אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

רפואה סינית מהי


תאריך פרסום קודם: 
02/11/2010
מחבר: 
אליחי אבשלום

לא מעט מילים נכתבו ולא מעט מחטים ננעצו על התחום של רפואה סינית. יש האומרים כי רפואה סינית הצילה להם או לכל הפחות גרמה להם לשינוי דרסטי של החיים. רפואה סינית זה תחום שמכיל בתוכו ערב רב של ענפים וזרמים שמקורם בסין. המשותף לכולם זה ההתבססות על הטבע ומה שאנו מכנים לעתים רפואה טבעית. מבחינת רוב הסינים הרי שהמושג רפואה זה מה שאנו מכנים רפואה סינית ורפואה קונבנציונאלית זה רפואה מערבית. עכשיו אני מבין למה תמיד צוחקים עם ילדים שאם נחפור בור מספיק עמוק נצא בצדו השני של העולם - בארץ סין.

בסופו של יום רפואה סינית הינה מכלול של תורות רפואיות עתיקות יומין שמקורם בסין וכולם מציעות אלטרנטיבה טבעית לרוב המחלות והמכאובים שמוכרים לכולנו, מזרחיים ומערביים, זכרים ונקבות, יפים יותר ופחות. המתודיקה המפורסמת והפופולארית מכולן של רפואה סינית הינה ריפוי באמצעות דיקור סיני.
ריפוי באמצעות רפואה סינית

לסינים יש המון שיטות מוזרות שבמשך אלפי שנים לא היו מוכרות ובוודאי לא מקובלות בקרב אזרחי חצי הכדור המערבי. הכוונה היא לאותה רפואה סינית המתמקדת בנקודות דיקור על פני הגוף , מכף רגל ועד ראש שבהם נועצים מחטים עדינות. הנעיצות האלה משפיעים על מחזור הדם ועל מערכת העצבים ומצליחות לגרום למטופלים נסים ונפלאות. מחלות ובעיות חולי שונות נעלמות בתוך מספר שעות.

רפואה סינית בעיני העולם המערבי

ההסבר הרציונאלי של העולם המערבי להצלחתה ויעילותה של השיטה המכונה רפואה סינית זה כי ישנם אזורי מגע שבעזרת נעיצות ונגיעות מדויקות משפיעם על מערכת העצבים ועל המערך החיסוני של גופנו. ישנה סברה כי העולם המערבי ידע גם ידע על רפואה סינית כבר בימי מסעותיו של מרקו פולו אלא שהוא בחר להתעלם ולהדחיק. הסבר נוסף מדבר על כך שבעוד הנגיפים והמחלות התוקפות את גופנו למדו להתמודד מול טיפולים הכוללים כימיקלים והקרנות - הם לא מכירים את ההשפעות של דיקורים ולחיצות.

רפואה סינית לעומת רפואה מערבית

רפואה סינית, בניגוד לרפואה המערבית, משלבת ומחברת כל העת בין הרוחני לגשמי. לכל טיפול פיזי מתלווה הסבר מנומק ומפורט על ההקשרים הרוחניים למכאוב ועל הרעיון והמוטיב שמאחורי הפיתרון. בעולם המערבי ישנה הפרדה כמעט סטרילית בין הטיפול הרפואי לבין הפן הרוחני והנפשי. מנגד, רפואה סינית מעצם הגדרתה באה לתת מענה כולל הן לצרכים הפיזיים והן לצרכים הנפשיים והרוחניים של החולה או מטופל. בתחום הזה שנקרא רפואה סינית אין חולים. יש רק מטופלים או נזקקי סיוע גופני. דומני כי אין ברור מכך על מנת להסביר רפואה סינית מהי.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אליחי אבשלום

.