אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ניסיון הרעלה של עצי פיקוס ברחובות –כפי הנראה על ידי שכן נרגז


תאריך פרסום קודם: 
16/08/2007
מחבר: 
אופיר אבסלנדר

הלכלוך של פירות עצי הפיקוס מעצבן את התושבים:

ניסיון הרעלה של עצי פיקוס ברחובות –כפי הנראה על ידי שכן נרגז

העצים טופלו על ידי מרפא הצמחים, עודד יפה בעזרת אינפוזיה

אחד מתושבי רחובות ביקש לחסל את מטרד העצים אחת ולתמיד באמצעות פיזור רעל סביב העצים. ההרעלה בוצעה בצורה מקצועית, כפי הנראה על ידי אדם בעל רקע בתחום. הרעל, מסוג של קוטל עשבים הורמונלי, פוזר בכמויות גדולות וגרם להתייבשות של העצים.

העצים שהתדרדרו למצב ירוד ביותר בעקבות ההרעלה, טופלו על ידי מרפא הצמחים, עודד יפה, על מנת להצילם. יפה טיפל בעצים בשיטה המשלבת ריסוס של העץ בחומרים חודרי גזע ואינפוזיה המוחדרת לתוך חלקו הנמוך של הגזע ולשורשים ומחדירה לעץ ישירות הורמונים וחומרים מעודדי התפתחות. החומרים הם מיצוי שנלקח מעצים צעירים הנמצאים בשלבי גדילה מואצת.

אין זו הפעם הראשונה שיפה נאלץ לטפל בהתנכלויות של שכנים זועמים לעצי הפיקוס. לפני כשנה ארע מקרה דומה בשכונת המשתלה היוקרתית בצפון תל אביב. בעקבות פעילות הצלה ממושכת נמצאים העצים בשלבי שיקום מתקדמים.

לדברי יפה, את בעיית פירות הפיקוס ניתן לפתור בדרך ידידותית וללא אלימות נגד העצים חסרי הישע. המטרד נוצר בשל צרעות טפיליות מיקרוסקופיות שגורמות להבשלת הפירות, התנפחותם ונפילתם ארצה.

יפה, העומד בראש מעבדת שלפ בקיבוץ גבעת ברנר, פיתח שיטה של "מלכודות מין", שעשויות מפרומונים – הורמוני מין שמפרישה נקבת הצרעה. הצרעים הזכרים מריחים את הריח המפתה, מגיעים במהירות כדי לאתר את הנקבה ומחוסלים על ידי שכבה דביקה. הפתרון החדשני בוצע יושם במספר אתרים ונחל הצלחה. בנוסף למלכודות ניתן לחסן את העצים בזריקה. החומר הסודי המצוי בזריקה מטפס דרך מערכות הובלת המים של העץ וכשהוא מגיע לפירות הוא גורם לחיסול הצרעות. אתר שלפ – מעבדה חקלאית בקיבוץ גבעת ברנר: .shelef.co.il

תגיות: 

Comments

אה... ולחסל צרעות זה בסדר...

אה... ולחסל צרעות זה בסדר... הן לא חסרות ישע????...

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אופיר אבסלנדר

.