אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

זיפות גגות


תאריך פרסום קודם: 
01/06/2006
מחבר: 
מישל רוזנברג

לאחרונה ביצענו זיפות גגות בבנין המגורים שלנו. כאשר בררתי על סוגי זיפות נחשפתי לשתי שיטות

ל-איטום גגות עקריים (בעצם שלושה אבל בניית גג רעפים לא נחשב...). הראשונה היא זיפות גגות מסורתי קלאסי, אותו זיפות שהערבים היו עושים בבית הורי עוד שהייתי בן אחת-עשרה . כאן מדובר המריחת זפת על הגג בחיזוק יריעות אקריליות שמהוות את המצע עליו נספגת ה-זפת. היריעות הללו מכסות את משטח הגג ואמורות לספק הגנה לאור 7 שנים – במידה ונעשה סיוד כל שנה לפני הקיץ (רק על ידי אותו זפת , אם רוצים לשמור על האחריות...).

 השיטה השניה היא שימוש ביריעות ביטומניות, ירעות בטומניות אלו הן למעשה יריעות אטומות למיים שעשויות ברובן מזפת (חומר ביטומני). ההבדל הוא שב-זיפות גגות המסורתי יריעות ההגנה נוצרות על הגג (יריעות אקריליות המכוסות בזפת), בניגוד אליהן, ה-יריעות ביטומניות הן כבר מוצר מוגמר והן משמשות לכסוי הגג. הדבר היחידי שיש לדאוג לו הוא חיבור היריעות הביטומניות אחת לשניה בצורה אטומה וחזקה כך שישג איטום מלא של הגג – "הלחמת יריעות ביטומניות"  

אורך החיים של איטום בעזרת יריעות ביטומניות הינו ארוך הרבה יותר מזה של זיפות גגות מסורתי. מחירו כמובן גבוה יותר, אך הוא אינו מצריך סיוד עונתי ולאורך זמן כנראה משתלם יותר.

אך כשאלתי את בעלי המקצוע, כלומר את הזפתים איזה סוג איטום עדיף לי לבצע, כמעט כולם המליצו על הזיפות הרגיל.

הטענה המרכזית (ו-די מוזרה יש לאמור) היא שאם יש דודי שמש על הגג אז קשה להשתמש ביריעות ביטומניות לאיטום הגג. לי זה נשמע כאילו ומרחו אותי, כאילו ויש הסכמה לא רשמית בין בעלי המקצוע שלא להמליץ על השימוש ביריעות ביטומניות שכן מדובר באיטום כל כך מוצלח ששימוש מסיבי בו עוד יכול להוביל לכך שכול הזפתים ישארו מחוסרי עבודה.

 היו גם מזפתים שדיברו איתי על אחיזת החומרים והדבקה של זת אל זפת או הדבקה של זפת אל החומר האקרילי וכו'. ממה שהבנתי, זה די חשוב לדעת מה הוא הבסיס עליו הולכים לבצע את האיטום. אם הגג המדובר מכוסה בחומר אקרילי אז זיפת יהיה בעייתי שכן זפת אינה נדבקת היטב לחומר זה, אך כן נצמדת היטב לזפת עצמה או לבטון חשוף.

 מנסיוני הקצר והבירורים שעשיתי, המלצתי היא להשתמש ביריעות ביטומניות, אם אתם מרגישים שמנסים להוריד אתכם מכך, פנו לבעל מקצוע אחר. מנסיוני, ישנם זפתים רבים שיודעים ומכירים רק את השימוש בזפת חמה ולכן אינם מליצים ואינם יודעים לעבוד עם יריעות ביטומניות.

תגיות: 

Comments

חידוד בנוגע למאמר

מאמר מעניין לגבי איטום גגות כמובן שלכל מכשול במשטח הגג כולל החומר הבסיסי הנמצא בגג.
לייעוץ מורחב בנושא ניתן לפנות אליי איטום צפרירים

עדכון בתחום איטום גגות

עברו להם עשר שנים והיום בקושי ימליצו על איטום בזפת. אחת השיטות העיקריות היום היא איטום גגות
באמצעות יריועות ביטומניות. הגורם המרכזי בבחירת השיטה היא ההבנה מה צורת האיטום הקיימת היום בגג והתאמת השיטה הנבחרת, לעיתים מומלץ להסיר את חומר האיטום הנוכחי ולבצע איטום מחדש על מנת להשתמש בשיטה עדכנית יותר שתחזיק לזמן ארוך ותחסוך עליות בטווח הארוך

סוגי איטום קיימים

היי מישל, אני ממליץ לך להיכנס לכתבה הזאת: https://www.tovtoda.co.il/Article.aspx?id=79 יש שם פירוט נרחב לגבי סוגי האיטומים הקיימים בשוק. בהצלחה וחורף יבש!

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מישל רוזנברג

.