלי שהדבר יגרום להן אי נוחות כלשהי, בעוד שנשים אחרות חוות דיכאון , וסת לא סדירה, דימום מוגבר המגיע עד כדי שטפי דם, גלי חום ונדודי שינה למשך תקופה ממושכת או מספר שנים .
מהלך גיל המעבר אינו קשור להיסטוריית המחזור של האישה, ללידות או לעובדת היותה נשואה או רווקה .
רבים סוברים כי נשות הקריירה או נשים השקועות בתחום עיסוקן נוטות פחות לסבול מדיכאון ולגלות תסמינים פיזיים, אך במסגרת עבודתי נתקלתי במקרים שלא תאמו גישה זו.
רבים מן השמנים המסייעים בהסדרת המחזור החודשי בשנות החיים המוקדמות יותר, מקטינים למינימום את הבעיות הפיזיות המתלוות לגיל המעבר.
חילופי ההורמונים והירידה ברמות האסטרוגן, המתרחשים בעת הפסקת הביוץ, הם שגורמים למרבית הבעיות בגיל המעבר, לגלי חום ולאוסטיאופורוזיס .
נשים רבות נמנעות מנטילת הורמונים עקב תופעות הלוואי וחוששות מהשפעתם לטווח הארוך.
הארומתרפיה וצמחי המרפא מציעים חלופות טבעיות. שמנים המכילים אסטרוגן,כמו: מרווה בהירה, שומר, אניס וטרגון. שמנים מאזני הורמונים, כגון: הגרניום העוזרים לשמור על רמת ההורמונים בגוף. ושמן נר הלילה מספק חומצה לינולאית שהגוף זקוק לה ליצירת אסטרוגן.
תרגול גופני נאות ותזונה נבונה הם אמצעי מניעה טובים להידלדלות, לכן נשים מבוגרות יותר יצטרכו להקפיד יותר על תזונה אשר מכילה ויטמינים, מינרלים ויסודות קורט, ואיך אפשר שלא להזכיר את הסידן.

הטיפול המומלץ
הגרניום הינו שמן בעל אופי נשי, ניחוחו נע בין מתיקות הוורד לבין החמצמצות של הברגמוט, תכונותיו הן: נוגד דיכאון, בעל כושר חיטוי, שמן מכווץ ועוצר דמומים,אנטיספטי.
ההורמונים המופרשים על ידי בלוטת יתרת הכליה מווסתים את הפרשת ההורמונים מאיברים אחרים ולכן שמן הגרניום הינו טוב לטיפול בגיל המעבר ובכל המצבים הדורשים איזון הורמונלי. שמן הגרניום טוב במיוחד להקלה על מתח קדם וסתי עקב היותו משתן ומסייע בהפרשת עודף נוזלים מהגוף .
הבבונג הוא שמן נוסף מרגיע, מכווץ ונוגד דיכאון. כל השמנים נוגדי הדיכאון כמו הברגמוט, המרווה הבהירה, היסמין, האזוביון (לבנדר) ותפוז עץ האלמוג, עוזרים לכך.
שמן הברוש טוב במיוחד נגד דימום מוגבר (הברוש המוכר לכולנו).הוא בעל תכונות כיווץ ומשתמשים בו במקרים של עודף נוזלים, בצקות, הזעת יתר, חניכיים מדממים ודימום וסתי מופרז.
שמן הברוש משכך כאבים ומסייע בהרגעת הדימום, במיוחד בשלבים הראשונים של תקופת המעבר.
ישנן נשים אשר חשות בגיל המעבר שהן מאבדות את נשיותן, שמן הוורד יכול מאוד לעזור לנשים לחוש נשיות ונחשקות. שמן הוורד אינו רק משפר את ההרגשה, אלא עוזר גם לפתור בעיות רבות המלוות את גיל המעבר.
תכונותיו של שמן הוורד : שמן נשי, מנקה, מטהר, מווסת וממריץ, טוב לחיזוק הרחם ומסייע בהפחתת דימום. שמן זה מעולה לנשים הסובלות מדיכאון אחרי לידה. הוורד ידוע כמגביר את החשק המיני, אפילו הרומאים בזמנם היו מניחים עלי ורדים על מיטת הכלולות ( גם היום נפוץ כי גבר מעניק ורד לאישה אשר הוא אוהב).
כל הדברים האלה טובים להעלאת המורל.

רעיונות נוספים להעלאת המורל :
אמבטיות להגברת החשק המיני:
עץ האלמוג - 5 טיפות או יסמין 5 טיפות
פלפל שחור 1 טיפה או פימנטו 1 טיפה
ורד 4 טיפות או קגנה ריחנית
תפוז 2 טיפות תפוז 2 טיפות + וטיבר 1 טיפה

• ניתן להשתמש בתרכובת גם בעיסוי .
אמבטיית בוקר מרעננת :
רוזמרין 4 טיפות או רוזמרין 3 טיפות
פטיט גרין 2 טיפות או אשכוליות 3טיפות
יש להקפיד כי :
• התערובות הנ"ל הן לאמבטיה בלבד לנשים מעל גיל 20 .
• הזמן המומלץ לשהייה באמבטיה הוא 15 דקות לכל היותר. לאחר כ- 15 דקות עלול לחץ הדם לעלות, ולכן יש להקפיד על הוראה זו.
• יש לדלל את התרכובות בשמן בסיס כגון שמן שקדים.

ניר חוכיימה
מטפל הוליסטי רב תחומי
מייעץ מאבחן ומטפל
[email protected]
052-5649388

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת ניר חוכיימה

.