אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הוכרזו הזוכים הנוספים בפרס שר התרבות בתחום הזמר העברי לשנת 2007


תאריך פרסום קודם: 
16/08/2007
מחבר: 
הדסה גרינברג

הוכרזו הזוכים הנוספים בפרס שר התרבות בתחום הזמר העברי לשנת 2007

פרס מפעל חיים – דובי זלצר
מבצע השנה - דין דין אביב
יוצר בראשית דרכו - אריק ברמן

שלושת הזוכים מצטרפים לזכייתו כמלחין השנה של
עובדיה חממה שהובא לאחרונה לידיעת הציבור.

בקטגורית כותב השנה לא מצאה ועדת השיפוט מועמד ראוי מוסכם לזכייה בפרס, לכן נדרש ועד הנאמנים לדיון בסוגיה, בסיכומו, סמך את ידו על ההחלטה שלא להעניק השנה פרס בקטגורית הכותב, בשל היעדר הסכמה בין חברי ועדת השיפוט לגבי מועמד ראוי, ובשל מיעוט מועמדויות בקטגוריה זו.

ועד הנאמנים רואה לנכון להדגיש כי פרסי שר התרבות בקטגוריות השונות בתחום הזמר העברי מיועדים לאמנים וליוצרים המצטיינים בתחומם, באיכות יצירתם, בתרומתם החיובית לתרבות ולזמר העברי ובהנחלתה לכלל, תוך שמירה על השפה העברית וכבודה.

בהקשר זה, מוצא לנכון ועד הנאמנים, להתריע כנגד הכרסום ההולך וגובר במעמדה של הלשון העברית בזמר העברי. ועד הנאמנים עוקב בדאגה ובצער אחרי הקלקול וההשחתה הרווחים בשפה העברית המושרת, וקורא לכל הגורמים הפעילים בזמר העברי - יוצרים, מבצעים, מנהלים, מפיקים וגם שדרים ברדיו ובטלוויזיה, לתת הדעת על תקינותה ונכונותה של העברית הכתובה והנהגית.

ועד הנאמנים - אביהו מדינה - יו"ר, עמוס אורן, נאוה אחירון, יואב גינאי ועופרה הלפמן, מבקש להדגיש בפני הכותבים והמבצעים, את האחריות החשובה והכבדה המוטלת על כתפיהם בשמירה על השפה העברית התקנית ובקידומה, במיוחד בשל היותם דוגמה ומודל לחיקוי לבני הדור הצעיר.

דובי זלצר - זוכה בפרס השר למפעל חיים לשנת 2007, ואלה נימוקי השופטים: ועדת השיפוט החליטה להעניק את הפרס, בסך 50,000 ₪, למלחין, המעבד והמנצח דובי זלצר, שהוא אחד היוצרים הפוריים והמגוונים ביותר בשדה הזמר הישראלי.
דובי זלצר "עושה לו מנגינות" בארץ מראשית שנות ה- 50 ומאז השתרשו שיריו ולחניו במחוזות הזמר העברי ודי אם נזכיר את "הורה היאחזות" (שהולחן ללהקת הנח"ל, שזלצר היה בין ראשוני החברים בה), "דבר אלי בפרחים", "לחיי העם הזה", "כל הכבוד", "לא נפסיק לשיר", "רוזה", "בלב אחד (סאלאם עליכום")", "הנני כאן", "יש מקום", "הכותל", "המלחמה האחרונה", "השר משה מונטפיורי", "מדוע ולמה לובשת הזברה פיג'מה", "נערה ושמה כנרת" ועוד.
דובי זלצר הוא המלחין הבולט בישראל בכתיבת מוסיקה למחזות זמר מקוריים ("קזבלן", "איי לייק מייק"), להצגות תיאטרון ("עוץ לי גוץ לי", "רביזור", "המגילה", "שירי החומש") ולסרטי קולנוע רבים ("אני ירושלמי", "מבצע יונתן", "אולי תרדו שם", "שמונה בעקבות אחד", "טוביה ושבע בנותיו") והשירים שהלחין להם הפכו זה מכבר לחלק מהקלאסיקה של התרבות והזמר הישראלי.
זלצר ידע לשקף את ההוויה המקומית של ארץ ישראל בלחנים מקוריים ובשירים המושרשים היטב בנוף חיינו החל מ"הורה היאחזות" ועד ל"רמת אביב ג'" (סדרת הטלביזיה שגם לה כתב זלצר את שיר הנושא).
שיריו אהובים ומושרים בערבי שירה בציבור, זוכים לעיבודים חדשים והם מבוצעים על ידי זמרים שעוד לא נולדו כששירים אלה הוקלטו לראשונה וכיכבו במצעדי הפזמונים.
זלצר הוא מגדולי המלודיסטים הפועלים בארץ ושיריו נושאים חותם ישראלי מובהק הקשור למקום והזמן בו הם נכתבו. ביצירתו הענפה ובפעילותו המוזיקלית רבת השנים, תרם דובי זלצר להעשרת רפרטואר

הזמר העברי בעשרות שירים בסגנונות רבים ומגוונים כגוני רבדיה של האוכלוסייה והחברה הישראלית. זלצר תרם גם לשימור תרבות היידיש והלדינו בזכות השירים הרבים בשפות אלה שהוא הלחין או עיבד לאורך השנים.  על החתום: חנוך חסון - יו"ר, ד"ר טלילה אלירם, יורם רותם.

דין דין אביב – היא הזוכה בפרס השר למבצע השנה, ואלה נימוקי השופטים: ועדת השיפוט החליטה להעניק את הפרס, בסך 30,000 ₪, לזמרת דין דין אביב, על עשייתה ותרומת הבולטת לזמר העברי בשנת 2006.
לאחר שבלטה כזמרת בפרויקטים מוזיקליים מצליחים כמו להקת "גאיה" (עם "שיר לאהבה" שבו שרה כסולנית) ו"הפרוייקט של עידן רייכל" ("אם תלך" ו"יש בי עוד כוח"), הוציאה השנה דין דין אביב את אלבום הסולו הראשון שלה "סודותיי", שהבליט את איכויותיה כמבצעת ייחודית, מגובשת ומרגשת. יכולת ההגשה הקולית של אביב משמשת באלבום זה ככלי נגינה נוסף והיא מתבלת אותו בנגיעות אתניות מעניינות וסוחפות. אלבום זה הזניק את דין דין אביב לקדמת הבמה והציג אותה כזמרת בשלה ומקצועית, שלא מהססת להישמע בשירים מסוימים כזמרת "טבעית" ללא הכשרה וזאת בזכות דרך ההגשה האישית והאינטימית שלה.
דין דין אביב היא זמרת בעלת צבע ישראלי אתני וייחודי מאוד, הבאה לידי ביטוי בשירים אותם היא מבצעת ואשר חלקם גם נכתבו על ידיה. יכולת הביצוע והרבגוניות של קולה מביא לאוזנו של המאזין ניחוחות מקומיים המתאפיינים באווירה כנענית ותנ"כית ועם זאת היא משתייכת באופן טבעי גם למבצעות בקטגוריה של מוסיקת העולם, ואיכות הביצוע הזו עוברת  גם בהופעות הבמה שלה.
על החתום: יורם רותם - יו"ר, יואב חנני, נעם נתנאל.

אריק ברמן - הוא הזוכה בפרס השר כיוצר בתחילת דרכו, ואלה נימוקי השופטים: ועדת השיפוט החליטה להעניק את הפרס, בסך 20,000 ₪, לאמן והיוצר אריק ברמן על עשייתו ותרומתו לזמר העברי בשנת 2006.
אריק ברמן מוכיח מקוריות בלחנים, בטקסטים ובהגשה. המילים שלו שנונות, חצופות, ישראליות, יש בהן נגיעות אישיות מובהקות והן מותאמות לשפת הצעירים של היום .
המוסיקה שלו עכשווית אבל גם נשענת על היסודות של המוסיקה הישראלית הישנה. הגשת השירים צעירה ורעננה וכבר באלבום הראשון הוא מוכיח בגרות ובשלות מוסיקלית. בנוסף אריק ברמן כותב גם לאמנים אחרים כמו למירי מסיקה, ליעל נחשון, ובכך הוא הפך לאחד מהאמנים והיוצרים הישראליים המרכזיים והמבטיחים בדור העתיד של הזמר העברי.  על החתום: יוסי כסיף - יו"ר, ירון אילן, יוסי כהנא.
 
עובדיה חממה - הוא הזוכה בפרס השר למלחין השנה, ואלה נימוקי השופטים: ועדת השיפוט החליטה להעניק את הפרס, בסך 30,000 ₪, למלחין עובדיה חממה על עשייתו ותרומתו לזמר העברי בשנת 2006.
הועדה בחרה בעובדיה חממה מבין המלחינים שהגישו את מועמדותם בזכות יצירתו  "שמים וארץ" מתוכה בלט השיר "אנא בכח".
הועדה התרשמה מהקו האמנותי המקורי וממכלול היצירה המוסיקלית והאיכותית שבאה לידי ביטוי באלבום "שמים וארץ" המהווה מירקם ישראלי ייחודי באווירה רוחנית ומרגשת.
היצירה "שמים וארץ" הינה  מחזור שירי תפילה ופיוט שהולחנו בקו מוסיקלי אחיד והיא מגיעה לשיאה בלחן השיר "אנא בכח" למילות תפילה עתיקה ממקורותינו. שיר זה הפך השנה להמנון סוחף ומרגש המושר בפי כל וחודר אל הלבבות בקשת רחבה של הציבור בישראל. השיר הצליח להיות בין לילה נחלת הכלל ונדמה כי נועדו לו חיי נצח בזמר העברי והוא יושר בקהילות ישראל לדורי דורות .
המוסיקה באלבום "שמים וארץ" משלבת מוטיבים המבטאים במידה רבה את הרקמה התרבותית של החברה בישראל על גווניה ואמונותיה. השירים משקפים עבר והווה ומצאו מקום בליבו של קהל ישראלי מגוון ורחב, צעירים ומבוגרים, דתיים וחילוניים ובני כל העדות. שיתופם של אמנים רבים ממגזרים שונים תרם אף הוא לרב-גוניות היצירה. על החתום : רוני וייס - יו"ר , מני בגר ונעם גיל-אור.    

 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת הדסה גרינברג

.