אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מתוק ובטוח


נאוה עינבר's picture
תאריך פרסום קודם: 
20/06/2007
מחבר: 
נאוה עינבר

מתוק ובטוח . ד"ר הארייט בוצ'קו

על מנת להקטין את תכולת הקלוריות של דברי מזון ומשקאות ממותקים, מוחלף הסוכר בתעשיית המזון בממתיקים מלאכותיים דלי קלוריות כגון אספרטיים, סוכרלוז, סכארין ואססולפאם קיי. אלה עוזרים לשלוט על צריכת הקלוריות, תוך כדי סיפוק הצורך האנושי למתוק.

למרות שחלק מהצרכנים והתקשורת חושבים כי ממתיקים אינם בטוחים, על פי מחקרים מדעיים רבים שביצעו רופאים ומדענים נחשבים במוסדות אקדמיים בכירים ברחבי העולם, שבדקו את בטיחות השימוש בממתיקים, טענות אלה הוכחו כבלתי נכונות .

אספרטיים הוא בדרך כלל הממתיק העיקרי לחשש הקשור לבטיחות השימוש בממתיק מלאכותי, אך חשוב להדגיש, כי המוסדות האחראים לבריאות הציבור ובטיחותו בארצות הברית ובאירופה, בחנו מחדש טענות חוזרות ונשנות אלה וממשיכים לאשר שאספרטיים בטוח לשימוש.

כשאנשים שומעים סיפורים על ממתיקים מלאכותיים, הם לא צריכים להאמין להם. סיפורים והאשמות על תופעות ומחלות כתוצאה משימוש בממתיקים מלאכותיים, הוכחו חד משמעית כלא נכונים.

בחודש אפריל 2007 פרסם ה – FDA, מינהל המזון והתרופות האמריקאי את מסקנותיו מבדיקות אלה והצהיר כי : "ה - FDA לא מצא סיבה לשנות את ההחלטה הקודמת, האומרת שאספרטיים הוא ממתיק בטוח לשימוש כללי בתעשיית המזון".

האישור המחודש לבטיחות השימוש באספרטיים אינו מפתיע בהתחשב בניסויים הנרחבים ובבחינה המחודשת של הכללים לגבי ממתיקים בריכוז גבוה, המבוצעים לפני הוצאתם לשוק.

מחקרים מדעיים והערכה מחודשת בוצעו במשך שנים כדי לעמוד בדרישות רשויות הבריאות ולהוכיח את בטיחות המוצר, כולל בדיקת בטיחות השימוש על התפתחות העובר במהלך הריון. מחקרים אלו בוצעו באמצעות שימוש במנות הגדולות פי כמה אלפים מזו שצורך הצרכן בפועל, כדי להבטיח את הבטיחות בצריכה במשך כל החיים. מחקרים אלה עוברים הערכות מחמירות של מוסדות הבריאות לפני שהאישור ניתן למוצר. בחודש אפריל 2007 פרסם ה – FDA, מינהל המזון והתרופות האמריקאי את מסקנותיו מבדיקות אלה והצהיר כי : "ה - FDA לא מצא סיבה לשנות את ההחלטה הקודמת, האומרת שאספרטיים הוא ממתיק בטוח לשימוש כללי בתעשיית המזון".

המחקר המקיף והמסקנות החד משמעיות לגבי ממתיקים מלאכותיים מבטיחים לציבור הצרכנים כי אפשר לשמור על הבריאות ועל הגזרה מבלי לוותר על הטעם המתוק ובצורה בטוחה. הכותבת הינה בעלת תואר דוקטור לרפואה מאוניברסיטת נורטווסטרן, בשיקאגו אלינוי ארצות הברית וכן בעלת תואר ראשון ביוכימיה מאוניברסיטת ג'ורג'יה באטלנטה. כתבה ספר על תוספי מזון וממתיקים ומשמשת כמנהלת בחברת הייעוץ האמריקאית הייסטון. ד"ר בוצ'קו התארחה בכנס מזון בעידן החדש שלאיגוד תעשיות המזון, בהתאחדות התעשיינים בישראל, שנערך במרכז הכנסים Avenue בפארק העסקים איירפורט סיטי. מאמר זה מבוסס על הרצאה שנתנה ביום שלישי, 12 ביוני 2007 בכנס זה.

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת נאוה עינבר

.