אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

דם טבורי כמציל חיים


תאריך פרסום קודם: 
30/05/2006
מחבר: 
מישל רוזנברג

דם טבורי הינו דם המכיל תאי גזע שמקורו מחבל הטבור לאחר הלידה. כמות תאי הגזע בחבל הטבור גדולה לאין שיעור מכמותם ברקמת עצם ואחוז התאמתם לחברי משפחה גבוה ב 25 אחוז.

כאשר נוצר הצורך, מוצא הדם הטבורי מתהליך השימור המתבצע באמצעות הקפאה עמוקה (
Cryopreservation
 ) ומוזרק לווריד של החולה. תהליך שבו נאספים תאי הגזע מהדם הטבורי של אדם אחר נקרא טיפול אלוגני. טיפול אוטולוגני הינו תהליך בו תאי הגזע של החולה נלקחו מגופו. תהליך אקסוגני כולל העברת תאי גזע מזני בעלי חיים שונים וכרגע המחקר בראשיתו.

החל משנות השמונים המאוחרות, תאי גזע שמקורם בדם הטבורי משמשים לטיפול במספר לא מבוטל של מחלות גנטיות, סרטן ומחלות דם. בין בערך שבעים וחמש המחלות שהם כרגע מטפלים בתאי גזע מהדם הטבורי ניתן למצוא אנמיה וסוגים שונים של סרטן כמו גידולי מוח, סרטן השחלות והאשכים, סרטן ריאות ועוד. כמו כן ניתן לטפל גם במחלות כמו לוקמיה סקלרוזיס (טרשת נפוצה) ואוסטופרוזיס (בריחת סידן).

ישנן שתי שיטות נפוצות לאיסוף הדם הטבורי מחבל הטבור, לאחר שהשלייה עוזבת את גוף האישה וכשהשלייה עדיין בגוף האישה.

איסוף בשיטה הראשונה כולל הנחת השלייה על מתקן תמיכה סטרילי כשחבל הטבור תלוי גם הוא על המתקן. באמצעות שאיבה הנעזרת בכוח המשיכה נאספת כמות דם של בין 40 ל 150 מיליליטר. השיטה השנייה זהה לשיטה הראשונה אלא שבמהלכה התינוק עזב את רחם אימו ואילו השלייה עדיין נמצאת בגופה של היולדת.

לאחר איסופו, מועבר הדם לבנק הדם הטבורי. שם הוא עובר בדיקה לאיתור מחלות ונגיפים ולאחר מכן הוא מסונן כאשר הכדוריות האדומות מוצאות ממנו. בסוף התהליך מאופסן הדם בהקפאה בחנקן נוזלי.

להורים טריים יש את האפשרות לאחסן את הדם הטבורי של תינוקם בבנק דם טבורי פרטי או לתרום אותו לבנק ציבורי. עלות שימור ואחסון דם טבורי מגיעה לסכום ראשוני של 2000 דולרים בקירוב ולכ 100 דולרים בשנה (על פי נתונים של 2005).

דם טבורי כמציל חיים

לאחרונה דווח כי באוניברסיטת מיניסוטה הודיעה קבוצה של חוקרים כי היא הצליחה לרפא את הנזק שנגרם משבץ בעכברים תוך שימוש בתאי גזע שנלקחו מדם טבורי אנושי. על פי הנירולוג הראשי שהיה אחראי על הניסוי,וולטר לאו, הצליחו תאי הגזע האנושים לאמץ תכונות של תאי מוח עכבריים ולשכפל את עצמם. החוקרים הצליחו לרפא כמעט כליל את העכברים 48 שעות לאחר שאלו סבלו מנזק מוחי. בעבר חשבו מומחים כי תאי גזע יכולים להפוך רק לתאי דם. כעת מסתבר כי קיימת האפשרות שתאים אלו מסוגלים להתפתח לסוג אחר של תאים.

כיום, מעל 6000 חולים ברחבי העולם טופלו ומטופלים בדם טבורי בתהליכי השתלות. עדיין קיימת הסכנה שהגוף האנושי ידחה את תאי הגזע. אולם שמקורם מדם טבורי, סכנת הדחייה קטנה באופן משמעותי.

הבנק ציבורי לדם טבורי הגדול בעולם נימצא במיניסוטה מיניאפוליס. לדברי הבנק, יותר מ 95 אחוזים מדורשי הדם הטבורי מצליחים למצוא התאמה.

 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.