אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

רשת המרכז הרפואי לפוריות פתחה תוכנית אימון לסבתות -


תאריך פרסום קודם: 
22/04/2007
מחבר: 
רוני חסיד

רשת המרכז הרפואי לפוריות פתחה תוכנית אימון אישי המיועדת לסבתות לעתיד – אמהות של זוגות שעוברים טיפולי פוריות. התוכנית נועדה להעניק להורים את הכלים לסייע לזוג לעבור את הטיפולים בקלות האפשרית ולצמצם את החיכוכים שעלולים להתפרץ בין בני המשפחה כתוצאה מהמתחים.

עפרה ליאור, מאמנת אישית ומנהלת המרכז הרפואי לפוריות, מציינת שבני המשפחה של זוגות שנמצאים בטיפולים צריכים לגלות רגישות מיוחדת. ההורים מתוסכלים בעצמם מציפיה להיות סבים וסבתות, אך עליהם לאזור כוחות ולהוות משענת של תמיכה לזוג הצעיר. זהו מצב לא פשוט. מצד אחד, אין צורך להעיק בשאלות מיותרות ולהתערב במקומות פרטיים ומצד שני יש לעמוד לרשות בני הזוג בכל הדרוש. האימון נועד לחזק את ההורים כדי שיוכלו לחזק את ילדיהם.

עפרה ליאור מספרת על הקשיים האופינים בעת הטיפולים וכיצד בני המשפחה יכולים לסייע בהם:

1. תקופת הטיפולים לא צריכה להיות תקופה קודרת ועצובה. חייבים להקפיד להנות ממה שהחיים מציעים גם תוך כדי הטיפולים. ההורים של בני הזוג יכולים לפרגן ולסייע ביציאה לארוחה, סרט או חופשה.

2. אחת הטעויות הגדולות היא הערות מיותרות, שאינן נובעות מרוע אך יכולות לגרום לנזק רב. כך למשל משפט כמו: "אני נכנסתי ישר להריון איתך, אני לא מבינה למה לך יש כל כך הרבה בעיות" הוא מיותר ומוטב שלא יאמר. יש להמנע משיפוטים והשוואות שאינם תורמים מאום.

3. במהלך טיפולי הפוריות מקבלת האישה ברוב המקרים מנות גדולות של הורמונים, שמורידים את סף הרגישות ועלולים לגרום לאי יציבות והתפרצויות זעם, שיכולים להיות מופנים כלפי בן הזוג או ההורים. על כל בני המשפחה לקבל את מצבי הלחץ, לא לקחת את הכעסים באופן אישי ולא להפוך אותם לריבים לטווח ארוך. ריבים שיוצאים מכלל שליטה עלולים לפגוע לטווח ארוך במערכת היחסים המשפחתית ולהמשך לאורך ההיריון ולאחר הלידה. לכן, מומלץ לא לתת למריבות להתפתח ולקבל את המצב בהבנה.

4. תגובה שונה יכולה להיות הסתגרויות של אחד מבני הזוג או שניהם והתרחקותם מחברה של בני משפחה וידידים. הטוב ביותר במקרה כזה הוא לתת את מרחב החופש הנדרש, אך להיות תמיד זמינים לעזרה.

5. אחד הפחדים של האישה או הגבר במהלך הטיפולים הוא שבן הזוג יתעייף מהטיפולים וימצא לו בן זוג אחר שאינו סובל מבעיות פוריות. צריך להיות מודעים לפחד הזה, שברוב המקרים אינו נשען על בסיס רציונלי.

6. מומלץ להורים לא לחטט יתר על המידה בפרטים הרפואיים הנוגעים לטיפולים. אם בני הזוג ירגישו צורך לשתף מרצונם, אפשר וכדאי לשמוע אותם וגם לסייע במידת האפשר על ידי מציאת רופא טוב או מידע ברשת האינטרנט וממכרים.

7. טיפולי הפוריות כרוכים לעתים בהוצאות כספיות לא מבוטלות. אם ההורים יכולים לסייע ועזרתם מתקבלת בברכה כדאי בהחלט לפתוח את הכיס ולצמצם לפחות את העול הכלכלי על הזוג הצעיר.

8. מי שאינו משוכנע מה הדבר הנכון לעשותו, יכול לשאול בצורה הפשוטה ביותר את בני הזוג כיצד הוא יכול לסייע ולפעול בהתאם.

9. זוגות עם מזל יכולים להצליח לאחר טיפול אחד, אך ברוב המקרים ימשכו הטיפולים חודשים ארוכים ולעיתים אף שנים. אסור לשדר לבני הזוג חוסר סבלנות, אלא לתמוך ולעודד ברגעי משבר.

10. הקשה מכל בטיפולי הפוריות הוא אי הודאות כי אף אחד אינו יודע מה יהיה בסוף: האם הטיפולים יצליחו או יכשלו והזוג יוותר ללא ילדים או יצטרך לפנות לאימוץ. כשיש פחד, הטוב ביותר הוא להכיר בו, לתת לו לגיטמציה ולהתמודד עימו. התנגדות לפחד והדחקה עלולה דוקא להעצים אותו. החשוב מכל הוא להאמין בהצלחה כי ברגע שמאמינים במשהו – הוא בסוף קורה.

רשת המרכז הרפואי לפוריות מפעילה ארבעה סניפים ברחבי הארץ: בירושלים, ראשון לציון, אשדוד ובאר שבע. בתוכניות האימון האישי יכולים להשתתף הורים לזוגות בטיפולים והזוגות עצמם, גם אם הם אינם מטופלים באחד מסניפי הרשת. פרטים נוספים בטלפונים: 03-9631900, 050-5569098 או בדואר אלקטרוני:

[email protected]

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רוני חסיד

.