אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תינוקות ננטשים בישראל


נאוה עינבר's picture
תאריך פרסום קודם: 
13/02/2007
מחבר: 
נאוה עינבר

תינוקות ננטשים בישראלהמקרה שאירע היום בתל אביב, כאשר אם נטשה את תינוקה מיד לאחר הלידה חושף את התופעה של תינוקות נטושים בישראל. עמותת חיבוק ראשון מטפלת בתינוקות שננטשים ומעניקה להם אהבה
 
רקעצעירה בשנות ה 30 לחייה כרעה ללדת בביתה בתל אביב, לאחר הלידה היא חתכה את חבל הטבור, השאירה את תינוקה על הרצפה וברחה מביתה. התינוקת הועברה להמשך טיפול בבית החולים ואילו האם נמצאה מאוחר יותר על ידי המשטרה.

המקרה הכואב הבוקר בו אם עזבה את תינוקה מיד לאחר הלידה משקף את המציאות המרה. מדי שנה ננטשים עשרות תינוקות בבתי החולים בישראל, התינוקות שנולדים מגיעים לעולם ללא אהבת אם ואב. כיום התינוקות שננטשו נשארים להשגחת הצוות הרפואי בבית החולים אשר מעניק להם את הצרכים הרפואיים והפיזיולוגים ואין מי שיעניק להם חום ואהבה. כאן נכנסות לתמונה המתנדבות של חיבוק ראשון, העמותה לטיפול בתינוקות נטושים. כאשר תינוק ננטש בבית חולים בארץ, עמותת חיבוק ראשון מארגנת במהירות האפשרית קבוצת "אמהות" מתנדבות שיעניקו את הטיפול המסור והאהבה במקום ההורים הנוטשים.ד"ר תמר שלזינגר, מרצה לעבודה סוציאלית ומייסדת עמותת חיבוק ראשון התייחסה היום אל תופעת התינוקות הנטושים: מדי שנה מאושפזים בבתי החולים עשרות תינוקות הסובלים מחסך אימהי. הסיבות לבדידותם הן שונות: חלק מההורים מתקשים להתמודד עם מומים או עם מחלות כרוניות מהם סובל הרך הנולד, הורים אחרים מואשמים בהתעללות פיזית קשה בילדיהם ומורחקים בצו בית משפט. חלק מהאמהות, שנוטשות את ילדיהן, הן נרקומניות. תינוקותיהן נולדים מכורים לסמים ונאלצים לעבור גמילה קשה וממושכת. נשים אחרות יולדות תינוקות בריאים, אך אינן מסוגלות לגדלם בשל מצוקה או מחלה נפשית, לידה בגיל העשרה ועוד.


עמותת חיבוק ראשון יצרה הבוקר קשר עם העובדת הסוציאלית של בית החולים, מיד עם פרסום המקרה ויידעה אותה שמתנדבות העמותה יעמדו לרשותה בכל עת.


על עמותת חיבוק ראשוןלחיבוק ראשון צוות עובדות סוציאליות מסורות ומאגר של למעלה מ- 2,500 מתנדבות ברחבי הארץ, הנבחרות לאחר תהליך מיון קפדני. כאשר תינוק ננטש בבית חולים בארץ, עמותת חיבוק ראשון מארגנת במהירות האפשרית קבוצת "אמהות" מתנדבות שיעניקו את הטיפול המסור והאהבה במקום ההורים הנוטשים. המתנדבות של חיבוק ראשון מבלות שעות רבות בכל יום עם כל התינוקות הנטושים, מעניקות להם חום, אהבה ומגע אנושי. המתנדבות המסורות ממלאות בכל דרך אפשרית את מקומה החסר של האם, משחקות משחקים, מקריאות סיפורים, שרות שירים, מחבקות ומנשקות, ועושות כל שביכולתן כדי שהתינוקות הנטושים יקבלו את אותם חום ואהבה שכל תינוק זוכה להם ממשפחתו. חיבוק ראשון גם דואגת לספק לתינוקות הנטושים סביבה חמה ונעימה ככל האפשר, וזאת באמצעות רכישת צעצועים, משחקים, בובות, מוביילים, ספרים, בגדים ושאר חפצים, על מנת להפוך את סביבת בית החולים של התינוקות קרובה עד כמה שניתן לתחושה של בית.
זקוקים לתרומותחיבוק ראשון, הוקמה על ידי דר' תמר שלזינגר, מרצה לעבודה סוציאלית, ומיכל קוריאט, אשת עסקים, המשמשת כיו"ר העמותה. העמותה מזמינה את הציבור לתרום לפעילותה המתאפשרת הודות לתרומות וללא מימון של משרד ממשלתי כלשהו, באמצעות משלוח המחאה לכתובת, רחוב יחזקאל 34 תל-אביב 62595. ניתן לתרום גם בכרטיס אשראי בטלפון: 03-6022457 או בהעברה לחשבון הבנק שמספרו 6164335, בבנק לאומי, סניף 809 לפקודת חיבוק ראשון. התרומה מוכרת לצורכי מס על פי סעיף 46 של מס הכנסה. מידע נוסף ניתן למצוא באתר האינטרנט של העמותה שכתובתו: www.tinokot.org.il

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת נאוה עינבר

.