אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פלזמה או LCD


תאריך פרסום קודם: 
29/05/2006
מחבר: 
מישל רוזנברג

רבים מאיתנו ההולכים לקנות טלוויזיה חדשה  מתלבטים בין מסכי פלזמה לבין LCD. להלן מספר פרטי מידע שימושיים לצרכן על כל אחת מהמערכות הנ"ל

מסכי פלזמה

מסכי פלזמה פועלים על ידי שילוב של פליטת פלזמה וזרחן בין שני מסכי זכוכית שטוחים. שידורי פלזמה לפיכך הם שטוחים ומצטיינים בטווח צבעים נרחב שניתן לשידור על מסכים של עד 102 אינץ'.

מסכי פלזמה מתאפיינים בקונטרסט טוב יחסית של צבעים כהים – מה שהופך אותם למומלצים לשידור סרטים. עוביו של המסך מגיע ל 6 ס"מ כשעוביו של כל המכשיר (כולל האלקטרוניקה) הינו בסביבות 10 ס"מ.

אורך החיים של מסך פלזמה מוערך בכ 60 אלף שעות שידור. מעבר לכך קיימת הסכנה שהתמונה תאבד את בהירותה. במונחים פרקטים, אם אדם צופה במשך עד שעתיים ביום, המכשיר יחזיק מעמד 65 שנים בקירוב.  

היתרון העיקרי של טכנולוגית הפלזמה הוא שניתן להפיק ממנה שידור על מסך רחב. מכיוון שכל פיקסל מואר אינדיבידואלית, השידור מאד מהיר ונראה טוב כמעט מכל זווית.

החיסרון העיקרי סובב סביב הרזולוציה שהיא נמוכה יחסית למסכי ה LCD. בנוסף מכשירי פלזמה זולים מתאפיינים בהעדר עומק צבע מספק.

יש לציין שטכנולוגית הפלזמה אינה טכנולוגיה חדשה אלא שיאה של טכנולוגיה שהבשילה לפני שנים מספר. סביר להניח שבעתיד הנראה לעין יוחלפו משדרי הפלזמה במסכי ה LCD. היתרון לצרכן הוא שמחיר משדרי הפלזמה ירד בשנים הקרובות.

 

מסכי LCD ׁ(liquid crystal display)

מסכי LCD פועלים באמצעות פיקסלי מונוכרום שמסודרים מול מקרן אור. כל פיקסל מורכב ממולקולות של קריסטל נוזלי שתלוי בין שתי אלקטרודות שקופות. למולקולות של הקריסטל הנוזלי יש מטען חשמלי. המטען החשמלי מאפשר למולקולות לסדר את עצמן במבנה סלילי ולחקות את הרוטציה של האור שנוצר ולהפיק תמונה.

ב-מסכי LCD , כל פיקסל מחולק לשלושה תאים בשלושה צבעים – אדום, כחול וירוק. כל תא מואר אינדיבידואלית ומסוגל להפיק מליוני וריאציות של צבע, מה שמקנה איכות צבע מעולה.

עם זאת, יש לזכור שלטכנולוגיית ה LCD ישנן עדיין מספר חסרונות בולטים. ראשית, מסכי LCD מתאפיינים ביחס של קונטרסט צבעים נמוך בהשוואה לפלזמה. שנית למסכי LCD יש זמן תגובה נמוך מול הפלזמה או הטלוויזיה המסורתית. במעבר חד של תמונות, הצופה עלול להיתקל ב"מריחת" צבע. בנוסף, זווית הצפייה של מסכי LCD קטנה יותר מול טכנולוגיות הצפייה האחרות ולפיכך כמות האנשים היכולים לצפות במסך נמוכה יחסית. לבסוף, במסכי ה LCD הישנים יותר נשמעו תלונות של צופים שסבלו מהתקפי מיגרנה כתוצאה מהאופי הפְלוּאוֹרֶסְצֶנְטִי של השידור.

לטכנולוגיה יש גם יתרונות ברורים:

1) מסכי ה LCD  מתאפיינים ברמת בהירות גבוהה פי 2 ויותר ממסכי טלוויזיה רגילים. כמובן, ככל שרמת הבהירות עולה, כך נפגעת הרזולוציה.

2) במסכי LCD אין הבהוב משום שהמסך נהנה ממקור אור קבוע על כולו.

3) למרות זווית הצפייה הנמוכה, בזווית האופטימאלית, הפוקוס מציין.

4) אורך החיים של מסכי LCD מוארך ב 50,000 שעות צפייה, כמות גבוהה יחסית.

5) צריכת החשמל עומדת על שליש ביחס לטלוויזיה רגילה. מסך LCD מתחמם פחות מטלוויזיה רגילה.

6) בהשוואה לטלוויזיה רגילה, כמות פליטת הקרינה של LCD זניחה. טלוויזיה רגילה פולטת קרינה אלקטרומגנטית ואפילו קרינת רנטגן כתוצאה מוולטאז' גבוה החיוני לפעילותה.

 

חסרונות ויתרונות של פלזמה מול LCD

ל-לטלוויזיות LCD יש בהירות וניגודיות (קונטרסט) גבוהים יותר, בנוסף הרזולוציה (מספר פיקסלים לשטח) גבוה יותר וכן טלוויזיות LCD תומכות בפורמט High definition . למסכי LCD אין את בעיית הצריבה שיש ב-טלוויזיות פלזמה, בעיית הצריבה היא אותה תופעה שרואים בדרך כלל במסכי כספומטים - ישנה תמונה אחת שמוקרנת בצורה קבועה (או לאורך זמן) עד שלבסוף התמונה נצרבת על המסך, כך שגם אם רואים תמונה שונה, עדיין ניתן לאות "ברקע" את התמונה הצרובה. הצריבה נובעת מהיחלשות של נוריות הפלסמה (הפיקסלים) שמקרינים את התמונה הקבועה. תופעת הצריבה לא מתרחשת במסכי LCD מאחר בגלל השוני הטכנולוגי. יתרון נוסף לטלוויזית LCD היא האפשרות להתחבר למחשב ללא איבוד איכות התמונה.

 

מצד שני, טלוויזית פלזמה בצורה כללית זולה יותר (תלוי בדגמים כמובן) מטלוויזית LCD, ישנן עדויות רבות על כך שאיכות התמונה הרבה יותר טוב וטבעי מזו של ה-LCD שמעוותת שידורי טלוויזיה. למרות שלכאורה טכנולוגית ה פלזמה נתפשת כמיושנת ישנם רבים הטוענים שזה נובע מאופנה וכי במבט אובייקטיבי על איכויות השידורים, אין בכלל התלבטות שפלזמה טובה יותר.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.