אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פריז היפה מכולן


תאריך פרסום קודם: 
26/10/2006
מחבר: 
מישל רוזנברג

פריז היא בירתה הקוסמופוליטית של צרפת. העיר מאכלסת 3 מליון תושבים במרכזה ו 12 מיליון בפרברים (la banlieue). פריז ממוקמת על נהר הסיין בצפונה של צרפת. עיר האורות, פריז הינה בעלת המוניטין של העיר הרומנטית ביותר בעולם עשירה באטרקציות תיירותיות, היסטוריות, ארכיטקטוניות  ותרבותיות.

 

אוכלוסיה ואווירה פריז ידועה ככרך סואן. האווירה בה יכולה להיות רומנטית להפליא אך ביום יום זאת עיר עסקים לכל דבר. הפריזאים ידועים ביהירותם ובאופיים המתנשא אך מצד שני יצא שמם למרחקים בכל הקשור לנימוסים והליכות. מילת הקסם, bonjure (שלום), תפתח בפני התייר עולם של אפשרויות. יש לזכור שהפריזאי הממוצע מתמודד יום יום עם קבצנים או רוכלי רחוב, חלקם נוכלים. לפיכך לעיתים עלול התייר להיתקל במעט חוסר סבלנות. יש להתייחס לכך בהבנה. תושבי פריז מצפים מבעלי השיחה שישמרו על מידה של איפוק וקול מדוד. התנהגות ברוטאלית עלולה לסווג את התייר כגס רוח ולהקטין את האפשרות שהוא יזכה לעזרה. האנגלית בפריז היא סוגיה בפני עצמה מוכרת היטב לתיירים ותיקים. הפריזאים לא אוהבים אנגלית וזאת משום שעבורם זאת שפה זרה שהם למדו אי שם בימי בית הספר הרחוקים. עם זאת, סביר להניח שלצעירים האנגלית פחות זרה מאשר למבוגרים. תחבורה

באופן סכמאטי, פריז מחולקת לכמה חלקים. מחוץ למרכז העיר ישנם את הפרברים שמכונים la banlieue. הפרברים המערביים (Neuilly, Boulogne, Saint Cloud, Levallois) נחשבים לעשירים. אלו שנמצאים בצפון מזרח מאכלסים אוכלוסיות מהגרים עניות עם אחוזי פשע ונכשלות גבוהים יחסית.

מספר אוטוסטראדות מקשרות את פריז עם שאר צרפת: A1 ו A3 לצפון צרפת, A5 ו A6 לדרום, A4 למזרח ו A13 ו A10 למערב. יתכנו פקקים בכניסה לעיר בתקופת חופשות הקיץ של המקומיים.

רשת הכבישים המהירים מסביב ל-פריז נקראת Périphérique. ישנה מערכת כבישים חדשה בבניה שנקראת La Francilienne.

התנועה בכלי רכב בתוך העיר עלולה להיות עמוסה. חנייה זה לא סיפור קל בפני עצמו וההתמצאות ברחובותיה המפותלים של העיר מומלצת רק אם יושב ליד הנהג אדם המכיר את פריז.

בפריז ישנה מערכת רכבת תחתית מהמשובחות בעולם. המטרו שלה כולל 16 קווים (lignes) שבהם פועלות רכבות ברציפות מ 5 בבוקר עד 1 וחצי בלילה במרווחים של מספר דקות.  בנוסף, ישנם חמישה קווי אקספרס שנקראים RER A, B, C, D, E. קווים אלו מופיעים בתדירות של 6-7 דקות ועוברים בכל התחנות. מחיר כרטיס מטרו הוא 1.4 אורו, עם זאת מומלץ לרכוש סידרה של 10 כרטיסים במחיר של 10.7 אורו – מה שמוריד מחיר כרטיס אחד ל 1.07 אורו. כרטיס מטרו תקף לכל הקווים כל עוד נמצא הנוסע במתחם הרכבת התחתית. הכרטיס תקף לאוטובוסים במשך שעה מהיציאה מהמטרו.

כרטיס ליום שלם נקרא Carte Mobilis ומחירו 5 אורו. ניתן לרכוש כרטיסים במכונות אוטומטיות או בדוכנים מאוישים במתחם המטרו.

לשהייה ארוכה יותר מומלץ לרכוש Carte Orange Hebdomadaire – כרטיס לשבוע במחיר של 16 אורו ל-פריז ולפרברים, או לחלופין Mensuelle – כרטיס התקף לחודש. תוקפו של ה Hebdomadaire הוא מיום ב בשבוע וה Mensuelle תקף בראשון לכל חודש. לא ברור אם תיירים זכאים לרכוש את סוגי הכרטיסים הללו. אם סוכן מסרב למכור, ניתן לפנות לסוכן אחר.

בנוסף למטרו ישנה מערכת תחבורה ציבורית ב-פריז שמתבססת על אוטובוסים. מערכת האוטובוסים נחשבת ליעילה וידידותית לתייר. כרטיסי המטרו תקפים גם לאוטובוסים. ה Noctilien הוא קו הלילה שפועל ברציפות לאחר שהמטרו נסגר. מחיר כרטיס הוא 2.7 אורו. מומלץ לנשים וילדים לא לנסוע לבד בקו זה.

 

המוניות ב-פריז זולות יחסית אולם בשעות היום מומלץ להשתמש במטרו עקב עומסי תנועה. מחיר מינימום לנסיעה הוא 5.5 אורו (המונה לא יראה את תעריף המינימום כך שהתייר עלול לשלם הרבה יותר ממה שנדמה לו). נהגי המוניות בפריז באים בכל מיני צורות ואופנים. חלקם מנומסים יותר וחלקם פחות. חלקם יעדיפו לא להוריד את התייר במקום בו הוא ביקש אם הגישה לאותו מקום היא קשה. משמעות הדבר שטיפ הוא אופציונאלי ותלוי בשירות. אם התייר מעוניין להגיש תלונה רשמית, מספר המונית מופיע על מדבקה על החלון האחורי השמאלי.

אתרים ואטרקציות

אחת הדרכים הטובות לבקר באתרים בפריז היא באמצעות ה Carte Musées et Monuments – כרטיס הנקנה מראש ומקנה זכות כניסה ליותר מ 70 מוזיאונים ואתרים ברחבי העיר פריז. מחיר כרטיס זה ליומיים הוא 30 אורו, לארבעה ימים 45 אורו ולשישה ימים 60 אורו (המחירים תקפים למרץ 2006).

יש לקחת בחשבון שמרבית המוזיאונים והגלריות סגורים בימי ב או ג. כל המוזיאונים הלאומים פתוחים לכניסה חופשית ביום א הראשון של כל חודש, אולם החיסרון הוא שבימים אלו ישנם תורים ארוכים בכניסה.

להלן מספר אטרקציות תיירותיות בולטות:

מגדל אייפל – נבנה על ידי המהנדס גוסטב אייפל בין השנים 1887-1889. המגדל כמעט ונהרס על ידי הרשויות ב 1909 ונשאר רק הודות לערכו כאנטנת טלגרף. כיום זהו האתר התיירותי המפורסם ביותר בעולם.

בית הקברות פר לשז Père-Lachaise – אחד מבתי הקברות המפורסמים בעולם שבו קבורים אישים מפורסמים כמו אוסקר ווילד או ג'ים מוריסון- סולן להקת ה'דלתות'. ראה למטה.

ניתן להגיע לאתר באמצעות קו מטרו Père-Lachaise. בית הקברות פתוח לקהל הרחב (כניסה חופשית) מאמצע מרץ עד תחילת נובמבר. שעות הפתיחה משתנות על פי החודשים. בדרך כלל פתוח האתר משעות הבוקר עד אחר הצהריים.

הקתדרה של נוטר דאם – אחת מהקתדרות היפות בעולם. הקתדרה מעוצבת בסגנון המאה ה 12 למרות שבנייתה הסתיימה 200 שנה כמעט לאחר מכן. כתובתה: Parvis de Notre Dame. 75004.

הפנתאון – במקור נבנה הפנתאון על ידי לואי ה 15 ככנסיה לכבוד הקדוש Geneviève – הפטרון של העיר פריז. לאחר המהפכה הצרפתית נהפך המקום למוזילאום שמכיל את מקום קבורתם של הפילוסופים הגדולים של המהפכה, כמו רוסו, ולטייר ואלכסנדר דומא.  מחיר כניסה 7 אורו.

פריז ידועה במוזיאונים שלה. להלן כמה עיקריים:

מוזיאון הלובר – המוזיאון המפורסם בעולם בין היתר בזכות יצירת האומנות של ליאונרדו דה וינצי' – המונה ליזה. ניתן להגיע ל-לובר באמצעות מערכת המטרו בפריז, תחנת Palais Royal/Louvre  .  הלובר פתוח יום יום פרט לימי ג, בין השעות 9 בבוקר ל 6 בערב. לגבי תערוכות ספציפיות, יש להתעדכן.

Musée de la Mode et du Costume – מוזיאון האופנה. מוזיאון זה מכיל יותר מ 16,000 פריטי לבוש ממהלך ההיסטוריה. ניתן להגיע אליו באמצעות מטרו, תחנת  Palais Royal. המוזיאון פתוח בימי השבוע בין השעות 11 בבוקר ל 6 בערב. בסופי שבוע בין 10 ל 6 בערב. מחיר כניסה 6 אורו. לסטודנטים, ילדים ופנסיונרים – 4.5 אורו.

שופינג פריז אינה גן עדן רק לחובבי התרבות. חובבי וחובבות הקניות ימצאו בה תעסוקה רבה במרכזי הקניות השונים. להלן מספר מקומות בולטים לשופינג.

Forum les Halles – בשנות ה 60 המקום פעל כשוק חוואים. כיום ישנו במקום פארק ואיזור קניות תת קרקעי. המקום מושך חצי מליון מתושבי פריז ביום! שעות הפתיחה הם בין 9 בבוקר ל 7 בערב. ניתן להגיע באמצעות המטרו, תחנת Les Halles.

Rue Montorgueil – לחובבי המזון, ניתן למצוא במקום מאפיות טובות, חנויות דגים משובחות ואפילו מזון אורגני. ניתן להגיע באמצעות מטרו, תחנות Les Halles  או  Etienne-Marcel.

W.H. Smith – למעוניינים בחנויות ספרים באנגלית. המקום פתוח בימי שני עד שבת בין השעות 9 בבוקר ל 7 וחצי בערב. בימי ראשון בין 1 בצהריים ל 7 וחצי בערב. ניתן להגיע באמצעות המטרו, תחנת Concorde.

Colette – מרכז קניות שמתמחה באופנה, מוסיקה ומכשירי אלקטרוניקה. המקום פתוח בימי שני – שבת, בין השעות 11 בבוקר ל 7 בערב. ניתן להגיע באמצעות המטרו, תחנת   Tuilerieאו Pyramides..

מזון ושתייה

פריז עשירה בסוגים רבים של מסעדות, בתי קפה וברים שמתאימים לכל כיס. להלן כמה עיקריים עבור התייר המבקר פעם ראשונה בעיר.  

שם המקום

תקציב

כתובת

הערות

La Victoire Suprême du Coeur

נמוך

41 rue des Bourdonnais

מסעדה צמחונית

La Crypte Polska

נמוך

Maurice Barrés

מסעדה פולנית, עיצוב כנסייתי

Café Marly

בנוני

93 rue de Rivoli

המסעדה משקיפה אל הלובר

Aux Trois Oliviers

בנוני (15-20  אורו לסועד)

37 bis rue de Montpensier

מנות מהמטבח הצרפתי וממטבחים שונים מרחבי העולם

Point Bar

גבוה (40 אורו לסועד)

40 Place du Marché Saint-Honoré

ממיטב המטבח הצרפתי

Maceo

גבוה (30 אורו לסועד)

15, rue des Petits Champs

מזון צרפתי משובח

The Hemingway Bar

 

15 Place Vendôme

נחשב לאחד מהברים הטובים בעולם עם מבחר קוקטילים מרשים

Le Cab

בנוני (13 אורו לקוקטיל)

2, Place du Palais Royal

דאנס בר. מוסיקת R'n'B  והיפ הופ

Le Kong

 

1, Rue du Pont Neuf

בר בעיצוב מאגנה יפני

בית הקברות פר לשז Père-Lachaise  – רשימת מפורסמים הקבורים במקום:

אוסקר ווילד, ג'ים מוריסון, פטר אבלאר, ג'יין אבריל, הונורה דה בלזק, ז'ילבר בקו, וינסנזו בליני, קלוד ברנרד, ג'ורג' ביזה, אוגוסט בלאנקי, פייר בורדייה, מריה קלאס, פרדריק שופן, אמילי קוהל, קולט, אז'ן דלקרואה, ז'אן דאלמבר, גוסטב דורה, איזידורה דאנקן, פול אלואר, מקס ארנסט, לואי פולר, תיאודור ז'ריקו, אנדרה גיל, איווט גילברט, הברון הוסמן, ז'אן ליוטר, אמאדו מודליאני, מולייר, איב מונטאן, אלפרד דה מוסיי, נאדאר, אדית פיאף, קאמיל פיסארו, מרסל פרוסט, ריימונד ראסל, גרטרוד שטיין, סימון סיניורה, יואכים ויסקונטי, ריצ'ארד רייט ועוד רבים...

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.