אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עיצוב אתרים בוורדפרס – המהפכה הטכנו-קומוניסטית


תאריך פרסום קודם: 
27/04/2010
מחבר: 
מישל רוזנברג

אידאולוגיה שיתופית בעיצוב אתרים

מעניין לראות כיצד חזונו של קארל מרקס קורם עור וגידים בסביבת האינטרנט.

בשדה
עיצוב האתרים ניתן לראות סממנים מרקסיסטיים מובהקים, למרות שכמה ממאפייני השדה לא עולים בקנה אחד עם תחזיותיו. חזון השיתופיות באינטרנט מהווה הלכה למעשה קומוניזם של ידע וטכנולוגיה, והדבר מתבטא במלוא עוצמתו בקהילת ה"הורדות" ובקהילות הקוד הפתוח. עיצוב אתרים בוורדפרס, ג'ומלה ודרופל מגלם ניצנים של תודעה מרקסיסטית, וההשלכות החיוביות שלה על החברה והכלכלה.

קהילות שלמות, המונות אלפי חברים, חולקות בידע המקצועי שלהן, ונרתמות לעבודה על מערכות ניהול תוכן משוכללות, הנמסרות ללא תשלום לכל דיכפין. עיצוב האתרים העכשווי נשען, רובו ככולו, על מערכות אלו, ונהנה מפירות השווניות והשיתופיות, ללא עול הקניין. מערכות אלו, המפותחות בידי אנשים משכילים (מתכנתים ואנשי ווב) מהמעמד הבינוני, מסייעות להמונים להגיע
לעיצוב אתרים איכותי ללא השקעה של כסף, ועל ידי זה תורמות להפצת הידע בעולם. בעצם זה שהן מספקות פלטפורמה חינמית ואיכותית להצגת תכנים אונליין, מהוות מערכות הקוד הפתוח כלי חשוב בשימור מהפכת הידע, ובעצם תורמות להפצה שוויונית ויעילה של מידע ללא תשלום.

עיצוב אתרים מודרני – מקצוע או אידאולוגיה עיצוב אתרים מודרני, והפופולריות של קהילות טכנו-קומוניסטיות מצליח היכן שנכשלו הפוליטיקאים והכלכלנים. הקומוניזם לא הצליח להחזיק מעמד בזירה הפוליטית/כלכלית, אך מרים ראש בזירת המידע הרשתי. בעוד שמרקס חזה כי המהפכה הקומוניסטית תתחיל מבני המעמד הבינוני (כפי שאכן קרה בתחום עיצוב האתרים), הרי שתחזיותיו לגבי המניע למהפכה לא הוכיחו את עצמן כמדוייקות. מרקס חשב כי הסבל, המצוקה הכלכלית וחוסר היכולת להתקדם למעמד העליון, הם הדלק שיניע את בני המעמד הבינוני המשכילים להתפקח מתודעתם הכוזבת. המציאות בשדה
עיצוב האתרים מראה כי, אמנם בני המעמד הבינוני הם סוכני השינוי, אך הדלק במנועיהם אינו סבל ומצוקה כלכלית, אלא דווקא להיפך. כל החברים הפעילים בקהילות הקוד הפתוח הם מתכנתים מוכשרים, המרויחים יפה, וחיים חיי נוחות. דווקא ממקום זה של שלווה כלכלית, צמחה התודעה השיתופית, והדבר מאד אופטימי, שכן הוא מעלה חשד כי יצר לב האדם טוב מנעוריו, ושרק צריך קצת שקט בראש כדי להתחיל תרום לחברה ולהתנדב.

עיצוב אתרים היא זירה מעניינת ודינמית, וההתפתחויות האידאולוגיות ששדה זה עובר בשנים האחרונות מעניינות מאד ומזמינות ניתוח. מערכות קוד פתוח דוגמת וורדפרס, ג'ומלה ודרופל ממחישות את הכח של האידאולוגיה השיתופית, ואת הפוטנציאל שלה לתרום לקידמה טכנולוגית, רווחה כלכלית, ואפילו התפתחות פוליטית.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.