אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

גילוי מוקדם סרטן השד: 11 נשים מדי יום


נאוה עינבר's picture
תאריך פרסום קודם: 
01/12/2006
מחבר: 
נאוה עינבר

סרטן השד הינו המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל. על פי נתוני רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן, כ- 4,000 נשים מאובחנות מדי שנה כחולות בסרטן השד. מדובר ב – 333 נשים מדי חודש, 77 נשים מדי שבוע ו – 11 נשים מדי יום. כ - 900 נשים מתות מהמחלה מדי שנה ועל פי חישוב הסתברותי הנשען על התחלואה עד היום, אחת מכל שמונה נשים בישראל עלולה לחלות בסרטן השד במהלך חייה.

העובדה כי ככל שהמחלה מאובחנת בשלבים המוקדמים עולים סיכויי הריפוי לכ – 90% ויותר, היא הוכחה מדעית העומדת בבסיסם של מסעות הסברה בישראל ובעולם הקוראים לגילוי מוקדם. אבל יתרה מזו: היא קו מנחה לפיתוח ולייזום של התכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד. תכנית שיזמה האגודה למלחמה בסרטן, הפועלת בעזרת מכתב זימון אישי הנשלח מקופת החולים לכל אישה מגיל 50 ומעלה, מדי שנתיים.

גילוי מוקדם זה, המתאפשר הודות לתכנית, מציל חיים וחוסך סבל אנושי רב לנשים ולבני משפחתן ומשאבים אדירים למערכת הבריאות, שכן הגילוי המוקדם מאפשר טיפול קצר יותר.

בישראל, כמו במדינות מערביות נוספות בעולם, מסתמן כי מספר הנשים אשר מחלימות מסרטן השד עולה בהתמדה. ניתן לזקוף זאת לזכות הגילוי המוקדם ולזכות שיטות הטיפול והריפוי המתקדמות ברוח הזמן וגם לזכות הגברת המודעות הנרחבת בארץ.

בשנים האחרונות הולכות ומצטברות עדויות מדעיות נוספות העוסקות ביכולתן של נשים לפעול למניעת סרטן השד, וחשוב לדעת אותן. מחקרים רבים שנערכו לאחרונה הוכיחו באופן חד משמעי כי לסגנון חיים יש השפעה מכרעת על הגברת הסיכון לחלות בסרטן השד. כדי להקטין את הסיכון, מומלץ לשנות הרגלי חיים ולאמץ אורח חיים בריא יותר.

כך למשל, מחקר של הפקולטה לרפואה על שם אלברט איינשטיין בניו יורק, הצביע על קשר ישיר בין עישון לבין סיכון גבוה לחלות בסרטן השד בקרב נשים צעירות. ישנם מחקרים נוספים המצביעים על קשר בין תזונה מערבית לא בריאה והיעדר פעילות גופנית לבין הגברת הסיכון לחלות ב-סרטן השד. למחקרים אלו ישנה תמיכה נוספת: בקרב נשים ערביות אשר נחשפו הרבה פחות לתרבות המערבית של צריכת מזון, רק 1 מכל 22 נשים עלולה לחלות ב-סרטן השד.

באשר לפעילות גופנית, על פי מחקר שנערך באוניברסיטת דרום קליפורניה עולה כי נשים אשר השקיעו 1.3 שעות שבועיות מגיל 10 בפעילות גופנית הורידו את הסיכון לחלות בסרטן השד בכ-20% לעומת נשים אשר לא השקיעו כלל בפעילות גופנית. הסיבה העיקרית לכך נעוצה בעובדה ששינויים הורמונאליים המתרחשים בגוף במהלך הפעילות הגופנית מהווים גורם מחסן מפני סרטן.

הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן מעריכה כי רבע מכלל מקרי סרטן השד קשורים לעודף משקל ולסגנון חיים הלוקה בחסר פעילות גופנית. הסיכון לחלות ב-סרטן השד גדול ב 250% יותר בקרב נשים בגיל המעבר אשר סובלות מהשמנת יתר, לעומת נשים בעלות משקל תקין.

על מנת לשנות את סגנון החיים יש לבצע מספר פעולות ולאמצן כדרך קבע. מומלץ להקפיד על תזונה בריאה, הכוללת מגוון ירקות ופירות, להמעיט בשומן מן החי, לבצע פעילות גופנית סדירה של מספר פעמים בשבוע וכמובן להפסיק לעשן.

הכותבת היא הדוברת היוצאת של האגודה למלחמה בסרטן, ומכהנת כשותפה וכמנכ"ל משותף ב"יעל קופר תקשורת שיווקית", המתמחה בניהול משברים, גיבוש אסטרטגיה תקשורתית ויחסי ציבור בתחום הבריאות, הרפואה וסגנון חיים. לתגובות: nava @ yaelcooper.com  

yaelcooper.com

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת נאוה עינבר

.