אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מספר כללים לטיפוח דשא חזק ובריא


תאריך פרסום קודם: 
16/08/2007
מחבר: 
אופיר אבסלנדר

כיצד להמנע מטעויות ולטפח מדשאה בריאה ונאה?

טיפוח מדשאה מצריך השקעת זמן בגיזום, דישון, דילול וריסוס. די בכמה שעות בכל עונה כדי להנות לאורך כל השנה ממדשאה בריאה ונאה. אולם מי שאינו מבצע פעולות אלו כראוי עלול לגלות שהדשא הופך להיות חולה. לעיתים, בעלי גינות מתאכזבים שלא בצדק מגידול דשא טבעי ועוברים לדשא מלאכותי, ריצוף או שמשאירים את הקרקע חשופה.

לדשא הטבעי שלל יתרונות מבחינת מראה הגינה, תרומה למיזוג הטמפרטורה וכמקום משחק לילדים, בעלי חיים וגם למבוגרים. כדאי להשקיע בלימוד רזי טיפוח המדשאה ולהנות ממנה.

מצ"ב מספר כללים לטיפוח דשא חזק ובריא: 1. אפשר להשקות את הדשא גם בשעות הצהריים. האמונה הרווחת היא שאסור להשקות דשא בשעות הצהריים במיוחד בחודשי הקיץ בגלל ההתאיידות הגבוהה. בפועל, רוב התאיידות המים היא מהעלים והיא מתרחשת ממילא בלי קשר לשעת ההשקייה. 2. דשא צפוף מדי אינו דשא בריא. יצירת שכבה מזרונית של הדשא עלולה לגרום לקושי בכיסוח ולהיווצרות תנאים אופטימלים למחלות ולמזיקים הפוגעים בדשא. הפתרון הוא סירוק הדשא באמצעות להבים אנכיים הפותח מעבר לאור, לאוויר, למים, לדשן ולחומרי ההדברה. 3. אין אפשרות להשמיד עשבי קיץ לאחר שהם נבטו. הדרך היחידה להתמודד עם עשבי קיץ צרי עלים היא למנוע את נביטתם כבר באביב באמצעות מונע הצצה. 4. חיפושיות הזבל גורמות את הנזק הכבד ביותר דוקא כשלא רואים אותן. אכילת שורשי הדשא על ידי חיפושיות זבל היא אחת הבעיות החמורות והשכיחות בישראל. הנזק הגדול ביותר נגרם על ידי דרני הזבליות מתחת לפני הקרקע כאשר אין רואים אותם ולכן גם אין מודעות לחומרת הנזק שהם גורמים. הסימן לפעילותן הוא דשא שהתרופף מאחיזתו בקרקע ונשאר תלוי באוויר. כשלדשא אין שורשים, אין לו אפשרות לקלוט את המים ואת הדשן. לאחר שהחיפושיות מתבגרות ומתחילות להסתובב על הדשא הנזק כבר נעשה ומאוחר לטפל בבעיה. לכן מומלץ לרסס מראש בקונפידור. 5. יש לכסח את הדשא גבוה ככל האפשר. יש להוריד את השליש העליון של העלה לכל היותר. כך תשמר עמידות הקרקע בתנאי חום ויובש, תשמר צפיפות הדשא, תמנע נביטת עשבים ותצמצם הסכנה של איסוף דשן על ידי המכסחות. 6. להב קהה פוצע את הדשא וגורם למחלות עלים. לכן מומלץ להחליף להב במכסחת הדשא לפחות פעם בשנה. 7. לא מומלץ לכסח בשעות הלילה. רצוי לכסח בשעות הבוקר או אחר הצהריים כשהדשא יבש. פציעת הדשא בתנאי לחות מסייעת להתפתחות מחלות. חברת דנאור רון, המשווקת בארץ את מוצרי סקוטס, וולף גרטן ובאייר גרדן – היצרניות המובילות בעולם של דשנים, חומרי הדברה וציוד לגינה מפיצה מדריך לבעל הגינה כיצד לטפל בדשא בחודשי הקיץ.

המדריך כולל עצות לטיפול בדשא בכל אחת מעונות השנה, פרוט של מזיקים ומחלות האופייניים לכל אחת מהעונות, כמות ההשקיה הנדרשת, המלצות לכיסוח הדשא, דילול, דישון ומניעת עשבי קיץ. כל אלו מתומצתים גם בתכנית על פי חלוקה שנתית של עונות השנה בצורה פשוטה וברורה. מי שמעונין בחוברת יכול לפנות לקו היעוץ הטלפוני של דנאור רון 1-700-700-940 והחוברת תשלח לביתו ללא תשלום. ניתן להעלות בקו היעוץ שאלות שנוגעות לטיפוח הדשא ולקבל תשובה ממומחי החברה. המידע המופיע בחוברת מתפרסם באתר: .scotts.co.il

תגיות: 

Comments

דשא צהוב

איך מטפלים בדשא צהוב?

דשא צהוב

דשא צהוב (נובע מחוסר שתייה הגורמת לשתן צהוב ולכן עדיף ככלל להשתין בשירותים) וברצינות להפך ממה שהרבה חושבים השקיה מרובה גורמת לחנק שורשים וכן כדאי להוסיף לדשא ברזל (אשלגן) ולחידוש הדשא ניתן לדלל את הדשא ולהוסיף אדמה מעורבבת בזרעי דשא

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אופיר אבסלנדר

.