אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עיצוב אתרים בוורדפרס בעלייה


תאריך פרסום קודם: 
30/03/2010
מחבר: 
מישל רוזנברג

עולם עיצוב האתרים עובר שינוי דרמטי בשנים האחרונות. הרשת עוברת מקוד קנייני לקוד פתוח, והדבר מתבטא לא רק במערכות ההפעלה של השרתים, אלא גם (ואולי בעיקר) במערכות ניהול התוכן התומכות באתרים.

עיצוב אתרים זה כבר לא מה שהיה פעם. בשנים האחרונות התבססו שלוש מערכות ניהול תוכן בקוד פתוח, כמערכות המובילות והפופולריות ביותר. וורדפרס, ג'ומלה ודרופל כולן מערכות אמינות ויעילות, עם קהילות משתמשים המונות מאות אלפי אנשים, אלפי רכיבים ותוספים חינמיים ומאות עיצובים לאתרים.

ההבדלים בין מערכות אלו לא ניכרים בפרונט אנד – לרוב אי אפשר לדעת לפיעיצוב אתרים וורדפרס. עיצוב אתרים מקצועיכלשהו על איזו מערכת הם מושתתים. עם זאת, ההבדלים הם משמעותיים ככל שהדבר נוגע ללוגיקה של מאחורי הקלעים, כמו גם לממשקי הניהול השונים. בגדול, ניתן לחלק את המערכות כמספקות מיכה אידאלית לשלוש רמות של אתרים:

עיצוב אתרים לפי רמת מורכבות האתר

מקובל לראות בעיצוב אתרים, המיועד לאתרי תדמית קטנים או בלוגים, כאידאלי לשימוש במערכת

וורדפרס. וורדפרס היא מערכת קלילה ופשוטה, המספקת ממשק אינטואיטבי שכל אחד יכול להתמצא בו בקלות, ללא צורך בהבנה טכנית (ובטח שלא הבנה בתכנות). עיצוב אתרים בוורדפרס נהנה מבחירה מגוונת של תבניות עיצוב, שלל תוספים אידאלים לניהול אתרים קטנים, ומערכת תגובות גולשים בילט אין.

ג'ומלה היא מערכת שמקובל לראות בה כאידאלית עבור אתרים בינוניים, כאלה העושים שימוש בפונקציונליות נוספת, פרט לניהול תכנים ותגובות. עיצוב אתרים בג'ומלה נותן תמיכה טובה לחנויות אונליין, אתרים מרובי שפות, והתממשקות לפורומים. מספר הרכיבים החינמיים והתוספים של ג'ומלה הוא רב ביותר, בהשוואה לוורדפרס ומערכות אחרות, וניתן להגיע לרמות מורכבות גבוהות למדי באמצעות המערכת. עם זאת, ככל שהדבר נוגע לעיצוב אתרים, ג'ומלה מעט מוגבלת (והדבר נוגע רק למספר התבניות העיצוביות חינמיות המוצעות ברשת ולאיכותן – לא לעיצוב אתרי בוטיק עצמאיים). כמו כן, מורכות ממשק הניהול והלוגיקה של ג'ומלה (בעיקר היררכיית התוכן) עשוייה להקשות על המשתמש המצוי, ומצריכה מעט הבנה בקוד, והרבה יותר שעות למידה.

דרופל היא מערכת אידאלית עבור אתרים גדולים וכבדים, המשופעים בפונקציות ווב 2.0. אין ספק כי זו המערכת החזקה ביותר, אך גם חסרונותיה מובהקים. עיצוב אתרים בדרופל הוא מאד מוגבל – והדבר נכון בעיקר בנוגע לתבניות העיצוביות המוצעות ברשת. כמעט כל עיצובי האתרים המיועדים לדרופל הם עיצובים "מרובעים" ומיושנים למראה. גם מהורכבות של ההתקנה וממשק הניהול היא רבה, ואתרי דרופל נחשבים למסורבלים ולאיטיים ביותר. התמצאות בממשק הניהול של דרופל מצריכה התמצאות רבה ודורשת שעות למידה ואימון. לכן לא מקובל להמליץ על עיצוב אתרים בדרופל לכל אחד, אלא רק לבעלי אתרים המוכנים להשקיע את המאמץ, ולא חוששים מלמידה טכנית.

תפנית בפילוח השוק בעיצוב אתרים

עם זאת, בשנה האחרונה ניכרת התמוססות של מגמות אלו, ונגיסה של המערכות הפשוטות בפלחי השוק הייעודיים של המערכות המורכבות יותר. וורדפרס הופכת למערכת, שבנוסף על היותה הפופולרית ביותר בעולם, מספקת תמיכה מצויינת גם עבור אתרים בינוניים. וורדפרס נוגסת בפלח השוק של ג'ומלה, ומציעה פתרון אלגנטי וקליל לבעיות שעד לא מזמן יכלו רק ג'ומלה ודרופל לפתור...

 

במקביל, גם מערכת ג'ומלה צוברת תאוצה ומשתכללת, והיא כעט מציעה פתרונות טובים גם לאתרי ווב 2.0 מורכבים, תחום שהיתה בשליטתה הבלעדית דרופל עד לא מכבר. דרופל נמצאת בבעייה – אם לא תשכיל לפשט את הממשק ולהפוך אותו לנגיש וקליל יותר, היא מסתכנת באיבוד נתח שוק למערכות הגמישות והקלילות שמציעות פתרונות אלגנטיים לצרכים מורכבים. דרופל תמיד נחשבה למערכת של מתכנתים עבור מתכנתים. אם לא תצליח לשבור את הדימוי הזה, ולספק ממשק קליל ואינטואיטיבי, לא ירחק היום ותמצא את עצמה עזובה בקרן זוית...

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.